Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ile kosztuje tona ziemi do ogrodu???


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 54
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Taką ziemię powinnaś wzbogacić piaskiem, który ją rozluźni i przyspieszy wsiąkanie wody po opadach. To jest ważniejsze nawet - w przypadku trawnika - niż dawanie ziemi czarnej

 

Trawa "trawnikowa" korzeni się płytko - głowna masa korzeni znajduje się na głębokości 5 cm więc taka grubość "czarnej" ziemi wystarczy

W jaki sposób (fizycznie) wymieszać piasek z gliną ? My mamy glinę, na wierzchu conieco ciemnej ziemi. Będziemy ciemną ziemię ściągać, podsypywać ziemię uprawną (jeden z sąsiadów ma na zbyciu) i przykryjemy to naszą ziemią. W którym momencie powinniśmy wmieszać ten piasek ? Czy to wszystko jedno jaki piasek będzie i w jakiej proporcji ?

Czy przed ściągnięciem czarnej ziemi powinniśmy skosić trawę i wymieszać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działka wielka (25 arów) a ziemia sąsiada (dalszego sąsiada) za kaskę, ale niedużą. Ziemię naszą chcemy ściągnąć bo jest dużo lepsza od tej którą przywieziemy.

Kurcze, jak to spalić trawę ? Muszę teraz czekać aż powódź zejdzie, potem skosić i czekać aż wyschnie ? Cholewa, myślałam, że sobie to wszystko razem wymieszam bez koszenia i suszenia.

Dużo będzie nawiezienia bo działka duża a na środku działki mamy taki wąwóz w któym teraz stoi bajorko. Chcemy dźwignąć ten środek działki, zrobić lekkie spadki do bocznych granic w których albo zrobimy dreny (wszystko zależy od tego czy rów przy działce jest odpowiednio głęboki) albo zrobimy taki prowizoryczny rowek bo działka jest z lekkim spadkiem do istniejącego już rowu przy drodze.

Edytowane przez mirela99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Elfir,

zaraz wyjaśniam o co mi chodzi dokładnie :

teraz mam ziemię gliniasto - piaszczystą.

 

Nasz Forumowy Yurec ( specjalista od traw ;) ) badał moją ziemię - i wyszło, że nie jest taka zła : kiedyś to była ziemia orna, gleba jest nawet dość urodzajna.

 

Ale na potrzeby sadzenia roślin ( niedługo chcę się za to zabrać ) wydaje mi się, że musiałabym ją trochę wzbogacić.

Niestety, nawet w niezbyt mocne upały robi się skorupa twarda ja kamień - nie mogę w nią wbić zraszacza mimo wcześniejszego polewania wodą ! :eek:

 

Chciałam więc dać ok. 10 cm lepszej ziemi ( czarnej, z torfem ).

Mam nawet jedną wstępnie upatrzoną - kopią ją w terenie leśnym, pod stawy rybne. ;)

Wyczytałam m.in tu na FM, że taka ziemia torfowa ( kwaśna ) wkrótce straciłaby bardzo dużo na swojej kwasowości rzucona na moją "rodzimą glebę".

Stałaby się bardziej neutralna.

 

Czy to prawda ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak przyjedzie, to rozplantować, posypać wapnem i wmieszać z glebą.

Masz iły lub gliny - dlatego proponowałabym prócz próchnicy domieszać również drobnofrakcjonowanego żwiru bądź grubego piasku, który ją rozuluźni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ufff... ale dzisiaj żar, przeczekam ten upał przed kompem chyba... ;)

 

Elfir, zrobię dokładnie jak radzisz. :)

 

Już trochę poszalałam na necie, dzisiaj kupuję kwasomierz bo chcę to wszystko zrobić jak najlepiej.

Zbadam moją rodzimą glebę i glebę, która przyjedzie i jak poznam ich PH postaram się obliczyć na ile ją zwapnować.

 

Ech, o tym żwirku bądź grubym piasku wspominał też Yurec, jak kupowałam u niego nasiona traw...

Niestety, nie zrobiliśmy tego ( pośpiech czy naiwna beztroska... ) .... i teraz bardzo żałujemy. :(

No cóż, człowiek uczy się na błędach.

Spróbujemy ten błąd naprawić.

 

I teraz tak : dla trawnika będę dążyła do uzyskania PH pomiędzy 5,5 a 6,5, a co do reszty roślin to już w zależności od ich "osobistych" wymagań glebowych.

Wcześniej, przed ostatecznym wyborem roślin do mojego ogrodu pewnie rozgrzeję "Google" do czerwoności, hahaha !

 

Czy mój plan działania jest dobry ?

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mhmmmm, oki, wszystko skrupulatnie zapisuję.

 

Podajesz mi "kawę na ławę" - serdeczne dzięki !

:) :) :)

 

No to od przyszłego tygodnia... do dzieła.

Czekam jeszcze na wizytę Yurec na mojej działce ( chce ocenić jak ratować trawnik ) i zaczynam działać.

 

Gdybym miała problem z obliczaniem tego wapnowania na podstawie tabelek z netu ( ale może sobie poradzę.... ;) ) to pozwolę sobie jeszcze się odezwać do Ciebie - żeby nie popełnić jakiegoś dramatycznego błędu.... bo to już masakra by była.

:bash:

 

Jeszcze raz Ci dziękuję za pomoc, miłego weekendu !

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w razie czego, drobne odchyłki w stylu pH 6,5 dla trawnika, nie powinny przyprawiać cię o ból głowy :)

 

Wiele roślin jest bardzo tolerancyjnych na pH podłoża - np. hortensje całkiem dobrze rosną w obojętnym pH. Podane wartości są po prostu optymalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...