Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

...

Jaka idea jak pasywnym może być byle durszlak ale z cudowną PC.

No właśnie, jaka idea? :) Widacki, z całym szacunkiem dla jego wiedzy też błąka się w swoich rozważaniach. Dla mnie symptomatyczny jest brak, obiecywanej przez niego wcześniej rozprawki na temat ogrzewania/chłodzenia domów payswnych.

 

Jak ten za przykładowe ~2.000zł dostarczy to nie wiem po co, droższy się nie kalkuluje.

Ale nie dostarczy jak przypiździ i wtedy różnice między temp. koło splita a w oddalonych, zamkniętych pokojach będą za duże.

Na to jak przypiździ ma być izolacja.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tyle, że człowiek jest tolerancyjny na temp. - sam ma skuteczny system jej regulacji. Latem jestem w domu gdzie temp. <25stC i na zewnątrz gdzie >30stC. Zimą te różnice są jeszcze większe. W domu jasne, że różnica powinna być jak najmniejsza bo nie będę się ubierał przechodząc z salonu do sypialni ale też nie ma co przesadzać.

Tego lata przegrzania nie doświadczyłem w domu, za to w mieszkaniu 30stC było ale tam mam klimę.

Z tym, że Szanowny Panie kszu, nie wszyscy budują się sami!!!

- gdy coś wykonuje firma, to tolerancja na wahania temperatury znacznie spada.

Przyjdzie Panu inwestor i powie, że jest nie do przyjęcia wahanie 1.5 czy 2 st. I co ? Jak podzielić kable dołożyć termostaty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak przyjdzie ktoś, kogo ja nazywam "Michael Jackson" to albo płaci jak "za prezydenta" albo wypad bo "takich tu nie obsługujemy". Takiemu nikt nie dogodzi, nic tylko zamknąć pod szklaną kopułą.

Ale potrzeby też trzeba kreować i modyfikować a z tego co tutaj czytam to nikt z nas nie jest takim ekstremistą.

Z tym, że często:

- przed realizacją to okradziony kloszard

-po realizacji dopiero MJ - a wcześniej się nie wyczuje.

Gdyby tak człowiek wiedział, jak się ludzie "po" zmieniają, to np małżeństw by nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ideą domu pasywnego jest właśnie, min brak aktywnego chłodzenia. To, że jest to możliwe pokazują domy z dużą akumulacją. Warunkiem jednak kompleksowe podejście do uzysków więc np blendy czy markizy na okna, czy wentylacja z możliwością pobierania schłodzonego powietrza np z GWC.

Dom który potrzebuje PC do chłodzenia kłóci się z założeniami dla domu pasywnego. Może być komfortowy i nisko energetyczny ale jakby nie pasywny.

 

Mam to samo zdanie.

 

Pytanie jak w takim razie zapewnić komfortowe warunku w takim domu pozostaje otwarte. Widacki pisze o otwieraniu okien. :) To niewątpliwie jest rozwiązanie pasywne ale czy skuteczne? Wszystkie domy pasywne mają jakieś systemy grzewcze. Często bardzo drogie inwestycyjnie a więc z ekologią (i pasywnością) nie mające wiele wspólnego. (koszt wytworzenia). Idea pasywności zadzierzgnęła się sama w supełek.

 

A po co na siłę brnąć w tą pasywność ? Chyba tylko dla idei lub szpanu. Na dziś nie da się uzasadnić ekonomicznie budowy domu pasywnego, a większość jednak patrzy na ceny takiej budowy.

 

Jak mi asolt podeśle wyniki OZC (chyba ta izolacja od wewnątrz duże problemy sprawia ;) ) to spróbuję oszacować optymalną grubość izolacji względem konkretnego źródła ciepła dostępnego na rynku. Policzę również ile do tej optymalnej izolacji musiałbym dołożyć, aby uzyskać pasywność.

