Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Helios - zmagania z budową domu


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 170
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Hehe, drzwi to będa raczej na końcu - chcę drewniane , prawdopodobnie takie wybierzemy, chyba, że ktoś przekona mnie do zalet stalowych. A drewno nie lubi wilgoci, więc przed tynkami i wylewkami go nie dam wstawić. Mamy blisko Stolpaw, może uda się u producenta kupić coś po kosztach?

 

Na zime planuję sobie wykuć wszystkie bruzdy, otwory na gniazdka, przełączniki itp, zeby szybko można było położyć kable. Może uda się przeciągnąć wodę do budynku, jak zima pozwoli - dobrze by było razem z prądem, bo nie wiem czemu zdecydowałem się na szpetnego słupa na działce, w dodatku do domu tez planowaliśmy drogą napowietrzną łącze wbrew raczej źle pojętej oszczędności. Zmieniłem plan, będzie pod ziemią kabel puszczony ze słupa. Przeprowadzimy to razem z wodą w tym samym wykopie, tylko wyżej. Awarii nie powinno być prze najbliższe 50 lat w nowych wężach, także jeden wykop myślę, że będzie ok.

 

No i pozostanie pokoordynować zakres prac na wiosnę, tak, żeby nie ślamazarzyć się ze wszystkim przez brak terminów. Jak Bozia, zdrowie i kaska pozwoli oczywiście.

 

Przez zimę muszę się zdecydować , jaką pompę ciepła dawać - gruntową z kolektorem poziomym, czy powietrzną... Wolałbym gruntową, ale szkoda mi działki, bo kolektor ma swoje wymagania... No i rozważam oczyszczalnię trzcinową i może jakieś oczko, a to wszystko trzeba by zgrać ze sobą, żeby raz bobrować działkę tylko... Dużo roboty jeszcze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie popatrzeć, że budowa już na takim zaawansowanym etapie! U nas będzie również Helios, zdecydowaliśmy po zobaczeniu "na żywo". Widzę, że zdecydowaliście się na pompę ciepła. Rozważaliśmy, ale stanęło na zwykłym ekogroszku + rekuperacja. Również jestem ciekawa jak ten stan przestawia się finansowo. Chcemy zacząć na wiosnę - jak się uda to w przyszłym roku będą mury, dach (przykryty papa lub blacha- wyjdzie "w praniu").
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My rozpczęliśmy budowę w ostnich dniach września:D

Po równo 2 miesiacach mamy dom wymurowany,schnie wieniec :)

Za ok. tydzień wchodzą cieśle,a pózniej pokrycie :) Na koniec roku planujemy SSZ,aby przez zimę zrobic wszystkie instalacje.

Plan przewiduje tynki na wiosnę,a nastepnie szybko ruszyc z wykończeniówką ;)

Mam nadzieje,ze się uda :cool::stirthepot:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lady in red, to wg tej rozpiski to przegonisz mnie już przed końcem roku. U mnie okna na pewno będą dopiero w przyszłym roku, bo chce skorzystać z promocji zimowych u producentów okien. A instalacje po części zrobić samemu, więc siłą rzeczy będziesz pierwsza. Wtedy ja będę podglądał ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My rozpczęliśmy budowę w ostnich dniach września:D

Po równo 2 miesiacach mamy dom wymurowany,schnie wieniec :)

Za ok. tydzień wchodzą cieśle,a pózniej pokrycie :) Na koniec roku planujemy SSZ,aby przez zimę zrobic wszystkie instalacje.

Plan przewiduje tynki na wiosnę,a nastepnie szybko ruszyc z wykończeniówką ;)

Mam nadzieje,ze się uda :cool::stirthepot:

 

Zazdroszczę :) Szybko Wam idzie! Gratulujemy i będziemy Was gonić od wiosny:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

No, dziś mnie tknęło i wreszcie postanowiłem napisać coś o kosztach itp.

