Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piec ceramiczny w małym domu szkieletowym


barakudashop

Recommended Posts

Witam wszystkich piszących i czytajacych

Jest to mój pierwszy post na tym forum i jeszcze raz ukłony dla wszystkich.

Jestem w trakcie budowy domu szkieletowego drewnianego enrgooszczędnego . Ściany W=ok.1,2,/32 cm wełny super rock/ Okna ok0,8 i tak ogólnie raczej dom bedzie ciepły . Dom parterowy ok 70 m2. planowany był kominek z DGP , ale po lekturze forum i innych publikacji .kominek nie zdałby egzaminu ze względu na szybkie oddawanie ciepła co w domach z niskim zapotrzebowanie na ciepło .Po przeczytaniu doś c obszernych postów na forum Muratora doszedłem do wniosku ,że do mojego domu najodpowiedniejszym rozwiazaniem będzie piec ceramiczny z dużą masą akumulacyjną .\

Mam pytanie czy zastosowanie multiplikatorów w postaci rur kwasoodpornych wbudowanych w konstrukcję pieca zstąpiłoby DGP w przypadku kominka.

Chciałbym z pieca ogrzać dwa pokoje oddalone ok 4 m od pieca ,Czy ktoś może stosował taką koncepcję i czy to zda egzamin.Może jakieś inne propozycje.

Za wszystkie odpowiedzi i sugestie z góry dziękuję.

Uwagi krytyczne i ironiczne też przyjmę .

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 62
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Koncepcja z multiplikatorami wydaje się być interesująca, ale raczej zapomniana. Potrzeba trochę doświadczenia by to zrobić poprawnie. Inne propozycje to kontrolowane przewietrzanie pieca, i skierowanie ciepła do wskazanych pomieszczeń podobnymi rurami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję za odpowiedż.

Moja koncepcja to w prawidłową konstrukcje pieca z akumulatorem z szamotu wbudować rury z kwasówki o srednicy 70-100mm przechodzące przez całą wysokość pieca i grawitacyjne rozprowadzenie do pokoi /podobnie jak DGP,rury ocieplone mam już rozprowadzone.Cyrkulacje można regulować małym wentylatorkiem i anemostatami z regulacją przepływu.Póżniej może wrzucę jakiś schemat co mam na myśli,samo pisanie nieraz nie wystarczy ,szczególnie dla nas mężczyzn -wzrokowców :yes:.

 

Pozdrawiam

Roman

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zmień jeszcze póki masz możliwość, te rurki 70 - 100 mm na 125 lub lepiej 150 mm albo kanały prostokątne 90x200 mm.

Wtedy będziesz mógł realnie myśleć o grawitacji w nich przebiegającej ... :rolleyes:

A tak nawiasem ... chcesz mieć nietypową jak na polskie realia rzecz do ogrzewania i to w dodatku w domu z drewna ... zacznij od tego żeby znaleźć kogoś, kto się na tym zna i zrobi projekt techniczny i wizualny pieca, a potem dopiero zaczynaj podejmować działania (kładzenie rurek w drewnianych ścianach i stropach). Może się okazać, że nie przewidzisz paru rzeczy na które zwróci uwagę osoba "popełniająca" takie realizacje regularnie ...

Drewno to drewno ... temperatury rzędu 180 - 200 stopni działające przez dłuższy okres czasu i drewno zaczyna się pomału utleniać (spalać) ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie.

Realizacja piece jest dopiero na etapie planów i szukania koncepcji.

Jeżeli chodzi o rozprowadzenia to będzie takie samo jak w przypadku DGP przy kominkach czyli rury thermoflex z 25 mm izolacją i cała instalacja jest poprowadzona na poddaszu nieużytkowy na wełnie skalnej rockwoola.W żadnym punkcie nie ma styczności bezposrednio z drewnem.Jestem na to dość mocno wyczulony.

