Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Luzik nydar. Ja nie mam ciśnienia na oszczędzanie, tylko nie potrafię uzmysłowić sobie zalet "za dużej akumulacji". Mam problem z wyobrażeniem sobie sterowania takiego 150tonowego fundamentu grzewczego zasilanego mocą 10W/m2.

OK, nie cisnę dalej w tym temacie, bo i tak w moim przypadku nie ma sensu. Raczej dopytywałem z ciekawości. Może znajdzie się "śmiałek" i przetestuje pomysł nydara.

 

To nie jest mój pomysł. To się używa od dziesiątek lat czy setek. Miałem przyjemność mieszkać w różnych od szkieletu po Malbork a w między czasie w bloku z lat 60-tych z cegły, zaizolowany w tym wieku styropianem. W ostatnim przypadku na klatce schodowej,nawet w największe upały jak w pomieszczeniu klimatyzowanym i to na ful. W mieszkaniu ciut gorzej bo okna.

Tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Luzik nydar. Ja nie mam ciśnienia na oszczędzanie, tylko nie potrafię uzmysłowić sobie zalet "za dużej akumulacji". Mam problem z wyobrażeniem sobie sterowania takiego 150tonowego fundamentu grzewczego zasilanego mocą 10W/m2.

OK, nie cisnę dalej w tym temacie, bo i tak w moim przypadku nie ma sensu. Raczej dopytywałem z ciekawości. Może znajdzie się "śmiałek" i przetestuje pomysł nydara.

Nie "za dużej" a akumulacji. Nie ma czegoś takiego jak za duża akumulacja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też na to czekam choć wątpię. Do odważnych świat należy.

Ty zdecydowałeś się ocieplać od wewnątrz co większości przez głowę nie przechodzi to i może taki fundament?;)

 

 

 

Ale o czym ty w ogóle piszesz?!? Każdy sterownik ma możliwość nastawu dowolnej temp. o dowolnej porze dowolnego dnia tygodnia.

 

Tak mają takie możliwości. Ale te za kilkadziesiąt zł mają inercję kilku stopni. Rozłożenie instalacji od każdego w każdym pomieszczeniu ,to nie jest kilkadziesiąt zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to policz. Średnia temperatura/sezon grzewczy/możliwy spadek temperatury w domu. Jak nic okaże się, że to grosze.

 

 

Jak by tak pofantazjować z wielkością fundamentu grzewczego ,czy ceny materiałów zmiennofazowych , to dach przeciętnego domu ,dostarczył by ciepło na całą zimę.:D

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

j

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to policz. Średnia temperatura/sezon grzewczy/możliwy spadek temperatury w domu. Jak nic okaże się, że to grosze.

 

Wg symulacji http://ziemianarozdrozu.pl/apps/HeatMaster/Heatmaster.html#HeatMaster, w której wstawiłem dane swojego domu to zmniejszając temp. w domu z 22oC na 210C oszczędzę rocznie ok 25zł. Jeśli ta temperatura ma być obniżana tylko na noc, to zaoszczędzę pewnie połowę tej kwoty, czyli 12zł ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilkadziesiąt zł bo i dom nie duży to zużycie małe.

Ale bez zbytniej akumulacji mogę mieć niższe temp. jeśli chcę.

Ale po co? Dla kilkudziesięciu złotych (jak dobrze pójdzie) rocznie? Pozbawiasz się za to możliwości oszczędzania w okresach przejściowych. Musisz mieć bardziej precyzyjny i o większej mocy, więc droższy system grzewczo-chłodzący.

Nawet metrowe mury i cały rok piwniczna temp.?
Ktoś tak buduje? :) Jakby te mury odizolować, to pewnie dobrze spełniały by rolę akumulatora do kompensacji chwilowych zmian. Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg symulacji http://ziemianarozdrozu.pl/apps/HeatMaster/Heatmaster.html#HeatMaster, w której wstawiłem dane swojego domu to zmniejszając temp. w domu z 22oC na 210C oszczędzę rocznie ok 25zł. Jeśli ta temperatura ma być obniżana tylko na noc, to zaoszczędzę pewnie połowę tej kwoty, czyli 12zł ;)
:) To chyba najlepsza odpowiedź.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, dla komfortu, czasami chcemy cieplej, czasami chłodniej. Przy zbyt dużej akumulacji nie da się.

 

 

 

Nie wiem, może ,ale to jest za duża masa bo ją trzeba wygrzewać a do chwilowych zmian wystarczy odpowiednio dobrana akumulacja.

