Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

[ATTACH=CONFIG]275461[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]275462[/ATTACH]

o taka podłoga bez izolacji :lol2: a ściana ma 1,1 U :D:lol2:

 

Dałeś lambdę gruntu 0,4 i to tylko 10cm. Cały myk polega na tym by tak wybudować aby było 0,4 i więcej jak 10cm.

Chłopaki z opozycyjnego obozu z pod znaku TB,twierdzą ,że tam ma być +5oC przez co wilgoć jest naturalną sprawą.

Takie inne podejście do domu energooszczędnego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Poza tym grunt lepiej odbiera ciepło.

A to ciekawe od czego lepiej odbiera ciepło.

Od powietrza stojącego,

od powietrza, gdzie wieje wiaterek z prędkością 3m/s

od powietrza, gdzie wieje wiaterek z prędkością 10m/s

od powietrza, gdzie wieje wiaterek z prędkością 15m/s

od powietrza, gdzie wieje wiaterek z prędkością 30m/s

Tu widać, że Brzęczkowski nie wie co pisze o gruncie i jaka jest jego rola. Nigdy nie będzie w stanie odpowiedzieć na to pytanie.

Następna jego teoria się rypnęła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W to zagłębienie poniżej gruntu ... lambda jest jeszcze gorsza bo 1,5 ... i tak wychodzi sam widzisz jak :)

Ale nie używam tego wolę model numeryczny w thermie lub Satanie.

No a Twój pomysł z grzaniem ciepłem odpadowym grunt, już przyswojony, skrzynia browarków się należy:)

Zresztą mam pomysł na gromadzenie ciepła w najlepszym pojemniku wodzie :)

 

To nie inne podejście, a właściwe podejście, do zmiennej czasowej i zmiennej pojemności cieplnej gruntu.

Jak na pusto zjesz dużą pizzę to później dalej masz taki sam apetyty ? im bardziej bliski pełności jesteś tym

mniej chcesz jeść, to samo z gruntem im niższa dt tym mniej chce zjadać.

Nawet światło ze słońca nie leci w 1s tylko aż 8 min ... czas, i inne zmienne

Niczym się rozładuje taki kolektor gruntowy chwilę mija czasu.

Choć teraz w nocy było 11 st w domu jest 23 bez ogrzewania ... dziwne co ? :D

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiary nie kłamią, podobnie wyliczenia. Wie Pan dlaczego przy większej deltaT i gdy odbiornikiem jest grunt za nie powietrze, straty do gruntu są większe.

Przy 30-40 cm styropianu i ogrzewaniu podłogowym, delta T do gruntu wynosi ponad 20st, a przy dachu poniżej 20 st.

Na str 3 http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0CB8QFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.sundolitt.no%2Fupload_images%2F80BFB382A3BD43B1BCC31493D25FCC27.pdf&ei=aP7wU4aWCMbmyQPUsoLICA&usg=AFQjCNEztbwrQ2S3Nt-HIC-Pr4_bcxentg&sig2=r6iyN6sKEF6RFM1R6fzLoA&bvm=bv.73231344,d.bGQ ma Pan grubości izolacji w podłodze.

 

w jakim domu Pan robił pomiary? no chyba że Pan nie robił tylko opiera się na innych. nie wiem czy dobrze Pana rozumiem, przyjmuje Pan że podłoga ma temperaturę przy grzaniu kablami 23st a w pomieszczeniu jest 22st (tak?) i dając te 40cm styropianu to pod nim jaka jest temperatura? licząc średnią, 1st? -5st? a jaką Pan przyjmuje średnią zewnętrzną powietrza? dla Katowic wychodzi 8,6st więc tu dT nie jest zbyt duża. niech Pan uściśli co przyjmuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W to zagłębienie poniżej gruntu ... lambda jest jeszcze gorsza bo 1,5 ... i tak wychodzi sam widzisz jak :)

Ale nie używam tego wolę model numeryczny w thermie lub Satanie.

No a Twój pomysł z grzaniem ciepłem odpadowym grunt, już przyswojony, skrzynia browarków się należy:)

Zresztą mam pomysł na gromadzenie ciepła w najlepszym pojemniku wodzie :)

 

To nie inne podejście, a właściwe podejście, do zmiennej czasowej i zmiennej pojemności cieplnej gruntu.

Jak na pusto zjesz dużą pizzę to później dalej masz taki sam apetyty ? im bardziej bliski pełności jesteś tym

mniej chcesz jeść, to samo z gruntem im niższa dt tym mniej chce zjadać.