Wybudowałem już dwa domy nie będąc budowniczym z zawodu i jakoś stoją.Fachowa realizacja takie go przedsięwzięcia to sa duże koszty.Budują c samemu można duzo zaoszczędzić ,a pomocą są fora o tematyce z tym zwiazane i liczę na pomoć w realizacji tego projektu.Cały dom szkieletowy postawiłem też sam i widziałem kilka realizacji takich domów szkieletowych przez firmy na codzień zajmującymi się budową takich domów i nieskromnie stwierdzam ,że nie zleciłbym budowy mojego domu tym firmą .Dużo sie rozpisałem nie na temat,

Napewno jest jakieś ryzyko ze skutecznością takiego rozwiazania ale z pomocą kolegów praktyków z tego forum błedy ograniczę do minimum.

Czytałem kilka postów poswieconych konkretnej budowie przy konkretnej realizacji.Podobała mi sie budowa kominko -pieca z akumulatorem szamotowym konstrukcji Bogusława_58 wykanany przez Pit79 .Zamiast wkładu kominkowego byłoby palenisko szamotowe ,a multiplikatory musiałyby przechodzić wewnatrz lub w sąsiedztwie ściany akumulatora szamotowego.Wydaje mi się ,że akumulator w moim przypadku musiałby być troche większy /posiadać większą masę akumulacyjną./

Liczę na wyrozumiałość i pomoc w realizacji projektu i wykonaniu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chciałbym przedstawić dwie mozliwości realizacji ogrzewania lub może dogrzewania dodatkowych pomieszczeń.Są to tylko i wyłacznie moje pomysły.

 

tak to sobie wyobrażam

 

http://imageshack.us/scaled/large/35/40z1.jpg

 

Wyprowadzenie byłoby rurą 150 mm i połaczone byłoby ze skrzynką rozprężną /rozdzielczą i przewodami thermaflex takimi samymi jak w przypadku DGP rozprowadzone do pokoi i łazienki.Przy skrzynce na wlocie na rurze 150 mm zamontowałbym wentylator z płynną regulacją wydajności.Dodatkową regulacją byłyby anemostaty w pomieszczeniach.

Nie wiem czy to w ogóle zda egzamin i czy nie pozostać przy palenisku szamotowym z akumulatorem o większej masie .

Powierzchnia domku jest nieduża ok 70 m2 w tym łazienka i dwa pokoje to razem ok28 m2 czyli cyrkulacyjnie też ,może by się ogrzały.

Teraz zauważyłem ,że w zasadzie o piecu opiszę w dziale o kominkach jeże li jest z tym jakiś problem to prosiłbym admina o przeniesienia tematu do działu ogrzewanie jezeli dobrze kojarzę.

 

Proszę o jakieś rady i opinie.

 

p.s Trochę ten skan jest obcięty ale chyba koncepcja jest czytelna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Panie Piotrze treść merytoryczna odpowiedzi nie ma nic wspólnego z napisem nad Pana avatarem.Jeżeli jest coś głupie i nie wykonalne to należałoby napisać jakieś uwagi ,a nie kpić i ironizować z ludzi ,którzy chcą czegoś sie dowiedzieć i samemu co zrobić.Widocznie przeceniłem możliwości uzyskania wiedzy pomocnej do wykonania mojego planu budowy pieca ceramicznego.Od dłuższego czasu czytam na Forum Muratora tematy kominkowe i na temat ogrzewania i nie jestem pierwszym "ignorantem" który chce to zrealizować samodzielnie z pomocą życzliwych fachowców.Inni doczekali się i nawet pobudowali piece ceramiczne.Ja chciałbym podjąć próbę dogrzania innych pomieszczeń ,ale jeżeli nie jest to możliwe to wystarczyło napisać nie da sie tego wykonać dlatego bo .........,i to zupełnie inaczej by wyglądało.

