Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

? Nie pojmuję o co chodzi.

 

Wydawało mi się, że zgodziłeś się, że za duża akumulacja w domu jak w temacie nie jest korzystna. To tak jakby stary, poniemiecki blok, ze ścianami 60cm (sama cegła) zrobić pasywny izolując od zewnątrz i grzać mocą 10W/m2. Przecież tego nie ruszysz. A grzać w sposób ciągły, mimo zysków słonecznych to przeczy idei pasywności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się policzyć. Wychładzanie domu zależy od pojemności cieplnej matariałów z jakich został zbudowany i jakości izolacji.

 

planujemy dom pasywny z BK więc izolacji tez dużo. patrząc na to ze przy liczeniu współczynnika AV bierze się kubaturę licząc po obwodzie zewnętrznym powierzchni ogrzewanej to można wnioskować że grzeje się powietrze, ściany zewnętrzne, strop i podłogę więc przegrody też pochłaniają tą temperaturę bo to jest normalne. wiadomo też że ważna jest temperatura powierzchni przegrody. ona jest też inna dla różnych temperatur zewnętrznych. krótko mówiąc jeżeli spada temperatura powietrza to też spadnie temperatura ścian i to będzie działać w druga stronę czyli jak obniżymy temperaturę ścian to obniżymy temperaturę powietrza. tak mi się przypomniało że ktoś kiedyś pisał o chłodzeniu domu przez chłodzenie ścian. ale jak policzyć w jakim tempie dom się wychłodzi? najłatwiej jest to sprawdzić fizycznie czyli zbudować i w pochmurny śnieżny dzień wyłączyć ogrzewanie. najlepiej wtedy byłoby mieć termometry pod kompa podpięte aby to monitorował i sprawdzał zależności ale mamy XXIw. i chyba ktoś to już sprawdzał. tzn w niemczech sprawdzali dla -14st a w polsce ktoś to sprawdzał dla -20st?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

 

 

W czajniku elektrycznym podaje się dużą moc ze względu na słabą izolację czajnika i potrzebę szybkiego podgrzania wody. TB proponuję dużą moc do domu dobrze izolowanego. Do doopy przykład..

 

 

....

 

Już było - czajniki są i zawsze będą izolowane ;) - to wynika z definicji TB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnej masy nie idzie rozsądnie zagrzać więc nie ma co wymyślać głupot ani o zerowej akumulacji ani o nieograniczonej. Jej ma być tyle aby przyjąć wszystkie zyski lub przetrwać bez grzania drogą taryfę - do tego są nawet wykresy ile dokładnie tej akumulacji ma być.

I całą tą dyskusję na tym nalezało by skończyc, dla każdego budynku jak w temacie akumulacja musi być prawidłowo dobrana, dla utrzymania komfortu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kamil naprawdę powstrzymaj się na moment od tych teoryj i ogarnij się;)

 

lepsze to niż wieczne kłótnie co było pierwsze: kura czy jajko bo wokół tylko tego wiecznie są kłótnie. jak da się to policzyć to łatwo przewidzieć jakie ogrzewanie ma sens w domu pasywnym i czy lepsze są ściany masywne o dużej akumulacji czy mniej masywne o mniejszej akumulacji. ale skoro mnie hamujesz to pewnie to takie proste nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro kszhu mówi ,że są wykresy na optymalną akumulację, to ja stawiam na 1500kg/m2 w fundamencie grzewczym .

No bo jak w ścianach zewnętrznych nie , w wewnętrznych to tak nie do końca wykorzystane,sufit odpada,zwłaszcza przy oszczędnej WW,to zostaje tylko najefektywniejsze miejsce pod nogami.

Skąd te 1500kg/m2? Stąd ,że taka masa w domu pasywnym w ekstremalnych warunkach ,bez ogrzewania,pozwoli na obniżenie temp. w domu o 1oC/dobę.

No i koszt. Nie musi być masa akumulacyjna w grubych ścianach ,bo one kosztują,a ze względów konstrukcyjnych wystarczają cienkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro kszhu mówi ,że są wykresy na optymalną akumulację, to ja stawiam na 1500kg/m2 w fundamencie grzewczym .

No bo jak w ścianach zewnętrznych nie , w wewnętrznych to tak nie do końca wykorzystane,sufit odpada,zwłaszcza przy oszczędnej WW,to zostaje tylko najefektywniejsze miejsce pod nogami.

Skąd te 1500kg/m2? Stąd ,że taka masa w domu pasywnym w ekstremalnych warunkach ,bez ogrzewania,pozwoli na obniżenie temp. w domu o 1oC/dobę.

No i koszt. Nie musi być masa akumulacyjna w grubych ścianach ,bo one kosztują,a ze względów konstrukcyjnych wystarczają cienkie.

 

OK. Spadła nam temperatura o ten 1oC o którym piszesz. Chciałbym podnieść z powrotem temp. w domu o ten 1oC. Ile czasu mi to zajmie w domu pasywnym 100m2 z podłogą jaką podajesz i ogrzewaniem 10W/m2. Przyjmijmy, że na zewn. jest -10oC i dom traci 800W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Spadła nam temperatura o ten 1oC o którym piszesz. Chciałbym podnieść z powrotem temp. w domu o ten 1oC. Ile czasu mi to zajmie w domu pasywnym 100m2 z podłogą jaką podajesz i ogrzewaniem 10W/m2. Przyjmijmy, że na zewn. jest -10oC i dom traci 800W.

a dlaczego spadła...?

a dlaczego trzeba podnieść...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie w to nie wrabiaj może.

1,5t/m2 to głębokość do 70cm (dla m3 betonu czy ubitego piachu 2,2t). Aktywne z tego będzie 10cm bo głębiej coś rozgrzać/schłodzić to tygodnie.

Bzdura zatem i wyrzucanie pieniędzy.

 

,,Jej ma być tyle aby przyjąć wszystkie zyski lub przetrwać bez grzania drogą taryfę - do tego są nawet wykresy ile dokładnie tej akumulacji ma być."

1,5t/m2 to tylko 0,36kWh/1oC .O jakich tygodniach piszesz . Normalne domy ważą kilkaset ton . O czym piszesz?.

Najkorzystniejsze miejsce dla dużej masy akumulacyjnej jest pod nogami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Spadła nam temperatura o ten 1oC o którym piszesz. Chciałbym podnieść z powrotem temp. w domu o ten 1oC. Ile czasu mi to zajmie w domu pasywnym 100m2 z podłogą jaką podajesz i ogrzewaniem 10W/m2. Przyjmijmy, że na zewn. jest -10oC i dom traci 800W.

 

Temperatura w domu ma być stała na poziomie komfortu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...