Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Helios - zmagania z budową domu


Recommended Posts

Hmmm. Często tak bywa, że człowiek ma jakiś budżet a potem on musi wzrosnąć, bo czegoś się nie doszacowało. U mnie może również tak być. Stawiam dom (wiem, że trochę za duży, ale tak jak pisałem, na papierze wydawał się mniejszy) i chcę go stawiać wydając pieniądze rozsądnie, ale nie mam tak, że budźet na jedno zadanie jest taki a taki i żaden inny być nie może. Staram się oszczędzać, jak się daje, ale nie na jakości materiałów, ale na ich źródle.

 

Wyceniając dach czyli więźbę i materiały też dało się zaoszczędzić. Przykładowo wykonawca bierze drewno od gościa niedaleko mnie. Drewno było po 750/m3 a jak ja miałem kupować, to już wzrosło do 780/m3. Ja kupiłem kilkanaście kilometrów dalej za 690/m3 jodły. W jednym i drugim przypadku drewno świerzo cięte (niestety suszenie i heblowanie to drogi biznes i w sumie ciężko dostępny, szczególnie suszenie), jakoś tam impregnowane. byłem na skłądzie, widziałem drzewa, z któych robioną mam więźbę, wiem, że nie były to jakieś osuchy czy z powalonych przez wichurę, poskręcanych drzew. Oszczędność na domniemanych 13 m3 ok 780-1170 zł, w zależności od tego, ile udało by się urwać z ceny drzewa u dostawcy wykonawcy.

 

Inny przykład. Wyceniam materiały, dachówkę itp. Ceny potrafią różnić się 20% za ten sam materiał. Ale szczytem była membrana. U dostawcy, u którego miałem brać membrana corotop red strong kosztowąła 6,21 z m2, co dla 300 m2 daje kwotę 1863 zł. Ja kupiłem taką samą ze składu w innym rejonie polski za 4,38 zł za m2. Żadna przeterminowana, normalnie z gwarancją z normalnego sklepu. Różnica 500 zł też do małych nie należy..

 

Z tego wszystkoego najbardziej denerwuje mnie fakt, że Państwo w swojej głupocie zabrało możliwość rozliczenia VATu dając zarobić deweloperom, bankom i wąskiej grupce ludzi, którzy zdecydują się na dofinansowanie domku z Pańśtwowcych czyli moich również pieniążków....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 170
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam, trafiłam na to forum (dziennik budowy Heliosa) kiedy szukałam jakiś info o budowie tego domu. Byliśmy już prawie zdecydowani stawiać SZMARAGDa, ale zabrakło nam pokoju na parterze. Rozważaliśmy projekt KASJOPEA 3, ale jest jeszcze większy niż HELIOS. Podobają nam się zmiany jakie wprowadziliście u siebie (m.in .zadaszenie nad garażem). Również skłaniamy się ku projektowi indywidualnemu na wzór HELIOSa. Chciałabym dowiedzieć się w jakim woj. budujecie WASZ DOMEK i czy byłaby możliwość podjechania i zobaczenia go na żywo, od środka? Jest tak niewiele osób które "ujawniły się" na forum z budową tego domu. Jesteśmy z okolic Łodzi.

Generalnie mamy już mętlik w głowie jak czytamy wpisy- ten za duży, tamten za mały- większość krytykuje i odradza budowę tak dużego domu- ale czy on na prawdę jest aż taki ogromny? Przecież pond 40m to garaż z kotłownią

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, trafiłam na to forum (dziennik budowy Heliosa) kiedy szukałam jakiś info o budowie tego domu. Byliśmy już prawie zdecydowani stawiać SZMARAGDa, ale zabrakło nam pokoju na parterze. Rozważaliśmy projekt KASJOPEA 3, ale jest jeszcze większy niż HELIOS. Podobają nam się zmiany jakie wprowadziliście u siebie (m.in .zadaszenie nad garażem). Również skłaniamy się ku projektowi indywidualnemu na wzór HELIOSa. Chciałabym dowiedzieć się w jakim woj. budujecie WASZ DOMEK i czy byłaby możliwość podjechania i zobaczenia go na żywo, od środka? Jest tak niewiele osób które "ujawniły się" na forum z budową tego domu. Jesteśmy z okolic Łodzi.