Nie istnieje pojęcie w sensie energetycznym zbyt duża akumulacja.Nie istnieje w domu pasywnym możliwość różnych temperatur w różnych pomieszczeniach,bo to wynika z definicji domu pasywnego-strat ciepła.

Jak chcesz koniecznie regulować temperaturę w różnych pomieszczeniach to buduj dom 5 L.Przy pasywnym nie dasz rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką inercję?!? Co ty wypisujesz?!? Pierwszy z brzegu: http://allegro.pl/q7-regulator-temp-tygodniowy-termostat-sterownik-i4560914043.html

Przynajmniej jeden w domu każdy będzie mieć co za źródło ciepła by nie było, no chyba że coś na szuflę.

Ustawiasz nim co chcesz o której godzinie chcesz i w jakim dniu chcesz. Chcę mieć przez 2 tygodnie ferii 5stC w domu to tyle ustawiam i po temacie.

Po co to wypisywanie bzdur, że się nie da, że drogo?!?

 

Ja tylko uprzejmie informuję ile kosztowała mnie fanaberia miejscowej regulacji w domu. A i tak ją o kant rozbić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wiki (znana również jako swiki, hipka, hipek, niektórzy sądzą, że też jako żytko):

 

Masz bo i tak nie odważysz się sprawdzić sama.

 

- tak było 28.09.2013:

 

wuriIgfwwObY_pKou8juv_BKHQ6bMrTsf_Xdt4_6qA=w630-h606-no

 

- tak było dzisiaj:

 

https://www.youtube.com/watch?v=qvl0xfoSM7k

 

Do dzisiaj 6.313kWh; dodaj 1/12 bo do roku miesiąca brakuje, będzie 6.839kWh, dodaj jeszcze 1/12 bo zima słaba była to będzie 7.365kWh; a dodaj jeszcze 1/12 bo bardzo słaba niby była, w sumie mogłoby być 7.891kWh. Na taryfy to 5.892kWh/II i 1.998kWh/I.

Zużycie: ~2.400kWh/ogrzewanie, min ~2.200kWh/CWU, zostaje 3.301kWh na całą resztę, w tym pompowanie i naświetlanie wody, indukcja, requ i cała reszta bo dom w 100% na prąd.

 

Pasuje?

 

no nareszcie! jak sie chce, to sie da!

 

nie bede komentowac, choc wyszlo Ci wiecej, niz obstawialam, ale mozna bylo tak od razu? wynik calkiem fajny jak na - o ile dobrze pamietam - 140m2.

 

Dotad Cetera mial najfajniejszy wynik ale w tym momencie spada na drugie miejsce. Szczerze Ci gratuluje, w wolnej chwili przelicze, jaka jest roznica pomiedzy wami a mna w sredniomiesiecznej temepraturze w miesiacach zimowych.

 

na koniec pytanie do pompiarzy: gdzie sens, panowie, gdzie sens (montowac aparature za dziescia, dziesiat tys pln)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle napisałeś, powinieneś nie pisać tak jakbyś wszystkie rozumy zjadł tylko zacząć np. "nie rozumiem różnych temp...".

W zamkniętej sypialni, od północy zazwyczaj mam temp. niższą o 2-3stC, latem więcej, zimą mniej. To są różnice ponad 10%, nie małe więc nie pisz co jest możliwe a co nie bo nie wiesz co piszesz.

 

 

 

A no to pisz szczerze, że masz to do d... wykonane a nie, że się nie da albo drogo. Bo wszystko się da, to tylko kwestia pieniędzy i najlepiej jeśli są małe.

 

Z całym szacunkiem dla twojej wiedzy,ale w północnej sypialni nie mam niższej temperatury. Może to wynika z faktu ,że pasywny i WW?

Co do sterowania,to nie mam pojęcia o co chodzi.Miły pan założył ,ja zapłaciłem ,a o kant rozbić.I nie było to 1000PLN.:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też na to czekam choć wątpię. Do odważnych świat należy.

Ty zdecydowałeś się ocieplać od wewnątrz co większości przez głowę nie przechodzi to i może taki fundament?;)

Wygląda na to,że ja taki fundament mam szkielecior stoi co prawda na płycie,ale podłoga na legarach,a pod nią 30 cm. celulozy,więc płyta zaizolowana od wewnątrz:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na koniec pytanie do pompiarzy: gdzie sens, panowie, gdzie sens (montowac aparature za dziescia, dziesiat tys pln)

 

Dla mnie jest. PC za 12tys. brutto + rurki w podłodze dają mi CO i CWU z COP=4. Jak u ciebie wyglądają koszty inwestycyjne systemu CO + CWU wraz z kosztami eksploatacyjnymi przez załóżmy 15 lat ?

