Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Witam,

jeśli planuję piwnicę pod całym domem to czy powinienem dać stryo pod posadzkę od gruntu i jeśli tak to ile cm? żeby nie ogrzewać piwnic

i jaką temperaturę będę miał w piwnicy zimą ? piwnica 150m2

 

dziękuję i pozdr

 

Hubert

 

A ile dom ma zużywać kWh/m2 rocznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Co jeśli załadujesz akumulator w nocy w taniej taryfie a w dzień będziesz miał jeszcze zyski przez okna ? będziesz otwierał okna czy zwiększysz wydajność wentylacji?
Pomysł Bartha by kablami grzać tylko w drugiej taryfie ma jedną, za to poważną wadę. Trzeba temperaturę zwiększyć powyżej komfortowej. Co zrobić jak w dzień słoneczko zacznie niespodziewanie grzać? Trzeba schłodzić bo akumulacja już do skompensowania uzysków może nie wystarczyć. Pomysł na grzanie tylko w drugiej taryfie nie jest najszczęśliwszy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dodatek Śmigający wiewiór

ma wspomóc Pana EGO?

Im mniej dom potrzebuje kWh na ogrzanie i chłodzenie ty mniej potrzebuje akumulacji . A ogniwa PV zakładamy do pompy ciepła nie podłogówki.

I tym mniej potrzebuje mocy grzewczej, co jest oczywiste dla wszystkich tylko nie dla misia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł Bartha by kablami grzać tylko w drugiej taryfie ma jedną, za to poważną wadę. Trzeba temperaturę zwiększyć powyżej komfortowej. Co zrobić jak w dzień słoneczko zacznie niespodziewanie grzać? Trzeba schłodzić bo akumulacja już do skompensowania uzysków może nie wystarczyć. Pomysł na grzanie tylko w drugiej taryfie nie jest najszczęśliwszy.

 

Perm zastanów się na co Tobie akumulacja? bo dla mnie sens ma kiedy grzejemy akumulator w taniej, innego sensu nie ma! bo akumulacja mozna zrobić w pasywnym sobie większe straty niż przy przemyślanym sterowaniu ogrzewaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perm zastanów się na co Tobie akumulacja? bo dla mnie sens ma kiedy grzejemy akumulator w taniej, innego sensu nie ma! bo akumulacja mozna zrobić w pasywnym sobie większe straty niż przy przemyślanym sterowaniu ogrzewaniem.
Nie może, a robi. Zużycie przy II taryfie znacznie wzrasta, kosztem komfortu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perm zastanów się na co Tobie akumulacja? bo dla mnie sens ma kiedy grzejemy akumulator w taniej, innego sensu nie ma! bo akumulacja mozna zrobić w pasywnym sobie większe straty niż przy przemyślanym sterowaniu ogrzewaniem.
Na co mi akumulacja? :) Po to by mieć spokój z ogrzewaniem. Większe straty? Piszemy o tym od kilku stron. Jakie większe straty? Poczytaj o domach pasywnych. Akumulacja jest jednym z elementów decydujących o pasywności. Jest systemem pasywnym a w takich domach to podstawa. Eko się liczy :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na co mi akumulacja? :) Po to by mieć spokój z ogrzewaniem. Większe straty? Piszemy o tym od kilku stron. Jakie większe straty? Poczytaj o domach pasywnych. Akumulacja jest jednym z elementów decydujących o pasywności. Jest systemem pasywnym a w takich domach to podstawa. Eko się liczy :)

 

Ogrzewanie to jedno akumulacja drugie. Bez akumulacji a z dobrym sterowaniem od razu reagujesz na zmianę temperatury zewnętrznej i tym samym utrzymujesz komfort w środku, z akumulacją tego nie uzyskasz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie to jedno akumulacja drugie. Bez akumulacji a z dobrym sterowaniem od razu reagujesz na zmianę temperatury zewnętrznej i tym samym utrzymujesz komfort w środku, z akumulacją tego nie uzyskasz...
Tak samo działa akumulacja. Nie pozwala na zmianę temperatury wnętrza mimo jej wahań na zewnątrz czy nasłonecznienia. Jest jednak podstawowa różnica. Akumulacja nie zużywa przy tym prądu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak samo działa akumulacja. Nie pozwala na zmianę temperatury wnętrza mimo jej wahań na zewnątrz czy nasłonecznienia. Jest jednak podstawowa różnica. Akumulacja nie zużywa przy tym prądu.

 

Uważasz że gdy utrzymujesz temperaturę dzięki akumulacji np.22st to gdy masz zyski ze słońca to nie przegrzejesz pomieszczeń? akumulacja pożre wszystek naddatek nawet kiedy jest załadowana? Czy do nagrzania akumulacji nie potrzeba prądu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł Bartha by kablami grzać tylko w drugiej taryfie ma jedną, za to poważną wadę. Trzeba temperaturę zwiększyć powyżej komfortowej. Co zrobić jak w dzień słoneczko zacznie niespodziewanie grzać?