Nawet światło ze słońca nie leci w 1s tylko aż 8 min ... czas, i inne zmienne

Niczym się rozładuje taki kolektor gruntowy chwilę mija czasu.

Choć teraz w nocy było 11 st w domu jest 23 bez ogrzewania ... dziwne co ? :D

 

Piwa nie pijam ,ale łącką i owszem :D

Czytałeś może,produkowałem się o fundamencie grzewczym ,ale byłem skutecznie kopany więc odpuściłem . W skrócie to tradycyjny fundament pod lekki dom posadowiony na izolacji i wypełniony piachem a przykryty posadzką betonową. Dla domu 100m2 ,masa akumulacyjna 150-200ton. W niej 150mb peksa do podgrzewania max. 23oC . Z racji masy to i sensowny jest kolektor niskotemperaturowy na zimę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwa nie pijam ,ale łącką i owszem :D

Czytałeś może,produkowałem się o fundamencie grzewczym ,ale byłem skutecznie kopany więc odpuściłem . W skrócie to tradycyjny fundament pod lekki dom posadowiony na izolacji i wypełniony piachem a przykryty posadzką betonową. Dla domu 100m2 ,masa akumulacyjna 150-200ton. W niej 150mb peksa do podgrzewania max. 23oC . Z racji masy to i sensowny jest kolektor niskotemperaturowy na zimę.

 

nie byleś kopany tylko mowa była o tym że w domu typowo pasywnym nie ma to sensu i tyle. i też Ci pisałem że lepszym akumulatorem jest woda ale nie jest to tanie rozwiązanie i w pasywniaku też nie warto o tym myśleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiennik?

 

Tak, pisząc "reku" mam na myśli sam wymiennik, który można kupić za 500zł i zabudować tymi ręcami.

 

Wyliczyłem ci koszty inwestycyjne. Do tego mniejsza ilość kanałów na które trzeba znaleźć miejsce. Nagrzewnica spełnia też funkcję klimy (w ograniczonym co prawda zakresie) czego w reku nie uświadczysz. Odzysk nie działa cały czas ale myślę, że te 20% na pracę z przerwami można przyjąć.

 

Chłodzenie również musi być kontrolowane, żeby nie wychłodzić nadmiernie podłogi. Nie będziesz przecież zakręcał na lato wszystkich obwodów podłogówki żeby zimna woda szła tylko na "nagrzewnicę".

 

Jest jeszcze kwestia ilości powietrza wentylacyjnego. Wprawdzie normy mówią o wielokrotnościach kubatury ale dla mnie to bzdura. Jest norma dla pomieszczeń publicznych, która z przyczyn oczywistych nie może podawać kubatury tylko podaje ilość powietrza na osobę. To 30m3/h dla jednej osoby i 20 m3/h/osoba dla sypialni. Oczywiście są też pomieszczenia które muszą być intensywniej wentylowane jak kuchnia i łazienka ale tylko okresowo. Nawiewniki myślałem zastosować z prostą regulacją. Rano przepływ głównie przez salon, w nocy głównie przez sypialnie. To też da oszczędności.

Trochę już fantazjując można by pomyśleć o zautomatyzowaniu tego procesu.

 

Pisaliśmy o tym w wątku nydara o wentylacji WMG. Najlepsze w takim układzie będzie zastosowanie kratek wywiewnych z czujnikiem CO2. Otwierają się w zależności o stężenia - http://www.aereco.com.pl/product/bxc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, pisząc "reku" mam na myśli sam wymiennik, który można kupić za 500zł i zabudować tymi ręcami.
A jak się wymiennik zrobi samemu ze złomu to będzie jeszcze taniej. :) Nagrzewnica ma spełnić inną rolę niż reku. Reku porównuj do wentylatora z nadmuchem na wymiennik. Trudno byśmy porównywali cenowo samoróbkę. Jak będziesz miał reku za 500 zł to nie ma o czym mówić. Skoncentrujmy się na tym co można kupić.

Chłodzenie również musi być kontrolowane, żeby nie wychłodzić nadmiernie podłogi. Nie będziesz przecież zakręcał na lato wszystkich obwodów podłogówki żeby zimna woda szła tylko na "nagrzewnicę".
Czemu nie? Poza tym podłoga też ma chłodzić. Nie może być zbyt chłodna bo skraplanie, nagrzewnica tak samo.