 

Nie istnieje pojęcie w sensie energetycznym zbyt duża akumulacja.

 

Może i nie, ale w sensie sterowania mocą 10W/m2 na pewno.

 

Z całym szacunkiem dla twojej wiedzy,ale w północnej sypialni nie mam niższej temperatury. Może to wynika z faktu ,że pasywny i WW?

 

WW przegrywa z WM w sensie energetycznym. W sensie czystości powietrza jest lepsza.

 

Co do sterowania,to nie mam pojęcia o co chodzi.Miły pan założył ,ja zapłaciłem ,a o kant rozbić.I nie było to 1000PLN.:D

 

Jasiek pisał coś o sterownikach. Że do optymalnego sterowania nie wszystkie się nadają. Chodziło chyba o pętle histerezy i o rozdzielczość co do 0,1oC.

 

:) To chyba najlepsza odpowiedź.

 

Po raz wtóry powtarzam, że to groszowe sprawy i nie jest to istotą problemu potężnej akumulacji.

 

Nie, dla komfortu, czasami chcemy cieplej, czasami chłodniej. Przy zbyt dużej akumulacji nie da się.

 

Otóż to.

 

Niestety, ale na razie nikt tego nie potrafi ocenić na własnej skórze. Chyba jeszcze nie pojawił się w Polsce dom pasywny zbudowany na solidnej płycie fundamentowej - 25-30cm betonu, ze ścianami z 24cm silki, stropu betonowego i zasillanego mocą 10W/m2.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja barth i kszu nie widzimy sensu w zbyt duzej akumulacji a zbyt duza to domurowany z cegly, silki czy betonu. Uwazamy ze do akumulacji wystarczy plyta fundamentowa, sciany wew i ewentualnie umeblowanie. Sciany zew powinny byc jak najlepszym izolatorem a nie akumulatorem bo beda przynosic straty a nie zyski. Na zachodzie to rozumia wiec domy pasywne buduja w wersji szkieletowej. Jak dom pasywny to musi miec od poludnia jakies zadaszenie przed niechcianym sloncem latem albo jak gentoo pisale siedziec w domu przy opuszczonych roletach.

Uwazam ze nie ma sensu wylaczanie ogrzewania tylko obnizanie temperatury o 2st czy 4 zalezy w ktorych pomieszczeniach jezeli nas nie ma w domu czy na noc gdy spimy i nie musimy miec w calym domu 22st. Przy zbyt duzej akumulacji to jest niemozliwe i tez moca 10W/m2 w takim domu watpie ze uda sie sterowac. Trzeba caly czas utrzyywac jedna temperature nawet wtedy jak barth podal przyklad ze jedzie na ferie i go nie ma. Nikt mi nie wmowi glupot ze taniej jest grzac caly czas na poziomie 22st niz obnizac temperature wtedy jak jest taka mozliwosc. Jakby tak bylo to by nie mialo znaczenia w OZC jak przyjmujemy temperature a tak to ma duze znaczenie bo inny jest wynik dla 20st a inny dla 22st. Co prawda jezeli mowa o domu pasywnym i malym zuzyciu to duzo sie nie zaoszczedzi wiec furtka jest otwarta na rozne rozwiazania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...
Fajnie Kamil, że dzielisz się z nami swoimi przemyśleniami. Szkoda tylko, że ich wartość jest znikoma. Żadnego z tych stwierdzeń nie jesteś w stanie udowodnić. Nie masz wiedzy, nie masz doświadczenia a chcesz wyrokować. Wychodzą bzdury. Barth i kszhu posługują się argumentami z którymi można dyskutować, ty nie, choć jeżeli chodzi o akumulację to ostał się jeden argument przeciw - możliwość zmiany temperatury w pomieszczeniach. Nie jest uzasadniona finansowo, w domu pasywnym trudna do osiągnięcia ale, być może ktoś chce. Z akumulacją jest to utrudnione. Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,WW przegrywa z WM w sensie energetycznym"

 

A to ciekawa teza . Rekuperator widzi różnicę między WW a WM ? Człowiek całe życie dowiaduje się czegoś nowego ,o czym pojęcia nie miał.

 

Zobacz rozkład temperatury jaka jest przy WW a jaka przy WM. Przy WW najcieplej masz nad głową, czyli nieefektywnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...