 

Ale najpierw radosna nowina - do domu zawitala WODA :) Na razie bez wodomierza, ale wreszcie jest podciągnięta i rurka dumnie wystaje z garażu ;) 2 soboty zajęło doprowadzenie jej z miejsca wodociągu do docelowego do mnie. 150 m przez podwórko, drogę publiczną aż do domu jednak troszkę czasu zabiera.

 

Tu zdjęcie z miejsca przebiegu rurociągu

 

20141206_140339.jpg

 

A tutaj z okna domu. Nawet nie widać z tych dwóch miejsc końcówki jednego i początku drugiego etapu ;)

 

20141213_150924.jpg

 

Prawdopodobnie wybrałem już okna. Będa to Avante Forte na profilu Deceuninck/Inoutic. Za 15 okien z montażem wychodzi przy promocji zimowej i bez taśm ca 18.000 PLN. 15 okien, powierzchnia szyb ca 36 m2, obwód okien 92 mb.

 

Aktualnie rozgryzam tez wentylacje mechaniczną. Prawdopodobnie wezme system termocontrol na rurach plastikowych PE-FLEX. Jeszcze tylko się zastanawiam, jak to poprowadzić, żeby miało ręce i nogi.

 

A teraz koszty, koszty, koszty

 

I dusza, bo plik z wyliczeniami został w domu. Uzupełnię wieczorem zatem.

 

PS. MPLK tez mi sie ta kasjopea podoba ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miało byc coś o kosztach. No to zaczynam.

 

1. Projekt - 4300

2. Fundament i chudziak- ok 17.000 - w tym styrodur 2700, beton 7200.

3. Ściany i stropy - 43.500 - w tym - pustaki 15000, beton 9.950, drut 13.050

4.Dach - 30.200 - w tym więźba, dachówki, orynnowanie stalowe Galeco, klinkier na komin

5. Wykonawca - na chwilę obecną 44.000, dodopłacenia od 2.000 do 4.000 PLN

 

Oprócz tego udało się jeszcze zrobić:

1. Część ocieplenia - 15 m3 styropianu grafitowego, klej, siatka, wełna na strop nad garażem - 4100

2. Podbitka - zrobiona część na górnym dachu, materiał zakupiony na całość.- 2300

3. Przyłącze wody - rury, przeciski, wykopy, pozwolenia - ok 5100

 

Ocieplenie fundamenu, klejenie styro pod podbitką, na ścianach za dachem garażu, podbitkę - robiłem sam.

 

W rozliczeniu nIe uwzględniono zasypywania fundamentu, ok 300 bloczków betonowych, 700 mb drutu fi12 i 300 mb drutu fi 6, ok 2m3 desek, prądu, piasku do cementu, transport silikatów x5 na budowę, usługi ładowaczem - to miałem we własnym zakresie, czyli za to nie płaciłem. Szacunkowo ca 8.000

 

Łącznie na chwilę obecną koszty wynoszą 154.500 plus to, co akapit powyżej i sporo własnej robocizny.

 

Od tego można odjąć ok 4000 zwrotów z US

 

Sporo oszczędziłem na materiałach, ale nie na jakości, tylko na miejscu, gdzie je kupowałem. Przykładowo za 4 rolki membrany w lokalnym składzie musiałbym zapłacić 1850 zeta, a w necie 1350. Cegły silikatowe też udało się kupić dużo tanie. Kilka pomniejszych zakupów również.

 

Jeśli kogoś będzie interesowało, ile czego poszło, również mogę podać.

 

No i może komuś te szacunki pomogą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Się dopominaliście o koszty, a teraz cicho sza ;) Zima widac działa na ludzi usypiająco ;)

 

Z aktualnych wiadomości:

 

- zamówiłem okna Avante Forte

- zamówiłem projekt WM na kanałach pe-flex

- dziś wiercą słupa na działce, więc już niedługo będę miał może przyłącze ;)

- pracuję nad rozmieszczeniem punktów świetlnych i gniazdek w domciu.

