Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Szewc w butach, czyli architekturka buduje


Recommended Posts

Cześć podgladam twoje poczynania od jakiegoś czasu- mam nadzieje ze budowa sprawnie sie zakończy i bedziesz z wszystkiego zadowolona. Korci mnie jedna rzecz i dlatego musze zapytac- dlaczego w łazience płytki drewnopodobne na podłodze masz tak ułożone? Część na mijanke a część na prosto? Czy to ma byc jakis "dywanik" do umywalki?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 358
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

@koktail - tak, właśnie chodziło mi o efekt "chodnika" prowadzącego od osi drzwi do umywalki. Tak mi się wydaje ciekawiej, niż układanie wszystkiego na mijankę, czy też równiutko w jednej linii. Zrobiłam wcześniej kilka symulacji i akurat ta spodobała mi się najbardziej. Dzięki za miłe słowa - końcówka już niedługo :-) Pozdrawiam :-)

@ Sturmer - wyczystkę będę mieć wewnątrz. Nie kombinowałam w tym temacie. Choć tak naprawdę nadal nie mam jeszcze planu, jak zabudowa kominka ma wyglądać. Zostawiam to na trochę później - może końcówkę lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu dotarłam na forum i od razu widzę takie miłe obrazki :) Będzie piękna łazienka, już teraz, w zalążku, robi wrażenie. :) Ja też lubię niestandardowe rozwiązania, efekt "dywanika" mi się podoba. :)

Ja mój domek na razie widuję na wizualizacjach, które robię intensywnie od miesiąca... a u Was już prawie, prawie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na etapie budowy komina i tu pojawił się problem. Bo jest tak:

 

DSC07912.jpg

 

I teraz pojawiły się pytania. Po co kanał wentylacyjny kiedy jest wentylacja mechaniczna?

Po co zbiornik i odpływ kondensatu, kiedy to tylko kominek na drewno do okazjonalnego palenia?

 

Tu jest instrukcja montażu takiego komina i od 3 min widać, że jest specjalna kanalizacja do odpływu kondensatu i jest wycięty otwór w kanale wentylacyjnym, którego u Ciebie nie ma.

 

 

Czy masz jakieś zalecenia odnośnie montażu akurat takiego komina, czy po prostu przyjęłaś to, bo tak było w projekcie?

Czy masz możliwość skontaktowania się z autorem umieszczenia akurat takiego komina w projekcie i dlaczego taki a nie np najprostszy Rondo:

 

http://www.schiedel.pl/produkty/schiedel-rondo/opis-techniczny

 

Chyba jeszcze zapodam temat w wątku kominkowy lub kominowym, bo do poniedziałku muszę decyzję podjąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o komin, to musi obowiązkowo być kanał wentylacyjny, inaczej kominiarz nie odbierze, nawet jesli jest mechaniczna. Ot, przepisy. Wyczystka u mnie jest na wprost. Ładne drzwiczki i po krzyku. Skropliny pojawiają się, wierz mi. Gdy u mnie tynkarze ocieplali zimą dom kozą i niestety mokrym drewnem, to sporo tych skroplin wylało się na podłogę. Mam nadzieję, że nie będzie ich tak dużo przy dobrze wysezonowanym drewnie. Poza tym, od odpływu skroplin prowadzi się przewód rurką przez peszel do kominka na zewnątrz.

http://i64.photobucket.com/albums/h163/kelebrianna/Zdj1190cie2469_zps57b6fb63.jpg

 

U ciebie już fajne postępy. A możesz powiedzieć, czy to jakieś specjalne nadproża, że są nieco wsuniętę w obrys ścian? Wydają się fajnym rozwiązaniem, bo można dodatkowo dołożyć styropian.

 

@_artur_ Opaska jest wsunięta pod pionową ściankę ze styropianu/styroduru, na to jest trochę nałożona folia kubełkowa, a potem przysypiemy piaskiem. Później zrobię opaskę z kamieni lub żwirku.

Taras będzie drewniany na legarach mocowanych do słupków z bloczków fundamentowych - nie mocowany do płyty fundamentowej.

