Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Tu masz rację, w sezonie grzewczym ściana przeważnie jest chłodniejsza (pokazywałem zdjęcia IR) więc cały czas odbiera energię z powietrza. Gdyby to był np. sam EPS jak w szkieleciorze to takiego zjawiska by nie było. Ale to działa w dwie strony - gdy pojawią się zyski to taka ściana je przejmie, EPS nie. Dlatego masa akumulacyjna (nie koniecznie w ścianach) powinna być optymalnie dobrana aby przyjąć wszystkie zyski i nic więcej.

 

idzie w dwie strony temu do akumulacji w domu pasywnym wystarczy podłoga która będzie betonowa, ściany nośne wew i ewentualnie jak ktoś chce to działówki z silki. ale bezsensowne jest robienie masywnych ścian zewnętrznych. i tylko to chcę zaznaczyć. ściany zewn muszą być izolatorem aby w domu było ciepło. wystarczy użyć trochę rozumek aby to pojąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ty piszesz fizykę od nowa...

Poprzyj to moze jekimiś obliczeniami, a nie "chlopskim rozumem"

 

jaka nowa fizyka? według Ciebie ciało o niższej temperaturze oddaje ciepło ciału o wyższej temperaturze? bo mi się wydaje że jest odwrotnie ale młody jestem i głupi i nie wszystko dobrze rozumiem. za chwile zaczniecie pisać to samo pisać o grawitacji że mniejszy obiekt bardziej przyciąga duży niż duży mniejszy.

ręce i nogi opadają i .:bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to ciało o większej akumulacyjności potrafi przejąć energie, kiedy tej jest więcej, na przyklad z zysków słonecznych, gotowania itp.

Sciana z materiału akumulacyjnego, na ktorą padało słońce wieczorem będzie miała temperaturę WIEKSZĄ, od temperatury pomieszczenia i będzie żródłem ciepła.

Jednym z kanonów domow pasywnych jest ściana z materiału akumulacyjnego, w ciemnym kolorze, zlokalizowana naprzeciw okna poludniowo-zachodniego, ktora ma za zadanie przejąć ciepło słoneczne.

 

Jak nie bedziesz miał materialu akumulacyjnego, to będziesz musial wypuszczac energię, aby nie przegrzać domu. I tu bedzie poważne źródło strat.

 

Jeszcze raz - poprzyj swoją tezę obliczeniami. Bo "misię wydaje" to sredni argument.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.ahok.de/en/night-set-back.html

 

wedlug tej strony nocne obnizanie temperatury jest mniej lub bardziej iluzja, tym wieksza im wyzsza roznica temperatur..

 

mysle, ze ewentualne wieksze oszczednosci moznaby obserwowac przy porannym dogrzewaniu jedynie powietrza przed wyjsciem do pracy (co zauwaza np miloszenko) wydluzajac czas bez grzania do 16h, a wiekszy dyskomfort zimnych scian jakos przebolec (odczuwalna temperatura jest o ok 1.5 raza od promieniowania podczerwonego powierzchni w stosunku do temp powietrza - np mozna zejsc o 3st z temp powietrza, a tylko o 2 z temp powierzchni zeby czuc podobny komfort).

 

ale i tak pozostaje problem przesuwania punktu rosy itp..

 

do tego akumulacja niweluje potrzebe grzania w duzej czesci okresu przejsciowego w klimatach gdzie roznica temperatur dobowych jest powyzej 6-7 stopni, czyli u nas.. zatem niweluje potrzebe dogrzewania, czy chlodzenia splitem..

 

takie wnioski mozna wyciagnac czytajac wiele zrodel w necie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to ciało o większej akumulacyjności potrafi przejąć energie, kiedy tej jest więcej, na przyklad z zysków słonecznych, gotowania itp.

Sciana z materiału akumulacyjnego, na ktorą padało słońce wieczorem będzie miała temperaturę WIEKSZĄ, od temperatury pomieszczenia i będzie żródłem ciepła.

Jednym z kanonów domow pasywnych jest ściana z materiału akumulacyjnego, w ciemnym kolorze, zlokalizowana naprzeciw okna poludniowo-zachodniego, ktora ma za zadanie przejąć ciepło słoneczne.

 

Jak nie bedziesz miał materialu akumulacyjnego, to będziesz musial wypuszczac energię, aby nie przegrzać domu. I tu bedzie poważne źródło strat.

 

Jeszcze raz - poprzyj swoją tezę obliczeniami. Bo "misię wydaje" to sredni argument.