 

Na razie wymyśliłem cos takiego

parter

 

parter%2Belektryka%2Bobwody.JPG

 

Opis obwodów:

 

1. Siła w garażu oraz gniazdko zewnętrzne przed domem

2. Siła pod pompę ciepła

3. Siła pod kuchenkę indukcyjną

4. Siła na zewnątrz domu z tyłu – używana sporadycznie, więc może wyciągnąć ją z obw. 2? Będzie chyba ok.

5. Pralka

6. Lodówka

7. Zmywarka

8. Może też pralka, gniazdko przy zlewie i na ścianie za pralką. Nie wiem, gdzie będzie stała pralka tak do końca, więc osobny obwód

9. Gniazdka w pom. tech oraz garażu

10. Salon wraz z RTV

11. Pok. z komputerem oraz gniazdko zew.

12. Pozostałe gniazdka w kuchni

13. Oświetlenie główne

14. Oświetlenie pomocnicze oraz zewnętrzne

15. Obwód na ogród za domem

16. Obwód na oczyszczalnię

17. Obwód na bramę wjazdową

 

Piętro

g%C3%B3ra%2Belektryka%2Bobwody.JPG

 

1. Być może pralka

2. 8 gniazdek w tym strych

3. 6 gniazdek

4. 6 gniazdek

5. Oświetlenie piętra i strychu u balkon

 

I takich kilka pytań, które mi się nasuwają, a na które muszę znać odpowiedź prędzej czy później

 

Obw. 13 i 14 na parterze to samo oświetlenie. Nie wiem, czy lepiej dać na dwór osobny obwód, czy też może być połączony z domowymi ledami w suficie, na schodach i pod szafkami? Bo pomyślałem, że główne oświetlenie sufitowe będzie pod jednym obwodem, Ledy pod drugim, a oświetlenie zewnętrzne z racji tego, że i tak nie będzie często używane, będzie pod tym niej obciążonym obwodem, czyli tym z oświetleniem pomocniczym wewnętrznym…

 

Oświetlenie w koło domu. Chciałbym, aby oświetlenie zewnętrzne (zew. 1) świeciło się osobnymi przyciskami z każdej strony, czyli np. 2 lampy w garażu, dwie na wykuszu, dwie na tarasie, jedna obok wejścia. Dodatkowo Żeby te wszystkie lampy można było zaświecić/zgasić jednym przyciskiem. Nie wiem, czy to będzie wykonalne prosto, jeśli nie, to pominiemy.

 

Ale już np. przed garażem chciałbym, żeby jedna lapma nad bramą, była np. na czujkę i żeby świeciła się osobnym przyciskiem, a te dwie z boku osobnym. Znaczy może to być 1 kontakt, ale z dwoma przyciskami. Również na tarasie, dwie lampy, jeden kontakt, ale dwa przyciski dla obu osobno włączające światło.

 

Schody chcę mieć oświetlone w ten sposób, że pod podstopnicami puszczone listwy LED, ale może co drugi schodek.

 

Pod szatkami wiszącymi w kuchni również listwy LED

 

Nie mamy koncepcji sufitu podwieszanego, bo dopiero tworzy się projekt, ale również będzie oświetlenie, pewnie mieszane – troszkę listw w salonie, a troszkę lamp w kuchni.

 

Miejsca pstryków porysowałem liniami czerwonymi, żeby było wiadomo, gdzie miałyby dolecieć kable

 

Co myślicie o tym wszystkim? Ma to ręce i nogi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, uważam, że koszty bardzo przyzwoite.

Mnie SSO z deskowaniem kosztował 100 tys materiały i 48 tys robocizna (dom 190 m2), ale bez dachówki. W tych kosztach sama więźba z nadbitką wyniosła 16 tys, z tym że cała oheblowana. Mam wycenę dachówki wraz z orynnowaniem na 24 tys. i ułożenie na 10 tys. (dach ok. 275 m2). Jak to zrobiłeś, że dach taki tani?