Mamy też wszyscy świadomość, że idąc w pasywność nie uda nam się tego racjonalnie uzasadnić na bazie samych oszczędności rocznych w kosztach ogrzewania. Trzeba do tego szukać oszczędności w zakupie samego źródła - oczywiście mając cały czas na względzie komfort. Dlatego na dzień dzisiejszy wytyczyłem sobie konkretną pompę ciepła która kosztuje X. Jeśli znajdę inny, znacznie tańszy w zakupie system CO i CWU i równie tani w eksploatacji to pójdę pewnie w pasywność, ale patrząc w przyszłość gdzie cena pomp ciepła spada, a sprawność rośnie to raczej marnie to widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie moje a podłogówki nie opłaca się - piękne podłogi drewniane na legarach.

 

OK.

 

OZC jest, potrzebuję 5~6kW pompę a strugą się nie przejmuję - jak będę wiedział jakie ma parametry pompa to skonfiguruje się odp. ilość kanałów.

 

Kanałówki od LG wyglądaja ciekawie. Ale musisz samodzielnie poszukać. A może jednak multisplit ? Chyba nawet te jednostki wewnętrzne samsunga z wifi można podłączyć pod multisplita.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkownicy dodatkowo nie mają potrzeby super precyzyjnych temp. a jak doda się do tego rozdzielacz z taktowanymi przepustnicami to wszystko można wysterować i osiągnąć.

 

Ja dalej nie rozumiem co oznacza sterowanie przepustnicami. Przecież jednostka kanałowa musi mieć określoną min. przepływność powietrza. Nie można go tłumić. Potrzebę grzania reguluje się modulacją w ppci. Ale możliwe, że są takie rozwiązania. Jakoś specjalnie czegoś takiego nie szukałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W precyzji sterowania tak jeśli ktoś ma takie potrzeby. Ale ja znam wiele domów z DGP raz ustawionym na sztywno i otwiera się okna, zamyka drzwi, grzeje plazmami, konsolami po 12h/dobę itp. - ludzie żyją normalnie i jakoś nie mają problemów.

To nie będzie dom jak w temacie - będzie zużywał nawet 50-60kWh/dobę na ogrzewanie.

 

Z farelkami też bedziesz żył normalnie.

 

Mógłbym bo wszystkie dostępne są z korytarza. Ale to nieuzasadniony koszt - widziałeś multisplit z 6cioma jedn. wewn. (albo 2 po 3), który byłby z porównywalnymi parametrami w cenie kanałówki?

 

fakt, cena. "Coś za coś". Musisz sam wybrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanałówkę biorę ze sklepu, do niej rozdzielacz z przepustnicami cięgłowymi i elektromagnesy też ze sklepu, elektronika prawie też. Tak naprawdę mechanicznie i elektronicznie żadnych cudów, jedynie naklepać trochę softu - zabawa i poligon.

 

No i to jest przewaga nad innymi rozwiązaniami - samodzielna instalacja i sterowanie.

Co do przepustnic to może przepustnice soczewkowe z płynnie regulowaną przepływnością ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanałówkę biorę ze sklepu, do niej rozdzielacz z przepustnicami cięgłowymi i elektromagnesy też ze sklepu, elektronika prawie też. Tak naprawdę mechanicznie i elektronicznie żadnych cudów, jedynie naklepać trochę softu - zabawa i poligon.

 

Dokładnie tak. IMG_0355.jpgIMG_0353.jpg elektrozawór sterowany termostatem ,

Co do dokładności... kanałówka jest cichsza i dokładniejsza od splita.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. [ATTACH=CONFIG]275723[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]275724[/ATTACH] elektrozawór sterowany termostatem ,

Co do dokładności... kanałówka jest cichsza i dokładniejsza od splita.

Aby coś takiego precyzyjnie wysterować to nie elektrozawór a krokowiec, wysteruje z dokładnością 0,05 stopnia. Krokowiec może mieć skok nawet 1/360 stopnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby coś takiego precyzyjnie wysterować to nie elektrozawór a krokowiec, wysteruje z dokładnością 0,05 stopnia. Krokowiec może mieć skok nawet 1/360 stopnia

 

To zamyka 3/4 otworu , więcej puszczając na inne pokoje a sterują termostaty z każdego pokoju, jest więc bardzo precyzyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie obecnie przebywam nad naszym morzem w domku letniskowym typu altanka (drewnianym) i tu w 1000000% zgadzam sie z teorią akumulacji wieczór czyli teraz i nad ranem zimno jak pieron ..... normalnie w domu tez mam pootwierane okna i temp. jak pokazywalem na poziomie 23*C a tu dziecka wraz z lepszą połówką mówią brrrrrr... czasem mi sie też to udziela ..... dlatego akumulacja jest jak najbardziej OK w domu ~ 400 ton a tu hmmmm 5 T i zimnawo pozdrawiam z Dąbków :)

