Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

nie rozumiem tej wypowiedzi. co napisałem źle?

 

1) ...

2) liczymy strop, tu tak samo liczymy R styropianu i proszku którym chce zasypać, wstawiamy do wzoru i daje nam 0,082

więc czego nie rozumiesz? bo ja nie rozumiem skąd wziął te swoje wartości a nie odpisał mi. no chyba że dochodzi coś co o czym nie wspominał.

A wziąłeś pod uwagę opór przejmowania ciepła?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Takze uwazasz ze dom ci sie bedzie sukcesywnie wychladzal grzejac CWU 3h dziennie ( teoretycznie )

. Nawet gdy powroci do grzania...

 

Jak powróci do grzania to nie zdoła uzupełnić strat, tylko pokryje bieżące.

 

Dlaczego moj sie nie wychladza?

Powraca do grzania z ta sama temp, nie wyzsza anizeli byla przed grzaniem CWU . ( zalezne od temp zewn. )

 

Nie znam twojego obciążenia cieplnego budynku. Nie znam modelu twojej PC.

 

Jezeli jest zasobnik z grzalka do podlogowki to kiedy sie ta PC zwroci?

 

Ależ ja nie mówiłem o zasobniku z grzałką do podłogówki. Chyba się nie zrozumieliśmy. Mówiłem tylko o zasobniku z grzałką do CWU.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę komfortu więc i sensu w łączeniu dwóch niezależnych funkcji - nie chcę wybierać między grzaniem a kąpaniem, nie chcę ryzykować, że jednej z funkcji zabraknie albo obu będzie za dużo więc też będą straty.

 

 

 

Nie podważam, pytam, nie byłem pewien bo jest całkiem blisko Wro a to II.

 

Nie trzeba wybierac miedzy kąpaniem a grzaniem, wystarczy na jedno i drugie.

W zimie strat nie bedzie, a w lecie będą minimalne.

Granica stref przebiega na południe od Wrocławia, Swidnica jest ewidentnie w III strefie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz, licz: http://www.inzynierbudownictwa.pl/drukuj,5374

 

 

 

jaką lambdę proszku PUR wziałeś do obliczeń ?

 

A nie odpisuje, bo bzdury piszesz zamiast troche poczytać.

 

 

 

Policz sobie jaki strumień powietrza i o jakiej temperaturze potrzebujesz, żeby przenieść 60kWh ciepła w ciągu doby.

 

już policzyłem i napisałem, zaniżyłeś te wartości i to grubo. będziesz robić parterówkę a takie zaniżanie ma duży wpływ na OZC. sam napisałeś że wszędzie dasz 30cm styro grafitowego. styropian daje najbardziej wynik U przegrody a sam styro jakby był ścianą miałby U=0,1 więc tyle będziesz miał w podłodze, proszek od pigeona z tego co wiem to lambde ma w okolicach 0,08 i będzie między krokwiami tylko sypany i jeszcze kanały wentylacyjne pewnie tam będą szły więc U sufitu jak będzie mieć 0,09 lub max 0,085 to będzie dobrze. tylko U ściany dobre masz podane, reszta grubo zaniżona i raczej z zmienionymi parametrami nie zmieścisz się w 15kWh ale może w 20 uda się i pewnie też obciążenie cieplne wzrośnie, jedynym słowem OZC masz do kosza i musisz robić nowe. jak nie chcesz to Twoja sprawa, przekonasz się sam po czasie. jak dasz kable 200W/m2 to nie zmarzniesz w domu ale będzie większe zużycie od tego które miałeś liczone. sam w swoim wątku podawałeś w koncepcji U przegrody 0,1 więc proszę powiedzieć skąd wziąłeś takie zaniżone? nawet na tych linkach co sam podawałeś o tej parterówce to pisali o wiele grubszej izolacji z dobra lambdą w stropie a ty masz gorzej a wynik ten sam przepisałeś. i nawet im ledwo 15kWh wyszło. źle masz policzone a najlepiej napisać że głupoty piszę. to nie ja oszukuję wszystkich, pewnie nieświadomie ale sobie to sprawdź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już policzyłem i napisałem, zaniżyłeś te wartości i to grubo.

 

A poczytałeś link który Ci podałem ?