O wycenie na PC z GWC nie będę nawet wspominać, bo mnie zabiła, ale bardzo jestem ciekawa budowy kolektorów poziomych własnoręcznie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wycenę dachówki wraz z orynnowaniem na 24 tys. i ułożenie na 10 tys. (dach ok. 275 m2). Jak to zrobiłeś, że dach taki tani?

 

Jak ja to zrobiłem? Cóż, do mojego dachu trzeba by dołożyć pewnie z 12-15k więc całość wyniosła by 42- 45k. Ty masz 34 + 16 w więźbie, więc całość 50k. Troszkę więcej, ale warto dać, bo ja ze swojego dachu jestem średnio zadowolony... Niby wszystko ok, niby wygląda ok, ale ja wiem o pewnych detalach, które mnie mega wk...rzają i wiem, że wolałbym dopłacić 5 k, a tego nie widzieć i nei wiedzieć co wiem i co widzę...

 

Dziś sam z pomocą 4 płyt osb zastawiłem wejście do garażu, a wcześniej musiałem wyjechać z tamtąd 2 tonami soli drogowej w jednym pudle... Samemu mi się nie udało, bo zózek utkwił na styrodurze i go niestey połamał.. Na szczęście tylko frez, no ale... Ale garaż prawie zastawiony. Prawie, bo na razie tylko przykręciłem listwy na górze do nadproża oraz na dole do bloczków betonowych. Góra samemu to przerąbane... W drewnie wierciłem normalnie na dol, ale już w nadprożu trzeba było wiercić z rękami do góry, trzymając jednocześnie łatę ... Dobrze, że teść kupił ostatnio SDSa, to poszło w miarę sprawnie. Ale łapy mnie bolą jak cholera...

 

Teraz trzeba będzie połączyć jakoś ze sobą płyty, pewnie skręce od zewnątrz do jakiejś łaty, która będzie wewnątrz zaklinowana pionow między tamtymi dwoma.

 

Musiałem dziś odreagować, bo mnie wyjazd na narty minął, więc chociaż coś porządnego zrobiłem...

 

4x 75 zeta za 4 płyty OSB 18mm. Przydadzą się na strych na styropian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, co zadecydowało, że wybrałeś Avante? Też się nad nimi zastanawiam, ale nie wiem w czym są lepsze od np. Budvarów,Oknoplastów czy Drutexów... Cena generalnie podobna, okleina ta sama, profile są różne ale ciężko stwierdzić, który jest zły... Ciężki wybór.

 

 

No, dziś mnie tknęło i wreszcie postanowiłem napisać coś o kosztach itp.

 

Ale najpierw radosna nowina - do domu zawitala WODA :) Na razie bez wodomierza, ale wreszcie jest podciągnięta i rurka dumnie wystaje z garażu ;) 2 soboty zajęło doprowadzenie jej z miejsca wodociągu do docelowego do mnie. 150 m przez podwórko, drogę publiczną aż do domu jednak troszkę czasu zabiera.

 

Tu zdjęcie z miejsca przebiegu rurociągu

 

20141206_140339.jpg

 

A tutaj z okna domu. Nawet nie widać z tych dwóch miejsc końcówki jednego i początku drugiego etapu ;)

 

20141213_150924.jpg

 

Prawdopodobnie wybrałem już okna. Będa to Avante Forte na profilu Deceuninck/Inoutic. Za 15 okien z montażem wychodzi przy promocji zimowej i bez taśm ca 18.000 PLN. 15 okien, powierzchnia szyb ca 36 m2, obwód okien 92 mb.

 

Aktualnie rozgryzam tez wentylacje mechaniczną. Prawdopodobnie wezme system termocontrol na rurach plastikowych PE-FLEX. Jeszcze tylko się zastanawiam, jak to poprowadzić, żeby miało ręce i nogi.

 

A teraz koszty, koszty, koszty

 

I dusza, bo plik z wyliczeniami został w domu. Uzupełnię wieczorem zatem.

 

PS. MPLK tez mi sie ta kasjopea podoba ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, co zadecydowało, że wybrałeś Avante?