 

AKUMULACJA I NIC INNEGO ! :)

Edytowane przez Krzysiek_BB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak chcesz mieć ciepło w takiej szopce jak na zewnątrz koło 10, brak słońca i wieje jak w górach?;)

Pytaj nydara ile ma w ocieplonym szkielecie i nie sądzę aby już grzał/dogrzewał. Ma posadzkę akumulacyjną to też trochę inaczej.

ps. skąd w domu nabrałeś te 400t?

Nie wiem jak u Nydara u mnie w domu posadzna spora ~ 12cm sciany strop i inne ~ 450 T wiec wiem co to aku .... a tu tak jak piszesz brak aku i dooooopa wieczor i rano chlodno ..... i tu robiac izolacje od wew. przy cienkiej grubości murów tez bedzie dooooopa (to moja opinia) jak jak najbardziej jestem za akumulacją to co nazbieramy latem starcza na dość "długo" i tak samo przy upałach zanim się przegrzeje to sporo czasu musi minąć

i tak wszystkich pozdrawiam :) --- obecnie pada pogoda do dooooooooooopy :(

 

strona z aktualnym stanem pogody-opadów

http://radareu.cz/

 

400 T ...... 550 T wyszło mi z dachem i tym co w ziemi ..... chcesz to sam licz ja mam urlop :)

ściany nośne ponad 100 T działowe nie wiem strop lany ławy 50m3 ..... itp ....jak prowadziłem zapiski liczyłem z nudów wage i była ponad 500 T...... z wszystkim

Edytowane przez Krzysiek_BB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja się za to z tym nie zgadzam. kostka w której mieszkam ma pół metrowe mury czyli jest duża masa akumulująca ale na polu jest zimno od paru dni i w domu też jest zimno. nie można porównywać domu pasywnego do jakiejś altanki czy innego domu niepasywnego. to są zupełnie inne światy. to tak jakby porównać malucha do mercedesa. pojedziesz maluchem, zobaczysz małe spalanie i powiesz hura, po cholerę mi merc za tyle kasy. w pasywniaku wystarczy że pobrykasz z żoną i będziesz mieć ciepło do rana lub za gorąco. nie ma co porównywać. kszhu ma domek prawie pasywny więc może się wypowiedzieć czy ma w domu zimno czy nie. będzie jakaś namiastka do porównania. mam włączony komp, lampkę i to w pasywnym też powinno wystarczyć do ogrzania a w obecnym nie czuć tego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja się za to z tym nie zgadzam. kostka w której mieszkam ma pół metrowe mury czyli jest duża masa akumulująca ale na polu jest zimno od paru dni i w domu też jest zimno. nie można porównywać domu pasywnego do jakiejś altanki czy innego domu niepasywnego. to są zupełnie inne światy. to tak jakby porównać malucha do mercedesa. pojedziesz maluchem, zobaczysz małe spalanie i powiesz hura, po cholerę mi merc za tyle kasy. w pasywniaku wystarczy że pobrykasz z żoną i będziesz mieć ciepło do rana lub za gorąco. nie ma co porównywać. kszhu ma domek prawie pasywny więc może się wypowiedzieć czy ma w domu zimno czy nie. będzie jakaś namiastka do porównania. mam włączony komp, lampkę i to w pasywnym też powinno wystarczyć do ogrzania a w obecnym nie czuć tego.

 

:) dobrze że piszesz na polu a nie na dworze :) .... jak powyżej Krakowa w góre :)

każdy dom jest inny inaczej bedzie w wspominianym juz Malborku masa aku ogromna ale inne detale do dooooopy

ja z mojego jestem zadowolony ..... niskie koszty ekspo.... na poziomie CO+CWU = 1800 PLN zza całość ~ 4200 PLN/rok all na prąd

>

>

>

czasem mam wrażenie ze w PL mieszkamy za kare :(

kara_PL.jpg

Edytowane przez Krzysiek_BB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...