Policz zatem jakie będzie U ściany z 1mm blachy.

 

proszek od pigeona z tego co wiem to lambde ma w okolicach 0,08 i będzie między krokwiami tylko sypany i jeszcze kanały wentylacyjne pewnie tam będą szły

 

A dlaczego zakładasz, że to proszek od pigeona ? Pisałem o proszku PUR. A kanały nie bedą szły w warstwie izolacji. Czemu ty taki uparty jesteś ?

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

W życiu! Zapomniałeś o zyskach słonecznych.

Uzyski są uwzględnione przy obliczaniu zapotrzebowania na moc grzewczą.

Dom pasywny w Świdnicy od domu pasywnego z Darmstadt różnić się będzie kilkoma rzeczami, w tym wartością U przegród, wielkością przeszkleń itp ale zapotrzebowanie a więc i straty będą miały podobne. Inaczej jeden z nich nie byłby pasywny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już policzyłem i napisałem, zaniżyłeś te wartości i to grubo. będziesz robić parterówkę a takie zaniżanie ma duży wpływ na OZC. sam napisałeś że wszędzie dasz 30cm styro grafitowego. styropian daje najbardziej wynik U przegrody a sam styro jakby był ścianą miałby U=0,1 więc tyle będziesz miał w podłodze, proszek od pigeona z tego co wiem to lambde ma w okolicach 0,08 i będzie między krokwiami tylko sypany i jeszcze kanały wentylacyjne pewnie tam będą szły więc U sufitu jak będzie mieć 0,09 lub max 0,085 to będzie dobrze. tylko U ściany dobre masz podane, reszta grubo zaniżona i raczej z zmienionymi parametrami nie zmieścisz się w 15kWh ale może w 20 uda się i pewnie też obciążenie cieplne wzrośnie, jedynym słowem OZC masz do kosza i musisz robić nowe. jak nie chcesz to Twoja sprawa, przekonasz się sam po czasie. jak dasz kable 200W/m2 to nie zmarzniesz w domu ale będzie większe zużycie od tego które miałeś liczone. sam w swoim wątku podawałeś w koncepcji U przegrody 0,1 więc proszę powiedzieć skąd wziąłeś takie zaniżone? nawet na tych linkach co sam podawałeś o tej parterówce to pisali o wiele grubszej izolacji z dobra lambdą w stropie a ty masz gorzej a wynik ten sam przepisałeś. i nawet im ledwo 15kWh wyszło. źle masz policzone a najlepiej napisać że głupoty piszę. to nie ja oszukuję wszystkich, pewnie nieświadomie ale sobie to sprawdź.

 

NIe rozpędzaj sie tak w tej krytyce. Ani jedno moje obliczenie nie trafiło do kosza i nie trafi. Ty zapewne duzo obliczen ozc juz wykonałes które czas zweryfikował.

Nie oszukuję, nie oszukiwałem i nie mam zamiaru nikogo oszukiwać z obliczeniami ozc. Wręcz przciwnie mam coraz wiecej potwierdzen zgodnosci obliczeń z pomierzonym zuzyciem.

U sciany to 0,075 W/m2*K nie jest to tylko 30 cm styro a jeszcze ytong lambda ,13 24 cm, wełna 0,033 6 cm

U podłogi to ,0801 W/m2*K i tu uwaga : Kamil jaki przyjmujesz i czy w ogole przyjmujesz równowazny opór gruntu wraz z oporami przejmowania Rg

U stropu to 0,066 w/m2*K strop składa sie z 30 cm styro 0,031, płyty osb i 20 cm proszku pur przyjąłem lambda 0,035.

Wszystkie przegrody weryfikował Barthez pod wzgledem grubosci, lamdby i kolejnosci

Dodatkowo przyjęto n50=0,6 (dla pasywnych)

Dane okien: poniewaz nie bedzie ram przyjeto procentowy udział szyb w oknie 95%, U okna = 0,6 (praktycznie to sama szyba) oraz wsp gG=0,6 (wsp. przpuszczalnosci swiatła slonecznego).

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby na pewno?

Dom w DE to przykładowo 15kWh/m2*rok ogrzewania i 10kWh/m2*rok zysków. Dom w PL to przykładowo 15kWh/m2*rok ogrzewania i tylko 5kWh/m2*rok zysków.

