Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Wybacz Thomas ale TB ma za sobą dziesięciolecie już wypisywania bzdur na forach, że napiszę wprost. Robi to dalej. Czemu, nie wie nikt. Pierwszy raz zdarzyło się, że przyznał się do błędu. Nie wiem jak to zrobiłeś. :)

 

Cóż, podobno nie moja zasluga, przynajmniej tak twierdzi. Może zainicjowałem ten proces i ta dyskusje. Ale trzeba przyznać, rozmowa była jak najbardziej rzeczowa :)

 

A na temat kominka w domem pasywnym, będę wkrotce miał możliwość porozmawiać z p. Dr Feist, jak będzie okazja, to poruszam ten temat :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ale tez Pan Brinkmann zawsze powie, ze nie ma plyt tylko ze zbrojeniem rozproszonym i kompletnie bez pretow. Tylko z tym się ograniczymy do tego, co de facto potrzebne. A jak najbardziej nadaje się to dla domow pietrowych. A te 20-50%, to chyba liczba nie ode mnie. Zaleta tych plyt jest raczej, ze beton jest bardziej plastyczny, dużo mniej kapilarny i przede wszystkiem ekonomiczny.

Wlasnie robiliśmy plyte pod domem z dwoma stropami zelbetowimi oraz dachem ceramicznym. Po prostu trzeba wtedy trochę więcej stali. Od tego mamy konstruktorow i obliczenie. :)

A co do spotkanie, faktycznie, mile i konstruktywne. Ciekawa sprawa, ze był pan który pracowal przez lata we Skandynawii i potwierdzil wszystko, co na zastosowanie EPS'a w tych krajach powiedziałem. :)

 

Korzystając z kol. obecności, zapytam .Czy jest możliwość posadowienia lekkiego parterowego ,szkieletowego domu na płycie wyłącznie ze zbrojeniem rozproszonym .Jeżeli tak ,to jaka może być minimalna grubość takiej płyty na gruncie piaszczystym ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, podobno nie moja zasluga, przynajmniej tak twierdzi. Może zainicjowałem ten proces i ta dyskusje. Ale trzeba przyznać, rozmowa była jak najbardziej rzeczowa :)

 

A na temat kominka w domem pasywnym, będę wkrotce miał możliwość porozmawiać z p. Dr Feist, jak będzie okazja, to poruszam ten temat :D

To porusz. Myślę, że wielu to zainteresuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy grupka zatwardziałych oszołomów coś z tej wypowiedzi zrozumie.

Wątpię, pewnie wciąż będzie produkowane pierdyliard postów niczym nie różniących się od poprzednich i nic kompletnie nie wnoszących.

Sorry ale najwiekszym jestes ty. Głupoty wypisywane przez Brzeczkowskiego. trudno zliczyć. Wszyscy to widza oprócz ciebie. Kto tu jest oszołomem?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z kol. obecności, zapytam .Czy jest możliwość posadowienia lekkiego parterowego ,szkieletowego domu na płycie wyłącznie ze zbrojeniem rozproszonym .Jeżeli tak ,to jaka może być minimalna grubość takiej płyty na gruncie piaszczystym ?

 

Perm.Może ty coś wiesz na ten temat?

Kszhu.A może ty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z kol. obecności, zapytam .Czy jest możliwość posadowienia lekkiego parterowego ,szkieletowego domu na płycie wyłącznie ze zbrojeniem rozproszonym .Jeżeli tak ,to jaka może być minimalna grubość takiej płyty na gruncie piaszczystym ?

 

Możliwe, jeśli to bardzo lekki dom bez drzwi balkonowych, duzych okien itd. U nas zawsze jest dodatkowe zbrojenie jako wieniec opaskowy, reszta wg obliczen. Co prawda, taki wieniec nie jest wymagane, wiec, teoretycznie możliwe, ale po co, te pare prety więcej to groszowa sprawa. Zasady mowia, ze musi być zbrojenia pod otworami w scianach zew. o szerokości więcej niż 5x grubość plyty. Oczywiście, podbudowa musi być odpowiedna, tak samo jak izolacja. Na EPS raczej obliczenie nie wychodzą, na XPS już tak. Minimalna grubość wg DIN 1045 jest 16cm, ale na to raczej rzadko wychodzi, większość plyt robimy na grubość 20cm.

