Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

knauf.jpg
A ile to jest w kWh? I jakim cudem bywają pasywne z izolacją od zewnątrz?
Nie ma izolacji na zewnątrz i wewnątrz. Izolacja to termos ( ciągłość wynika z definicji izolacji ) a czy konstrukcja będzie wewnątrz termosu w nim samym, czy na zewnątrz, ma wpływ na akumulację, sterowanie, minimalny na straty ciepła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pewnie jakieś groszowe różnice są, co nie dyskryminuje pasywności z izolacją od zewnątrz.

Ile to będzie w kWh musiałby asolt przeliczyć mój projekt dla takiej izolacji. Za darmo tego nie zrobi, a ja nie zapłacę, żeby znać tą wartość.

 

 

Mostek liniowy na styku płyta/ściana zew. jest bardzo mały, a przy ociepleniu nakrokwiowym łączonym z ociepleniem ściany mostka przy murłacie nie będzie.

 

Wrzuciłem do swojego OZC od asolta, parametry przegród oraz wentylacji podobny do twoich i wynik wyszedł też bardzo podobny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie jakieś groszowe różnice są, co nie dyskryminuje pasywności z izolacją od zewnątrz.

Ile to będzie w kWh musiałby asolt przeliczyć mój projekt dla takiej izolacji. Za darmo tego nie zrobi, a ja nie zapłacę, żeby znać tą wartość.

 

Nie są to na tyle duze wielkosci, aby nie zmiescic sie w 15 kWh/m2.

Odnosnie dodatkowych przeliczen to nie chodzi o kase a o brak czasu, inni tez są w kolejce. Dla inwestora wazny jest jego projekt, a ja musze ten czas podzielic dla wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dwie kwestie: pierwsza to uważam że barth ma zaniżone U stropu i podłogi, też przy oknach jest wzięte pod uwagę tylko U szyb a ramy też dojdą, a po drugie proszę mi powiedzieć jak chcecie dom ogrzewać taryfami gdy nie ma akumulacji? z każdej strony styro nic nie zakumuluje więc jak chcecie grzać tylko w tańszej taryfie? nawet grzejąc o tej godzinie 13 nie będzie grzania przez 2h tylko przykładowo 10min aż te drobne straty się uzupełnia a jak się będzie grzało dłużej to wzrośnie temperatura czyli nici z stałej komfortowej temperatury, no chyba że o to chodzi aby nagrzać do przykładowo 25st a potem aby temperatura pomału opadała aż zaś będzie można mocniej przygrzać, ale czy wtedy będzie komfortowo? a jak weekend będzie i cały dzień w domku i na polu -20st to w swetrze gonić do tej 13? kupy się to nie trzyma ani trochę. ja się przekonuje że najlepszym sposobem na utrzymanie komfortowej temperatury jest podgrzewanie powietrza wentylującego. dom pasywny będzie tracić bardzo mało energii i tylko ta małą ilość trzeba uzupełnić i to może zapewnić nadmuch, nic więcej. nawet kable będą bez sensu bo jak się włączą to na raz wytworzą więcej ciepła niż trzeba i będzie musiało się wyłączyć bo już termometr pokaże że jest temperatura ok a nie będzie komfortowo.

może teraz trochę przesadzę ale każdy wie jak wyglądają te dmuchane zjeżdżalnie dla dzieci. one maja stale podłączona pompę i pompuje na bieżąco. jakby mieli czekać do tańszej taryfy to by sflaczała zjeżdżalnia ale też nie zasila ją kilka pomp aby była zawyżona moc. ma to zrobione optymalnie i temu jest cały czas dobrze. jak ktoś rozumie metaforę to zrozumie o co mi chodzi.

trzeba mieć źródło które pokryje tylko te drobne straty tych kWh a nie źródło które na rozruchu da tego o kilka razy za dużo. to musi być optymalne i w tym jest całe sedno sprawy w domach pasywnych aby to dobrać optymalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie jakieś groszowe różnice są, co nie dyskryminuje pasywności z izolacją od zewnątrz.

Ile to będzie w kWh musiałby asolt przeliczyć mój projekt dla takiej izolacji. Za darmo tego nie zrobi, a ja nie zapłacę, żeby znać tą wartość.

 

Skoro to są groszowe różnice to po co te kombinacje z izolacją od wewnątrz, skoro zagrożenie z kondensacją jest większe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja spytalem jak bardzo ci sie wychlodzi dom przez np. 3h bez grzania.

