Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Baba buduje, czyli koncepcja na projekt domu, zanim trafi do projektanta.


Recommended Posts

Koncepcja na dom, czy ktoś mógłby na to zerknąć zanim z tym pójdę do architekta?

wszystkie te pomysły, to Wasze dzienniki drodzy forumowicze, zebrane w jeden, dopasowane pod nas i nasze możliwości. Bardzo Wam dziękuję za całą tą wiedzę, której nigdy nie miałam

 

Ma być tani w budowie, energooszczędny.

Dom dla 2 osób.

 

Parterowy

Dach dwuspadowy 30-35stopni, ocieplony 20cm styropianem, plus strop lekki, drewniany, ocieplony 20cm wełną, poddasze typu stryszek.

Kryty dachówką ceramiczną.

 

Prosta bryła typu stodoła.

Taras południowo wschodni czy południowo zachodni? Sam południowy nie wchodzi w grę,za kilka lat będziemy uciekać przed słońcem :)

 

Powierzchnia od 120 do 140m.

 

Płyta fundamentowa ocieplona XPS em lub granulatem szkła, ciekawe co powstrzyma gryzonie i owady? Trochę się tego boję, no ale trudno.

Ściany z 18 silikatów, blisko mam do barlineckich, ktoś z tego budował? Chcę akumulować ciepło w domu.

Ocieplenie od 20 do 30cm szarego styro, firmy poszukam po parametrach. Dać 20, czy więcej, i czy 30cm to nie przesada? no i cena :(

 

Okna 3-szybowe 5-6komorowe montowane w warstwie ocieplenia z tzw. ciepłym montażem. Duże przeszklenia, uwielbiamy światło, szczególnie w części dziennej.

Jak rozwiązać rolety zewnętrzne, żeby nie narobić mostków?

Ogrzewanie całości podłogowe wodne, piec gazowy.

CWU gaz, tu będzie potrzebny fachowiec, żeby pomógł wybrać piec, policzył zapotrzebowanie na ciepło domu. Istnieje taki piec, który ogrzeje dom i jednocześnie wodę użytkową? Ogrzewanie podłogowe to niska temperatura, woda to przynajmniej 50stopni, więc co on musi w sobie mieć, żeby grzał i to, i to?

Czy zbiornik wody ciepłej jest przy takim piecu niezbędny, czy jest ona przepływowa. Wiedząc ile gratów trzeba upchnąć w kotłowni, można zaprojektować dobrze jej wielkość.

Pomóżcie trochę, pilnie się uczę dzięki Wam, ale wiele jeszcze przede mną.

 

Wymiana powietrza rekuperator. I tu pojawiają się schody :bash:, z GWC, czy bez, miało być tanio. O ile lepsze będzie z GWC?

Co z przegrzaniem pomieszczeń latem, czy bez GWC, jeśli czerpnia po stronie północnej, to też będzie gorące? Kurcze, za mało jeszcze wiem o rekuperacji i wszystkiego nie rozumiem.

Komin będzie, bo muszę mieć dodatkowe zabezpieczenie w domu w postaci kominka. Jakby Ruskie gaz przykręcili ;) no i rekreacyjnie, czasem miło jest posiedzieć w zimowy wieczór przy kominku z książką i lampką :)

 

Woda użytkowa i ścieki, sieć- wodociągi.

Jak o czymś zapomniałam, to podpowiedzcie

 

Teraz środek:

Wiatrołap 6m, musi być w nim szafa w zabudowie na buty i codzienne okrycia wierzchnie, parasole, torby… Kto lubi buty na podłodze w korytarzu, zabić się o nie można.

Przestrzeń dzienna otwarta. Tak lubimy, sprawdzone (kuchnia z wyspą, spiżarnia, jadalnia, salon) ok. 55-60m. Całe życie

Sypialnia 16m (wyrko 2,2/2m dwa stoliki nocne, 2 lampki, skrzynia i komoda.

