Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Nie rozumiesz różnicy między koncepcją a realizacją?

Są koncepcje, ktore się realizuje jak ocieplenie od wewnątrz ale i takie, których się nie da zrealizować. Czy ty naprawdę sądzisz, że jak tu ktoś coś napisze to od razu na budowę? Olimpie?

 

Prosty człowiek jestem .Nie wiem.

Każdą koncepcję idzie zrealizować pomijając koszty.Ale TB występuje w roli wszystkowiedzącego. Skoro jego koncepcje są nieadekwatne do rzeczywistości,to może sensu nie ma ich słuchać?Skoro myli się w sprawie EPS-XPS,to może w innych też.

Nurtuje mnie choćby ogrzewanie podłogowe. Centralne i niecentralne. Absurd w czystej postaci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Bliżej z tego forum znam jeden certyfikowany i ma kable a wielu z domami koło pasywnego też grzeje prądem więc praktycznie to tylko kable znam i jakoś nikt nie potrafi dać lepszego rozwiązania (w kontekście jakość/cena).

Można pisać różne rzeczy, ale w domach izolowanych jak w temacie (zużycie do 20kWh /m2 bez OZC i pomp ciepła) jedynym i ekonomicznym i komfortowym rozwiązaniem Do niedawna wynikało to z praktyki, a po prezentacji najnowszego oprogramowania Sankom przed dr m. Strzeszewskiego wynika to samo z wyliczeń. Panie Kamilu.... Pana OXC jest coraz bliżej rzeczywistości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ci co patrzą na świat pozytywnie widzą ile cennych informacji przekazuje TB choć oczywiście nie wszystko co pisze jest dobre.

Pozytywnie nastawieni laicy. TB jest szkodnikiem bo udaje kogoś kim nie jest a jego informacje to tylko wytwór własnej wyobraźni. Jego teorie zostały wielokrotnie podważone a mimo tego w dalszym ciągu je powtarza co może dla niektórych skończyć sie tragedią finansową lub co gorsze życiową.

 

Niech teraz TB na własny koszt wymieni EPS na XPS lub wzmocni stropy, w które doradzał montować kanały wentylacyjne bez konsultacji z konstruktorem.

 

TB żeruje na ludziach, których nie stać na opłacanie wykwalifikowanych inżynierów, a którzy pomocy szukają na forum.

 

Można mieć ciekawe teorie ale, żeby komuś doradzać należy mieć pewność popartą obliczeniami i doświadczeniami. Po tym można poznać specjalistę od szkodnika.

 

TB to szkodnik a Ty jeśli masz jakiekolwiek wykształcenie techniczne to z pewnością to powinieneś zrozumieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz,że nie wszystkie informacje które pisze TB są dobre. To forum czytają ludzie którzy szukają dopiero wiedzy . Jak odcedzić ziarno od plew?

Gdyby karolek posłuchał TB i wylał płytę na EPS ,to pewnie dzisiaj by ryczał. Przecież TB zmienił zdanie. To jakaś paranoja jest.

 

To co by się stało jak wytrzymałość jest dopuszczalna? ITB też EPS dopuszcza!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam więc jakie OZC się używało w 1990 roku i kto uczył wtedy o izolowaniu?

Powtarzasz te głupie pytanie wielokrotnie. Więc ja zapytam się dlaczego gdy budowano zamek w Malborku nie zainstalowano ogrzewania elektrycznego?

Odpowiedź jest bardzo podobna. Bo albo czegoś nie było albo nie było to potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robię instalacje. Napisałem, że w większości domów gdzie robimy jest EPS (to nie moje projekty) Napisałem też, że w katalogach skandynawskich jest EPS (świadczą o tym linki - i to nawet EPS60...)

Jeszcze raz - tu piszemy o instalacjach, a nie wiedzy skandynawskich budowlańców.

Zostałem przekonany, że Skandynawowie mają gdzie obliczenia konstruktorów. Ale i nasz ITB dopuszcza EPS jak wyliczenie pozwala!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam więc jakie OZC się używało w 1990 roku i kto uczył wtedy o izolowaniu?