 

Nie wiem, 0,2 - 03oC ? Na drugi dzień kolejne 0,2-0,3, i w kolejnym mamy już o 1oC mniej.

 

I kiedy ci sie zwroci PC vs Buffor z grzalkami? :)

 

Dlaczego vs ? Przecież zasobnik z grzałką jest przy pompie ciepła. Kwestia załączenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nawet ~270W/m2 na stronę ściany, w sumie ~540W/m2 grubości 7,5cm. Ściana nie osiągnęła nigdy więcej niż 27~28stC.

Podłoga 28 st? Przez dwie godziny? A potem przez prawie dobę temperatura będzie spadać? Z komfortem niewiele ma to wspólnego. Założeniem Bartha było uzupełnianie strat a nie nagrzewanie na zapas ale tak się chyba nie da.

Albo tynk jak piszesz albo płyta klejona jak chce Barth3z albo płyta na stelażu jak ja planuję - to nie jest nic niezwykłego ani skomplikowanego.
Ja mniej więcej wiem jakie są opcje ale robienie tego na 30cm EPS to trochę hardcore. Można oczywiście jakiś stelaż ale to podraża konstrukcję. Najrozsądniejszy chyba jednak będzie ten tynk na siatce.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jednym słowem buforowanie. W takim domu sensu w tym wiele nie ma a i za darmo taki bufor też nie jest.

 

 

 

Dlatego mi o to samo chodzi w ogrzewaniu - jeśli split obleci większość pomieszczeń a niedogrzane pozostaną sypialnie co jest pożądane, to na ekstremalne mrozy kabelki za setki pln jak znalazł.

BTW, od kiedy to Świdnica jest w III strefie? To już nie II?

 

 

 

Bufor ma miec wezownice przepływową cwu takie 2 w 1 i wtedy sens jest choc Ty go nie widzisz. Koszt podzielmy po połowie miedzy ogrzewanie i przygotowanie cwu.

Materiał ok 7200-7500 zł, czy to duzo za cwu i ogrzewanie wyłacznie w II taryfie, podłogówka to odzielny koszt.

Odnosnie strefy klimatycznej Swidnicy, jest to III strefy, od kiedy jest to III strefa, tego nie wiem, szukał po rozporzadzeniach nie bedę, w tym wątku raczej nie zajmujemy się historią energooszczednosci w Polsce

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, 0,2 - 03oC ? Na drugi dzień kolejne 0,2-0,3, i w kolejnym mamy już o 1oC mniej.

 

 

 

Dlaczego vs ? Przecież zasobnik z grzałką jest przy pompie ciepła. Kwestia załączenia.

Dom z Darmstadt wychładza się w tempie 1,5 st na dwie doby. Maksymalnie pobiera jednak 10W/m2. Przy - 14 wychładza się do 15 st C. Potem uzyski (nie ogrzewanie) wyrównują straty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro to są groszowe różnice to po co te kombinacje z izolacją od wewnątrz, skoro zagrożenie z kondensacją jest większe?

 

Jakie kombinacje ? Ja widzę zalety Oprócz mostków o których piszesz zaletą jest to, że nie stosuję żadnych izolacji ścian fundamnetowych, żadnych dodatkowych styropianów hydro, żadnych dysperbitów. Jest taniej.

A z kondensacją - jakie zagrożenie ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ? Pokaż jakąś kalkulację, ale nie jak w temacie Barth3z'a bo tego się nie da czytać - dlaczego nie piszesz w j. polskim? Duże litery na początku zdania, interpunkcja, zdania od nowej linii, akapity itp. itd.? Nie licz na to, że ktoś będzie dekodował to i zgadywał, co autor miał na myśli;)

 

skoro nie umiesz liczyć i tego nie rozumiesz to wyjaśnię.

1) liczymy U podłogi, jak wiesz taki jest wzór U=1/R a to R jest oporem warstw przegrody, nie podaje tynków itp drobnic bo nie zmienią znacząco więc obliczmy R żelbetu i R styropianu, sumujemy i wstawiamy do wzoru i wychodzi jak byk Upodłogi=0,1

2) liczymy strop, tu tak samo liczymy R styropianu i proszku którym chce zasypać, wstawiamy do wzoru i daje nam 0,082

więc czego nie rozumiesz? bo ja nie rozumiem skąd wziął te swoje wartości a nie odpisał mi. no chyba że dochodzi coś co o czym nie wspominał.

 

Akumulacja grzewcza czyli akumuluje to co grzeje, w tym wypadku podłoga.

