Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Co to jest "izolacja optymalna" może Pan ten termin rozwinąć?

Wg mnie - izolacja ma bezpośredni wpływ na zużycie, czyli powinien też być termin "zużycie optymalne" !

 

optymalna czyli taka która przyniesie jakieś widoczne polepszenie. przy domu parterowym jest większa powierzchnia ucieczki ciepła w podłodze i dachu niż w domu piętrowym więc w parterówce danie o 10cm więcej izolacji w dachu i podłodze polepszy znacznie wynik OZC ale w parterówce nie ma sensu dawanie zbyt dużo na ściany bo wynik aż tak się nie poprawi tylko ledwo drgnie a w domu piętrowym jest odwrotnie, większe izolacje w dachu i podłodze nie przynoszą dużej poprawy tylko w ścianie więcej izolacji przyniesie poprawę wyniku. przypuśćmy że w parterówce jak da się więcej izolacji w podłodze o 10cm to zapotrzebowanie na 1m2 zmniejszy się o 1 ale w ścianie jak się zwiększy o 10cm to wynik poprawi się o jakieś 0,3 czyli to będzie bezsensu. w domu piętrowym jest odwrotnie. więc to trzeba wszystko dobrać optymalnie. już nie chodzi o to że wynik się poprawi o małą liczbę i koszt w dodatkową ilość izolacji będzie bezsensu ale o to gdzie jak już chcemy to warto więcej izolować.

same wytyczne z NF15 jak się zastosuje i wszystko się uda dadzą bardzo małe rachunki i dalsze zwiększanie będzie na dzień dzisiejszy nie uzasadnione ekonomicznie. ale też tak jak wcześniej pisałem nie można patrzeć tylko na dzień dzisiejszy bo cena za prąd będzie rosła więc rachunki będą coraz większe. najlepiej jest izolować na tyle na ile nas stać. jeżeli stać nas na NF40 to taki trzeba zbudować a jak na NF5 to zawsze warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

szczerze mówiąc w tych czasach na gówno papu mówiłem więc nie wiem jakimi zasadami się kierowali. ogólnie to nikt nie robił OZC ale też nikt do domu nie pakował kabli bo by go rachunki z torbami puściły
.

Właśnie minęło 30 lat firmy Elektra - największego producenta kabli. Nikt z torbami nie poszedł. A Pan dr Strzeszewski doszedł do tych samych wniosków symulacją, my w 1990 roku. Przy izolacji lepszej od 0.1W/m2 xK - elektryczne ogrzewanie podłogowe jest najtańsze.

bez tego nie wiadomo co wyjdzie
To Pan nie wie co wyjdzie. Ja wiem .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale też tak jak wcześniej pisałem nie można patrzeć tylko na dzień dzisiejszy bo cena za prąd będzie rosła więc rachunki będą coraz większe

rok 1990 - 1kWh prądu = 1m3 gazu

rok 1995 - 1kWh = 0.55m3

rok 2014 1kWh = 0.22m2

Skąd Pan wyciąga takie wnioski???

 

Poza tym, dom 150m2 zużywa na ogrzewanie i cwu do 2000kWh - jeżeli, ceny skoczyły drastycznie - założę ogniwa PV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najlepiej jest izolować na tyle na ile nas stać. jeżeli stać nas na NF40 to taki trzeba zbudować a jak na NF5 to zawsze warto.
Wg mnie lepiej zbudować tańszy i bardziej komfortowy dom 5kWh/m2 niż zapłacić więcej za dom nieizolowany (zużycie większe od 30kWh/m2)

I tego będę się dalej trzymał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie lepiej zbudować tańszy i bardziej komfortowy dom 5kWh/m2 niż zapłacić więcej za dom nieizolowany (zużycie większe od 30kWh/m2)

I tego będę się dalej trzymał.

 

dom w użytkowaniu 5kWh będzie tańszy od 40 bo to logiczne ale będzie o wiele droższy w budowie więc nie każdego będzie na niego stać. ale nie wiem co Pan ma do NF15. czemu dom o zapotrzebowaniu na ciepło 15kWh jest dla Pana niczym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dom w użytkowaniu 5kWh będzie tańszy od 40 bo to logiczne ale będzie o wiele droższy w budowie więc nie każdego będzie na niego stać. ale nie wiem co Pan ma do NF15. czemu dom o zapotrzebowaniu na ciepło 15kWh jest dla Pana niczym?
Pan postawi taki, to się przekona. To dom nie izolowany, zużyje ponad 30kWh... Ci co to pisali, nie mają ani wiedzy, ani doświadczenia w domach zużywających faktycznie jak w temacie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kominek do domu pasywnego:lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2:

jeszcze Pan powie że z regulacją od 0 do 2kW:lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2:

nie ma szans takiego kominka do pasywniaka zrobić. już samo hasło "kominek w domu pasywnym" brzmi dziwnie i jest nie na miejscu. ale nie ma co się odzywać bo za chwilę wszyscy mnie błotem obrzucą.