Garderoba 4m (na całe lumpy) nie trzymamy starych ubrań, znowu minimalizm 

Gabinet 12m (biblioteka, biurko, sofa)

Łazienka 6-8m (prysznic, umywalka, toaleta, zabudowa na kosmetyki, ręczniki i szlafroki)

Toaleta 2m (kibelek, umywalka)

Pralnia 4m (pralko-suszarka, kosze 3szt, suszarka, wanienka gospodarcza

Kotłownia ok6-8m (piec na gaz, rekuperator, pewnie jakaś rozdzielnia i inne urządzenia, bez których dom by nie trybił. Tu dużo trzeba się od Was nauczyć. Bardzo proszę, dopiszcie, co tam ma jeszcze być.

Reszta na komunikację, lecz jak najmniej zbędnych korytarzy.

Dodam jeszcze, że działka prawie w kwadracie, 22 ary, droga od strony zachodniej.

No to teraz możecie się wyżyć i pisać do woli, wszystko biorę na klatę 

Każda uwaga jest cenna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 85
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Reze, a masz jakiś szkic chociaż? Na pewno coś tam mazałaś, nie uwierzę, że nie ;)

Rozumiem, że dom jest parterowy, poddasze nieużytkowe (tylko ten stryszek). Czy warunki wymagają dachu 30-35 stopni?

Jeśli będę mieć chwilę wolnego, spróbuję sobie ten dom narysować. Założenia wydają się na pierwszy rzut oka rozsądne :) No i masz świetną dużą działkę :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadając po kolei

Bury Kocie, poddasze to przestrzeń pusta na strych lub otwarta w połowie nad częścią salonu, nie wiem czy to możliwe przy wentylacji mechanicznej, ale się jeszcze dowiem :)

Kąt dachu nie mniejszy jak 30 stopni, tak jest w warunkach. Większy jak 40, to do parterówki jakoś mi nie pasuje.

Bazgroły są trochę poprawiane, żeby świat mógł je ujrzeć, bo artysta ze mnie marny, gdybym malowała zarobkowo obrazy, umarłabym z głodu :lol2:

Firewall

Potrenuję te zdjęcia jak tylko trochę wyostrzę moje obrazki, bo to co teraz na nich jest, to tylko "artysta" wie i rozumie tę właściwą kreskę spośród dziesiątek próbnych :)

Rozkład mam zrobiony w excelu, czyli rzut, może da się to jakoś tu umieścić, to jest gotowe, nad rysunkami popracuję w niedzielę, zapowiada się trochę luźniejszy dzień w pracy, to posiedzę nad bazgrołami.

A teraz będę próbować wstawić plik, jakby co, to wszelkie treści jakie tu umieszczę są moją nauką, proszę o wyrozumiałość.

No w mordę, a myslałam, że czas mojej edukacji już minął

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. spróbuję coś doradzić: jeżeli wybór strony tarasu, bardziej bym się przychyliła do wschodniej. Od zachodniej jest goręcej, ci co w blokach mieszkają i maja salon od tej strony narzekają, ja mam salon od wschodniej, ale sypialnię na razie bo w bloku od zachodniej i tez masakra. Od zachodniej to najlepiej mieć łazienkę lub wejście o ile to możliwe. Poza tym wszystko uwzględniłaś według potrzeb, ja też wzięłam pod uwagę pralnię przy łazience, niby jakby cała łazienka a jednak osobno, nie widać będzie sznurów z praniem. :) Teraz odpowiednie rozplaowanie tego na projekcie domu. Ja sobie sama rozplanowałam według działki jak musi stać dom, dłuższym spadem dachu czyli bokiem do drogi. Pozdrawiam i życze dobrego architekta :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Reze, zrobiłam szkic podczas filmu :) Jutro postaram się go przerzucić na formę akceptowaną przez komputer :) Też umieściłam taras od wschodu (lub południa), ale ustawiłam dom tak jak swój - kalenicą prostopadle do drogi, bo nie napisałaś, jak ma być. Choć poniewczasie stwierdzam, że tak jak ma dana0606, jest łatwiej podzielić przestrzeń wewnątrz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Reze,