134m2 EP 120kWh/m2 - to WYNIK? To zwykły dom nieizolowany . Pan policzy wychodzi (ponieważ wszystko jest na prąd i na vissmannowskich pompach - wychodzi 4000kWh - Tak więc gdyby nie było pomp - zużycie przekroczyłoby 16000kWh

Jak Pan uważa, że to dom w ogóle izolowany , to ja się poddaje Panu cokolwiek tłumaczyć. A jeszcze jedno... zapewniam Pana Oni już mieli komputery i OZC,

 

panie Tomaszu, nie może Pan podważać ich domu bo maja na niego certyfikat niemiecki albo się tylko chwalą że go mają i publicznie kłamią mówiąc w prost że go mają ale w to jakoś wątpię. jak mają 4000kWh dzięki pompie to Pan dając kable aby tyle mieć to trzeba dawać więcej izolacji, w sumie ostateczny rachunek wyjdzie podobny bp Pan dzięki izolacji osiągnie te 4000 o oni z pompą. to już tylko trzeba przeliczyć w co bardziej opłaca się iść ale rozumiem że Pan to policzył skoro jest przekonany do kabli.

proszę wiecznie nie pisać jakie było OZC w 1990roku bo po co? sam Pan pisał że nie robi Pan projektu domów tylko instalacji więc skąd niby Pan może wiedzieć jakie kto miał domy? zgaduje Pan? żadnego projektu od Pańskiego klienta nie przedstawił, po 24latach można by pokazać sprawdzone wyniki z każdego roku jakie było faktyczne zużycie z licznika bo to nic nie kosztuje spojrzenie na licznik ile wskazuje. nawet średnią z tych 24lat można wyciągnąć jeżeli ktoś nie robił notatek lub wydruki od elektryka wyrzucał. niech Pan chociaż jeden taki domek przedstawi to mam znajomego elektryka to dowie się jaki był stan licznika gdy był spisywany przez te lata. ale nawet to nie będzie świadczyć czy Pański klient miał zużycie jak w temacie bo nie wiadomo ile z tej energii szło na ogrzewanie, cwu i zwykłe potrzeby. raczej nie chce mi się wierzyć że ktoś miał licznik podłączony do ogrzewania aby sprawdzać ile na ten cel schodzi.

ale pomijając to wszystko nie chce mi się wierzyć że ktoś 25lat temu dawał więcej niż 10cm styro. a jak nie dawali to na pewno w czasach węgla nikt by nie szedł w ogrzewanie elektryczne w całym domu no chyba że Pan to robił tylko w łazienkach i coś się Panu to z całym domem pomyliło. więc proszę więcej o tym nie kłamać a jak już Pan dalej się chce przy tym upierać to proszę przedstawić chociaż jeden dom z 1990roku w którym Pan robił ogrzewanie kablami. bez tego dowodu proszę nie kłamać. jestem ciekaw czy w czasie tej ważnej rozmowy z doktorem i Thomasem też Pan takie durne głupoty opowiadał i czy Panu uwierzyli na słowo. skoro p.Thomas raczy odwiedzać ten wątek to proszę powiedzieć czy też Panu TB wciskał ten sam kit co wszystkim tu na forum?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny znajomy będzie się budował i to będzie dom bardzo podobny do domu jak Barth3z-a. Plan jest aby zainstalować dwa takie: http://www.ogrzewanie-elektryczne.pl/kabel-grzejny-devi-deviflex-18t-dtip18-131m-2420w-230v-p-24.html plus jakiś jeden a na upartego dwa sterowniki (np. http://www.emultimax.pl/sklep/pl_PL/p/Regulator-temperatury-T510-dwuczujnikowy,-programowalny/1055?gclid=Cj0KEQjw4aqgBRCvwLDi_8Tc54YBEiQAs6DLvFuY-Mt8VD_N-0LGJEOBsVj9viB0NbWcUSOdr2IFUMAaAnpz8P8HAQ). Całość max 2.400zł za całą instalację bo rozłożyć to i podłączyć nawet dziecko potrafi.

Zatopione w wylewce akumulacyjnej (wg doboru do grzania w drugiej taryfie to 6~8cm czyli standard) dadzą do 48kWh/dobę w taniej taryfie co rocznie będzie kosztować ~450zł.

