Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Ale Pan kreci. Wyraznie Pan pisal ze kominek robi sie jako mebel a nie zeby grzal. A teraz za pomoca jakiejs automatyki Pan chce to cieplo wykorzystac. W domu jak w temacie moze kominek sie nadaje ale w domu pasywnym juz nie.

Pan naprawde nie rozumie o czym napisałem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Widzę, że TB zaczyna akceptować rozwiązania centralne c.o. Powietrzną pompę już przyjął, kominek też przyjął. Jeszcze z 1000 stron i przyjmie wodną podłogówkę zasilaną pompą ciepła ;)
Powietrzna pompa ciepła jest do chłodzenia (bezpośredniego) od pierwszego postu.

Powietrzna pompa ciepła do C.O. nie nadaje się do domu zaizolowanego jak w temacie,

Kominek jest w domach od zawsze, Ten mój ma swoją automatykę, by nie przegrzewał domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkicuję jakiś projekcik z dachem dwuspadowym, kalenica ułożona w osi wschód- zachód, połacie różnej długości i o różnym kącie.

Jaka połać powinna być od południa? Krótsza i bardziej stroma czy dłuższa i bardziej płaska? Ze względów wyprowadzenia dobrego okapu to drugie rozwiązanie, ze względu na ogrzewanie dachu słońcem zimą to to pierwsze.

Jakieś opinie?

Daj równe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkicuję jakiś projekcik z dachem dwuspadowym, kalenica ułożona w osi wschód- zachód, połacie różnej długości i o różnym kącie.

Jaka połać powinna być od południa? Krótsza i bardziej stroma czy dłuższa i bardziej płaska? Ze względów wyprowadzenia dobrego okapu to drugie rozwiązanie, ze względu na ogrzewanie dachu słońcem zimą to to pierwsze.

Jakieś opinie?

 

Masz u mnie :) Wybór optymalny ze względu na jedno i drugie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkicuję jakiś projekcik z dachem dwuspadowym, kalenica ułożona w osi wschód- zachód, połacie różnej długości i o różnym kącie.

Jaka połać powinna być od południa? Krótsza i bardziej stroma czy dłuższa i bardziej płaska? Ze względów wyprowadzenia dobrego okapu to drugie rozwiązanie, ze względu na ogrzewanie dachu słońcem zimą to to pierwsze.

Jakieś opinie?

A gdzie będzie izolacja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zyskami typowo bytowymi nie ogrzejesz ścian na tyle aby coś zakumulowały. zyski bytowe nadają się tylko do ogrzewania powietrza. jak ściany zewnętrzne będą masywne to one przejmą to ciepło.

daj mi kilka milionów i parę lat czasu to Ci to udowodnię. chętnie bym to policzył ale nie wiem jak to zrobić aby było dokładnie. a Ty policzysz zalety dużej akumulacji?

 

Ty masz teorię " wiecznych strat" to chciałbym, abyś je udowodnił. Chyba nie trzeba do tego laboratorium kwantowego, żeby je zmierzyć.

No chyba, ze od takim poziomie strat piszesz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze chwila i bedziemy się ogrzewać ogniskami palonymi w domu.

Po odkurzaczach urzędnicy UE chcą zająć się czajnikami i suszarkami

wg mnie najlepszy komentarz: :D

 

"wyciąg z instrukcji obsługi czajnika z 2030roku: "bierzemy czajnik i za pomocą dołączonego szorstkiego sukna pocieramy intensywnie o obudowę czajnika aż do zagotowania wody, należy uważać na zbyt intensywne pocieranie ze względu na możliwość wystąpienia samozapłonu""

 

http://finanse.wp.pl/kat,1033691,opage,3,sort,9,title,Po-odkurzaczach-urzednicy-UE-chca-zajac-sie-czajnikami-i-suszarkami,wid,16849695,wiadomosc.html#92878222

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to ciało o większej akumulacyjności potrafi przejąć energie, kiedy tej jest więcej, na przyklad z zysków słonecznych, gotowania itp.