 

ale ja się z Tobą zgadzam i masz rację że ściana na która pada słońce powinna być akumulacyjna i taka też będzie podłoga bo na nią też to słońce pada ale ścianą na którą będzie padać słońce będzie ściana WEWNĘTRZNA!!!!!!!!!! i pisałem wyraźnie że ta ściana i ewentualnie działówki plus podłoga muszą być do akumulacji a ściany zewnętrzne mają nie akumulować tylko izolować więc co mam Ci potwierdzać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do tego akumulacja niweluje potrzebe grzania w duzej czesci okresu przejsciowego w klimatach gdzie roznica temperatur dobowych jest powyzej 6-7 stopni, czyli u nas.. zatem niweluje potrzebe dogrzewania, czy chlodzenia splitem..

 

O jakiej wartości akumulacji mówimy ? Czy wystarczające będzie 10 ton, 30, 100 czy może 150 ton betonu, żeby w domu pasywnym nie uruchamiać ogrzewania w okresie przejściowym ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale ja się z Tobą zgadzam i masz rację że ściana na która pada słońce powinna być akumulacyjna i taka też będzie podłoga bo na nią też to słońce pada ale ścianą na którą będzie padać słońce będzie ściana WEWNĘTRZNA!!!!!!!!!! i pisałem wyraźnie że ta ściana i ewentualnie działówki plus podłoga muszą być do akumulacji a ściany zewnętrzne mają nie akumulować tylko izolować więc co mam Ci potwierdzać?

 

Bo po pierwsze nie wiadomo, czy to wystarczy (liczyłeś ?).

Po drugie, slońce pada tez na ściany zewnętrzne, po trzecie są też zyski bytowe (kuchenka, piec, prysznic) które mogłyby zostać zebrane także przez sciany zewnetrzne.

 

Moja rada - więcej licz, mniej pisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo po pierwsze nie wiadomo, czy to wystarczy (liczyłeś ?).

Po drugie, slońce pada tez na ściany zewnętrzne, po trzecie są też zyski bytowe (kuchenka, piec, prysznic) które mogłyby zostać zebrane także przez sciany zewnetrzne.

 

Moja rada - więcej licz, mniej pisz.

 

zyskami typowo bytowymi nie ogrzejesz ścian na tyle aby coś zakumulowały. zyski bytowe nadają się tylko do ogrzewania powietrza. jak ściany zewnętrzne będą masywne to one przejmą to ciepło.

daj mi kilka milionów i parę lat czasu to Ci to udowodnię. chętnie bym to policzył ale nie wiem jak to zrobić aby było dokładnie. a Ty policzysz zalety dużej akumulacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mysle, ze ewentualne wieksze oszczednosci moznaby obserwowac przy porannym dogrzewaniu jedynie powietrza przed wyjsciem do pracy

 

intuicyjnie próbowałem takiego systemu, jednakże w domu piętrowym, powietrze głównie ogrzewa piętro i trochę to się mija z celem. akumulacja jest niezastąpiona i najbardziej komfortowa. przy braku akumulacji problemem jest znalezienie doskonałego sterowania tak żeby zapewnić porównywalny komfort. poza tym jak sam napisałeś i zgadzam się z tym, obniżanie temperatury na noc jest iluzoryczne. ten sezon będę testował ogrzewanie główne parterem i masą akumulacyjną z obniżeniem temperatury na sterownikach na piętrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na każdej stronie o domach pasywnych piszą że powinien charakteryzować się dużą bezwładnością cieplną. wcześniej myślałem że chodzi o to aby akumulowało i było stabilizatorem ciepła, ale dziś postanowiłem zobaczyć co wujek google mówi z definicji i znalazłem pierwszą informację z brzegu:

http://www.e-instalacje.pl/slownik/bezwladnosc-cieplna

więc jak byk pisze że bezwładność oznacza to aby ciało nie przyjmowało zbyt szybko ciepła, więc cudowna cegła z racji tego że jest to zimny materiał i zawsze taki będzie będzie wiecznie przyjmować ciepło czyli zasada o dużej bezwładności cieplnej idzie w łeb.

 

Jo :lol:

 

I nikt nam nie wmówi, że białe jest białe, a czarne jest czarne :lol2: :bash:

 

szybko, dużo - jeden pies ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na każdej stronie o domach pasywnych piszą że powinien charakteryzować się dużą bezwładnością cieplną. wcześniej myślałem że chodzi o to aby akumulowało i było stabilizatorem ciepła, ale dziś postanowiłem zobaczyć co wujek google mówi z definicji i znalazłem pierwszą informację z brzegu:

http://www.e-instalacje.pl/slownik/bezwladnosc-cieplna

więc jak byk pisze że bezwładność oznacza to aby ciało nie przyjmowało zbyt szybko ciepła, więc cudowna cegła z racji tego że jest to zimny materiał i zawsze taki będzie będzie wiecznie przyjmować ciepło czyli zasada o dużej bezwładności cieplnej idzie w łeb.

 

odpowiedz mi na pytanie z łaski swojej, które ogrzewanie nazywamy bezwładnościowym - podłogowe wodne, ścienne wodne, grzejnikowe na grzejnikach stalowych-płytowych, grzejnikowe na grzejnikach żeliwnych, płaszczyznowe elektryczne a'la TB?

