Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Nie mieszkałem a mieszkam w domu jak w temacie. Wiem z obserwacji jak zachowuje się akumulacja, wiem co powodują zyski słoneczne, wiem co się dzieje gdy ich nie ma. Wiem jak działa ogrzewanie akumulacyjne ~30W/m2 w podłodze i ~500W/m2 w ścianach. Obserwuję temperatury, czasy grzania i wychładzania. Na podstawie obserwacji, które nie kłamią widzę jak teoretyzujecie zupełnie w oderwaniu od rzeczywistości.

Ludzką rzeczą marzyć i fajnie by było aby choć część z tego co piszecie była prawdą ale niestety tak nie jest wiec nie ma co wyjeżdżać z domem w D. itp. bo mieszkamy w PL i mamy/planujemy inne domy z innymi rozwiązaniami.

A to ciekawe. Nie wiedziałem, że masz dom zużywający do 20kWh/m2/rok. Można powiedzieć, że pasywny. Masz 30 cm styro pod podłogą? Jaki jest spadek temperatury w zimie, jak nie grzejesz? Masz akumulację/nie masz? Jakie ogrzewanie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ale sie uczepil perm tej akumulacji. Wyraznie pisalismy ze do akumulacji mamy podloge i sciany wewnetrzne i to starczy to po co cala ta gadka?
Tłumaczę od kilku stron ale najwyraźniej masz problem z pojmowaniem Poza tym to, że coś napisałeś to, sorry ale żaden argument. Powinieneś najpierw trochę poczytać a potem udzielać się w podobnych rozmowach. Nie pretenduję tu do jakiegoś super fachowca ale ty masz problem ze zrozumieniem najprostszych rzeczy. Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mieszkałem a mieszkam w domu jak w temacie..

 

Jakie sa warunki do spelnienie aby dom byl jak w temacie ? Zuzycie do 20kWh/m2 tylko na CO? Wyniki z jednego sezonu grzewczego? Z kilku? Z kilkunastu? Dla jakiej temp. wewnatrz i utrzymwanej stale, czy jak jestem w domu na weekend ?

 

edit:

Jest na to jakas norma ;) ?

 

edit 2 - ...na CO. Strona pierwsza. A co z pozostalymi kryteriami ?

Edytowane przez karolek75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mieszkałem a mieszkam w domu jak w temacie. Wiem z obserwacji jak zachowuje się akumulacja, wiem co powodują zyski słoneczne, wiem co się dzieje gdy ich nie ma. Wiem jak działa ogrzewanie akumulacyjne ~30W/m2 w podłodze i ~500W/m2 w ścianach. Obserwuję temperatury, czasy grzania i wychładzania. Na podstawie obserwacji, które nie kłamią widzę jak teoretyzujecie zupełnie w oderwaniu od rzeczywistości.

Ludzką rzeczą marzyć i fajnie by było aby choć część z tego co piszecie była prawdą ale niestety tak nie jest wiec nie ma co wyjeżdżać z domem w D. itp. bo mieszkamy w PL i mamy/planujemy inne domy z innymi rozwiązaniami.

 

kszhu mieszkasz jak sam napisałeś koło pasywnego a nie w pasywnym . perm posiłkuje się danymi z pasywnego. masz takie dane? masz obserwacje z pasywnego? jak nie masz to sam teoretyzujesz i wydaje ci się, że coś tam zaobserwowałeś. domów jak w temacie założyciela wątku nie ma i nie będzie także możesz już nie wyjeżdżać z tytułem wątku bo w to nikt nie wierzy a dom w D. jest realny.

nie wiem dlaczego ciągle piszesz na nowo ten kabaret.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tłumaczę od kilku stron ale najwyraźniej masz problem z pojmowaniem Poza tym to, że coś napisałeś to, sorry ale żaden argument. Powinieneś najpierw trochę poczytać a potem udzielać się w podobnych rozmowach. Nie pretenduję tu do jakiegoś super fachowca ale ty masz problem ze zrozumieniem najprostszych rzeczy.