Generalnie mamy już mętlik w głowie jak czytamy wpisy- ten za duży, tamten za mały- większość krytykuje i odradza budowę tak dużego domu- ale czy on na prawdę jest aż taki ogromny? Przecież pond 40m to garaż z kotłownią

Helios jest pięknym domem, zależy czy potrzebujecie podwójny garaż (w sumie każdemu się przydaje, ale nie każdego stać:wiggle:))Jeżeli potrzebujecie pokoju na parterze możecie obejrzeć tez projekt Szmaragd 3. My mielimy taki sam problem i dlatego zdecydowaliśmy się na właśnie ten projekt. Nasi sąsiedzi np budują Z29 pracowni z500, tez fajny projekt z pokojem na parterze

http://z500.pl/projekt/29/Z29,wspolczesny-i-wygodny-dom-pietrowy-o-prostej-bryle-z-tarasem-nad-garazem.html

Powodzenia w wyborze projektu:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Helios jest pięknym domem, zależy czy potrzebujecie podwójny garaż (w sumie każdemu się przydaje, ale nie każdego stać:wiggle:))Jeżeli potrzebujecie pokoju na parterze możecie obejrzeć tez projekt Szmaragd 3. My mielimy taki sam problem i dlatego zdecydowaliśmy się na właśnie ten projekt. Nasi sąsiedzi np budują Z29 pracowni z500, tez fajny projekt z pokojem na parterze

http://z500.pl/projekt/29/Z29,wspolczesny-i-wygodny-dom-pietrowy-o-prostej-bryle-z-tarasem-nad-garazem.html

Powodzenia w wyborze projektu:)

 

Garaż na 2 stanowiska to było pierwsze kryterium wyboru projektu- w zasadzie jest dla nas niezbędny. Dlatego SZMARAGD 3 odpada:) ( znam już na pamięć wszystkie projekty domów piętrowych z mg projekt i z500- zanim kupiliśmy działkę już je przeglądałam). Do tego ogranicza nas szerokość działki -22m. Wiadomo- kwestie ekonomiczne są ważne, ale dom budujemy na całe życie- póki co mamy gdzie mieszkać, więc możemy budować powoli. Cały czas się wahamy między Szmaragdem a Heliosem- bardzo chciałabym zobaczyć jednego i drugiego - zapewne to pozwoliłoby podjąć nam ostateczną decyzję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Garaż na 2 stanowiska to było pierwsze kryterium wyboru projektu- w zasadzie jest dla nas niezbędny. Dlatego SZMARAGD 3 odpada:) ( znam już na pamięć wszystkie projekty domów piętrowych z mg projekt i z500- zanim kupiliśmy działkę już je przeglądałam). Do tego ogranicza nas szerokość działki -22m. Wiadomo- kwestie ekonomiczne są ważne, ale dom budujemy na całe życie- póki co mamy gdzie mieszkać, więc możemy budować powoli. Cały czas się wahamy między Szmaragdem a Heliosem- bardzo chciałabym zobaczyć jednego i drugiego - zapewne to pozwoliłoby podjąć nam ostateczną decyzję.