 

@dominiko - widziałam Twoje wizualizacje - podziwiam Twoją pracę i wytrwałość, a efekt jest naprawdę ciekawy. Podoba mi się kuchnia i jadalnia :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanał wentylacji grawitacyjnej jest zbędny przy wentylacji mechanicznej, więcej, wg przepisów nie wolno łączyć różnych rodzajów wentylacji w jednym pomieszczeniu. Poza tym u Ciebie kanał jest ale otworów nie ma czyli jakby go nie było.

Przeczytałem w ciągu dwóch dni większość wątków kominowych i wiem że wstawię w pustaki schiedla wkład stalowy zamiast ceramiki. Po tym paleniu w kozie sprawdź czy masz cały komin ceramiczny, bo opisują przypadki pęknięcia po takim paleniu. Jeśli pali się drewnem suchym to nie ma kondensatu.

Nadproża są normalne elki tylko cofnięte o 4 cm bo u mnie będą rolety a pod nie pójdzie płyta cooltherm kingspana celem ocieplenia.

 

&150

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY

z dnia 12 kwietnia 2002 r.

9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe

płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierąjacymi

powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym

odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia

stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej

jest zabronione.

10. Przepisu ust. 9 nie stosuje się do pomieszczeń,

w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną

zrównoważoną lub nadciśnieniową.

Edytowane przez Sturmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po burzy mózgów i kilku nerwowych dniach decyzja podjęta. Będzie komin z kształtek Schiedel rondo plus + wkładka z ich wełny, a wkład kominowy to poujoulat easinox 08:

 

 

http://www.poujoulat.com.pl/Produkt/82/17/1/podlaczenia-urzadzen-grzewczych/jednoscienny-wklad-kominowy-easinox-wg-easinox-08.html

 

Lumiere, odpowiedni kominiarz to podpisze wszystko . Wielu nawet nie przyjeżdża. Najważniejsze , to zrobić to dobrze i zgodnie z przepisami. Robimy to dla siebie i czasem trzeba nawet konstruktora poprawić aby było i lepiej i bezpieczniej. U nas się przyjmuje , że projekt to już jest wszystko perfect i nie wolno żadnych zmian wprowadzać. A sama już kilka błędów znalazłaś. Kolejny element to ten komin i wentylacja przy nim. Następny jest z wentylacją w kotłowni, powinien być wywiew a jest nawiew. Ty nie robiłaś instalacji odgromowej ja będę robić i jest kolejny błąd. Elektryk zrobił uziom fundamentowy do płyty izolowanej od gruntu styropianem. Powinien być uziom otokowy.

Kolejny przykład ignorancji konstruktorów to adaptacja mojego projektu pod ogrzewanie podłogowe, które polegało na skasowaniu kilkuset złotych i pogrubieniu wylewki o 1 cm. Na moje pytanie co z bezwładnością ogrzewania i po co mam płytę grzać , kiedy nie chcę wykorzystać jej akumulacyjności nie było odpowiedzi.

Zanim się wybuduję to kolejne studia, tym razem budowlane, w przyśpieszonym trybie zrobię. Co za kraj.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

I znów mam zaległości w prowadzeniu dziennika. Jak zwykle chcę zamieścić już zdjęcia skończonych etapów, ale niektóre ciągną się i ciągną, jak np w przypadku elewacji. Znalazłam niedrogą ekipę, która wykonywała po sąsiedzku elewację jednego domku, gdzie praca zajęła im 3 dni. U mnie są od prawie dwóch tygodni i mam nadzieję, że jutro już będę mogła odebrać pracę. Wszystko przez wstawki z szarego tynku, które ekipie przysporzyły sporo pracy. Naklejanie taśm, poprawianie, nierówne linie, ślady szarego tynku na białym i na odwrót... makabra. Na szczęście już dziś prawie skończyli, ale spodziewałam się lepszego efektu. Z niektórymi drobnymi niedociągnnięciami będę musiała juz się pogodzić . Pomylili się też w miejscu pod zadaszeniem tarasu, gdzie pomimo moich wcześniejszych informacji samowolnie zmniejszyli wysokość szarego paska nad drzwiami tarasowymi. Tłumaczyli, że od frontu też jest cieńszy. Ehh... ta inwencja twórcza wykonawców. To dziś już poprawiali. Sporo kłopotu też zajęło im pokrycie tynkiem fragmentu pomiędzy połaciami dachowymi nad dachem garażu. Tynk na jaki się zdecydowałam to silikonowo-silikatowy Ceresit.