 

To prawda, grzanie w drugiej taryfie, jakiekolwiek by nie było powoduje, że trzeba nieco podnieść temp. posadzki i przez to temperatury w domu. Ale grzanie od 13:00 - 15:00 powoduje, że zyski słoneczne do godziny 14:00 możesz przyjąć. Posadzka po prostu wcześniej się wyłączy osiągając zadaną (np. 23oC) temperaturę.

nydar wyliczył, że dla 10cm wylewki trzeba podgrzać ją o 4oC. Jednak stawiając na niej ściany z SILKI zwiększamy pojemność więc z jeden stopień zabierzemy oraz możemy dogrzewać jeszcze godzinkę rano przed pobudką. Można wówczas te wahania temperatury zbić do 2oC.

Chociaż te grzanie posadzki rano jakoś mi się nie podoba, bo trzeba załadować więcej Watów niż jest potrzebne przez tą godzinę przed wyjściem do roboty. Myślę, że lepszym rozwiązaniem byłaby ppci "samsunga", która szybko dogrzeje tylko powietrze, a nie tony masy akumulacyjnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie to jedno akumulacja drugie. Bez akumulacji a z dobrym sterowaniem od razu reagujesz na zmianę temperatury zewnętrznej i tym samym utrzymujesz komfort w środku, z akumulacją tego nie uzyskasz...

 

jak parę stron wcześniej pisałem o bezsensownej akumulacji w domu pasywnym to mnie głupio krytykowałeś, a teraz sam jesteś jej przeciwnikiem. cieszę się że to zrozumiałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dodatek Śmigający wiewiór

ma wspomóc Pana EGO?

Im mniej dom potrzebuje kWh na ogrzanie i chłodzenie ty mniej potrzebuje akumulacji . A ogniwa PV zakładamy do pompy ciepła nie podłogówki.

 

Zainspirował mnie kol.kszhu tym wiewiórem . Użył takiego takiego zwrotu. Jeżeli uraziłem Pana ego ,to przepraszam.

Co do meritum.Im mniej dom potrzebuje kWh na ogrzewanie (o chłodzeniu to nie ma co pisać w pasywnym) tym więcej potrzebuje akumulacji .

W styczniu z 1kW PV ,dostanie Pan ok.20kW. Pan kombinuje jak z tym dać radę nawet w pasywnym.Ja trzymam kciuki za sukces. Oczywiście w sensie ekonomicznym i energetycznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważasz że gdy utrzymujesz temperaturę dzięki akumulacji np.22st to gdy masz zyski ze słońca to nie przegrzejesz pomieszczeń? akumulacja pożre wszystek naddatek nawet kiedy jest załadowana? Czy do nagrzania akumulacji nie potrzeba prądu?
Rafał, ja już to opisywałem. Nie zastąpi ogrzewania, nie zastąpi chłodzenia. Absorbuje za to chwilowe uzyski i uzupełnia chwilowe straty.

Tak obrazowo. Jeszcze raz pokój, bez akumulacji - jest w nim 20 st. Wychodzi słoneczko i zaczyna grzać. Po 5 godzinach w pokoju zrobi się 24 stopnie. Trzeba wcześniej włączyć system chłodzący. Prąd płynie.Temperatura spada. Słońce przestaje grzać, robi się chłodniej. W domu też robi się chłodniej więc trzeba włączyć ogrzewanie. Prąd płynie.

Dom z akumulacją - 20 st, wychodzi słońce, po 5 godz. temperatura powietrza podnosi się o 1 stopień, bo resztę energii pochłonęła akumulacja. jej temperatura tez podniosła się o 1 stopień. Dalej jest komfortowo. Słońce zachodzi robi się chłodniej. Akumulacja oddaje ten jeden stopień czy też ileś W energii podgrzewając powietrze. Po 5 godzinach temperatura akumulacji wraca do tej początkowej, temperatura powietrza wynosi 20 st. Dalej chłodno na zewnątrz. Po pięciu godzinach z akumulacją temperatura w domu spada o 1 st, temperatura akumulacji również. W tym momencie trzeba już włączyć ogrzewanie by nie dopuścić do dalszego spadku temperatury.. Przy 20 st grzanie wyłączamy. Policz ile chodziła instalacja w pierwszym a ile w drugim przypadku.

W domu pasywnym te zmiany temperatury będą i tak minimalne. Akumulacji nie musi być dużo. Wystarczy by skompensowała takie dobowe zmiany o 1 st. Jak będzie jej dużo to spełni swą rolę równie dobrze. Nic się nie zmieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...