Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piec ceramiczny w małym domu szkieletowym


barakudashop

Recommended Posts

Daniel dziękuje za zinteresowanie tematem

Ogólne założenie jest takie ,że będzie to palenisko szamotowe z komorą dopalania i nastepnie akumulator również z szamotu.Jezeli chodzi o konstrukcję to w dziale ogrzewanie jest wątek bardzo obszerny na temat ogrzewania ceramicznegoi tam jest schemat który chciałby zrealizowac u siebie.

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?128625-Ogrzewanie-Ceramiczne/page2

 

rys. 2

 

Doprowadzenie powietrza byłoby z zewnątrz /jest już zalane w wylewce.

Jezeli chodzi o szczegóły konstrukcyjne to jest sporo relacji i opisów w sieci i na Forum Muratora.

Postaram się narysować rysunki z przekrojamim jak bym to widział i wtedy poprosiłbym osoby z doświadczenie o ocenę moich propozycji.

Multiplikator można tez umiejscowic w przestrzeni szczeliny dylatacyjnej miedzy warswą osłonowa a korpusem akumulatora od strony sciany domu.Wymiar miałby ok.450x60 i byłby większy powierzchniowo od trzech rur rozprowadzających do pomieszczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 62
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

barakudashop, napisz jaki piec i w jakiej technologii chodzi ci po głowie a wtedy kwestia ogrzania powietrzem ( oczywiście grawitacyjnie przy 4 metrach ) nie powinna być problemem.

pzdr

 

A jakie mogą być problemy przy 6 metrach?;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months później...

Witam po długiej przerwie .

Zainteresowanych finalem moich poszukiwań w temacie pieca ceramicznego odsyłam do tematu "Ogrzewanie ceramiczne" tam nieskromnie przedstawiam swój piec już działajacy i z rozprowadzeniem powietrza do pomieszczeń jest sprawdzone i działa.

Zapraszam i pozdrawiam

Roman

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak jakbyś przykleił gumę do żucia pod blatem stołu.

 

A co w tym k...wa złego? Od 15 lat tak robię i nikt się nie skarżył :-)

 

 

Kiedyś byłem z Córką na zakupach w Tesco. Miała wtedy 1,5 roku i siedziała w wózku sklepowym. W pewnym momencie zobaczyłem że coś wcina. To była jej pierwsza w życiu guma do żucia. Trochę bez smaku bo znalazła ją przyklejoną do wózka. Taki recykling.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Zapraszamy do obejrzenia filmu z ciekawej realizacji. Niezwykłe ogrzewanie domu. Coś, co daje całkowitą niezależność od gazu, energii elektrycznej i węgla. Trzy w jednym: piec ceramiczny akumulujący ciepło, kuchnia kaflowa z płytą grzewczą i piec chlebowy.

 

 

Zobacz inne filmu murator.tv - Telewizji Budowlanej Muratora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm...

dość fajny kombajn i ładny projekt.

Przekaz kulinarny na 5 plus

Ale...

Statystyki dla mnie troszkę przerośnięte szczególnie dla pieca kaflowego, kuchnia głęboka więc pewnie ciężko gotować na żeliwnej płycie - ale to tak bywa z drzwiczkami piecowymi w kuchni kaflowej - lepszym rozwiązaniem są podwójne drzwiczunie dla paleniska płyciutkiego z ogniem pod samymi fajerami i popielnika osobne. W piecu chlebowym pizza i inne potrawy na aluminium? dziwne powiem szczerze jak dla mnie

 

Ogólnie gratuluję fajnego projektu, pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuchnia w domu z rekuperacją. Co na to Ci którzy montowali wentylację mechaniczną?
Nie wymyślaj...Człowiek buduje dom dla siebie. Dla swojej wygody i według swojego widzimisię. Wentylację można wyłączyć na czas użytkowania kuchni. Można kuchnie zbudować z poborem powietrza do spalania w sposób odseparowany. Można też zrównoważyć WM i obserwować co się dzieje. Są ludzie bezwolnie poddający się temu co wymyśla otoczenie i są też tacy, którzy żyjąc w otaczającym nas świecie, myślą....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chciałbym przedstawić dwie mozliwości realizacji ogrzewania lub może dogrzewania dodatkowych pomieszczeń.Są to tylko i wyłacznie moje pomysły.