 

taka podłoga w domu pasywnym nie da się sterować komfortowo, da więcej ciepła niż potrzeba, nie trzyma się to kupy

 

 

 

I komfortowo - nie wszyscy, jak tutaj czytasz, lubią jaka wieje ciepłym, zwłaszcza gdy na zewnątrz będzie te przykładowe -20stC i do domku jak Barth3z'a trzeba dostarczyć nawet 60kWh/dobę.

 

o jakim ty wianiu mówisz? jak idzie Ci reku to coś wieje? może przeciąg się robi? nie będzie wiało ciepłem tylko powietrze wlatujące nie będzie miało niższej temperatury od tej jaka jest w pomieszczeniu więc stale będzie utrzymywana. nie będzie dyskomfortu. wszyscy co opracowują jakieś tematy o domach pasywnych piszą że nie robi się ogrzewania tylko dogrzewa się powietrze wlatujące przez wentylację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 200W/m2 i grubości ~10cm temp. będą o wiele niższe.
A skąd to wiesz? Raczej nie będą. Ma w końcu to ogrzewanie uzupełnić straty na zapas czyli zakumulować energię nie tylko w wylewce ale i w całym domu.

Nie wiem czy tak podraża, tynk to też koszt. A płyta jest szybsza, czysta, prosta w wykonaniu (to w końcu będą "4 ściany") i po prostym szpachlowaniu gotowa do malowania.
Płyta gipsowa przykręcona do 30 cm EPS będzie zachowywać się jak membrana. Walniesz mocniej ręką i wszystko będzie się na tej ścianie telepać. Wiem, bo widziałem taką płytę przykręconą kołkami do ściany przez styro. Ile go było nie wiem lecz wszystkie łby kołków było widać. Zarysowały się też wszystkie łącza mimo taśm. Pracowało to po prostu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyta gipsowa przykręcona do 30 cm EPS będzie zachowywać się jak membrana. Walniesz mocniej ręką i wszystko będzie się na tej ścianie telepać. Wiem, bo widziałem taką płytę przykręconą kołkami do ściany przez styro. Ile go było nie wiem lecz wszystkie łby kołków było widać. Zarysowały się też wszystkie łącza mimo taśm. Pracowało to po prostu.

 

perm, spoko. Sprawdzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro nie umiesz liczyć i tego nie rozumiesz to wyjaśnię.

1) liczymy U podłogi, jak wiesz taki jest wzór U=1/R a to R jest oporem warstw przegrody, nie podaje tynków itp drobnic bo nie zmienią znacząco więc obliczmy R żelbetu i R styropianu, sumujemy i wstawiamy do wzoru i wychodzi jak byk Upodłogi=0,1

 

Masz, licz: http://www.inzynierbudownictwa.pl/drukuj,5374

 

2) liczymy strop, tu tak samo liczymy R styropianu i proszku którym chce zasypać, wstawiamy do wzoru i daje nam 0,082

więc czego nie rozumiesz? bo ja nie rozumiem skąd wziął te swoje wartości a nie odpisał mi. no chyba że dochodzi coś co o czym nie wspominał.

 

jaką lambdę proszku PUR wziałeś do obliczeń ?

 

A nie odpisuje, bo bzdury piszesz zamiast troche poczytać.

 

o jakim ty wianiu mówisz? jak idzie Ci reku to coś wieje? może przeciąg się robi? nie będzie wiało ciepłem tylko powietrze wlatujące nie będzie miało niższej temperatury od tej jaka jest w pomieszczeniu więc stale będzie utrzymywana. nie będzie dyskomfortu. wszyscy co opracowują jakieś tematy o domach pasywnych piszą że nie robi się ogrzewania tylko dogrzewa się powietrze wlatujące przez wentylację.

 

Policz sobie jaki strumień powietrza i o jakiej temperaturze potrzebujesz, żeby przenieść 60kWh ciepła w ciągu doby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie Darmstadt a gdzie Świdnica, jaki klimat tam a jaki w okolicy Świdnicy. Popatrz na różnice między nami a samą Pragą; w Niemczech na tej wysokości jeszcze cieplej. Stopniodni to klucz do odpowiedzi, np. dla PL mamy takie dane: http://www.cire.pl/pokaz-pdf-%252Fpliki%252F2%252FLiczba_stopniodni_26_mias.pdf
Co nie zmienia faktu, że dom o takim samym zapotrzebowaniu na moc grzewczą będzie się wyziębiał w podobnym tempie czy to w Świdnicy czy to w Darmstadt. Oczywiście nie będą to takie same (w sensie grubości izolacji) domy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...