Sciana z materiału akumulacyjnego, na ktorą padało słońce wieczorem będzie miała temperaturę WIEKSZĄ, od temperatury pomieszczenia i będzie żródłem ciepła.

A co ze ścianami na które słonko nigdy nie pada nawet w lecie,że o zimie nie wspomnę;)a tak swoją drogą grzał ktoś z was dupę o ścianę betonową,nie? radzę spróbować fajnie ciepło akumuluje zwłaszcza w zimie i od północy:lol2::lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty masz teorię " wiecznych strat" to chciałbym, abyś je udowodnił. Chyba nie trzeba do tego laboratorium kwantowego, żeby je zmierzyć.

No chyba, ze od takim poziomie strat piszesz :)

 

Straty sa na przenikanie ciepla. Cieplo zawsze idzie z cieplejszego miejsca do chlodniejszego bo to logiczne. Sciana jest chlodniejsza od powietrza wew domu wiec logiczne ze bedzie dochodzilo do wyrownania strat. Czyz nie? Tak samo im glebiej w murze tym chlodniej, wiec jezeli sciana od wew ma 21,3st to zaraz przy styropianie bedzie jeszcze mniej wiec cieplo bedzie szlo z jednej strony cieplejszej muru do srodkowej zimniejszej. Pewne jest to ze sciana ciezka, masywna zawsze to cieplo bedzie pobierac bo nigdy nie bedzie cieplejsza od powietrza wew domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo po pierwsze nie wiadomo, czy to wystarczy (liczyłeś ?).

Bo po pierwsze nie wiadomo,czy nie za dużo(liczyłeś?)

Po drugie, slońce pada tez na ściany zewnętrzne

I ogrzewa je przez 30 cm styro czasem grafitowego nawet ,a zwłaszcza ściany od północy.

po trzecie są też zyski bytowe (kuchenka, piec, prysznic) które mogłyby zostać zebrane także przez sciany zewnetrzne.

Przez wewnętrzne nie absolutnie NIE:no:

Moja rada - więcej licz, mniej pisz.

Rada bardzo trafna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo po pierwsze nie wiadomo,czy nie za dużo(liczyłeś?)

 

I ogrzewa je przez 30 cm styro czasem grafitowego nawet ,a zwłaszcza ściany od północy.

 

Przez wewnętrzne nie absolutnie NIE:no:

 

Rada bardzo trafna.

 

cieszę się że mnie rozumiesz i rozumiesz bezsensowność akumulacji w ścianach. praktycznie rzecz biorąc w domu już energooszczędnym ściany powinny być izolatorem a nie akumulatorem. jak się chce oszczędzać to trzeba ogrzewać powietrze a nie ściany. myślę że nigdy producenci cudownej cegły (pod tym pojęciem rozumiem wszystkie ciężkie materiały do budowy ścian zewnętrznych domu) nie powiedzą że ten materiał jest bezsensowny w budownictwie energooszczędnym bo nikt by tego nie kupował. to jest logiczne więc jak trzeba to nawet będą opowiadać bajki że nadają się do tego idealnie. nawet instalatorzy będą proponować cudowne cegły bo do tego trzeba robić instalacje o dużej mocy bo małe nie ogrzeją powietrza i murów. za chwilę pewnie zwolennicy cudownej cegły mnie przechrzczą ale trudno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za wysoko kalenica, nie planuję stropu i strychu.