Wykonanie kominka z godzinową emisją ciepła 2kW [ 2000W ] w przypadku domu pasywnego jest jak najbardziej możliwe.

Te 2000W nie jest wynikiem wędzenia drewna w kominie lecz prawidłowego spalania z zachowaniem emisji spalin zgodnego z najnowszymi niemieckimi normami .

W krajach gdzie domy pasywne się buduje a nie tylko o nich pisze , chęć posiadania kominka z "żywym ogniem" wymusiła konkretne rozwiązania techniczne .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonanie kominka z godzinową emisją ciepła 2kW [ 2000W ] w przypadku domu pasywnego jest jak najbardziej możliwe.

Te 2000W nie jest wynikiem wędzenia drewna w kominie lecz prawidłowego spalania z zachowaniem emisji spalin zgodnego z najnowszymi niemieckimi normami .

W krajach gdzie domy pasywne się buduje a nie tylko o nich pisze , chęć posiadania kominka z "żywym ogniem" wymusiła konkretne rozwiązania techniczne .

Spotkałem projekt domu pasywnego z ogrzewaniem kominkiem. Jaki był ten kominek niestety nie wiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze ,że Pan wpadł,bo nudą wieje na tym wątku.

Co do dr Strzeszewskiego ,to młody i widać,że bez doświadczenia.

Co do technologii zbrojenia rozproszonego Brinkmana ,to postawił by Pan na tym dom piętrowy? Szanopwny Brinkman powiedział mi ,że to do innych celów. Wzmocnienie betonu o 20-50% .Nic więcej . A wie Pan ściana nośna na krawędzi takiej konstrukcji przenosi trochę. Ciekawe co Panu powiedział.

 

Ale tez Pan Brinkmann zawsze powie, ze nie ma plyt tylko ze zbrojeniem rozproszonym i kompletnie bez pretow. Tylko z tym się ograniczymy do tego, co de facto potrzebne. A jak najbardziej nadaje się to dla domow pietrowych. A te 20-50%, to chyba liczba nie ode mnie. Zaleta tych plyt jest raczej, ze beton jest bardziej plastyczny, dużo mniej kapilarny i przede wszystkiem ekonomiczny.

Wlasnie robiliśmy plyte pod domem z dwoma stropami zelbetowimi oraz dachem ceramicznym. Po prostu trzeba wtedy trochę więcej stali. Od tego mamy konstruktorow i obliczenie. :)

A co do spotkanie, faktycznie, mile i konstruktywne. Ciekawa sprawa, ze był pan który pracowal przez lata we Skandynawii i potwierdzil wszystko, co na zastosowanie EPS'a w tych krajach powiedziałem. :)

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do XPS - to przekonał mnie nie tyle Pan Thomas co konstruktor, który to oblicza a buduje w Norwegii czy Szwecji . Powiedział, że nie ma co oglądać na ich "obliczenia" bo tam buduje się domy jednorodzinne bez obliczeń i na bylegównie.

 

:D:D moglbym powiedzieć "a nie mowilem?" Ale oczywiście tego nie mowie :D:D:D

 

Ale tak na serio: Teraz nie ma potrzeby się tak rzucac na Pana TB, uważam ze wlasnie pokazuje klasy, ze przyznaje się i jest w stanie zmienić pogladow. Nie każdy tak umie bądź nawet chce. Pan konstruktor który w Skandynawii pracowal, sformulowal niektóre rzeczy nawet o wiele bardziej ostro niż ja, może bo on glownie w Norwegii, a ja w Szwecji zbierałem doświadczenie.

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan postawi taki, to się przekona. To dom nie izolowany, zużyje ponad 30kWh... Ci co to pisali, nie mają ani wiedzy, ani doświadczenia w domach zużywających faktycznie jak w temacie.

 

aha, czyli jak ktoś zbuduje dom pasywny bez programu będzie miał małe zużycie a jak ktoś się ośmieli startować w programie to już będzie miał duże zużycie. przechodzi Pan samego siebie i nawet jest Pan 2 kroki do przodu w tym obłędzie.

ale co prawda to prawda wiedzę w tym temacie mają niewielką. lipińscy się chwalą że zbudowali pierwszy dom pasywny w Polsce z certyfikatem więc niby się znają na domach pasywnych ale do domu pasywnego na którym się wzorowałem przy tworzeniu własnego projektu zalecają ogrzewanie z firmy zehnder i do tego centrale comfobox. jak pytałem się gościa w tej firmie to ma to działać z wodną podłogówką więc trzeba robić centralne ogrzewanie a w domach pasywnych niby nie robi się CO. to już sam mam mętlik w głowie. w wywiadach pan miłosz lipiński i cała reszta z biura mówią że nie robi się CO w domu pasywnym przy tak małych potrzebach a do swoich projektów pakują CO. nie rozumiem tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotkałem projekt domu pasywnego z ogrzewaniem kominkiem. Jaki był ten kominek niestety nie wiem.