Tanio, wygodnie, komfortowo i kompletnie bezstresowo - żadnego serwisu, przeglądów, cudaczenia z rureczkami, mega akumulacją czy cudownymi piaskami itp.

Do tego bojler za 600~800zł przy kosztach w II taryfie ~700zł/rok. Nikt nie potrafi zaproponować nic o lepszej relacji jakość/cena bo wszystko zanim się zwróci, biorąc pod uwagę serwis, przeglądy gwarancyjne itp. to zdechnie.

 

mam rozumieć że nie trzeba kabli dawać tak że wyjdzie 10mb kabla na 1m2 posadzki? można dać przykładowo 4mb kabla na 1m2 posadzki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panie Tomaszu, nie może Pan podważać ich domu bo maja na niego certyfikat niemiecki albo się tylko chwalą że go mają i publicznie kłamią mówiąc w prost że go mają ale w to jakoś wątpię. jak mają 4000kWh dzięki pompie to Pan dając kable aby tyle mieć to trzeba dawać więcej izolacji, w sumie ostateczny rachunek wyjdzie podobny bp Pan dzięki izolacji osiągnie te 4000 o oni z pompą. to już tylko trzeba przeliczyć w co bardziej opłaca się iść ale rozumiem że Pan to policzył skoro jest przekonany do kabli.

proszę wiecznie nie pisać jakie było OZC w 1990roku bo po co? sam Pan pisał że nie robi Pan projektu domów tylko instalacji więc skąd niby Pan może wiedzieć jakie kto miał domy? zgaduje Pan? żadnego projektu od Pańskiego klienta nie przedstawił, po 24latach można by pokazać sprawdzone wyniki z każdego roku jakie było faktyczne zużycie z licznika bo to nic nie kosztuje spojrzenie na licznik ile wskazuje. nawet średnią z tych 24lat można wyciągnąć jeżeli ktoś nie robił notatek lub wydruki od elektryka wyrzucał. niech Pan chociaż jeden taki domek przedstawi to mam znajomego elektryka to dowie się jaki był stan licznika gdy był spisywany przez te lata. ale nawet to nie będzie świadczyć czy Pański klient miał zużycie jak w temacie bo nie wiadomo ile z tej energii szło na ogrzewanie, cwu i zwykłe potrzeby. raczej nie chce mi się wierzyć że ktoś miał licznik podłączony do ogrzewania aby sprawdzać ile na ten cel schodzi.

ale pomijając to wszystko nie chce mi się wierzyć że ktoś 25lat temu dawał więcej niż 10cm styro. a jak nie dawali to na pewno w czasach węgla nikt by nie szedł w ogrzewanie elektryczne w całym domu no chyba że Pan to robił tylko w łazienkach i coś się Panu to z całym domem pomyliło. więc proszę więcej o tym nie kłamać a jak już Pan dalej się chce przy tym upierać to proszę przedstawić chociaż jeden dom z 1990roku w którym Pan robił ogrzewanie kablami. bez tego dowodu proszę nie kłamać. jestem ciekaw czy w czasie tej ważnej rozmowy z doktorem i Thomasem też Pan takie durne głupoty opowiadał i czy Panu uwierzyli na słowo. skoro p.Thomas raczy odwiedzać ten wątek to proszę powiedzieć czy też Panu TB wciskał ten sam kit co wszystkim tu na forum?

Dlaczego nie mogę nazywać domu nieizolowanego, nieizolowanym? Tylko dlatego, ze kupili certyfikat?

Wg mnie : To jest wciskanie kitu. Dom jest drogi i energochłonny. A izolacji ten dom ma dosyć, tylko źle zrobioną.

I skąd Pan wie, że Pan Thomas to co mówiłem o instalacjach

- instalacja utrzymująca komfortową temperaturę latem i zimą

- instalacja wentylacji

- instalacja cwu

uważa za wciskanie kitu?

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie mogę nazywać domu nieizolowanego, nieizolowanym? Tylko dlatego, ze kupili certyfikat?

Wg mnie : To jest wciskanie kitu. Dom jest drogi i energochłonny. A izolacji ten dom ma dosyć, tylko źle zrobioną.