a ten projekt http://www.mgprojekt.com.pl/opal-2 wystarczy zrównać ścianę w jadalni i zmieścicie się w 22m, bez balkonu na piętrze też będzie to ładny projekt, a jeszcze tańszy do wykonania. Można jeszcze jadalnie powiększyć o ten pocień i będzie super, jeżeli ma się zmieścić w 22 m szerokości. Ten ma też fajną kuchnię jak w Heliosie. Jeżeli wam się nie podoba loggia, bez problemu można zlikwidować, a strych wykończyć w późniejszym terminie:) Helios jest pięknym domem i ładną na również bryłę. Szmaragdy i Heliosy mają różne rozwiązania dachu nad częścią garażową w zależności co kto woli, dlatego podsuwam Wam do przemyślenia projekt Opal 2:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, trafiłam na to forum (dziennik budowy Heliosa) kiedy szukałam jakiś info o budowie tego domu. Byliśmy już prawie zdecydowani stawiać SZMARAGDa, ale zabrakło nam pokoju na parterze. Rozważaliśmy projekt KASJOPEA 3, ale jest jeszcze większy niż HELIOS. Podobają nam się zmiany jakie wprowadziliście u siebie (m.in .zadaszenie nad garażem). Również skłaniamy się ku projektowi indywidualnemu na wzór HELIOSa. Chciałabym dowiedzieć się w jakim woj. budujecie WASZ DOMEK i czy byłaby możliwość podjechania i zobaczenia go na żywo, od środka? Jest tak niewiele osób które "ujawniły się" na forum z budową tego domu. Jesteśmy z okolic Łodzi.

Generalnie mamy już mętlik w głowie jak czytamy wpisy- ten za duży, tamten za mały- większość krytykuje i odradza budowę tak dużego domu- ale czy on na prawdę jest aż taki ogromny? Przecież pond 40m to garaż z kotłownią

 

Witam, witam. Cieszę się, że mój dziennik komuś być może pomoże w podjęciu decyzji o budowie (bądź nie ;) ) domu podobnego ;) Zmiany, jakie wprowadziliśmy, były po części spowodowane ergonomią - uznaliśmy, że nie potrzebujemy 3 łazienek, choć ta małżeńska czasami by się pewnie jednak przydała ;). Jednak łazienka to spory koszt, dlatego z niej zrezygnowaliśmy, a w jej miejscu jest garderoba. Na projekcie tego nie widać, ale wrzuciliśmy do garderoby wejście na strych, które pierwotnie miało być w korytarzu. Też ze względów ergonomicznych. Niestety przedłuzylismy dom, licząc na większa kotłownię, a teraz tego żałujemy (a przynajmniej ja, bo żonie to pasuje, bo teraz tam będzie miała większą pralnię), bo z metrażu, który wyszedł dodatkowo miałbym pompe ciepła. Wszystko przez ograniczenia szerokości działki, która u nas jest jeszcze węższa, niż Twoja i wynosi tylko 19,5 m... Bo problem kotłowni dało się rozwiązać poszerzając garaż.

A odnośnie garażu na 2 samochody - cóż, ja nie wiem, czy tam będą stały dwa samochody ;) Na pewno będą jakieś szafki itp. - nie planujemy u siebie na działce budynku gospodarczego, nie mamy piwnic, więc siłą rzeczy ten garaż jakoś nam przechodził przez głowę. Miał być budynek albo bez garażu, albo z 2 stanowiskami. Czy dobrze wybraliśmy, to nie wiem, ale myślę, że skoro juz jest, to się przyda ;)

 

A wielkość domu? Każdemu wg potrzeb. Ten mój jest duży. Aż za chyba (to poszerzenie będzie mnie gnębiło jeszcze jakis czas ;/). Ale tak 0 żona chciała pokój na parterze, wszedl też garaż, kotłownia w pierwotnej wersi na ekogroch, a to wiadomo, że trzeba miejsca. Plus jest taki, że moje dzieci , które są bardzo malutkie jeszcze, będą miały się gdzie bawić i nie będą sobie i mi wchodziły na głowę. Gdybym był 20 lat starszy, nie budowałbym tak dużego domu. W tym jednak pomieszkam jeszcze kawałek życia ;)

 