 

Nie mam pojecia, co na to mowi PHI w Darmstadt, ale mam klienta, który posiada plyte grzewcza pod domem szkieletowym, U w strefie bliżej do 0,10 niż do 0,15. Wsadzil sobie do tego domu kominek z płaszczem wodnym :jawdrop:

 

Co mam powiedzieć. nie ma gazu w domu, grzeje tym kominkiem zbiornika cwu, a od tego ma zasilanie (chyba z wymiennikiem ciepla) 26°C do plyty grzewcej, na piętrze w ogole nie ma ogrzewania oprocz wentylacji, i wszystko gra. Spali w okresie grzewczym 5-8m³ drewna, a sąsiedzi się dziwia, ze spali tylko co drugi dzien. Zbiornik cwu oczywiście dodatkowo mocno izolowany. Nie znam wszystkich szczegolow, ale mam nadal kontakt z klientem i mogę się dokładnie dowiedzieć. Byłem u niego w zimie, a temperatura tam bardzo przyjemna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonanie kominka z godzinową emisją ciepła 2kW [ 2000W ] w przypadku domu pasywnego jest jak najbardziej możliwe.

Te 2000W nie jest wynikiem wędzenia drewna w kominie lecz prawidłowego spalania z zachowaniem emisji spalin zgodnego z najnowszymi niemieckimi normami .

W krajach gdzie domy pasywne się buduje a nie tylko o nich pisze , chęć posiadania kominka z "żywym ogniem" wymusiła konkretne rozwiązania techniczne .

 

hallo... jest tu kto??? kominek to jest sprzeczność z domem pasywnym. te 2kW będzie potrzebne jak na zewnątrz będzie -20st a jak będzie -10st to będzie trzeba tego dużo mniej, i jak tu niby regulacje zrobić 0-2kW? to jest niemożliwe i sprzeczne też z naturą i sensem kominków bo oprócz klimatu mają też dogrzać dom a pasywnych się nie ogrzewa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby możesz stosować wszystko co przeznaczone do podłogowego. Z tym, że czym mniejszy izolator tym lepiej.

 

na dzień dzisiejszy do domu pasywnego nie widzę nic lepszego od kabli a szukałem z grubsza i jeszcze będę pytać może na targach za 3tyg ale cudów się nie spodziewam. najfajniej by wychodziła jakaś pompa ciepła bo z COPem grzeje ale do tego musi być wodna podłogówka a nie wiem czy tym dałoby się jakoś sterować czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ale tak na serio: Teraz nie ma potrzeby się tak rzucac na Pana TB, uważam ze wlasnie pokazuje klasy, ze przyznaje się i jest w stanie zmienić pogladow. Nie każdy tak umie bądź nawet chce. Pan konstruktor który w Skandynawii pracowal, sformulowal niektóre rzeczy nawet o wiele bardziej ostro niż ja, może bo on glownie w Norwegii, a ja w Szwecji zbierałem doświadczenie.

Wybacz Thomas ale TB ma za sobą dziesięciolecie już wypisywania bzdur na forach, że napiszę wprost. Robi to dalej. Czemu, nie wie nikt. Pierwszy raz zdarzyło się, że przyznał się do błędu. Nie wiem jak to zrobiłeś. :)

 

Ale tak na serio: Teraz nie ma potrzeby się tak rzucac na Pana TB, uważam ze wlasnie pokazuje klasy, ze przyznaje się i jest w stanie zmienić pogladow. Nie każdy tak umie bądź nawet chce. Pan konstruktor który w Skandynawii pracowal, sformulowal niektóre rzeczy nawet o wiele bardziej ostro niż ja, może bo on glownie w Norwegii, a ja w Szwecji zbierałem doświadczenie.

Przypomina mi się Legalett (w końcu ze Szwecji). Jaka tu była awantura o ten ich EPS100. W końcu sami niebacznie przyznali, że twardnieje czyli siada. Okazało się, że do obliczeń płyty używali programu nie pozwalającego uwzględnić odporu podłoża. O pełzaniu też nie słyszeli albo się tym kompletnie nie przejmowali. Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na dzień dzisiejszy do domu pasywnego nie widzę nic lepszego od kabli a szukałem z grubsza i jeszcze będę pytać może na targach za 3tyg ale cudów się nie spodziewam. najfajniej by wychodziła jakaś pompa ciepła bo z COPem grzeje ale do tego musi być wodna podłogówka a nie wiem czy tym dałoby się jakoś sterować czy nie.
Kabli w pasywnych nikt praktycznie nie stosuje. Pomyśl dlaczego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...