 

tak to sobie wyobrażam

 

http://imageshack.us/scaled/large/35/40z1.jpg

 

Wyprowadzenie byłoby rurą 150 mm i połaczone byłoby ze skrzynką rozprężną /rozdzielczą i przewodami thermaflex takimi samymi jak w przypadku DGP rozprowadzone do pokoi i łazienki.Przy skrzynce na wlocie na rurze 150 mm zamontowałbym wentylator z płynną regulacją wydajności.Dodatkową regulacją byłyby anemostaty w pomieszczeniach.

Nie wiem czy to w ogóle zda egzamin i czy nie pozostać przy palenisku szamotowym z akumulatorem o większej masie .

Powierzchnia domku jest nieduża ok 70 m2 w tym łazienka i dwa pokoje to razem ok28 m2 czyli cyrkulacyjnie też ,może by się ogrzały.

Teraz zauważyłem ,że w zasadzie o piecu opiszę w dziale o kominkach jeże li jest z tym jakiś problem to prosiłbym admina o przeniesienia tematu do działu ogrzewanie jezeli dobrze kojarzę.

 

Proszę o jakieś rady i opinie.

 

p.s Trochę ten skan jest obcięty ale chyba koncepcja jest czytelna.

 

Odkrywasz amerykę raz już odkrytą a przy tym popełnisz błędy których potem będziesz żałował. Skoro jest to dom drewniany to zainteresuj się jak amerykanie czy kanadyjczycy zrealizowali instalację ogrzewania. To samo co u ciebie czyli ogrzewanie nadmuchowe jest w domach szkieletowych czy drewnianych Kanady czy USA. Podstawą takiej instalacji jak zresztą każdej innej dotyczącej ogrzewania to instalacja zasilania i POWROTU. Nie bez powodu napisałem ją wielkimi literami. Nie popełniaj błędy wielu tzw. fachowców z tego forum czy budujących swoje domy i zrób instalację powrotną w podłodze doprowadzoną czy to pod kominek czy piec akumulacyjny. Przy takim rozwiązaniu łapiesz zimne powietrze przy ścianach zewnętrznych i nie przemieszcza się ono w głąb budynku pomieszczeniami lecz instalacją POWROTNĄ pod podłogą. Tym samym ciepło wyciągasz od źródła na zewnątrz budynku z pominięciem przemieszczania się chłodnego powietrza pomieszczeniami do wewnątrz budynku. Lepsza cyrkulacja powietrza w budynku, większa sprawność pieca czy kominka, mniejsze spalanie, niższa temperatura spalin i samego kominka czy pieca brak wentylatorów i wymuszonego obiegu powietrza.

Edytowane przez olo75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuchnia w domu z rekuperacją. Co na to Ci którzy montowali wentylację mechaniczną?

 

Kuchnia zasilana jest powietrzem z zewnątrz i przygotowana jest pod rekuperację. Jedynie piec chlebowy wymaga gdy się go użytkuje wyłączenia rekuperacji na czas palenia. Ale wystarczy otworzyć okno i nie ma najmniejszego problemu w użytkowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wymyślaj...Człowiek buduje dom dla siebie. Dla swojej wygody i według swojego widzimisię. Wentylację można wyłączyć na czas użytkowania kuchni. Można kuchnie zbudować z poborem powietrza do spalania w sposób odseparowany. Można też zrównoważyć WM i obserwować co się dzieje. Są ludzie bezwolnie poddający się temu co wymyśla otoczenie i są też tacy, którzy żyjąc w otaczającym nas świecie, myślą....

 

Jestem pewien podziwu dla braku odpowiedzialności autora powyższej wypowiedzi. Zostawienie takiej wypowiedzi bez komentarza to współudział.