kibicuję :)

na moje babskie oko wydaje mi się, że montaż okien w warstwie ocieplenia i 20 cm wełny na stropie sobie przeczą. Bo to pierwsze jest drogie i ważne jeśli walczysz o każdy Watt (czyli mierzysz w dom bardzo energooszczędny i/lub grzany prądem), a to drugie to taka minimalna izolacja. Czyli taniej jest zaoszczędzić na uciekającym cieple zwiększając (x2 nawet?) warstwę ocieplenia stropu.

powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reze, wrzucam to, co wczoraj wymyśliłam :) Ciekawa jestem, jak to się ma do Twojej wizji ;)

 

reze.jpg

 

Układ jest jak zastrzegałam, podłużny - i pojechałam prosto jak u siebie, ciachnęłam dom na 2 połowy, na konstrukcji się nie znam, więc strzelam z tymi ścianami ;)

Nie dawałam nigdzie okien, bo to można sobie ustalić samodzielnie, czy np. w gabinecie i sypialni po jednym (i na której ścianie), czy może po 2...

To samo z tarasem - można go dać od południa, wschodu lub zrobić w L.

Kominek i tv w salonie dałabym vis-a-vis - np. kominek na przedłużeniu ściany między korytarzem a salonem, tv na ścianie południowej. Nie zrobiłam drzwi do garderoby, bo może być dostępna z korytarza lub z sypialni. W wc można zrobić kabinę prysznicową kosztem wiatrołapu.

Pralnię i kotłownię połączyłam, dałam w środku tylko ściankę - bo przy gazie nie ma brudu, a zawsze jedne drzwi mniej ;) Łazienka jest przez ścianę z pralnią, bo wygodnie byłoby mieć wrzutnię na brudne ciuchy od razu do kosza po drugiej stronie :)

Nawiasem mówiąc, pomyślałam sobie, że spiżarnia mogłaby być jednocześnie kotłownią właśnie - a dodatkowe metry z pralni można włączyć do łazienki lub sypialni. To jest dość umowny podział. W którymś z tych pomieszczeń gospodarczych mógłby być wyłaz na strych.

Nie wiem, podobnie jak Ty ;), jak to się ma do WM, ale nad salonem i kuchnią można byłoby zostawić odkrytą więźbę :)

 

Ciekawa jestem Twojej koncepcji :) Pozdrawiam!

Edytowane przez bury_kocur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! 120-140m2 to niemało dla 2 osób. Masz dobre założenia. Mój domek pasowałby, myślę do nich- jest możliwość prawie dowolnego ustawienia ścian(oprócz ściany nośnej wzdłuż, ale nie przeszkadza zbytnio), ja przerabiałem wg swoich potrzeb. Wejście mam od zachodu, sypialnie to wschód, salon wschodnio-południowy("przysłonięty" garażem). W jednej z wersji jest salon z otwartym stropem. Dach mam podniesiony do 30/30stopni- wymogi WZ- i tu może być problem, bo sporo tego dachu jest- ok. 230m2, ale zysk na poddaszu- 80m2. No i nie jest to już "mała" parterówka ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już odpowiadam :)

Oczywiście miała być spokojna niedziela w pracy, ale chyba zapomniałam, że to ostatni dzień wakacji i wesoło nie było. Czyli jak to mawia mój serdeczny przyjaciel: "Miało być tak pięknie a wyszło jak zawsze"

Rysunki bardziej czytelne, przynajmniej tak mi się zdaje, no ale to Wy ocenicie. Już są w jpg w kompie, teraz będzie próba wstawienia tego, oj trzymajcie kciuki :bash:

20130902_141235.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz kilka wyjaśnień:

Wjazd na działkę od strony zachodniej.

Gdyby kalenice zostawić równolegle do drogi, południowe okno w kuchni i salonie da sporo światła a tył domu wschodni mógłby stanowić ostoję w gorące popołudnia. Taras zaplanowany jako L od wschodu i południa.