Jesteśmy ze świętokrzyskiego, oczywiście zapraszam do siebie, namiary na prw. Radzę jednak poczekać troszkę z odwiedzinami, bo w środku jeszcze nie ma ścianek działowych, a dekarze z dnia na dzień odwlekają wizytę. Choć dziś już byli i przywieźli rusztowania itp... O postępach prędzej czy później powiadomię na forum ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ifarrg -Dzięki z rady:) Skontaktowałam się również z: http://www.sloncedobrawy.mojabudowa.pl/ , którzy także budują HELIOSa - mamy do nich nieco bliżej(ok 90km). Świętokrzyskie trochę dalej, także dziękujemy za szczere chęci! Będziemy sobie podglądać postępy w budowie i w razie czego pytać, pytać i jeszcze raz pytać. Faktycznie 19,5m to nie za wiele, ale super, że udało wam się zmieścić tak piękny domek. My póki co jesteśmy 2+1 , a córka ma dopiero 1,5roku, dlatego nie śpieszy nam się bardzo- na początek moglibyśmy nawet mieszkać i korzystać tylko z parteru. Zobaczymy domek na żywo i podejmiemy decyzję czy zostajemy przy tej opcji czy jednak SZMARGD. Garaż musi być, bo mamy 2 auta i parkujemy je teraz na podwórku, co zimą jest niezwykle irytujące. Mam dość skrobania szyb:).

Octans- dzięki z podesłanie linku, ale OPAL zdecydowanie za duży. Trochę jesteśmy ograniczeni $$$, chcemy jak najwięcej postawić za gotówkę a o kredycie pomyślimy dopiero przy wykończeniówce.

Edytowane przez emilkazozz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wreszcie się zebrałem, żeby napisać o podstępach w budowie. Nie będzie dat, ale w sumie to już powinno być teraz po wszystkim. Niestety, ekipa przeciągała termin i przez to wszystko się przeciąga. Na szczęscie jest ładna pogoda, Bozia chyba wynagradza za deszczowy sierpień i w ogóle mokre lato. No ale do rzeczy.

 

Jakiś czas temu zakupiłem 50 paczek styropianu Austrotherm 0,031 o grubości 20 cm. TO dokładnie 15m3. Czyli tak pi razy drzwi trochę więcej niż jedna czwarta potrzebnego materiału na dom. Przyjechał jednym małym samochodem, ściągnięty pasami, więc pare sztuk było pogniecionych. Wniosłem sam wszystko na piętro i ustawiłem pod ścianą. Wolałbym wnosić cegły, bo styro, mimo, że lekkie, to cholernie źle się to wnosi po schodach. Poustawiany wyglądał tak:

 

TJapCqajVR29KRpgJjDzLRHwrYBjVCkM2Zg9b4Dl854=w1137-h853-no

 

NIe dane mi go było jednak przykleić w szybkim tempie, bo raz, że pogoda była średnia, a dwa, że nie miałem czasu po prostu. Poza tym jak głupi pozwoliłem "fachowcom" zrobić dach na niższej kondygnacji i teraz jak ten garbiarz musze się gimnastykować klejąc styro w pozycjach różnorakich i za elementami więźby... A mogłem powiedzieć - nie, nie zgadzam się. Czekam z więźbą dolną aż zrobiony zostanie dach. Mój wykonawca wziął sobie jakichś kolegów bo sam nie miał czasu i tamci zrobili co mieli zrobić, a mnie nie przyszło do głowy, żeby się na to nie zgodzić...

 

Kiedy się już zabrałem do klejenia, to mogłem to roić tylko wieczorami, a że sa krótkie, to na razie efekt jest marny... TAk to wygląda. Kleję na klej PU Ceresit CT 84. Na opakowaniu niby 10m2 z puszki, a mnie z pierwszej wyszło 5,5m2. Więc prawie 2x mniej. Trochę zimno było, nie udało mi się utrzymać optymalnej temp puszki. Z drugiej już było więcej ae nie liczyłem ile. Jak nabiorę wprawy, to może będzie się dało wycisnąć te 8m2. Ale 10m2 to chyba nie osiągalne. No, chyba, że za dużo daję tego na płytę...

 

image005.jpg

 

image006.jpg

 

Płyty odstają od ściany jakieś 7-8mm. NIe wiem, czy to dobrze, czy mało, czy dużo, Na opakowaniu jest napisane, że trzeba lekko docisnąć. Ale lekko to pojęcie względne. U mnie wygląda to tak.