I skąd Pan wie, że Pan Thomas to co mówiłem o instalacjach

- instalacja utrzymująca komfortową temperaturę latem i zimą

- instalacja wentylacji

- instalacja cwu

uważa za wciskanie kitu?

 

wciska Pan kit że w 1990roku robił Pan instalacje ogrzewania kablami w domach niby izolowanych a takie na pewno nie były. to jest kit, kitem jest to że w 1990roku postawił Pan pierwszy dom pasywny i to jeszcze z rekuperacją, to jest kit. Thomasowi Pan też takie głupoty opowiadał? gadasz pan takie głupoty że głowa boli i nagina Pan rzeczywistość pod siebie tak jak Panu pasuje. celowo pan przekręca zdania i jeszcze próbuje mi wmówić coś co nie napisałem.

jakby ich dom nie był pasywny to certyfikatu mimo zapłaty by nie dostali więc głupot o tym tez proszę nie pisać. z takiego durnego gadania można wnioskować że jak się zapłaci to się dostanie, czyli idąc na prawo jazdy, opłacając kurs a potem egzaminy powinno się dostać prawko jak się nie umie jeździć? co Pan do cholery za pierdoły opowiada? doktorowi tez Pan te same głupoty wciskał? powinien iść Pan do lekarza i nogi leczyć bo na rozum to już za późno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wciska Pan kit że w 1990roku robił Pan instalacje ogrzewania kablami w domach niby izolowanych a takie na pewno nie były. to jest kit, kitem jest to że w 1990roku postawił Pan pierwszy dom pasywny i to jeszcze z rekuperacją, to jest kit.
Myśli Pan?

Po co Elektra produkowała kable skoro się ich nie montowało. A reku z 1990 roku stoi przed sklepem/

W 1990 roku kWh (na dzisiejszą kasę) kosztowała 0.20 zł m3 gazu też 0.20zł więc jak Pan Sobie wyobraża montaż kabli w domu nieizolowanym.

W 1994 nawet wyróżnienie na targach dostałem .

Piszemy o instalacjach

- instalacja utrzymująca komfortową temperaturę latem i zimą

- instalacja wentylacji

- instalacja cwu

w domu izolowanym na poziomie do 20kWh/m2

Pan poda gdzie jest wciskanie kitu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśli Pan?

Po co Elektra produkowała kable skoro się ich nie montowało. A reku z 1990 roku stoi przed sklepem/

W 1990 roku kWh (na dzisiejszą kasę) kosztowała 0.20 zł m3 gazu też 0.20zł więc jak Pan Sobie wyobraża montaż kabli w domu nieizolowanym.

W 1994 nawet wyróżnienie na targach dostałem .

Piszemy o instalacjach

w domu izolowanym na poziomie do 20kWh/m2

Pan poda gdzie jest wciskanie kitu?

 

teraz tez wiele jest producentów co większość eksportuje na zachód więc pewnie robili u nas a szło na zachód. nie wierzę że ktoś w domach swoich dawał do ogrzewania kable. nie wierzę też że w tych czasach ktoś izolował domy (według wcześniejszych teorii izolacja zaczyna się od 30cm), jak dawali 10cm styro to było hura. w taki domu nawet przy małej cenie za prąd rachunek i tak byłby kosmiczny i nikt o zdrowym rozumie tego w swoim domu by nie zrobił w tamtych czasach. wiec twierdzenie że w 1990roku robił Pan instalację w domach izolowanych jest KŁAMSTWEM.

jedynie co się zgadzam że w domach o małym zużyciu nie znalazłem nic lepszego od kabli i tylko z tym się zgadzam że patrząc na cenę do jakości to nie ma niczego lepszego jak na razie. według mnie byłoby lepsze ogrzewanie za pomocą wentylacji mechanicznej ale jak na razie takiego czegoś nie ma. nawet nie wiem czy pompa 3kW może pracować na 1kW gdy jest taka potrzeba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eksport w 1990? Początkującego producenta?