http://i64.photobucket.com/albums/h163/kelebrianna/DSC08071_zps1a2200d9.jpg

 

http://i64.photobucket.com/albums/h163/kelebrianna/DSC08115_zps259df45a.jpg

 

http://i64.photobucket.com/albums/h163/kelebrianna/DSC08072_zpsa3393e81.jpg

 

http://i64.photobucket.com/albums/h163/kelebrianna/DSC08114_zpsdd1313c5.jpg

 

http://i64.photobucket.com/albums/h163/kelebrianna/DSC08116_zpsf1d3ef0a.jpg

 

Prawie skończoną mam też już kuchnię - ekipa musi zamontować jeszcze płytę indukcyjną, którą dostałam w gratisie w promocji i przyszła nieco później oraz mikrofalówkę, na którą czekam już ponad cztery tygodnie. Niektóre sklepy internetowe mimo wszystko nie są solidne.

Meble wyszły bardzo ładnie, prawdę mówiąc bałam się efektu końcowego, bo moje wizualizacje były średnie jakościowo i nie wiedziałam do końca, co wyjdzie. Stolarzy mogę spokojnie polecić, zwłaszcza że cenowo są atrakcyjni. Komplet mebli kosztował 12 tys, w tym są m.in. aventosy do górnych szafek i szuflady bluhm. Zdjęcia są trochę ciemne, a kuchnia jest w realu bardzo jasna i optymistyczna.

http://i64.photobucket.com/albums/h163/kelebrianna/DSC08082_zpse6e827a5.jpg

 

http://i64.photobucket.com/albums/h163/kelebrianna/DSC08081_zps145f80a1.jpg

 

http://i64.photobucket.com/albums/h163/kelebrianna/DSC08080_zpsa2b99a5e.jpg

 

http://i64.photobucket.com/albums/h163/kelebrianna/DSC08079_zps104ea11c.jpg

 

http://i64.photobucket.com/albums/h163/kelebrianna/DSC08076_zps4f519173.jpg

 

Blat kupowałam osobno, bo chciałam z drewna. Niestety, jest małą porażką. Kupowałam w popularnym hipermarkecie budowlanym - blaty bukowe, gr. 30 mm. Niestety, po dostawie wygięły się beczułkowato. Nie wiem, czy to od wilgoci w domu, czy po olejowaniu (sama szlifowałam i olejowałam 3-krotnie, w tym raz od wewnętrznej strony), w każdym bądź razie stolarze ratowali go jak się dało i efekt nawet wyszedł niezły. Musieli bruzdować go od wewnętrznej strony i potem dociskali i sciągali śrubami. Połączenie dwóch blatów musiało być dodatkowo szlifowane. Połączenie blatów z fartuchem z czarnego gresu jest uszczelnione specjalnym uszczelniaczem, chyba nazywa się Bostik, który stosuje się zamiast silikonu. Silikon bowiem powoduje pleśń na drewnie i niestety trudno go wtedy odratować. Wiem coś o tym, bo wcześniej miałam kuchnię z blatem z merbau i właśnie przy zlewie i kuchence był przeżarty pleśnią. Bok zabudowy z lodówką, piekarnikiem i mikrofalą jest z lakierowanej na czarno płyty, która od strony jadalni też będzie tworzyć ramę, dla "kredensu".