Pisaliśmy o tym w wątku nydara o wentylacji WMG. Najlepsze w takim układzie będzie zastosowanie kratek wywiewnych z czujnikiem CO2. Otwierają się w zależności o stężenia - http://www.aereco.com.pl/product/bxc
Fajny pomysł ale cena zupełnie nie fajna. Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie byleś kopany tylko mowa była o tym że w domu typowo pasywnym nie ma to sensu i tyle. i też Ci pisałem że lepszym akumulatorem jest woda ale nie jest to tanie rozwiązanie i w pasywniaku też nie warto o tym myśleć.

 

Wybacz,ale nie bardzo rozumiesz o co chodzi. Coś co utrzymuje stałą temp. +/- 23oC nie jest akumulatorem .Akumulator to jest coś co grzejesz np. do 50oC i korzystasz z różnicy temp. między 50oC a użyteczną.

To co ja proponuję to jest tylko po to aby instalacja grzewcza w sensie rozprowadzenie ciepła ze źródła nie kosztowała więcej jak 1000PLN na nieduży dom parterowy.Koszt jest zerowy bo nie wymaga dodatkowych nakładów a jedynie przeniesienia izolacji o kilkadziesiąt cm niżej jak normalnie. Normalnie izolację w tradycyjnym fundamencie umiejscawiasz pod posadzką . Ja chcę aby była pod stopami fundamentowymi a nad nią warstwa stabilizująca temp. piachu,przykryta posadzką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak się wymiennik zrobi samemu ze złomu to będzie jeszcze taniej. :) Nagrzewnica ma spełnić inną rolę niż reku. Reku porównuj do wentylatora z nadmuchem na wymiennik. Trudno byśmy porównywali cenowo samoróbkę. Jak będziesz miał reku za 500 zł to nie ma o czym mówić. Skoncentrujmy się na tym co można kupić.

Czemu nie? Poza tym podłoga też ma chłodzić. Nie może być zbyt chłodna bo skraplanie, nagrzewnica tak samo.

Fajny pomysł.

 

Wystarczy,że podłoga będzie miała 18-20oC .Ściany wtedy robią za radiator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak się wymiennik zrobi samemu ze złomu to będzie jeszcze taniej. :)

 

Nie, bo praca będzie znacznie droższa. A obudowanie wymiennika to tyle samo pracy co osadzenie nagrzewnicy w kanale nawiewnym i podłączenie obwodu grzewczego.

 

Czemu nie? Poza tym podłoga też ma chłodzić. Nie może być zbyt chłodna bo skraplanie, nagrzewnica tak samo.

 

Jak chcesz to kontrolować ? Na pewno nie Julą.

W nowszych pompach ciepła powietrze-woda z funkcją chłodzenia rzeczywiście jest zabezpieczenie przed osiągnięciem punktu rosy. W takim układzie może to działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ty w ogóle rozumiesz o co chodzi w ogrzewaniu plaszczyznowym? Policz jakie różnice temp. posadzki będą potrzebne do zapewnienia komfortu gdy na zewnątrz będzie poniżej zera. Albo jak nie potrafisz tego policzyć to poczytaj chociaż co o tych temp. piszą ci co grzeją płaszczyznami. Kilka stopni różnicy. Jak zatem masz zamiar to zrealizować a potem nie przegrzać jak się ociepli?

 

Cały myk polega na temp. 23oC. To jest nie przekraczalna temp. fundamentu grzewczego . Skoro tak,to przegrzanie nie nastąpi.

Z drugiej strony gradient 1oC to 10Wh/m2 . Jeżeli kol. prokurator uważa inaczej ,to proszę to na liczbach udowodnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, bo praca będzie znacznie droższa. A obudowanie wymiennika to tyle samo pracy co osadzenie nagrzewnicy w kanale nawiewnym i podłączenie obwodu grzewczego.

 

 

 

Jak chcesz to kontrolować ? Na pewno nie Julą.

W nowszych pompach ciepła powietrze-woda z funkcją chłodzenia rzeczywiście jest zabezpieczenie przed osiągnięciem punktu rosy. W takim układzie może to działać.

 

Myślę,że czujnik w posadzce ustawiony na np. 18-20oC załatwi sprawę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pisze się chrzanienia.Teraz na topie jest kszhanienie. Na twoją cześć wymyślone bo jesteś w tym mistrzem.

Co do psa to ,pies ci mordę lizał.

Co do pomysłów to nikt nie przegonił z żadnym .GMC ma się dobrze,RSŚ też. Trzeci rok eksploatuję i nie wiem ,że mam .Takie to bezobsługowe.