Generalnie, jest to pytanie mało precyzyjne, tak jak w przypadku tradycyjnych fundamentow tak samo jak w przypadku plyt fundamentowych zbrojonych tradycyjnie, wg mnie trzeba każdy dom indywidualnie obliczac.

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, jeśli to bardzo lekki dom bez drzwi balkonowych, duzych okien itd. U nas zawsze jest dodatkowe zbrojenie jako wieniec opaskowy, reszta wg obliczen. Co prawda, taki wieniec nie jest wymagane, wiec, teoretycznie możliwe, ale po co, te pare prety więcej to groszowa sprawa. Zasady mowia, ze musi być zbrojenia pod otworami w scianach zew. o szerokości więcej niż 5x grubość plyty. Oczywiście, podbudowa musi być odpowiedna, tak samo jak izolacja. Na EPS raczej obliczenie nie wychodzą, na XPS już tak. Minimalna grubość wg DIN 1045 jest 16cm, ale na to raczej rzadko wychodzi, większość plyt robimy na grubość 20cm.

Generalnie, jest to pytanie mało precyzyjne, tak jak w przypadku tradycyjnych fundamentow tak samo jak w przypadku plyt fundamentowych zbrojonych tradycyjnie, wg mnie trzeba każdy dom indywidualnie obliczac.

 

Czy te pręty można umieścić w tych 16-20cm ,czy to wymaga pogrubienia fundamentu pod ścianami nośnymi.

Pytam bo widziałem szeregówkę z tradycyjnymi ławami bez zbrojenia , ale o wymiarach 60 x 40 (trzy kondygnacje ,40m od skarpy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz Thomas ale TB ma za sobą dziesięciolecie już wypisywania bzdur na forach, że napiszę wprost. Robi to dalej. Czemu, nie wie nikt. Pierwszy raz zdarzyło się, że przyznał się do błędu. Nie wiem jak to zrobiłeś. :)

 

Przypomina mi się Legalett (w końcu ze Szwecji). Jaka tu była awantura o ten ich EPS100. W końcu sami niebacznie przyznali, że twardnieje czyli siada. Okazało się, że do obliczeń płyty używali programu nie pozwalającego uwzględnić odporu podłoża. O pełzaniu też nie słyszeli albo się tym kompletnie nie przejmowali.

 

Perm, o tym dobrze wiem, jak chyba wszyscy w tym forum, a ciekawostka taka, ze w tym roku sam widziałem, ze nadal stosuja ten EPS100, zwyczajny, nawet nie hydro.

 

Tak w Skandynawii często robia. Jeśli, jak w wielu przypadkach, buduja tam lekki, parterowy domeczek drewniany na skalach, gdzie wilgoc jest przynajmniej mniejszym problemem, to jeszcze jakos takos, ale ten Pan konstruktor tez mowi, ze zna wiele przypadkow gdzie pekaja sciany, sa problemy z wilgocią itd. Pan TB tez to uslyszal.

A ten konstruktor tam nie był na moje zaproszenie, lecz na zaproszenie gospodarza. Ja go nawet nie znalem przed tym.

Problem tam, ze projekt to "kolorowy rysunek od architekta", i tyle (cytat tego konstruktora). Mowil, tak samo jak ja, o tych trzech klas bezpieczeństwa, w tym I klasa dotyczy budownictwo indywidualne, gdzie w sumie można zrobić, co się zywnie podoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy te pręty można umieścić w tych 16-20cm ,czy to wymaga pogrubienia fundamentu pod ścianami nośnymi.

Pytam bo widziałem szeregówkę z tradycyjnymi ławami bez zbrojenia , ale o wymiarach 60 x 40 (trzy kondygnacje ,40m od skarpy)

 

Nydar, po prostu nie wiem bez obliczen, nie znając obciążenie itd. Plyty z fibrobetonu raczej się nie robi z takim pogrubieniem, ponieważ powstają tzw. "Zwangspunkte", tzn, powiekszaja się naprezenie w plycie.