Ja wybierałem między oknami MS (2 dystrybutorów różniło się cenami jakieś 5k za takie same okna - jeden chciał mi sprzedac co innego, stąd pewnie ta róznica...), Awiluxem Si82, Vetrexem V82, Adamsem BluEvolution 82 oraz troszkę Oknoplastem Winenergetic. Avante pojawiło się w sumie na samym końcu, jakoś sobie o nich przypomniałem, ze gdzieś blisko jest dystrybutor.

 

Pod koniec brałem już tylko pod uwagę MS, Adamsa i Avante.

Oknoplast odpadł, bo nie do końca podobała mi sie ich polityka pokazywania U okna wszędzie takiego samego. Byli też drożsi od np Avante gdy dawałem takie samo wyposażenie.

Awilux odpadł, bo był najdroższy. Tańszy był na profilu ct70, ale też sporo zimniejszy, niż topowe okna wymienione.

Vetrex odpadł, bo też do najtańszych nie należeli, upierali się też jako jedyni, że 100% wpłaty, albo nie będzie rabatu dużego.

MS - tutaj trochę denerwowała mnie szyba 3 mm oraz wąskie profile. Jakoś nie byłem przekonany, że te profile rzeczywiście są pod 3 szybowe wkłady. Bo cenowo było wszystko ok.

Adams - też miałem dwóch dystrybutorów. Jeden lokalny to miałem wrażenie, że w firmie jest za karę i nie chce mu się gadać czy pisać z ludźmi. Jak mi zrobił wyliczenie, to 2 kafle więcej wyszło, niż człowiek z Wawy z tego forum, który musiał dojechać do mnie 2 razy stamtąd. I tą właśnie ofertę miałem wybrać, gdy przypomniałem sobie o Avante.

 

Czemu akurat te? Po pierwsze cenowo wychodziło ciut lepiej, niż BluEvo. Po drugie miałem dystrybutora 30 km od domu. Po trzecie jako jedyne miały kryte zawiasy w standardzie, a to spodobało się żonie. Po czwarte szeroki profil, w którym mieści się porządna szyba. Ogólnie te okna miały też jedne z najlepszych parametrów U, pozostałe parametry równiez trzymały. Jedyne, co mogłyby mieć lepsze, to wsp Lt i g, ale widać nie można mieć wszystkiego.

 

Gdyby nie zależało mi na kasie, pewnie wybrałbym Awiluxa, bo gość, który to sprzedawał był najkompetentniejszy z lokalnych sprzedawców. Szyby tam też są najfajniejsze, porządny standard wykonania itp. Podobnie Vetrex. No ale wybrałem Avante, bo była solidna promocja cenowa, dzięki czemu za same okna zapłaciłem 15k, podczas gdy u konkurencji za to samo albo bardzo podobne wychodziło 2-4,5 k drożej.

 

Ale nie zdecydowałbym się na nie, gdybym nie wiedział, że dystrybutor jest w porządku. Pisałem z fabryką oraz z ludźmi którym wprawiali okna. Jest ok. Zobaczymy, jak to będzie wyglądało po wprawieniu..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zrobiłem sobie zestawienie niektórych materiałów do dalszych prac. Po obliczeniu rzeczywistej powierzchni ścian wyszło mi, że potrzebuję:

 

- ok 460m2 płyty gips-karton do obklejania ścian suchymi tynkami - koszt około 3000 (w tym około 95 metrów zielonej płyty) - tutaj nie liczyłem sufitów

- około 155 m2 ścian zewnętrznych poza garażem - będzie 20 cm styropianu, prawdopodobnie grafitowego , wtedy 5700 za całość, albo 0,038 - wtedy 4750

- około 54 m2 ścian garażu - tutaj chyba dam 15 cm, zamiast 20- 15 cm 0,040 to koszt 1136 , 20 cm 1515

- 90 m2 posadzka parter poza garażem - 15cm na całości 0,037 daje kwotę 2200

- 95 m2 piętro posadzka - 5 cm 0,040 daje 700 zł

- 106 m2 ocieplenie stropu nad piętrem - dam 20 cm albo 25 cm - jeśli 20 to 3100, jeśli 25 to 3900

 

Razem za tynkowanie bez sufitów i z własną robocizną powinno wyjśc około 5000 zł, za styro bez klejów i siatki 14000 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Nie mogłem się zebrać do dalszego pisania. A udało sie własnie osiągnąć STAN SUROWY ZAMKNIĘTY !