 

wiem co tłumaczysz od kilku stron i sam nie rozumiesz co się pisze. ja pisałem o podłodze i ścianie wew do akumulacji, barth też pisał o podłodze i że ścianki działowe też chyba zrobi z silki, kszhu tez o tym pisał więc nikt nie pisał że nie ma żadnej akumulacji bo to jest niemożliwe. piszesz za to że akumulacja jest stabilizatorem temperatury bo nie trzeba grzać a to jest gówno prawda. od utrzymania temperatury komfortowej jest jakiś system wspomagający dogrzewanie wtedy co trzeba. zgodzę się z Tobą że dom pasywny będzie się wolno wychładzał w sytuacji gdy nie będzie się ogrzewać ale to zależy od pogody i temperatury na zewnątrz. Niemcy badając u siebie przy -14st to nie jest wzór że tak wszystkie domy będą się zachowywać. nie wiem przy jakich warunkach zewnętrznych to badali, sama temperatura wiele nie mówi. jak to był dzień słoneczny i stracił 1,5st to uważam że jest to słaby wynik, ale przy pochmurnym dniu to jest dobry wynik. nie mniej to badanie pokazuje że jest całkowicie bezsensowne grzanie w drugie taryfie. nie da się zrobić tak że do godz 13 łapiemy zyski a potem grzejemy bo jak je złapiemy to do wieczora może starczą więc po co ta druga taryfa? a jak będzie pochmurno to może będzie trzeba grzać o 11 a następnie podgrzać o 16. przy pasywnym tylko paska taryfa zda egzamin więc też nie ma co liczyć prąd po 30gr bo to bzdura no chyba że ma się w domu niekomfortowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kszhu mieszkasz jak sam napisałeś koło pasywnego a nie w pasywnym . perm posiłkuje się danymi z pasywnego. masz takie dane? masz obserwacje z pasywnego? jak nie masz to sam teoretyzujesz i wydaje ci się, że coś tam zaobserwowałeś. domów jak w temacie założyciela wątku nie ma i nie będzie także możesz już nie wyjeżdżać z tytułem wątku bo w to nikt nie wierzy a dom w D. jest realny.

nie wiem dlaczego ciągle piszesz na nowo ten kabaret.

 

z tego co pamiętam to kszhu ma dom jak w temacie a nie pasywny więc po co te złośliwości? nie pisał że mieszka w domu pasywnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co pamiętam to kszhu ma dom jak w temacie a nie pasywny więc po co te złośliwości? nie pisał że mieszka w domu pasywnym.

 

tracisz wątek.

nie pisał bo nie ma pasywnego a odnosił się do wypowiedzi perma który podpierał się danymi z pasywnego.

kszhu lubi odpowiadać nie wprost dla swojej wygody.

ty dla swojej wygody czytaj ze zrozumieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie da się zrobić tak że do godz 13 łapiemy zyski a potem grzejemy bo jak je złapiemy to do wieczora może starczą więc po co ta druga taryfa?

 

Jeśli są zyski, to w drugiej taryfie uzupełniamy tylko ewentualne braki. System grzania w 2 taryfie nie może być bezmyślny. Musi bazować na jakiś czujkach.

 

tracisz wątek.

nie pisał bo nie ma pasywnego a odnosił się do wypowiedzi perma który podpierał się danymi z pasywnego.

kszhu lubi odpowiadać nie wprost dla swojej wygody.

ty dla swojej wygody czytaj ze zrozumieniem.

 

A spotkałeś w ogóle w Polsce dom pasywny o obciążeniu 10W/m2 ? bo nydar i perm o takim ogzewaniu piszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli są zyski, to w drugiej taryfie uzupełniamy tylko ewentualne braki. System grzania w 2 taryfie nie może być bezmyślny. Musi bazować na jakiś czujkach.

 

no tak ale przez zyski może się okazać że w tym momencie nie trzeba uzupełniać i co wtedy? jak to uzupełnienie wypadnie o 15.30? można też ustawić aby dogrzewanie było w godzinach między 13a15 a wcześniej nie i bazować tylko na tym ale to ma sens wtedy jak nie ma nas w domu tylko w pracy się jest. jak przyjdzie weekend to wtedy może być różnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piszesz za to że akumulacja jest stabilizatorem temperatury bo nie trzeba grzać a to jest gówno prawda.
Tak pisałem? No dobrze, wprawdzie nie przypominam sobie ale niech będzie masz rację.