 

odpowiesz to porównaj z tym co napisałesś a zwłaszcza z pierwszym zdaniem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaka nowa fizyka? według Ciebie ciało o niższej temperaturze oddaje ciepło ciału o wyższej temperaturze? bo mi się wydaje że jest odwrotnie ale młody jestem i głupi i nie wszystko dobrze rozumiem. za chwile zaczniecie pisać to samo pisać o grawitacji że mniejszy obiekt bardziej przyciąga duży niż duży mniejszy.

ręce i nogi opadają i .:bash:

 

najnowsza teoria grawitonów głosi, że od pewnej granicy masy grawitacja może być siłą odpychającą, także nie bądź taki pewien - zostaw to bardziej światłym i oblatanym - ja się do tego nie mieszam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczerze mówiąc jak kominek ma nie grzać tylko być jak mebel to strasznie drogi ten mebel w sumie będzie. to co Pan prezentował nie nada się do domów pasywnych a czy do domów jak w temacie? to nie wiem. jakby byle co można było zamontować do domu pasywnego to ci co robią kominki do takich domów tak na głowie by nie stawali aby coś do nich dobrać. ale jak zwykle Pan przeczy wszystkiemu.

To, ze Pan nie rozumie zagadnienia sterowania, to nie moja wina. Gdzie napisałem, ze ma nie grzać? Kominek w domach pasywnych nie może przegrzewać. Zrobiłem do niego automatykę. Sa inwestorzy, którzy nie wyobrażają sobie domu bez kominka. Automatyka pozwala na sterowanie ciepłem z kominka. Dużo rzeczy wytwarza ciepło, chodzi o to, by było komfortowo. Kominek nie jest dziś budowany jako ogrzewanie domu, co nie znaczy, ze nie daje ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, ze Pan nie rozumie zagadnienia sterowania, to nie moja wina. Gdzie napisałem, ze ma nie grzać? Kominek w domach pasywnych nie może przegrzewać. Zrobiłem do niego automatykę. Sa inwestorzy, którzy nie wyobrażają sobie domu bez kominka. Automatyka pozwala na sterowanie ciepłem z kominka. Dużo rzeczy wytwarza ciepło, chodzi o to, by było komfortowo. Kominek nie jest dziś budowany jako ogrzewanie domu, co nie znaczy, ze nie daje ciepła.
Automatyka do kominka: dysze odsysające ciepłe powietrze i kierujące je na zewnątrz. Do kompletu system zwierciadeł odbijających promieniowanie podczerwone. To się da zrobić. Kominka wprawdzie nie będzie widać ale co tam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Automatyka do kominka: dysze odsysające ciepłe powietrze i kierujące je na zewnątrz. Do kompletu system zwierciadeł odbijających promieniowanie podczerwone. To się da zrobić. Kominka wprawdzie nie będzie widać ale co tam.

 

Widzę, że TB zaczyna akceptować rozwiązania centralne c.o. Powietrzną pompę już przyjął, kominek też przyjął. Jeszcze z 1000 stron i przyjmie wodną podłogówkę zasilaną pompą ciepła ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odpowiedz mi na pytanie z łaski swojej, które ogrzewanie nazywamy bezwładnościowym - podłogowe wodne, ścienne wodne, grzejnikowe na grzejnikach stalowych-płytowych, grzejnikowe na grzejnikach żeliwnych, płaszczyznowe elektryczne a'la TB?

 

odpowiesz to porównaj z tym co napisałesś a zwłaszcza z pierwszym zdaniem :)

 

A czy cos pisalem o bezwladnym ogrzewaniu? Dom taki musi byc wiec nie przekrecaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najnowsza teoria grawitonów głosi, że od pewnej granicy masy grawitacja może być siłą odpychającą, także nie bądź taki pewien - zostaw to bardziej światłym i oblatanym - ja się do tego nie mieszam

 

Oczywiscie ze moze byc. Ale to nie mejsce aby o tym tu pisac i nie o to chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, ze Pan nie rozumie zagadnienia sterowania, to nie moja wina. Gdzie napisałem, ze ma nie grzać? Kominek w domach pasywnych nie może przegrzewać. Zrobiłem do niego automatykę. Sa inwestorzy, którzy nie wyobrażają sobie domu bez kominka. Automatyka pozwala na sterowanie ciepłem z kominka. Dużo rzeczy wytwarza ciepło, chodzi o to, by było komfortowo. Kominek nie jest dziś budowany jako ogrzewanie domu, co nie znaczy, ze nie daje ciepła.

 

Ale Pan kreci. Wyraznie Pan pisal ze kominek robi sie jako mebel a nie zeby grzal. A teraz za pomoca jakiejs automatyki Pan chce to cieplo wykorzystac. W domu jak w temacie moze kominek sie nadaje ale w domu pasywnym juz nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...