 

Wprawdzie nie do końca jeszcze tym, co powinno być, ale drzwi i bramy nie wstawię na razie, bo nie ma posadzek, a wolę to zrobić dopiero po ich wykonaniu.

 

Na chwilę obecną dom prezentuje się tak :

 

 

Front

image009.jpg

 

Bok PN-ZACH - na dole 2 fixy bez ram , na górze okna U/R z ramami. Bałem się trochę, że będzie widac bardzo różnicę, ale szkoda mi było pomniejszać światło w tych oknach na dole tylko ze względów wizualnych. Bo teraz jest i więcej światła, i okno cieplejsze

image011.jpg

 

Widok z zachodu - na dole fix, na górze 2 U/R

image012.jpg

 

A tutaj połudine. Okna brązowe, to okna fix, na dole 1 kw,. z lewej, a na górze kwatery zewnętrzne. Oczywiście kolory są takie same, tylko oklejają w fabryce inaczej jakoś.

image008.jpg

 

PD-WSCH i jeszcze jedno okno narożne. Teraz troszkę żałuję, że nie zrobiłem obu kwater równych

image016.jpg

 

No i został jeszcze WSCH Dwa okna na górze to wymiar 1200/800, a garażowe FIX 2330/660

image015.jpg

 

No i trochę detali

 

Okno tarasowe od środka. Z prawej fiź, środek U/R, bok na ruchomym słupku. Podobno lepiej jest, jak to bok jest U/R, ale tak lepiej pasuje

image018.jpg

 

Taras z zewnąrz

image007.jpg

 

Poszerzenie dolne 20 cm czyli 2x po 10, jedno ze wzmocnieniem stalowym. Okno kotwione jest praktycznie co 20 cm po bokach. Nawet z przesadą, ale dla mnie lepiej, bo trzymać się będzie porządnie. Górom i dołem wg zaleceń producenta.

image017.jpg

 

Balkonom w słoneczną pogodę telefonem ciężko zrobić dobre zdjęcie . W srodku widać podwójną ramkę ciepłą między pakietem szybowym w kolorze okien

image025.jpg

 

Fixy w kuchni

image005.jpg

 

U/R na górze nad fixami kuchennymi. W rzeczywistości są większe od tych na dole, tylko zdjęcie robione z dalszej odległości. Niestety te okna trzeba zdemontować i przełożyć stronami, bo klamki umieszczone są obok siebie i okna otwierają się od słupka. nie da się zamontowac dwóch klamek koło siebie ani nie da się otworzyć 2 okien równocześnie. Okna sa na szczęście równe rozmiarowo, więc po przełozeniu będzie ok.

image020.jpg

 

Jednocesnie po wymianie zostanie zamontowane poszerzenie systemowe w miejsce tego styropianu. Taka szczelina powstała, ponieważ na dole murarze murowali wg projektu otwory, a na górze powiększyli sobie o 2 cm. A że okna są nad sobą, musiały być umieszczone w jednej linii. Założymy poszerzenie, które później zakryje styropian, a od środka płyta GK i będzie ok

okno4.jpg

 

Duży fix w jadalni. Niestety nie ma odniesienia, więc duzy się nie wydaje. a ma 2000/1800. Tylko widoki za oknem marne...

image019.jpg

 

tak jak pisałem, okna Avante na takim profilu

image006.jpg

 

 

A tutaj jeszcze dla udokumentowania SSO zdjęcie drzwi z zewnątrz.

image010.jpg

 