Tak na oko taka konstrukcja wydaje się ryzykowne dla mnie, ale, po prostu ciężko oceniac nawet nie widzac przynajmniej przekroje i rzuty oraz parametry gruntu (wtedy można by bylo już chociaż trochę cos oszacować)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak nic nie zrozumiałeś.
Nie, nie zrozumiałem. Nie nazywaj innych oszołomami bez powodu. Jadę po Brzęczkowskim, to fakt. Jest to jednak część zabawy, o czym on wie chyba równie dobrze. Nie zmienia to faktu, że tworzy bajki budowlane w tempie ekspresowym. Trudno sie dziwić, że budzą sprzeciw tym bardziej, że jest to podawane tonem eksperta z wiedzą nie do podważenia. Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy ,że grunt idealny .Nie chodzi o precyzyjne określenie ,a raczej o odpowiedź na pytanie, czy pod dom szkieletowy z lekkim dachem ,wystarczy płyta tylko ze zbrojenie rozproszonym . I jaką byś zalecał grubość.Tak całkiem teoretycznie .Dla idealnego gruntu,który nie wymaga nawet podsypki.Czysty piach a woda na -2m.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Tak w Skandynawii często robia. Jeśli, jak w wielu przypadkach, buduja tam lekki, parterowy domeczek drewniany na skalach, gdzie wilgoc jest przynajmniej mniejszym problemem, to jeszcze jakos takos, ale ten Pan konstruktor tez mowi, ze zna wiele przypadkow gdzie pekaja sciany, sa problemy z wilgocią itd. Pan TB tez to uslyszal.

A ten konstruktor tam nie był na moje zaproszenie, lecz na zaproszenie gospodarza. Ja go nawet nie znalem przed tym.

Problem tam, ze projekt to "kolorowy rysunek od architekta", i tyle (cytat tego konstruktora). Mowil, tak samo jak ja, o tych trzech klas bezpieczeństwa, w tym I klasa dotyczy budownictwo indywidualne, gdzie w sumie można zrobić, co się zywnie podoba.

Lekki szok! Raczej kraje skandynawskie jawią się nam jako wzór przepisów, praw, porządku. Jak widać czasem to pozory. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez powodu nie nazywam i nie za bardzo pojmuję takie zabawy, nie ważne.

Ci co patrzą na świat pozytywnie widzą ile cennych informacji przekazuje TB choć oczywiście nie wszystko co pisze jest dobre.

Pesymiści i nie rozumiejący w ogóle tematu oczywiście wolą przegrzebywać historię od początku świata, czepiać się i wytykać bez końca to samo chociaż świat idzie do przodu.

Ale taki już jest ten świat, że niektórzy się budują ocieplając nawet od wewnątrz jak tłucze TB a inni wciąż tylko wymyślają głupie teoryjki choć jak widać fachowcy nawet w ciemno nie chcą dawać jednoznacznych odpowiedzi. I mają rację. Fachowcy oczywiście.

 

Mówisz,że nie wszystkie informacje które pisze TB są dobre. To forum czytają ludzie którzy szukają dopiero wiedzy . Jak odcedzić ziarno od plew?

Gdyby karolek posłuchał TB i wylał płytę na EPS ,to pewnie dzisiaj by ryczał. Przecież TB zmienił zdanie. To jakaś paranoja jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy ,że grunt idealny .Nie chodzi o precyzyjne określenie ,a raczej o odpowiedź na pytanie, czy pod dom szkieletowy z lekkim dachem ,wystarczy płyta tylko ze zbrojenie rozproszonym . I jaką byś zalecał grubość.Tak całkiem teoretycznie .Dla idealnego gruntu,który nie wymaga nawet podsypki.Czysty piach a woda na -2m.