 

image007.jpg

 

Płyty sa w miare równe. NIe chce mi się sprawdzać dokładnie, ile ma każda. Jutro zrobię zdjęcia większej powierzchni ściany, będzie coś więcej widać. Niestety, jak się nie dopilnuje płyty, to potrafią się odepchnąć od ściany kurcze. Nie każda, ale czasami się to zdarza.

 

Z postępów w okolicy dachu również zdjęcia troszkę zaległe. Ekpia przywiozła sobie rusztowania zewnętrzne przykręcane do ściany. Tak to wygląda. Dziury po tych drutach są pokażne w ścianach. Trzeba to będzie zapianować, a z wierzchu i wewnątrz zaciągnąc zaprawą, lub klejem, żeby dać też jakąś barierę dźwiękową - buduję z silikatu, żebym miał cicho w domu, po co mi dziury do słuchania hałasów zewnętrznych...

 

Odeskowany i ofoliowany został już dach. Wykonawca powinien najpierw obić deski okapowe, taki był plan. Ale urwał się z księżyca i w szczycie sezonu pojechał do sklepu zamówić transport praktycznie z godziny na godzinę... A miał przypilnować dostaw, prosiłem i mówiłem, że w sklepie mają nawał zamówień... Ehhhh....

 

image011.jpgi

 

image010.jpg

 

image009.jpg

 

image008.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze kilka świeżych zdjęć z dzisiaj.

 

image013.jpg

 

image012.jpg

 

image003.jpg

 

No i komin... Cegła klinkierowa 7 szczelinowa terca dresden bodajże, szara zaprawa klinkierowa crh. Na zdjęciach jeszcze mokra. Mam nadzieje, że po wyschnięciu zbieleje i będzie ładniej wyglądać, bo teraz wygląda jak zwykły cement. Wydawało mi się, że szara się będzie łatniej odcinać, niż czarna, ale teraz mam wątpliwości. W dodatku murarz zostawił taki jeden kawałeczek ni z gruchy ni z pietruchy tak z boku na górze. Jak ja bym to robił, to dałbym to w środek, a z boku przeciął cegły na dwie równe częsci... Eh... Na szczęście to zdjęcie jest od podwórka, więc myślę, że za bardzo nikt nie będzie zwracał na komin uwagl

 

image004.jpg

 

Jeszcze kilka słów o kominie. Wg producenta (leier) pustaki systemowe powinny wychodzić ponad dach. Ale jest małe ale. Mam jeden pustak tylko od kanału dymnego fi 20. Raz. Troszkę cięzko byłoby zrobić stabilną czapę na na całą cegłę na takim kominie, bo nie bardzo jest co z czym przewiązać - nie da się przejechać w poprzek. Dwa.Jak by obmurowywane było w koło pustaka, to każda strona musiałaby miec jakiś kawałeczek cegły gdzieś wpleciony, bo klinkier jest o kilka cm za krótki, żeby dać normalnie dwa na taki obwód komina.... Kupiłem na dolne warstwy jakąś niemiecką cegłę lode i ona miałaby wymiary idealne, ale klinkier jest za krótki , wychodziłyby za duże fugi. Więc decyzja zapadła - nie dajemy w końcu pustaka ponad czapą, obmurowyujemy z klinkieru, dajemy wełnę i wkład w środek. Mam nadzieję, że będzie ok...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO i co, działamy dalej. Ja wziąłem wolne w pracy i sam ocieplałem ścianę za dachem nad częścią domu znajdującą się nad garażem. A samemu to cięzko to idzie, bo raz, że trzeba sobie wszystko przynieść, a dwa, że więźba już stoi i lawirowanie między słupkami, krokwiami ze styropianem, a potem z pacą i klejem.... hmm, sami sobie dopowiedzcie...

 

Tutaj ściana z zapiankowanymi szczelinami, jeszcze nie starta

DRZMCAZDiMcKqB7CEo0xln4bHdeOaqieL0Eu-VjHQzA=w1137-h853-no

 

 

A tu już pościnana piana i zatarty styropian. W lewym dolnym rogu widać dachówkę.