Oba pasywne (<=15) ale przy tej samej dT ten w DE wciąż będzie otrzymywał więcej energii ale i więcej tracił bo U gorsze, tyle tylko czy szybciej?

Tak mi się wydaje. Jest określone graniczne zapotrzebowanie dla domu pasywnego - 10W/m2. Jest to moc potrzebna do podtrzymania temperatury. Taka sama dla obu domów. Oznacza to również, że domy mają takie same straty w funkcji czasu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIe rozpędzaj sie tak w tej krytyce. Ani jedno moje obliczenie nie trafiło do kosza i nie trafi. Ty zapewne duzo obliczen ozc juz wykonałes które czas zweryfikował.

Nie oszukuję, nie oszukiwałem i nie mam zamiaru nikogo oszukiwać z obliczeniami ozc. Wręcz przciwnie mam coraz wiecej potwierdzen zgodnosci obliczeń z pomierzonym zuzyciem.

U sciany to 0,075 W/m2*K nie jest to tylko 30 cm styro a jeszcze ytong lambda ,13 24 cm, wełna 0,033 6 cm

U podłogi to ,0801 W/m2*K i tu uwaga : Kamil jaki przyjmujesz i czy w ogole przyjmujesz równowazny opór gruntu wraz z oporami przejmowania Rg

U stropu to 0,066 w/m2*K strop składa sie z 30 cm styro 0,031, płyty osb i 20 cm proszku pur przyjąłem lambda 0,035.

Wszystkie przegrody weryfikował Barthez pod wzgledem grubosci, lamdby i kolejnosci

Dodatkowo przyjęto n50=0,6 (dla pasywnych)

Dane okien: poniewaz nie bedzie ram przyjeto procentowy udział szyb w oknie 95%, U okna = 0,6 (praktycznie to sama szyba) oraz wsp gG=0,6 (wsp. przpuszczalnosci swiatła slonecznego).

 

jak Pana uraziłem to przepraszam, nie miałem takiego zamiaru, w końcu Pan też będzie moje OZC liczył jak będę miał projekt. myślałem że barth sam przyjął sobie takie U przegród.

wiele razy był poruszany temat płyty fundamentowej i dla grubości 30cm XPSa z lambdą 0,031 U pisałem że ma 0,1 i nikt słowem nie powiedział że jest źle.

wielu powołuje się na domek j-j a on ma gorsze U płyty ale też mniej izolacji. paru co tu na forum buduje czy zbudowało dom pasywny miało 30cm XPSa i U było 0,1 i tez każdy wymieniał grunt pod płyta, robił opaskę, a pisali o takim a nie innym U. wiec skoro według wzoru U=1/R to tak mi wychodzi że 30cm XPSa 0,031 ma U=0,1 a tu barth pisze o 0,08 przy grubości tez 30cm. szczerze mówiąc nie mam pojęcia czy opór gruntu do tego się liczy czy nie więc go nie liczyłem.

przy dachu myślałem o proszku pigeona więc stąd pewnie źle mi wyszło bo PUR ma lepszą lambdę. płyty osb nie liczyłem ale gruba nie będzie i lambdy też nie ma rewelacyjnej więc jej nie brałem pod uwagę bo wiele nie poprawia.

przy ścianie wyszło mi podobnie bo przyjąłem gorszą lambdę wełny.

ale skoro piszesz że wszystko się zgadza to jestem zaskoczony tym wynikiem. w życiu bym nie przypuszczał że może być taki dobry. jeżeli barth z tym ma taki wynik to ja się o swój zupełnie nie muszę martwic.

oficjalnie przepraszam za wprowadzanie w błąd.