Zachodnie słońce padałoby tylko w okno kuchenne, spiżarniane i w kotłowni, nie wiem czy to dobre w okresie zimowym, ale zobaczymy co Wy na to?

Wnętrze wymyśliłam sobie jako bardzo użytkowe, skala na papierze milimetrowym trochę to przybliży, 16 na 8 metrów.

Prawa strona, to część, w której będziemy spędzać czas.

Ja bardzo lubię karmić naszych gości, dlatego teraz nasze życie toczy się głównie w kuchni, bo nikt nie chce z niej wyjść, jak coś w niej robię.

Zapachy to dla nas nie problem, lubimy jak w domu pachnie chlebem czy ciastem drożdżowym :) kuchnia, to centralna część naszego życia w domu.

Jak już gdzieś pisałam, chcemy w salonie postawić stół do bilarda, który pełni 2 funkcje. To taki kompromis, żeby metraż wykorzystać.

Jak znajdę gdzieś zdjęcia to wstawię.

Metraż tego domu podyktowany jest przez pomieszczenia, które ułatwią nam życie i spowodują, że wszystko w nim będzie uporządkowane.

Strasznie nie lubię upychania rzeczy użytkowych, które muszę w domu mieć, tylko nie bardzo wiem, gdzie je mam schować, a położone tam, gdzie znalazło się jakiekolwiek miejsce, to zburzenie koncepcji o niezagraconych powierzchniach. Np. deska do prasowania, odkurzacz, wiadro z mopem, suszarka na pranie itd....

Nigdy nie lubiłam bibelotów, co to są tylko do zbierania kurzu, jestem zwolennikiem tzw powierzchni płaskich z minimalistycznym zasobem wyposażenia.

Dzieci wiele zmieniają, ale gdy wyfruną, można znowu poczuć wiatr we włosach i przełazić na golasa z sypialni do łazienki :) :)

Oj, trochę nie w temacie wyszło :)

Tak więc sypialnia z garderobą, łazienka bez wanny, pralnia osobno, kotłownia, jeden dodatkowy kibelek koło salonu i kuchni, spiżarnia w kuchni, bo wielkie gary i zgrzewki z piwem :) gdzieś trzeba trzymać.

Nie mam pojęcia jak rozwiązać wejście do domu, żeby nie ciągnęło po rajtuzach i nie lało się na głowę przy szukaniu kluczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Reze,

kibicuję :)

na moje babskie oko wydaje mi się, że montaż okien w warstwie ocieplenia i 20 cm wełny na stropie sobie przeczą. Bo to pierwsze jest drogie i ważne jeśli walczysz o każdy Watt (czyli mierzysz w dom bardzo energooszczędny i/lub grzany prądem), a to drugie to taka minimalna izolacja. Czyli taniej jest zaoszczędzić na uciekającym cieple zwiększając (x2 nawet?) warstwę ocieplenia stropu.

powodzenia :)

20 cm styropianu w dachu plus 20cm wełny w stropie, taki jest plan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bury Kocie,

Twoja koncepcja i to, że potrafisz tak na kolanie w czasie filmu :) ........

no, no, zdolniacha.

Kilka wyjaśnień co do przestrzeni nad salonem, bo nad kuchnią, to raczej sufit.

Otwarcie przestrzeni pozwoliłoby na wprowadzenie dodatkowej ilości światła no i przestrzeni do oddychania, ale....

Trzeba to też ogrzać, stąd moje wątpliwości, czy otwierać, czy nie. Dzisiaj sytuacja jest taka, jaka jest, stać mnie na ogrzanie tej części, ale kto wie, co przyniesie los, może kiedyś będę płakać nad rachunkiem za ogrzewanie. Jakoś tak pamiętam ze szkoły, że ciepłe powietrze wędruje do góry, latem byłoby chłodniej, ale zimą? Może ktoś ma ogrzewanie podłogowe i otwarty sufit w salonie i mógłby się podzielić opinią po kilku sezonach grzewczych, nie chodzi tu o rachunek, tylko o odczuwalność temperatury, czyli o komfort klimatyczny zimą w takim salonie.