Po kolei: "Człowiek buduje dom dla siebie" - Tylko skrajny egoista i samotnik, domy budujemy dla rodziny, przy najszerszym zrozumieniu tego słowa.

"Dla swojej wygody i według swojego widzimisię" - Nie i jeszcze raz nie. Budujemy zgodnie z przepisami, projektem. Są słusznym ograniczeniem.

"Wentylację można wyłączyć na czas użytkowania kuchni" - Która to wiedza jest objawiana każdemu kto wchodzi do domu. Dzieci, teściowa, przyjaciele itd.

"Można też zrównoważyć WM i obserwować co się dzieje." - Zrównoważona WM to bełkot, o ile nie ma przyrządu (legalizowanego) stwierdzającego taki stan instalacji wentylacyjnej. Teoretyczne wyliczenie nadciśnienia lub jego zrównoważenie to lipa, ale pozwala budować kominki (szczelne;) ) przy wentylacji mechanicznej - zadowoleni dystrybutorzy kominków i wentylacji mechanicznych.

Wentylacja mechaniczna jest świetna, ale wyłącza możliwość korzystania z ognia. Oczywiście w/g niektórych ogranicz tylko durni, mądrzy obserwują i wiedzą czy jest nadciśnienie lub zrównoważenie, Mądrzy otwierają okna i jest OK. Mądry - nawet przez sen wiedzą o awarii wentylatora nadmuchowego i otwierają okna. itd.

Kuchnia przygotowana pod rekuperacje - dobre, brzmi fachowo lecz jest skrajnie niebezpieczne. .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek. Niektórym się po prostu gęba nie domyka z podziwu jakie cuda budujemy i muszą coś beknąć, zanim im się na powrót domknie. Pozdrawiam.:)

 

... że Darek buduje fajne rzeczy to osobiście widziałem i o tym doskonale wiem, tylko nie widziałem żeby puszył się i chełpił jak Ty.

To jest Forum Muratora nie Twój prywatny blog gdzie możesz sobie kręcić kuprem. Jako pełnoprawny użytkownik tego Formom, z resztą z o wiele większym stażem od Ciebie mogę dzielić się swoimi doświadczeniami - nawet wtedy gdy są sprzeczne z Twoją ideologią pojęcia "zduństwo"

 

Apropos kuchni, to każdy zdun to wie, że jak założymy ruszt pomiędzy drzwiczkami do załadunku paliwa a drzwiczkami popielnika ponad 20 - 30 centymetrów od fajer to będzie to gorsze rozwiązanie niż w przypadku płytkiego paleniska z rozdzielonymi drzwiczkami. palenisko / popielnik.

Także buduje kuchnie kaflowe, ba - nawet ogrzewam się i gotuje na takiej, Więc wiem o czym mówię. Trenuje także ostro trzeci sezon piec chlebowy gdzie także wyczarowujemy z niego pyszności.

 

Dlatego chętnie będę dzielił się swoimi doświadczeniami z innymi.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i masz babo placek...Do chóru wdzięcznych fanów, którzy kochają ALE....dołączył Jurgonka. Darek, musisz rozebrać ten piec...:bye:

 

Kominarzu. Nowy wpis na blogu, ze specjalna dedykacja dla Ciebie:)

http://blog.kominki-batura.pl/kominek-w-domu-z-drewna/

 

Edytowane przez Kominki Piotr Batura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i masz babo placek...Do chóru wdzięcznych fanów, którzy kochają ALE....dołączył Jurgonka. Darek, musisz rozebrać ten piec...:bye:

 

Kominarzu. Nowy wpis na blogu, ze specjalna dedykacja dla Ciebie:)

http://blog.kominki-batura.pl/kominek-w-domu-z-drewna/

 

 

Mój wpis nie dotyczył wykonania pieca. Dotyczył wentylacji mechanicznej. A jedyna uwaga do pieca to: należy zrozumieć wpis olo75 post #35. Od kilku lat piszę, że ciepłe powietrze ma ADHD i samo dotrze tam skąd zabierzesz zimne. Tylko grawitacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...