PS: barth nie zmieniaj grubości izolacji, masz dobry wynik i on się przyda a wiele się nie oszczędzi na odchudzeniu a tylko obciążenie wzrośnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak Pana uraziłem to przepraszam, nie miałem takiego zamiaru, w końcu Pan też będzie moje OZC liczył jak będę miał projekt. myślałem że barth sam przyjął sobie takie U przegród.

wiele razy był poruszany temat płyty fundamentowej i dla grubości 30cm XPSa z lambdą 0,031 U pisałem że ma 0,1 i nikt słowem nie powiedział że jest źle.

wielu powołuje się na domek j-j a on ma gorsze U płyty ale też mniej izolacji. paru co tu na forum buduje czy zbudowało dom pasywny miało 30cm XPSa i U było 0,1 i tez każdy wymieniał grunt pod płyta, robił opaskę, a pisali o takim a nie innym U. wiec skoro według wzoru U=1/R to tak mi wychodzi że 30cm XPSa 0,031 ma U=0,1 a tu barth pisze o 0,08 przy grubości tez 30cm. szczerze mówiąc nie mam pojęcia czy opór gruntu do tego się liczy czy nie więc go nie liczyłem.

przy dachu myślałem o proszku pigeona więc stąd pewnie źle mi wyszło bo PUR ma lepszą lambdę. płyty osb nie liczyłem ale gruba nie będzie i lambdy też nie ma rewelacyjnej więc jej nie brałem pod uwagę bo wiele nie poprawia.

przy ścianie wyszło mi podobnie bo przyjąłem gorszą lambdę wełny.

ale skoro piszesz że wszystko się zgadza to jestem zaskoczony tym wynikiem. w życiu bym nie przypuszczał że może być taki dobry. jeżeli barth z tym ma taki wynik to ja się o swój zupełnie nie muszę martwic.

oficjalnie przepraszam za wprowadzanie w błąd.

PS: barth nie zmieniaj grubości izolacji, masz dobry wynik i on się przyda a wiele się nie oszczędzi na odchudzeniu a tylko obciążenie wzrośnie.

 

To forum nie musimy sie panować. Nie jest to pierwszy raz gdy moje obliczenia wzbudzają kontrowersje, w sumie i tak nie było zle, w innym przypadku dostałem skierowanie do urzedu pracy aby rozglądnąc sie za inną robotą bo na swojej sie kompletnie nie znam.

Wracając do obliczen to klucz lezy w oknach a wlasciwie w szybach gdyz ram nie będzie. Zmniejszając powierzchnie przeszklen poludniowych obnizymy wsp mocy a zwiekszymy zapotrzebowanie. Czy dojdziemy do 10W/m2 i jednoczesnie 15 kWh/m2*a wątpię , to w koncu III strefa, j-j to praktycznie polski biegun ciepła, pierwszy (drugi to Tarnów) i porównac sie nie da. Przeszklenia j-j nieporównywalne z domem Bartheza i dlatego j-j ma stosunkowo małe straty. Znam dom j-j ze zdjec ktore były zamieszczone na forum (mam te zdjecia), moge w miare ocenic lub porównać. Jezeli ten dom był w okolicach Suwałk to z pasywnsci nici, najwyzej mocno energoszczedny. Porównywac tez trzeba umieć. Suche wyniki ozc to za mało (szczegolnie w takim przypadku) konieczny jest komentarz.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To forum nie musimy sie panować. Nie jest to pierwszy raz gdy moje obliczenia wzbudzają kontrowersje, w sumie i tak nie było zle, w innym przypadku dostałem skierowanie do urzedu pracy aby rozglądnąc sie za inną robotą bo na swojej sie kompletnie nie znam.

Wracając do obliczen to klucz lezy w oknach a wlasciwie w szybach gdyz ram nie będzie. Zmniejszając powierzchnie przeszklen poludniowych obnizymy wsp mocy a zwiekszymy zapotrzebowanie. Czy dojdziemy do 10W/m2 i jednoczesnie 15 kWh/m2*a wątpię , to w koncu III strefa, j-j to praktycznie polski biegun ciepła, pierwszy (drugi to Tarnów) i porównac sie nie da. Przeszklenia j-j nieporównywalne z domem Bartheza i dlatego j-j ma stosunkowo małe straty. Znam dom j-j ze zdjec ktore były zamieszczone na forum (mam te zdjecia), moge w miare ocenic lub porównać. Jezeli ten dom był w okolicach Suwałk to z pasywnsci nici, najwyzej mocno energoszczedny. Porównywac tez trzeba umieć. Suche wyniki ozc to za mało (szczegolnie w takim przypadku) konieczny jest komentarz.