 

Mysle ze z szkieletem nie ma problemu. Przecierz jakis czas temu postawili dom modelowy parterowy z ytonga na plycie izodom z zbrojeniem rozproszonym wiec skoro ytonga to wytrzymalo to szkieleta bez problemu a plyta ani nie pierdnie. Ale podejrzewam ze plyta te 20cm musi miec. Ogladnij sobie dom modelowy w jankach kolo warszawy to moze cos tam z tego Ci sie przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze z szkieletem nie ma problemu. Przecierz jakis czas temu postawili dom modelowy parterowy z ytonga na plycie izodom z zbrojeniem rozproszonym wiec skoro ytonga to wytrzymalo to szkieleta bez problemu a plyta ani nie pierdnie. Ale podejrzewam ze plyta te 20cm musi miec. Ogladnij sobie dom modelowy w jankach kolo warszawy to moze cos tam z tego Ci sie przyda.

 

No nie do końca. Ten dom stal (już nie ma go) ok 8 km od mojego domu, na parkingu, wiec, układali te kształtki z Periporu bezpośrednio na bardzo twardym gruncie. Dom bardzo maly i lekki (wygladal trochę jak miniaturka), a tyle co wiem trochę pretow jednak wsadzili, mimo ze nie widać w tym filmiku. A plyta miała grubość 25cm, ponieważ tak z plytami te firmy jest, tak te ksztaltki sa robione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim cokolwiek się legalnie wybuduje to jest jeszcze projekt, pozwolenie na budowę i ktoś kto budową kieruje więc nie rób scen.

Ale to nie do końca pomaga. Nadal buduje się plyt na EPS100, w urzędzie się nie sprawdza czy zasady konstrukcyjne sa spełnione, tylko, czy konstruktor się podpisal, a kierbud raczej tylko pilnuje, ze się buduje zgodnie z projektem. A projekty plyt na EPS, gdzie w obliczeniu jest podane dop. odpor gruntu 150 kPa, widze nadal dość często, choć, na szczęście już co raz mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim cokolwiek się legalnie wybuduje to jest jeszcze projekt, pozwolenie na budowę i ktoś kto budową kieruje więc nie rób scen.

 

Gdzie ty chłopie widzisz sceny? TB twierdził,że EPS a nie XPS. Czy to twoim zdaniem nie jest absurd?

Zresztą po kiego pytam skoro wy dwaj to jedno.

Można napierdzielić głupot a potem się wycofać i nadal się jest olimpem,oświeconą górą. Ludzie czytają i jak olimp to musi być ,że racja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha, czyli jak ktoś zbuduje dom pasywny bez programu będzie miał małe zużycie a jak ktoś się ośmieli startować w programie to już będzie miał duże zużycie. przechodzi Pan samego siebie i nawet jest Pan 2 kroki do przodu w tym obłędzie.

Pytam więc jakie OZC się używało w 1990 roku i kto uczył wtedy o izolowaniu?

ale co prawda to prawda wiedzę w tym temacie mają niewielką. lipińscy się chwalą że zbudowali pierwszy dom pasywny w Polsce z certyfikatem więc niby się znają na domach pasywnych ale do domu pasywnego na którym się wzorowałem przy tworzeniu własnego projektu zalecają ogrzewanie z firmy zehnder i do tego centrale comfobox. jak pytałem się gościa w tej firmie to ma to działać z wodną podłogówką więc trzeba robić centralne ogrzewanie a w domach pasywnych niby nie robi się CO. to już sam mam mętlik w głowie. w wywiadach pan miłosz lipiński i cała reszta z biura mówią że nie robi się CO w domu pasywnym przy tak małych potrzebach a do swoich projektów pakują CO. nie rozumiem tego.

134m2 EP 120kWh/m2 - to WYNIK? To zwykły dom nieizolowany . Pan policzy wychodzi (ponieważ wszystko jest na prąd i na vissmannowskich pompach - wychodzi 4000kWh - Tak więc gdyby nie było pomp - zużycie przekroczyłoby 16000kWh

Jak Pan uważa, że to dom w ogóle izolowany , to ja się poddaje Panu cokolwiek tłumaczyć. A jeszcze jedno... zapewniam Pana Oni już mieli komputery i OZC,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...