Na koniec dziękuję za zainteresowanie i poświęcony czas

 

Do Traku

po pierwsze powinieneś zadać to pytanie na innm forum ,ale obejrzyj ten link

 

http://www.szkielet.pl/problemy_technologiczne.php?Nadpro%C5%BCa-otwor%C3%B3w&id=108

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

Do Traku

po pierwsze powinieneś zadać to pytanie na innm forum ,ale obejrzyj ten link

 

http://www.szkielet.pl/problemy_technologiczne.php?Nadpro%C5%BCa-otwor%C3%B3w&id=108

 

dzieki za linka

W twoim zagadnieniu mysle ze dobrze kombinujesz

ja bym wstawil takie dwie rury pionowo w obu tylnych rogach ze tak sie wyraze

co zwiekszy cisnienie grawitacji fi 150 w stropie mozesz przejsc (zredukowac )na istniejace

co wykluczy montowanie wentylatora

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co ty widzisz w tym prostackiego.

Czyli wszystkie układy z wymuszonym rozprowadzeniem ciepłego powietrza są w/g Ciebie prostackie.

Całkiem mozliwe ,że w moim przypadku zadziała grawitacyjnie,kwestia doboru przekroju kanałów .

Nie rozumie po co ta irytacja.

Może zaproponowałbyś jakieś nie prostackie rozwiazanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Piotr Batura .

Jak mam rozumieć w takim razie tan cytat kilka postów wcześniej

 

"Inne propozycje to kontrolowane przewietrzanie pieca, i skierowanie ciepła do wskazanych pomieszczeń podobnymi rurami. "

 

Czy nie moze to być wymuszone przewietrzanie ,przy użyciu jednego w okolicach pieca lub kilku mniejszych wentylatorów w każdym pomieszczeniu w miejsce anemostatu.

Zaznaczam ,że wentylatory/ki byłyby sterowane pod wzgledem prędkości z możliwoscia wyłaczenia i to byłoby chyba kontrolowane przewietrzanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do barakudashop

Mieszkam w domu tzw. szkieletowym

i wiem ze to dobry pomysl wstawic akumulacji troche.

Mam kominek który dogrzewa z powodzeniem 4 sypialnie i salon

w srodku kominka jest 600 kg akumulacji

równie dobrze jest miec ogrzewanie podlogowe na wieksze

mrozy.Ale wiadomo kazdy jest achitektem wlasnego domu.

Zrobisz jak uwazasz.;)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje więcej luzu i wyrozumiałości dla ludzi którzy chcą nas czytać...

 

Do rzeczy. Ceramiczny piec kumulacyjny, to jedno z ciekawszych osiągnięć ludzkości. Oszczędny, oddający większość ciepła w najbardziej przyjazny dla nas sposób. Wprowadzanie elementu nowoczesności w postaci przyśpieszacza grawitacji to profanacja i zadawanie się z naelektryzowanymi cząsteczkami kurzu. Oczywiście to moje subiektywne zdanie, które orcio doskonale wyłapał;)

 

 

"Inne propozycje to kontrolowane przewietrzanie pieca, i skierowanie ciepła do wskazanych pomieszczeń podobnymi rurami, " - miałem na myśli ewentualne grawitacyjne rozprowadzenie powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podchodzę do tematu absolutnie na luzie.Oczywiscie chciałbym rozwiazać dystrybucję ciepłego powietrza w sposób naturalny/grawitacyjny.Jestem jak najdalej od ingerencji bezpośrednio w zasady działania pieca ceramicznego.

Grawitacja byłaby najlepszym rozwiazaniem ,ale powietrze nie mogłoby mieć temperatury wyższej niż 70 st./pyroliza /.

Jeżeli rozprowadzenie ciepłego powietrza będzie dużym problemem to pozostanę przy koncepcji paleniska ceramicznego z akumulatorem ceramicznymm i dogrzewaniem całego domu poprzez rozchodzenie się ciepła na ile bedzie to możliwe.

Drugim zródłem ogrzewania będzą elektryczne grzejniki z centralnym programatorem i ustalona temperaturą dla każdego pomieszczenia.

Proszę o propozycje jak najlepiej rozwiazać grawitacyjne rozprowadzenie powietrza z ewentualnych multiplikatorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...