 

-h_PB81OKwI7aQ-0sKiKi8r4K1IKHII9qPt3G8udLWY=w1137-h853-no

 

Teraz styropian jest już częściowo zaciągnięty klejem. Zdjęcia nie mam niestety. Jeszcze. NIe wiem, jak to wyszło, ale chyba nie jest źle. Robiłem to pierwszy raz - tak klejenie styro na piankę (nie lucząc oklejania stalowych drzwi garażu kiedyś dawno temu) , jak i zacieranie, zaciąganie klejem i siatką itp... Może nic nie odpadnie ;)

 

NA dzień dzisiejszy prezentuje się tak oto ściana północna.

 

image010.jpg

 

Dodam tylko tyle, że wszystko przykleiłem i zaciągnąłem sam, ale schodzi przy tym dużo dłużej, niż myślałem. Choćby dlatego, że jeśli da się za dużo keju w piance w jedno miejsce, to właśnie w takim miejscu styro zostanie odepchnięty, więc trzeba tego pilnować. Samemu zajmuje to na prawdę dużo czasu. Teraz żałuję, że nie mam parterówki, szczególnie, że chyba mam lęk wysokości, a musze biegać po tych dechach x metrów nad ziemią... Brrr...

 

Tutaj dach lepiej widoczny, choć oklejanie ściany we wcześniejszym stadium

 

image006.jpg

image006.jpg

 

A to zdjęcie z dziś, ze skończonym górnym dachem

 

JtEexgZq3JQqnUfpIUWUxoSkVcEua9v8mcngkhXWuHA=w1137-h853-no

 

Dach jest tylko teoretycznie skończony, bo nie założone są jeszcze łezki przeciwśniegowe, czy też zeby, jak ktoś woli, nie ma założonych kominków wentylacyjnych, no i jedna z rynien jest zaniżona i to o kilka centymetrów...

 

 

Tutaj rzut oka na rynny. Zastanawiam się, czy nie będzie tak, że woda będzie z dachu leciała poza rynny w bardzo ulewny deszcz. Muszę wejsc na dach i wylać z konewki dużo wody i zobaczyć, czy nie będzie tak, jak piszę, bo jakoś dziwnie nisko mi się wydaje ta rynna.

 

wwHh50DjMFcV82LkKpf4jdj6dBY_jA7J_6qM4EDO1Pk=w1137-h853-no

 

image008.jpg

 

No a tutaj coś, co mi się nie podoba, czyli podbijanie łat klinami z drewna...

 

Qsqg9ImR5rwM1N5kuLmD9iPgz5Jr0xyrv3Bkc8bK1jQ=w1137-h853-no

 

Niby to wszysto się trzyma porządnie, bo sprawdzałem o chciałem niektóre kawałki wyciągać, ale jakoś to tak niesolidnie jest...

 

image004.jpg

 

image005.jpg

 

Dziś jeszcze zrobili obróbkę komina, ale nie zdąrzyłem wejsć na dach, żeby zrobić zdjęcie i wrzucić tutaj. Jest już tez wyłaz dachowy, gąsiory i ttp. Wrzucę zdjęcia, jak tylko będę miał czas je zrobić. No i bacznie będę obserwował newralgiczne miejsca, czy nic nie cieknie...

 

Na razie też robota staje, bo miała być podbitka tynkowana, ale ... ale wykonawca się zapomniał, nie słuchał mnie czy nie wiem co... I zrobił obróbkę blacharską na wsunięcie podbitki np plastkowej... Teraz na szybkiego musze się zdecydować, jaki kolor i firma tej podbitki, zamówić ją i liczyć na to, że szybko przyjdzie.

 

Jaką podbitkę możecie polecić???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Tak, żyję nie umarłem, mam się dobrze, a budowa mnie wykańcza....

 

Obkleiłem prawie całą ścianę północną od wysokości pierwszego piętra do dachu , a także prawie cały obwód dachu, który będze krył sie pod podbitką sytropianem. Jutro będe zaciągał klejem i siatką, bo wreszcie w nocy może nie będzie mrozu, który de facto mnie trochę zaskoczył...