 

jestem ciekaw co powiesz o moim projekcie gdy będę miał już wszystko uzgodnione że może być tak jak sobie planuję. jak dobrze pójdzie to w przyszłym miesiącu będzie liczenie OZC. z tego co pisałeś to projekt nie musi być tylko własne rzuty też wystarczą więc będę wolał wiedzieć wcześniej jak wygląda sytuacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o Obliczenia Kolegi Aslota nie od dziś wiadomo ma swoją markę na forum i nie od dziś wiadomo

że z tego żyje, to głupot nie robi. I takie wyliczenia jak U przegrody sorry .. ale to do góry nogami, przy 40 st gorączki i o 3 w nocy robi.

 

Moja ciekawość spowodowała tą dyskusję, jakieś obliczenia na kolanie ... Przepraszam Kolegę Aslota

Obliczenie podejrzewam wskazują jedną bardzo ciekawą rzecz. Jak zachowuje się budynek mający dużą pojemność cieplną vs prawie bez pojemności cieplnej ...

t= (Cm/3600)/ (HT+Hve) = no a z tego co widziałem na przekroju budynek leży i nie kwiczy ledwo kawałek płyty żelbetowej ... na dnie

Reszta izolacja od środka

stała czasowa poleciała na łeb na szyję

Parametr numeryczny aH też ... wykorzystanie zysków ciepła ... i cała lawina i dochodzimy do długości sezonu grzewczego

pod punkt graniczny udział potrzeb cieplnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reszta izolacja od środka

stała czasowa poleciała na łeb na szyję

Parametr numeryczny aH też ... wykorzystanie zysków ciepła ... i cała lawina i dochodzimy do długości sezonu grzewczego

pod punkt graniczny udział potrzeb cieplnych

Właśnie o to chodzi. Po to rezygnuje się z nadmiernej akumulacji ciepła, po to by system ustawienia temperatury uwzględniał zyski. Dzięki wprowadzeniu lekkich konstrukcji, rozpowszechnia się budowa na płycie fundamentowej, gdzie długotrwałe obciążenia uszkadzają izolację.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym się zgodzę bo też jestem tego zdania - oszczędność mikra a będzie trzeba inwestować w jakieś wynalazki do ogrzewania.

 

Gdybym odchudził styro o 5cm z podłogi, ze ścian i sufitu to zaoszczędzę sumarycznie ok. 4tys. zł (zakładam 200zł za 1m3 styro grafitowego). Te 5cm spowoduje, że wyjdę poza pasywność a te 4tys. mógłbym dorzucić do PC aquarea 5kW.

Utrzymując jednak te 30cm dookoła będę mógł kupić PC 3,2kW, która póki co, względem tej 5kW jest tańsza o ok. 6tys., więc można powiedzieć, że gdybym miał teraz kupować źródło ciepła opłaca mi się utrzymać te parametry ścian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

XPS na podlodze kosztuje min.400zl ale to szczegol, nochyba ze zwykly dasz na podloge ale czy wytrzyma? Tego nie wiem.

Nie watpie w wiedze asolta tylko nie wiedzialem ze do U podlogi liczy sie tez grunt. Myslalem ze tylko styro i plyta.

 

Pod podłogą będzie EPS80 o lambdzie 0,031 (ten który ty kiedyś pokazywałeś).

Podobno do U podłogi wlicza się jeszcze opaskę antywysadzinową poziomą, a u mnie będzie ona bardzo solidna ale asolt tego nie liczył bo mu nie podałem . U podłogi wyszło by jeszcze lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

XPS na podlodze kosztuje min.400zl ale to szczegol, nochyba ze zwykly dasz na podloge ale czy wytrzyma? Tego nie wiem.

Nie watpie w wiedze asolta tylko nie wiedzialem ze do U podlogi liczy sie tez grunt. Myslalem ze tylko styro i plyta.

Wytrzymałość się oblicza, a czas, ciężar i woda mają większy wpływ na XPS a bańki powietrza niż EPSa kulki

 

http://www.plastifab.com/how-to/application-sheets/PIB%20268%20-%20EPS%20Insulation%20R-value%20Retention%20After%2015-Year%20Below-Grade%20Service.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...