Niemcy badając u siebie przy -14st to nie jest wzór że tak wszystkie domy będą się zachowywać. nie wiem przy jakich warunkach zewnętrznych to badali, sama temperatura wiele nie mówi. jak to był dzień słoneczny i stracił 1,5st to uważam że jest to słaby wynik, ale przy pochmurnym dniu to jest dobry wynik. nie mniej to badanie pokazuje że jest całkowicie bezsensowne grzanie w drugie taryfie. nie da się zrobić tak że do godz 13 łapiemy zyski a potem grzejemy bo jak je złapiemy to do wieczora może starczą więc po co ta druga taryfa?
Naprawdę? Jak na to wpadłeś? I jak wpadłeś na pomysł grzania domu pasywnego w drugiej taryfie? Ja tak napisałem? No dobrze, nie przypominam sobie ale niech ci będzie.
a jak będzie pochmurno to może będzie trzeba grzać o 11 a następnie podgrzać o 16. przy pasywnym tylko paska taryfa zda egzamin więc też nie ma co liczyć prąd po 30gr bo to bzdura no chyba że ma się w domu niekomfortowo.
To jest bardzo mądre stwierdzenie. Wprawdzie niewiele zrozumiałem ale ja się nie znam. Mógłbyś jakoś prościej dla takich jak ja, co maja problem ze zrozumieniem? Te wszystkie słowa niewątpliwie coś znaczą, tylko co?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co pamiętam to kszhu ma dom jak w temacie a nie pasywny więc po co te złośliwości? nie pisał że mieszka w domu pasywnym.

 

Tak, zgoda, ma jak w temacie jeśli chodzi o zimę 2013/2014. Ale to się nie ma co chwalić bo wiele domów co to ne są jak w temacie w tę zimę osiągnęło wynik <20kWh/m2rok. Więc dajmy temu pokój i poczekajmy na normalną zimę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ty spotkałeś? Możemy posługiwać się tylko danymi dostępnymi w sieci. Ty też piszesz o takim domu, bo taki zdaje się chcesz zbudować.

 

Nie spotkałem.

Mi wyszedł dom z obciążeniem cieplnym na poziomie 17W/m2 i zapotrzebowaniem 10kWh/m2/rok. To są dwie rożne wartości i osiągnąć tą pierwszą na poziomie 10W/m2 to hardcore.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, zgoda, ma jak w temacie jeśli chodzi o zimę 2013/2014. Ale to się nie ma co chwalić bo wiele domów co to ne są jak w temacie w tę zimę osiągnęło wynik <20kWh/m2rok. Więc dajmy temu pokój i poczekajmy na normalną zimę

 

Z jednej strony OK, ale z drugiej zauważ, że to jego pierwszy sezon i miał większe zużycie ze względu na odparowywanie wilgoci ze ścian. Miejmy nadzieję, że ta zima będzie ostra, więc wiele domów pseudo pasywnych zostanie brutalnie zweryfikowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spotkałem.

Mi wyszedł dom z obciążeniem cieplnym na poziomie 17W/m2 i zapotrzebowaniem 10kWh/m2/rok. To są dwie rożne wartości i osiągnąć tą pierwszą na poziomie 10W/m2 to hardcore.

 

hm... to chyba jest wykonalne, przy zachowaniu u dla poszcz. przegród na poziomie NF15 i zyskach czerpanych ze słońca, czyli odpowiednich szybach + najlepszym reku. Bo ja niby tak miałam w pierwszych obliczeniach, ale z szybami o wysokim wsp. g.

Przy innych szybach zapotrzebowanie skoczyło znacznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm... to chyba jest wykonalne, przy zachowaniu u dla poszcz. przegród na poziomie NF15 i zyskach czerpanych ze słońca, czyli odpowiednich szybach + najlepszym reku. Bo ja niby tak miałam w pierwszych obliczeniach, ale z szybami o wysokim wsp. g.

Przy innych szybach zapotrzebowanie skoczyło znacznie.

 

10W/m2 to jest obciążenie cieplne, które nie uwzględnia zysków. Dlatego jest trudniejsze do spełnienia niż zapotrzebowanie na poziomie 15kWh/m2/rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...