 

http://i64.photobucket.com/albums/h163/kelebrianna/DSC08064_zps77701c19.jpg

 

http://i64.photobucket.com/albums/h163/kelebrianna/DSC08062_zpsb12fd8f9.jpg

 

Za to jestem zadowolona z doboru kolorystyki blatu do frontów. Tworzą jedną całość, a to za sprawą świetnego oleju do blatów, który nie powoduje ciemnienia, a wręcz efekt surowego drewna. Olej jest z firmy Osmo. Poleciły mi go panie ze sklepu parkieciarskiego, zachwalając odporność na zabrudzenia. Miałam wątpliwości, czy taki olej zabezpieczy przed koncentratem z barszczu, czy po kawie, ale ale :)... dziś robiłam specjalnie testy na odciętym kawałku i... naprawdę rewelka. Zobaczcie sami - na próbce są: woda, koncentrat barszczu, ketchup, dżem, kawa i olej. Trzymałam to 10 min i naprawdę - ani śladu nie zostało. Potem jeszcze kładłam na nią gorącą patelnię. Też bez najmniejszego śladu. Jestem zachwycona. Teraz mogę urządzać pokazy rodzinie, wylewając barszcz i śmiać się z min :-) Ciekawa jestem tylko, czy sam blat konstrukcyjnie wytrzyma :)

http://i64.photobucket.com/albums/h163/kelebrianna/DSC08117_zps9e8de92a.jpg

 

http://i64.photobucket.com/albums/h163/kelebrianna/DSC08118_zps79a27545.jpg

 

http://i64.photobucket.com/albums/h163/kelebrianna/DSC08120_zpsf4d1dbe3.jpg

 

Kolejnym etapem były schody. Wyceniałam w kilku firmach i w większości cena przekraczała 10 tys. Jedna firma zeszła sporo poniżej i na dodatek nie kręciła nosem, gdy zażyczyłam sobie coś w rodzaju belek policzkowych, zamiast typowych listewek układanych w schodki. Efekt wyszedł całkiem fajnie, choć szkoda, że nie udało im się znaleźć czarnych prętów. Za to belki zrobiły naprawdę świetny efekt - schody wydają się szersze i mam ładne, proste linie. Teraz zastanawiam się usilnie, jak pomalować ściany przy schodach - na gładko, na dwa kolory, robić coś w rodzaju lamperii? Na ścianę przy spoczniku chcę dać lustro, ale co poza tym?

 

http://i64.photobucket.com/albums/h163/kelebrianna/DSC08110_zps4859b634.jpg

 

http://i64.photobucket.com/albums/h163/kelebrianna/DSC08107_zpsd94a84df.jpg

 

http://i64.photobucket.com/albums/h163/kelebrianna/DSC08106_zps36cb531f.jpg

 

http://i64.photobucket.com/albums/h163/kelebrianna/DSC08104_zps5b9258c1.jpg

 

http://i64.photobucket.com/albums/h163/kelebrianna/DSC08102_zps00a984a7.jpg

 

Schody są dębowe, olejowane jedną warstwą na mahoń, też olejem Osmo. Parkiety będą też dębowe i olejowane tym samym olejem. Potem dojdzie jeszcze wosk olejny, który zabezpieczy wierzchnią warstwę przed uszkodzeniami. W razie jakichkolwiek rys, czy uszkodzeń, będzie bardzo łatwo go naprawić, bo uszkodzeniom ulega wierzchnia warstwa z woskiem. Dla porównania, przyjrzałam się ostatnio podłodze dębowej rodziców, którzy mają lakier i w miejscu łączenia desek lakier zaczyna się odklejać, coś jak folia. A mieszkają tam dopiero jakieś 6 lat. Wydaje mi się, że olej to będzie zdecydowanie lepsze rozwiązanie.

 

Teraz na budowie trwają prace malarskie. Mam naprawdę świetnego wykończeniowca, tego który robił górną łazienkę. Jestem bardzo zadowolona, bo jest bardzo dokładny, pomysłowy, skromny i sam podpowiada lepsze rozwiązania. Do tego jego wyceny są dokładne i o wiele niższe, niż u dwóch poprzednich panów. Np; górna łazienka kosztowała 1200 zł, zamiast 2500, które zaśpiewał sobie jeden z płytkarzy, na którego byłam już zdecydowana.

