Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ile kosztuje tona ziemi do ogrodu???


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 54
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam

 

Ostatnio płaciłem 300 zł. za 20 ton przkompostowanej ziemii urodzajnej (około 12 m3).

Najlepiej złapać okazje, że gdzieś coś budują i wywożą niepotrzebną ziemie. Na ale na to trzeba mieć czas w trakcie dnia i troche fuksa.

Ziemia to generalnie nietania sprawa.

 

Pozdrowienia B.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ziemi z placu budowy nie polecałbym chociaż jest tania - dwa lata temu placilem 20 zł za wywrotkę.Opłacalo się kierowcy bo nie musiał daleko wozić. Ale mnie już nie bardzo:zawierała ogromną ilość kamieni i najprzróżniejszych śmieci. Wykorzystalem ją do wyrównania terenu i utwardzenia podjazdów. Wczoraj przywieżli mi dobrą ziemię z wykopów na łąkach. Cena dość przyzwoita- 15 i 20zł za tonę (w tej za 15 jest trochę trawy)

Pozdrawiam

P.S. Mieszkam w Bełchatowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny z grubsza te same. A właściwie nie - za kamaza płaciliśmy 160,- zł

 

Pod trawę powninno się dawać około 10 cm (więcej nie warto bo system korzeniowy trawy głębiej nie sięga, mniej jak 5cm nie warto bo trawa głupia nie jest i nabrać się nie da ;)), a więc kubik starcza na 10 m2, 1 ar=10 kubików. Na większą wywrotkę (kamaz) włazi 10-15 kubików ziemi. Możesz więc liczyć 2 wywrotki na 3 ary lub (oszczędniej) na 4 ary.

 

Pod krzewy i drzewa trzeba wykopać dołek. Najlepiej wielkości korony przyszłego krzaku/drzewa. Ale to na ogół mało realne :) Na krzak trzeba liczyć taczke ziemi, a na drzewko 1-2 taczki (tzn - tyle trzeba wykopać piachu i zasypać żyzną ziemią).

 

U nas na ca 10 arów (kl.VI - piach) poszło 7 kamazów czarnoziemu (nnnooo jeszcze jedna kupka została :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj przywieźli mi 5 Steierów ziemi po 140 zł za wywrotkę,

nie wiem ile wchodzi na tego Steiera, ale taką kupkę Star musiałby chyba kilka razy wozić !

 

Niedaleko budują nową nitkę drogi i ściągają humus z pola.

 

Wczoraj ( piątek ) załatwiłem po 100 zł, dzisiaj mieli wozić :D

Nie wiedziałem, że w sobotę ziemia jest droższa bo jak przyjechałem "dobić targu" była już po 140 zł :evil:

 

Ale cóż ...

 

Cz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years później...
  • 3 years później...

Z reguły nie kupuje się "czarnoziemu" (to rodzaj gleby powstaej na lessach) tylko wierzchnią warstwe gleby - humus. Waga m3 zależy od zawartości próchnicy (lekka, porowata), piasku i gliny (tzw. części spławialnych - ciężkich). Łatwiej kupować na m3 gdyż łatwiej z tego obliczyć na jaką powierzchnię ogrodu starczy m3 ziemi przy zadanej grubości warstwy :)

 

Standardowy "kamaz" (wywrotka) przywiezie ok. 10,5 m3. W okolicach Krakowa taka wywrotka wraz z transportem (do 30 km) to koszt ok. 600 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ziemie najlepiej kupować na m3, bo tona tonie nie równa - można tonaż "nakręcić" lejąc wodę w ziemię.

Na małe wywrotki (np. Star) wchodzi 3-4 m3, na większe (Kamaz, Tatra, Mercedes ... itp) wchodzi 6-10m3 - zależnie jak wyspawana jest "skrzynia = paka". Największe tzw. "lory" mają do 30m3. Popatrz w internecie , np na ale-drogo jakie pojemności mają poszczególne typy wywrotek. Jak masz podmokłą działkę wskazany napęd wywrotki 4x4.