Co do fundamentu grzewczego ,to jesteś takim beznadziejnym ignorantem,że tłumaczenie jest bez sensu.

Walczysz o status quo kabelków i innych dupereli za dużą kasę. Tymczasem dla domu pasywnego,koszt instalacji grzewczej może zamknąć się w 1000PLN.

Zal doopę ściska ,że wydałeś kilkanaście razy więcej?

 

Po co się pytasz o źródło ciepła, skoro nie masz pojęcia o czym piszę . Źródłem może być wszystko co dostępne w handlu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyjmuje Pan że podłoga ma temperaturę przy grzaniu kablami 23st a w pomieszczeniu jest 22st (tak?) i dając te 40cm styropianu to pod nim jaka jest temperatura? licząc średnią, 1st? -5st?
Szanowny Panie, ogrzewanie podłogowe jest najlepszą formą ogrzewania dla domów izolowanych, nie bardzo więc rozumiem, czepianie się ogrzewania podłogowego. Termostaty w pokojach w przeciwieństwie do termostatu na cały dom są dokładniejsze i lepiej uwzględniają zyski, co w przypadku domu izolowanego a zwłaszcza izolowanego "jak w temacie" jest bardzo ważne.

niech Pan uściśli co przyjmuje

Co do delta T... Pomiary robiłem przez lata termometrem/ Temperatura gruntu pod domem jest od +5 st ( w mroźną zimę jak 96 nawet +3) na środku płyty do +1 na jej obrzeżach. Im dom gorzej izolowany, tym grunt cieplejszy. Dlatego od daje się opaskę antywysadzeniową. Bez niej temperatura gruntu pod domem mogłaby być nawet ujemna. Spotkał się Pan tą nazwą? Tu jest w PN 13370 go.php2.jpg

Temperatura płyty z ogrzewaniem podłogowym przekracza 25 st.C. - wtedy powierzchnia podłogi ma 23 a powietrze 22.

Temperatura powietrza płyty gk pod sufitem przy ogrzewaniu podłogowym i nawiewach wentylacji na syficie, wynosi 19 st.C . Temperatura powierzchni dachu nie może być niższa niż średnia temperatura powietrza w okresie grzewczym z uwzględnieniem zysków słonecznych. Co daje wynik około 0 st.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co farelka kominek z Biedronki czy masz na oku coś bardziej ekskluzywnego, cuż to można kupić do ogrzania domu za 1000 PLN:confused:

 

Tymczasem dla domu pasywnego,koszt instalacji grzewczej może zamknąć się w 1000PLN.

Źródłem może być wszystko co dostępne w handlu.

W komfortowych domach pasywnych nie ma już ogrzewania a jest system utrzymania stabilnej i komfortowej temperatury latem i zimą. za 1000zł nawet automatyki do pomieszczeń się nie kupi, chyba, ze to kurna chata ( jedno pomieszczenie)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co farelka kominek z Biedronki czy masz na oku coś bardziej ekskluzywnego, cuż to można kupić do ogrzania domu za 1000 PLN:confused:

Np:

 

instalacja grzewcza - 150mb peksa

źródło ciepła - np. http://allegro.pl/grzalka-elektryczna-2-0-kw-do-bojlera-6-4-i4494147894.html

 

Co do sterowania. To czym chcesz sterować,skoro pokój w domu pasywnym można ogrzać żarówką.

 

Problem polega na tym,że mało kto wierzy w możliwość wybudowania domu pasywnego ,stąd zapędy na przewymiarowanie instalacji sterowanej z dokładnością do 0,1oC za olbrzymie pieniądze. Tymczasem do ogrzania potrzeba tak małe ilości energii,że tym nie idzie sterować .Nawet w szkieletowym domu -lekkim ,z posadzką anhydrytową 5-6cm. Nie ma możliwości by była różna temperatura w różnych pomieszczeniach domu.Wentylacja na to nie pozwala.Mówimy o 10Wh/m2 w największe mrozy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to dlaczego pan nie wie, że do gruntu, przy identycznej izolacji ucieka więcej niż dachem? Powinien pan to wiedzieć skoro się tym zajmuje. To bardzo podstawowe wiedza.

Ale jak ktoś napisał na pohybel izolacji. To dlaczego głos zabiera?

Pewnie też pan nie wie dlaczego eps jest lepszy od xpsu, który traci strasznie pod wpływem wilgoci pod ciśnieniem po latach siada.

Ba szczęście to nie teoria, straty do gruntu i wyższość eps sprawdzić można w praktyce.

 

kłamca !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...