 

Zdjęcia skończonej górnej łazienki jeszcze nie mam, bo brakuje jeszcze lustra i baterii, ale jak się skończą, to zamieszczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym przewodem wentylacyjnym przy kominku faktycznie, macie rację. Rozmawiałam z kominiarzem i w tym przypadku grawitacji nie musi być. W takim razie też nie robię. Inna sprawa jest z kotłownią gazową - tam znów powinna być grawitacja, że w razie przypadku rozszczelnienia instalacji gazowej, gaz będzie miał gdzie ulecieć. Ale znów kominiarz rzekł, że gdy mam w pomieszczeniu WM (wlot i wylot), a piec jest z zamkniętą komorą spalania i dopływem powietrza "rurą w rurze", dołączoną w komplecie razem z piecem, on nie będzie robić problemów :-)

W projekcie faktycznie jest grawitacja przy kominku i we wszystkich projektach Lipińskich tak jest. Nie wiem, z czego to wynika. Spytam się, gdy się następnym razem z nimi spotkam. Podejrzewam, że gdy wprowadzali jako pierwsi projekty z WM, urzędy nie akceptowały braku grawitacji i klienci zgłaszali takie uwagi. Dlatego pewnie jest dodana na wszelki wypadek.

Sturmer - nie przejmuj się - każdy przy budowie uczy się, a błędy zdarzają się. Najczęściej są jednak albo łatwe do wychwycenia, albo nie aż tak ważne. A co u Ciebie? Kiedy lejecie strop?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam serdecznie po raz pierwszy :)

Przepraszam, ze od razu przechodzę do sedna sprawy, ale czy mozesz podac nazwe tynku z ceresitu?

Cyz to jest czysta biel czy taka złamana? W tyg tez kupuje na elewacje i włąsnie wybralismy cersit dlatego pytam, bo w próbniku tych kolorów bez liku :)

dziekuję

a , ze dom piękny to chyba pisac nie musze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oh Lumiere, robisz za długie przerwy, ale jak już wejdziesz to tylko postępy podziwiać:) Pięknie Ci już się wykańcza, jeszcze troszkę i już zamieszkasz w swoim gniazdku.

 

Strop to u mnie się pojawił 22 .05.

Było tak:

DSC07916.jpg

Tu widok ze stropu:

DSC07920.jpg

 

Tu wylany:

DSC07922.jpg

 

A tak dziś:

DSC07926.jpg

DSC07928.jpg

 

I dziś mnie się budowlańcy zapytali co z kominami, tzn jak wykańczać a ja zbaraniałem bo nie mam pojęcia jak. Mogę prosić o jakąś podpowiedź?

 

Lumiere , wszystkie fotki z imageshacka w poprzednich postach zniknęły:( Może jednak bezpieczniej dodawać przez forum?

Muszę też na szybko szukać dekarza, bo forumowy z którym byłem wstępnie umówiony obraził się, bo śmiałem go poprosić o referencje i kontakt do kogoś u kogo robił. Może to i lepiej bo zażyczył sobie za samą robociznę 50 tys zł...

 

Czy podpisałabyś umowę w której jest zapis, że w przypadku prac poza lokalizacją firmy" inwestor ponosi wszelkie koszta delegacji" bez sprecyzowania ich wartości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Podczytuję Twój wątek od jakiegoś czasu. Bardzo podoba mi się Wasz domek. Mam pytanie odnośnie narożnego okna w kuchni. Czy masz jakiś pomysł na zasłonięcie go (rolety, żaluzje). Mam podobne okno w kuchni, tylko trochę większe, i marzy mi się roleta rzymska. Jednak już kilka firm, z którymi rozmawiałam twierdziło, że rolety rzymskie mocowane tylko do ściany nad oknem, a to nie daje mi całkowitego zasłonięcia w razie potrzeby. Będę wdzięczna za pomysły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale znów kominiarz rzekł, że gdy mam w pomieszczeniu WM (wlot i wylot), a piec jest z zamkniętą komorą spalania i dopływem powietrza "rurą w rurze", dołączoną w komplecie razem z piecem, on nie będzie robić problemów :-)

 

Ale po co wlot i wylot WM w jednym pomieszczeniu ?

W kotłowni gazowej ma byc wyciąg, powietrze ma dostawać się do niej tak, jak w przypadku innych pomieszczen " brudnych" przez podciecie, czy kratkę wentylacyjną w drzwiach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...