 

Maksymalny kąt padania promieni słonecznych w Polsce to ok. 65 stopni, czyli panele w tym momencie powinny mieć kąt nachylenia 25 stopni. Wiadomo, że nie będziesz liczył na ten jeden moment, dlatego optymalny kąt nachylenia szacuje się na ok. 35 - 38o. Jeśli planujesz dach pod panele, to chyba nie bedziesz rezygnował z gorszej efektywności na rzecz głębszego okapu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cieszę się że mnie rozumiesz i rozumiesz bezsensowność akumulacji w ścianach. praktycznie rzecz biorąc w domu już energooszczędnym ściany powinny być izolatorem a nie akumulatorem. jak się chce oszczędzać to trzeba ogrzewać powietrze a nie ściany. myślę że nigdy producenci cudownej cegły (pod tym pojęciem rozumiem wszystkie ciężkie materiały do budowy ścian zewnętrznych domu) nie powiedzą że ten materiał jest bezsensowny w budownictwie energooszczędnym bo nikt by tego nie kupował. to jest logiczne więc jak trzeba to nawet będą opowiadać bajki że nadają się do tego idealnie. nawet instalatorzy będą proponować cudowne cegły bo do tego trzeba robić instalacje o dużej mocy bo małe nie ogrzeją powietrza i murów. za chwilę pewnie zwolennicy cudownej cegły mnie przechrzczą ale trudno.
Piszesz kolego bzdury a co gorsza najwyraźniej nie zdajesz sobie z tego sprawy. Nie rób akumulacji. Nikt ci nie każe. Nie pisz jednak głupot o tym, że nie ma sensu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dupy nie ogrzejesz ścianą nawet o wyższej temp.niż 23oC ,bo wynika to z lambdy betonu i temperatury dupy.

Posadzka z ogrzewniem podłogowym nawet przy 25oC stwarza wrażenie chłodu .

Siadając na styropianie ,dupy nie ogrzewasz tym styropianem a jedynie ograniczasz straty ciepła dupy , stąd wrażenie ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To przyłóż dupę w pomieszczeniu o temp. 23 st.C do ściany z betonu,a ja se przyłożę do ściany z regipsu albo jeszcze lepiej z drewna w pomieszczeniu o takiej samej temperaturze i pogadamy kto będzie w bardziej komfortowej sytuacji:p

 

Odczucie chłodu dupy zależy wyłącznie od lambdy materiału do którego dupę przyłożymy. Nie oznacza to ,że przez ścianę np .z silki 18cm i 30cm syropianu ucieka więcej energii niż przez ścianę z samego styropianu 30cm. Przy założeniu że lambda styropianu w obydwu przypadkach jest identyczna . W pierwszym przypadku strata będzie nawet niższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odczucie chłodu dupy zależy wyłącznie od lambdy materiału do którego dupę przyłożymy. Nie oznacza to ,że przez ścianę np .z silki 18cm i 30cm syropianu ucieka więcej energii niż przez ścianę z samego styropianu 30cm. Przy założeniu że lambda styropianu w obydwu przypadkach jest identyczna . W pierwszym przypadku strata będzie nawet niższa.

 

Tu nie chodzi o lambadę:) tylko pojemność cieplną ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie stropu.

 

 

 

Źle to postrzegasz. A np. samochody z normami emisji spalin, bezpieczeństwa itp. pod podobnym przymusem dało się wdrożyć?

Czasami trzeba postęp wymuszać choć dla mnie nie tak. Powinno się pobierać dodatkowe opłaty za sprzęt niespełniający norm tak jak jest to z winietą wjazdową do wielu zachodnich miast, której koszt uzależniony jest właśnie od emisyjności. Chcesz truć to płać i tyle.

 

 

 

Nie planuję kryć panelami a te jako takie zawsze umieszczę albo na stelażu albo wręcz na jednoosiowym trackerze więc na to nie patrzę.

 

 

 

Albo nie rozumiem o czym piszecie albo siebie nie rozumiecie wzajemnie. Kamil nie pisze o tym aby nie mieć w ogóle akumulacji tylko o tym aby była odpowiednia tzn. ani za duża ani za mała. No i aby była w odpowiednim miejscu.

 

w tym rzecz ze wszyscy kumają o co chodzi a permowi nie chce przejść to przez myśl. tak jak pisałem miłośnik cudownej cegły będzie ją wielbić aż po wsze czasy mimo że są lepsze materiały na dom energooszczędny o pasywnym nie wspominając. celowo udaje że nie wie o co mi chodzi i głupka tylko struga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...