Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Tu nie chodzi mapy a rzeczywiste dane ze stacji meteo. To czy rzeczywista róznica jest wieksza czy mniejsza to bez dokladnych danych a tylko na wyczucie nie do zweryfikowania.

 

Po wyniku rzeczywiście różnica marginalna.

A jakie dane są zaciągane do obliczeń ? Średnia temp. całoroczna, czy jest to rozbijane na jakąś większą dokładność ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

I to wg mojej wiedzy regionu jest lepsza mapka;) Ale jak widzisz - co instytucja to inne dane. A średnie z 20 lat też trochę mylące bo klimat się ŚREDNIO ociepla.

 

Zgadza się. Widać to na rys. 4 z dokumentu, który przytaczałeś:

http://www.cire.pl/pliki/2/Liczba_stopniodni_26_mias.pdf

 

Można powiedzieć, gorzej być nie może i zimę stulecia mamy już za sobą ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam absolutnie uwag co do jakości obliczeń a metody są jakie są - niedoskonałe ze wzgl. na niezgłębioną do końca naturę rzeczy (np. rzeczywiste parametry przegród) oraz niepełne dane i zmienne warunki pogodowe. Jednak ze wzgl. na tolerancję uważam tylko, że wynik jest jedynie orientacyjną informacją.

 

 

 

Chyba z normy z której biorę poziomy nasłonecznienia, dla Wro nie ma.

 

 

 

Dlatego zdziwiło mnie to, że to już III strefa jak warunki praktycznie jednakowe. Jasne, że nawet w samym Wro średnioroczna temp. różni się o prawie 1stC między centrum a obrzeżami.

 

 

 

Dobry wynik dla III strefy będzie tylko lepszy dla II.

 

 

 

I to wg mojej wiedzy regionu jest lepsza mapka;) Ale jak widzisz - co instytucja to inne dane. A średnie z 20 lat też trochę mylące bo klimat się ŚREDNIO ociepla.

 

Sankom jakos te dane dla Wrocławia zdobył, nie wiem jak.

Nie wiem czy mapa zrejonizowanego doboru krzewów i drzew jest odpowiednia dla okreslania projektowego obciazenia cieplnego. To ze uwazasz ze jest lepsza to za mało. Takie twierdzenia trzeba podeprzec konkretnymi danymi, skoro wybrano inną mapę to zapewne była podstawa do tego wyboru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu jest Pan totalnym dyletantem nie bez udziału świadomości.

 

Ma znaczenie ... jak we Wrocławiu jest średnio -0,4 ... a w Rzeszowie -4,6 to różnica jest spora.

Plus długość sezonu grzewczego ...

No tak, ale gdzie on ma to sprawdzić jak jeszcze nie wybudował sobie domu jak w temacie. Ty masz dom to wiesz jak to jest, ja mam dom też wiem jak się w nim mieszka, wszyscy tu pisujący mają jakieś domy i mają z nimi jakieś doświadczenia, którymi się dzielą a Brzęczkowski? doświadczeń żadnych.

Witamy w gronie spiskowych ciepłowników.

Edytowane przez kolektor1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O wiele bardziej odpowiada rzeczywistości. Ktoś kto mieszka w danym rejonie i dużo po nim się porusza na pewno jako tako się orientuje. I na pewno Świdnicy w wiele "bliżej" klimatycznie do Wro czy nawet Legnicy niż Kłodzka czy nie daj Bóg Śnieżce.

 

A tam od razu Śnieżka. Zobacz na górę Ślęża/Sobótka. Jest bliżej Wrocka/2 strefy niż Świdnica ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OZC jednak daje jakąś wiedzę. Nawet z tymi +15%. Mógłbym coś liczyć samodzielnie, ale lepiej jak to robi program, które uwzględnia wszystkie detale mające wpływ na wynik. Osobiście nie spodziewałem się, nawet licząc U poszczególnych przegród, że wynik wyjdzie tak dobry. Teraz mam pogląd i punkt wyjścia już do realizacji budowy. Uważam, że OZC warto zrobić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w takim mieszkałem. Nie chcę więcej.

 

w styropianowym domu pasywnym mieszkałeś? gdzie? jestem ciekaw. a tak nawiasem mówiąc jeżeli dom nie ma obciążenia cieplnego na poziomie 10W/m2 a zapotrzebowanie jak barth to będzie domem pasywnym czy nie? co jest ważniejsze do tego określenia? obciążenie czy zapotrzebowanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest nas dwóch .

Gdyby w Bydzi nie wyszło dzisiaj słonko,to nie wiem czy bym nie odpalił wieczorem częściowego ogrzewania. W nocy dzisiaj było +8oC ,poprzednie dni pochmurne i deszczowe a noce zimne

Z drugiej strony duży szacunek dla konstrukcji szkieletowej pod względem energetycznym .

Z tych trzyletnich doświadczeń, zrodził się pomysł na fundament grzewczy:D.

Mimo,że w ścianach 30cm,w dachu 54cm a pod izolacją posadzki 21,5oC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w styropianowym domu pasywnym mieszkałeś? gdzie? jestem ciekaw. a tak nawiasem mówiąc jeżeli dom nie ma obciążenia cieplnego na poziomie 10W/m2 a zapotrzebowanie jak barth to będzie domem pasywnym czy nie? co jest ważniejsze do tego określenia? obciążenie czy zapotrzebowanie?
Nie w pasywnym i nie w styropianowym (to akurat o niczym nie świadczy). Nie wiem jaki miał standard.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w styropianowym domu pasywnym mieszkałeś? gdzie? jestem ciekaw. a tak nawiasem mówiąc jeżeli dom nie ma obciążenia cieplnego na poziomie 10W/m2 a zapotrzebowanie jak barth to będzie domem pasywnym czy nie? co jest ważniejsze do tego określenia? obciążenie czy zapotrzebowanie?

 

Wybierasz albo obciążenie cieplne <= 10W/m2 albo zapotrzebowanie na ogrzewanie <=15kWh/(m2rok).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie w pasywnym i nie w styropianowym (to akurat o niczym nie świadczy). Nie wiem jaki miał standard.

 

to może w szkielecie? ale skoro nie w pasywnym to nie ma znaczenia. nie można porównywać domu energooszczędnego do pasywnego. może się okazać że coś w energooszczędnym domu się nie sprawdza a w pasywnym jest najlepszym rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...