Przy kaloryferach to się nie sprawdza. Byłam w takim domu i właściciele powiedzieli mi, że gdyby jeszcze raz budowali, obniżyliby sufit w salonie, bo u góry gorąco, a na dole nadal zimno. Ale to były kaloryfery, nie wiem jak przy podłogówce, być może tak samo.

Z drugiej strony, można to przecież zamknąć jakby co :)

Z tą spiżarnią, to całkiem fajny pomysł, ja nawet nie pomyślałam, że można by to połączyć.

A teraz jak zerkniesz na moje bazgroły, to może coś jeszcze wymyślisz :)

W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj Reze, fajne masz założenia, podpisuje sie pod koleżankami, taraz południe-wschód, jeśli chcecie schować się przed słonkiem. Polecam taras zadaszony.

 

Nita

Witam Cię.

Taras będzie tylko częściowo zadaszony, chcemy mieć bardzo dużo światła w domu. Starałam się to jakoś ująć na rysunku, ale ja kiepsko rysuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! 120-140m2 to niemało dla 2 osób. Masz dobre założenia. Mój domek pasowałby, myślę do nich- jest możliwość prawie dowolnego ustawienia ścian(oprócz ściany nośnej wzdłuż, ale nie przeszkadza zbytnio), ja przerabiałem wg swoich potrzeb. Wejście mam od zachodu, sypialnie to wschód, salon wschodnio-południowy("przysłonięty" garażem). W jednej z wersji jest salon z otwartym stropem. Dach mam podniesiony do 30/30stopni- wymogi WZ- i tu może być problem, bo sporo tego dachu jest- ok. 230m2, ale zysk na poddaszu- 80m2. No i nie jest to już "mała" parterówka ;)

 

DEZET

Cześć.

Mały domek parterowy mi wyszedł, 128m

A Ty mówisz, że dla 2 osób to nie mały :)

Hm, może rzeczywiście już nie mały? No to powiedzmy, średni, żeby nie było. Wcale nie mieliśmy zamiaru budować dużego domu, ani też ciasnego, to wyszedł kompromis pomiędzy wygodą, czy jak kto woli komfortem życia we wnętrzach a rozsądkiem. Większy nam nie jest potrzebny a mniejszy byłby niewygodny. To trochę tak, jak pisała Bury Kocur, skrojony na miarę. Na miarę naszych potrzeb i możliwości finansowych. Najpierw szukaliśmy mieszkania ok 100m w kamienicy, żeby przestrzeń była, ale cena zakupu plus remont przekraczała 350 tys, no i do tego to nadal same mury i sąsiedzi najczęściej nad głową, pod nogami i jakoś tak przestało nam się chcieć szukać. A do tego zaparkować samochody pod domem, to dopiero sztuka. Już teraz klnę jak szewc, bo wracam z pracy bardzo późno i często mój samochód zostawiam tak ze 300m od domu (mieszkania).

Ten argument i przestrzeń wokół domu przeważyły. Przeliczyliśmy wszystko i będziemy się budować.

A co do garażu, kiedyś stanie na działce, ale nie jest to nasz priorytet, może domek ogrodnika i tylko wiata? Nigdy nie mieliśmy garazu, ale...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Po obejrzeniu planów stwierdzam, że moim zdaniem jeden mankament to zbyt bliska odległość WC od salonu. Gdy są goście może to krępować (odgłosy), mogą dochodzić do salonu. :lol2: Proponuję zajrzeć do mojego dzennika, może Ci się spodoba, tym bardziej, że juz projekt zrobiony i uwzględnione ściany nośne. Usytuaowanie poszczególnych stron to od zachodu wejście, od północy taras, bo dom musi stac bokiem do drogi, a nie chciałam tarasu od południa. Pozdrawiam. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...