Cena ziemi zależy od regionu, podaży i popytu, odległości do klienta. Najdrożej zapłacimy z ogłoszenia ok. 300-500 zł/wywrotka duża. Najtaniej łapiąc" okazję w trakcie robót ziemnych (budynki, drogi). Ale to wymaga sprytu, szczęścia ... lokalizacji.

Najkorzystniej kupowałem ziemie z łąk i "bagienek" w trakcie zimowej budowy drogi - nawet po 30-50 zł/wywrotka10m3. Za piasek i żwirek ( bardzo uboga) z wykopów 10-15 zł/wywrotka duża. Ale to były okazje! W sumie byłem klientem na ?00 wywrotek.

 

Tzw. "czarnoziem" to z reguły "czarna ziemia" - nie jest to podłoże optymalne, czasami jest zbyt zwięzłe, bo ma dużo części ilastych (mazistych).

Na założenie trawnika wystarczają zwykłe ziemie orne, polne, łąkowe, działkowe itp.

Ważne co masz w tej chwili na działce, jakie jest podłoże i jakie panują warunki wodne. Jak jest wilgotno nie kupuj zbyt ilastej ziemi, porządana bardziej piaszczysta.

Grubość pod ogród: 10 cm mniej żyznej + 10 cm żyznej gleby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My ziemię polecaną przez Mymyk kupowaliśmy za 350 zł. Okolice Torunia. Na jakieś 700 mkw potrzebowaliśmy ok. 25 wywrotek. Układaliśmy najpierw 15 cm gliny z ziemią, którą mieliśmy ze stawu, który kopał mój tata, a potem 15-20 cm ziemii. Wszystko to było układane na piachu. Teraz i trawa i rośliny rosną nam bardzo ładnie. Wcześniej była tylko warstwa tej ziemii od taty, ale rosło kiepsko i musieliśy przerabiać. Generalnie, ogródek to droga inwestycja. Edytowane przez agnieszkakusi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebujez podnieść teren ?

Bo jeśli nie to z dużą dozą prawdopodobieństwa uda się obecną ziemię przywrócić do porządku. Przekopać z kompostem ... lub inną zieleniną.

Koszty zwiżane z ziemią lepiej przeznaczyć na wyposażenie ogrodu.

Wybrać kamienie itp z z ziemi. Przekopać (np. glebogryzarką), posiać trawę i będzie OK. JEśli gleba słaba to wprowadzić dzdzownice ewentualnie nawóz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za odpowiedzi, tak jak sugerujecie bedziemy kupować ziemię na m3,nie na tony

co do jakości ziemi, mamy na całej działce fatalną glinę, gdy przemoknie robi się z niej gęste grzezawisko, a gdy wyschnie jest twardsza niż beton

takze na pewno nie ma sensu na niej "robić" ogrodu

jaka warstwa czarne ziemi będzie wystarczająca pod trawnik z rolki? 10cm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieżko radzić na odległość. Ale jeśli trawa jest z rolki to trochę już tej ziemi bedzie. Czy w okolicy na tej ziemi nie rosną rośliny ? Podpytaj tych co bedą ci przywozić trawę. Może oni mogą ci przywieżć ziemię lub zaproponują inne rozwiązanie (poprosić sąsiadów o skoszoną trawę i wymieszać ją z gliną glebogryzarką :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za odpowiedzi, tak jak sugerujecie bedziemy kupować ziemię na m3,nie na tony

co do jakości ziemi, mamy na całej działce fatalną glinę, gdy przemoknie robi się z niej gęste grzezawisko, a gdy wyschnie jest twardsza niż beton

takze na pewno nie ma sensu na niej "robić" ogrodu

jaka warstwa czarne ziemi będzie wystarczająca pod trawnik z rolki? 10cm?

 

Taką ziemię powinnaś wzbogacić piaskiem, który ją rozluźni i przyspieszy wsiąkanie wody po opadach. To jest ważniejsze nawet - w przypadku trawnika - niż dawanie ziemi czarnej

 

Trawa "trawnikowa" korzeni się płytko - głowna masa korzeni znajduje się na głębokości 5 cm więc taka grubość "czarnej" ziemi wystarczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...