 

Zamówiłem wełnę na strop nad garażem, a także klika paczek styrpoianu białego 15 cm na garaż. Garaż nie ogrzewany, więc pomyślałem,ze 15 zwykłego białego będzie ok. Trochę zaoszczędzę, a wielkich strat na ogrzewaniu nie poniosę.

 

Nie daję folii paroizolacyjnej na strop nad garażem. Są rózne szkoły, ale skoro garaż nieogrzewany, to kondensacji nie powinno być wielkiej, a wg rocwoola i climowoola nie powinno być wcale, więc folii niet.

 

Aha, daję wełnę climowoola.

 

Nadal nurtuje mnie daszek nad wykuszem. Chyba ocieplę tam , gdzie się da styropianem, a tam gdzie się nie da, napcham wełny i zapomnę o tym nieszczesnym daszku....

 

 

Z prac już wykonanych - do poprawy rynny, bo jedna narożna jest zaniżona o 4-5 cm. Mimo że do spustu jest 2,5 metra, to woda stoi na rogu nie spływa. Więc do poprawki.

 

POza tym na memnranie, mimo, że dmuchali dmuchawą, nadal jest sporo śmieci. Oppukam folię i każe wybrać z rynien to, co wpadnie. Będzie kłopot, bo wróblówka jest solidna, więc będa musieli zdemontowac pierwszy rząd dachówek.....

 

Ehhhhh.........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dzięki za pamięć i zainteresowanie.

 

CO się dzieje na budowie? Mam wszystkie ścianki działowe. Ale nie mam zdjęć, bo co tam widać, same ściany... Może zrobię jutro.

 

Mam też prawie cały dach... Ale jestem z niego nie zadowolony. Dużo jest do poprawki.

 

Ot, dziś i wczoraj (a raczej wczoraj i dziś) robiłem podbitkę. Wykonawcy (nie piszę fachowcy, bo 90 % wykonawców, w tym i moi na takie miano nie zasługuje) mieli wyczyścić rynny. Ale po co... W rynnach gwoździe, wkręty, kawałki dachówek, kupa brudu. Wziąłem odkurzacz, szczotkę, ścierkę, wyciągałem spod dachówki te wszystkie resztki... Najpierw, dużó wczesniej, cały dach obszedłem i membranę obstukałem, żeby wszystkie resztki spadły na dół. Odkurzałem też rynny , smiatałem tam, gdzie stały resztki wody... Wody, której tam być nie powinno... Ehhhh, Może rynny nie zardzewieją, ale...

 

A, mam prawie całą podbitkę. Podbitka gamrata złoty dąb. O tym kiedy indziej.

 

Tak jak i o moich spostrzeżeniach, co należy robić i na co należy zwrócić uwagę, żeby choć troszkę ograniczyć możliwość robienia nas w trąbę przez wykonawcę...

 

Zdjęcia domu wrzucę, jak znikną wszystkie rusztowania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Czekamy więc na zdjęcia :)

Widzę,że miałeś pracowity wekeend ;) :D

Czy możesz podzielić się kosztami dachu ? Ile kosztowała drewno,dachówka ze wszystkimi dodatkami i robocizna ? :)

 

 

Akurat kończę dach tego projektu wersja E i mogę się podzielić info na temat kosztów dachu - więźba 8700, łaty/kontrłaty - 1500, dachówka/rynny/inne akcesoria dekarskie (Nibra G10, rynny luxocynk) - 22000, robocizna 80zł/m2 (razem z rynnami), deska czołowa pokryta sztucznym łupkiem 1300. Ja wynegocjowałem jeszcze w tej cenie strop nad piętrem, ale bez podbitki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat kończę dach tego projektu wersja E i mogę się podzielić info na temat kosztów dachu - więźba 8700, łaty/kontrłaty - 1500, dachówka/rynny/inne akcesoria dekarskie (Nibra G10, rynny luxocynk) - 22000, robocizna 80zł/m2 (razem z rynnami), deska czołowa pokryta sztucznym łupkiem 1300. Ja wynegocjowałem jeszcze w tej cenie strop nad piętrem, ale bez podbitki.