Oraz od wewnątrz. Drzwi mają rozmiar 240 cm na 122 cm. Futryny zrobione z krokwi dachowych, deski skręcone ze sobą, płyta OSB przykręcana z dwóch stron, Zasuwa oraz ucho od niej przykręcone na wylot śrubami z zabitymi gwintami. Projekt autorski :p

image004.jpg

 

No i na koniec największe wejście, czyli brama garażowa. Po bokach łaty przykręcone do ściany, do nich przykręcone płyty, a od środka usztywnione łatami. Trzyma się :p

image003.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Widok z góry na mój domek. Zdjęcie prawie jak z drona ;)

image006.jpg

 

A tutaj moje dwie nowe przyjaciółki ;)

 

image001.jpg

 

Zacząłem obniżać teren w koło domu, żeby móc zrobić cokół oraz dokleić trochę styroduru, żeby między cokołem a ścianą nie było tak dużej różnicy - na ścianie ma być 20 cm styro a na fundamentach w tym momencie jest 8 cm XPS. Trzeba dokleić jeszcze min 5, a że mam dwie paczki 8, to pewnie dokleję drugie 8 cm jeszcze.

image004.jpg

 

A tutaj zdjęcie, jak korzenie perzu wrastają się w styrodur... A myślałem, ze temu materiałowi nic nie grozi... Tego nie da się wyrwać jak już się wgryzie...

 

image007.jpg

Edytowane przez Ifarrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadywanka...

 

Znajdź 3 różnice...

 

Zdjęcie nr 1

 

nnn2.jpg

 

Zdjęcie nr 2

 

nnn1.jpg

 

 

Ściągnęliśmy 270 paczek z samochodu. Miałem 2 pomagierów, chciałem zdjąć, a potem sobie pownosić, już samemu... Nagle przyszła chmura z wiatrem....

 

 

Mówię wam, patrzeć, jak 120 paczek styropianu (bo tyle gdzieś zabrał wiatr jednorazowo) leci na was pod nogami, koło głowy, nad głową.... Szok.... Nigdy tego nie zapomne.. Część paczek przeleciała przez płot do sąsiada (na szczęscie ma maliny przy granicy i tam się oparły paczki... Na zdjęciu nie widać gdzieś 40, które oparły się na płocie...

 

Chciałem szybko zdjąć z samochodu i nie przeciążyć pomagierów, ładnie samemu sobie ułożyć wszystko w domku... A prawie straciłem styropian za grubą kasę...

Gdyby wiało bardziej z południa, wszystko wylądowałoby na drodze i w rowie...

 

 

Styro nieźle ucierpiał, szczególnie szary... Może da się wyrobić nad oknami...

 

Dziś po raz pierwszy pomyślałem, czemu nie kupiłem mieszkania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

łopaty sa 1 klasa - mam je z 1 budowy - ta wieksza troche uciepriała - ma lekkie wygiecia na boku - wiec nie jest juz taka sztywna , ale nadal sprawna i warta swojej ceny - to zupelnie inny rodzaj "łopatologi stosowanej" niz dawniej - tradycyjnymi łopatami

 

a styropian - szok .... miałem podobny składzik na podwórku - na szczeście nie dane było mi tego przeżyć - w sumie to peszek - bo wniosłbyś do domu i spokoj - tyle ze nie zdazyles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ła styropian - szok .... miałem podobny składzik na podwórku - na szczeście nie dane było mi tego przeżyć - w sumie to peszek - bo wniosłbyś do domu i spokoj - tyle ze nie zdazyles

 

Taaa, pamiętam Twoje zdjęcie z dziennika, 3 takie wierze styropianu. Nigdy więcej tak nie zrobię, wszystko od razu trzeba zabezpieczać, a nie później pluć sobie w brodę. Chciałem zrobić dobrze innym, a samemu prawie na tym popłynąłem. Jak się ma miękkie serce, to trzeba mieć twardą... I to się sprawdza zawsze...

 

A ten widok atakującego styropianu... Brrrr... Nikomu nie życzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...