Jestem ciekawy jak zmieni się Pana opinia o dr Strzeszewskim (PW i Sankom)i OZC gdy nowy program wykaże, że

najwięcej izolacji daje się od gruntu

najekonomiczniejsze ogrzewanie w domach izolowanych to kable

?????????????????

Czy będzie tak jak dr Dudą, który uchodził za fachowca od izolowania do czasu gdy napisał

 

Biorąc dodatkowo pod uwagę, że z wszystkich przegród jedynie ocieplenie podłogi na gruncie jest z przyczyn ekonomicznych niewykonalne, stosowanie cieńszych warstw ocieplenia niż 30cm jest dla inwestora ekonomicznym absurdem. Zatem z punktu widzenia etyki projektant, który nie przedstawia inwestorowi tego rachunku, albo o nim nie wie czyli jest głupcem, albo mu się nie chce czyli jest łajdakiem.

Dr. Ludomir Duda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakos, ton tu mi się nie podoba. Aby to skrocic, i oczywiście zawsze biorac pod uwagę, ze w kwestiach nawiązanych z tematatmi wentylacji i instalacji grzewczych nie jestem miarodajnym z prostego powody braku wiedzy, mogę powiedzieć ze na moje oceny w trakcie te spotkanie żadne głupoty nie slyszalem, ani od Pana TB ani od kogos innego.

Koncepcja budowania domu ze współczynnikiem U blisko do 0,1 oraz różnimy innimy rozwiazanimy, aby osiagac dom autonmiczny, mi się podoba i nie widziałem żadne pomysły, gdzie moglbym od razu powiedzieć, ze tak nie działa. Wracam wiec do watku na temat plyt fundamentowych i pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś kto ma trochę oleju w głowie, bez względu na wykształcenie, nie pozwoli sobie na budowanie czegokolwiek na chłopski rozum albo wg forumowych rozwiązań a jedynie skorzysta lub nie ze wskazówek TB. Ja skorzystałem po zweryfikowaniu z tego z czego warto było.

 

 

 

A dlaczego ściana w Malborku, po jej wewnętrznej stronie ma cały rok w miarę stałą temp. choć na zewnątrz zimą nawet i -20 a latem od słońca i +50stC? Przecież cudowny fundament wg nydara ma na całej swojej głębokości przyjmować zyski nawet 1stC? Tego pomysłu nawet nikt tyka bo takie bezsensowny czy tu tylko na pomysłach TB można się wyżywać?

 

Nie pij chłopie. Nie pij. W pracy jesteś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

A dlaczego ściana w Malborku, po jej wewnętrznej stronie ma cały rok w miarę stałą temp. choć na zewnątrz zimą nawet i -20 a latem od słońca i +50stC? ...

A to akurat ciekawa uwaga co do akumulacji i twierdzenia, że w wymianie ciepła bierze udział tylko 10 cm warstwa. Wynika z tej teorii, że w Malborku ściany mogłyby mieć dużo mniejszą grubość a efekt pozostałby bez zmian. Coś tu się nie zgadza. Muszę wrócić do tego linka od Bartha i poczytać dokładniej skąd takie a nie inne wnioski.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to akurat ciekawa uwaga co do akumulacji i twierdzenia, że w wymianie ciepła bierze udział tylko 10 cm warstwa. Wynika z tej teorii, że w Malborku ściany mogłyby mieć dużo mniejszą grubość a efekt pozostałby bez zmian. Coś tu się nie zgadza. Muszę wrócić do tego linka od Bartha i poczytać dokładniej skąd takie a nie inne wnioski.

 

W tym kontekście mój fundament grzewczy nabiera coraz bardziej sensu . :eek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W malborku nikt nie budował ścian z myślą o akumulacji. One tam miały mieć nośność.

Ani latem ani zimą zewnętrzne warunki nie wpływają na wewnętrzną krawędź a nydar chciałby aby w fundamencie było inaczej. I to 150t w 100m2 domku na EPS, który niby się do niczego nie nadaje ale tego jakoś nikt nie komentuje.

 

Co ty o tym EPS? Rozwijam jedynie twórczy pomysł TB.Skoro mówi ,że można na EPS,to czemu nie.

Swoją drogą,150T/100m2 + 50T chałupa,to jest nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...