 

Dziekuję bardzo za pomoc i podanie cen :)

Troche przerażają mnie te koszty,bo dach-miał być tym etapem na którym troche zaoszczędzimy :D.

We wcześniejszym domu mieliśmy dach kopertowy ze spadkiem 30 stopni,z lukarnami,połozona była dachówka-kosztował majątek :rolleyes:.

Wydawało mi sie,że w tym projekcie oszczędzimy ;) Własnie-WYDAWAŁO MI SIĘ :D

A ile wzięli murarze ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję bardzo za pomoc i podanie cen :)

Troche przerażają mnie te koszty,bo dach-miał być tym etapem na którym troche zaoszczędzimy :D.

We wcześniejszym domu mieliśmy dach kopertowy ze spadkiem 30 stopni,z lukarnami,połozona była dachówka-kosztował majątek :rolleyes:.

Wydawało mi sie,że w tym projekcie oszczędzimy ;) Własnie-WYDAWAŁO MI SIĘ :D

A ile wzięli murarze ? :)

 

Pewnie można oszczędzić na dachówce, ale reszta to standard w moich okolicach. Murarze robili główną konstrukcję plus ścianki działowe i kominy - około 29-30tyś. Schody betonowe robiła inna ekipa - 2tyś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie można oszczędzić na dachówce, ale reszta to standard w moich okolicach. Murarze robili główną konstrukcję plus ścianki działowe i kominy - około 29-30tyś. Schody betonowe robiła inna ekipa - 2tyś.

To niedużo wzięli murarze :o.

Czy to cena z fundamentem :) ?

U nas za kompletne wymurowanie od fundamentu po ścianki działowe + murek oporowy wokół działki i ogrodzenie z przodu 55 tyś :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niedużo wzięli murarze :o.

Czy to cena z fundamentem :) ?

U nas za kompletne wymurowanie od fundamentu po ścianki działowe + murek oporowy wokół działki i ogrodzenie z przodu 55 tyś :/

 

Ja rozmawiałem z 9 ekipami - rozrzut cenowy od 28 do 66 za ten sam zakres. Wybrałem tańszą ekipę, ale fakt, że trzeba ich pilnować, bo lubią chodzić na skróty. Niestety trzeba mieć trochę czasu lub zatrudnić dobrego kierownika budowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Widzę, że dyskusja jakas się tutaj pod moją nieobecność toczy. Fajnie. Obiecane zdjęcia po usunięciu rusztowań. Domek obleciałem w koło, częśc zdjęć bardziej pokazuje podbitkę, niż całość domu. całe ocieplenie ścianki kolankowej schowanej pod podbitkę, jak i ścian pn/wsch robiłem sam. Pierwszy raz w życiu. Tak jak i podbitkę...

 

20141126_154346.jpg

 

20141126_154419.jpg

 

20141126_154458.jpg

 

20141126_154606.jpg

 

20141126_154621.jpg

 

20141126_154643.jpg

 

20141126_154812.jpg

 

Z ekipą jeszcze nie jestem rozliczony. Czekam aż kierbud wprowadzi wszystkie uwagi do dziennika, a ja zanotuję wszystko, co mi się jeszcze nie podoba. Mam już praktycznie wszystkie koszty podlczone, pozostaje jeszcze tylko właśnie koszt ekipy, więc już niedługo wrzucę rozliczenie z tego etapu, żeby ciekawi jak to wygląda cenowo wiedzieli. A wygląda gorzej, niż mysłałem, ale cieszę się, że już tyle jest za mną,

 

Teraz na tapecie mam okna. Pier...ca dostaje już, bo nie moge się zdecydować, jakie okna, czy z montażem warstwowym, czy bez itp... Będzie albo vetrex V82, albo Awilux Si82, Oknoplast Winenergetic, Adams Bluevolution lub tez MS Okna Tytanowe Termo... Ehhh...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...