Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Koszmarnie kwadratowy salon wraz z przyległościami, czyli parteru pomieszczeniami


moniss

Recommended Posts

Chloe, masz rację :)

Czyli opcja wizualna komina nad dachem jest kwestią pomijalną. Bardziej istotna jest kwestia praktyczna, ale to zostawię do rozpatrzenai Mojemu :)

 

Mam kilka załączników z wizkami pierwotnego ustawienia (czyli wg projektu), za to ze zmienionym rozmiarem przeszkleń.

 

1. widok z holu w dół schodów do salonu (w tle duże przeszklenie widokowe)

widok z holu w dół schodów do salonu.jpg

 

2. Widok z kącika kwiatowego w kierunku kuchni

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=219640&stc=1&thumb=1&d=1382227641

 

3. Widok z góry na salon

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=219641&stc=1&thumb=1&d=1382227652

 

4. Widok z góry na jadalnię

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=219638&stc=1&thumb=1&d=1382227630

 

W pierwszym moim poście są do porównania wizki ustawienia, z kominem przy podciagu. Która opcja do Was bardziej przemawia?

A może da się jeszcze coś wycisnąć z tego domu? :)

 

 

Chętnie bym widziała wyżej umieszczony kominek tunelowy, pomiędzy jadalnią a salonem, ale obawiam się o przygrzewanie gości podczas Wigilii ;)

widok z góry na część dzienną.jpg

widok z holu w dół schodów do salonu.jpg

widok z kącika kwiatowego w kierunku kuchni.jpg

widok z góry na salon.jpg

Edytowane przez moniss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 153
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Elfir dobrze radzi - sofy z dala od kątów:)

 

Czy telewizor może być w pobliżu kominka?

 

Ps. podoba mi się ten komin na środku

 

Dziewczyny, a dlaczego sofy z dala od kątów? Przecież w kącikach jest tak przutulnie...

Ba! Ja nawet jako dziecko bawiłam się tylko w kątach, ale w kącie w szkole nigdy nie stałam... ;)

 

Z tego co zauważyłam, większość z Was optuje za kominami/kominkiem w głębi salonu. Ostatnio, gdy już kwadratowy salon dał mi trochę w kość, też zaczęłam coraz cześciej myśleć o powrocie do starego rozwiązania.

Czyżby więc znów miało się okazać, że pierwszy pomysł jest najlepszy?

 

Dziewczyny, czyli przyjąć te rozwiazanie salonwo-jadalniane?

 

salon i jadalnia.jpg

salon_ściaa biblioteczna.jpg

Edytowane przez moniss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziewczyny, a dlaczego sofy z dala od kątów? Przecież w kącikach jest tak przutulnie...

Ba! Ja nawet jako dziecko bawiłam się tylko w kątach, ale w kącie w szkole nigdy nie stałam... ;)

 

Z tego co zauważyłam, większość z Was optuje za kominami/kominkiem w głębi salonu. Ostatnio, gdy już kwadratowy salon dał mi trochę w kość, też zaczęłam coraz cześciej myśleć o powrocie do starego rozwiązania.

Czyżby więc znów miało się okazać, że pierwszy pomysł jest najlepszy?

 

 

 

Dziewczyny, czyli przyjąć te rozwiazanie salonwo-jadalniane?

 

[ATTACH=CONFIG]219789[/ATTACH]

 

Moniss -pomysł z układem jest dobry - w zasadzie narysowałam to tak samo, z wyjątkiem odsuniętej od ściany kanapy;)

 

Co do kanap w kątach,hmm.. jakoś wolę, kiedy salon wypełniony jest w środku. Często można zaobserwować takie sytuacje, gdzie cały środek salonu jest pusty - takie puste serce domu, bo wszystko jest pochowane gdzieś bo bokach. Poza tym wydaje mi się, że wygodniej jest, kiedy sofy są odsunięte od ściany - i sprzątnąć można wszędzie i podejsć jest z każdej strony łatwo..:)

 

Pierwsza myśl jest często najlepsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...[ATTACH=CONFIG]219789[/ATTACH]

wg mnie takie rozwiązanie jest najlepsze...

najpiękniejsze!!

widziałaś kominek moni_ta? ooo takie cudo: http://i3.fmix.pl/fmi1465/bb850ef30012f58d520dfae5/zdjecie.jpg

coś takiego samego u Ciebie właśnie

albo:

dwustronny (tu akurat fotka bio) http://luxurygods.pl/wp-content/uploads/2009/03/es4.jpg

 

niższa zabudowa http://kominek.poznan.pl/uimg/Bilbao_120.jpg

 

ten extra miejsce na drewno http://cdn17.muratordom.smcloud.net/t/photos/thumbnails/30226/kominek_jako_czesc_architektury_wnetrza_620x0_rozmiar-niestandardowy.jpg

 

taki jeszcze znalazłam http://www.arcyprojekt.pl/pliki/wnetrza%20prywatne/_oddech%20natury/93.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chloe,

sugerowałam się właśnie Twoim rysunkiem z dwiema kanapami :)

Jednak wolałam zrobić szersze przejście pomiędzy kominkiem a stolikiem, a za kanapą ze sprzątaniem odkurzacz sobie poradzi ;)

 

Tutaj mam jeszcze jeden układ z dwiema kanapami. Z obu można widzieć przez okna las.

Wrzucam też wizkę z większą ilością miejsc: 2 kamapy + 2 fotele (te od teściowej ;)

 

salon z dwiema kanapami i fotelem.jpg widok na taras.jpg salon_dwie kanapy i dwa fotele.jpg

Edytowane przez moniss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lukasz69karolina, dzięki za kominiki :)

Prawdę mówiąc to marzy mi się kominek tunelowy, ale jak go tam umieścić , aby raz w roku nie przypiec gości przy stole? ;)

Trochę wąską mam tą jadalnię.

Ale może goście wybaczą, jeśli na wigilię nie będzie ognia w kominku ? :D

 

 

A tak na poważnie... Na jakiej wysokości można by zrobić taki dwustronny/tunelowy kominek aby ładnie wygladał tak z jednej jak i z drugiej strony?

Pod paleniskiem i tak planowałam zrobić wnękę na drewno.

Edytowane przez moniss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lukasz69karolina, dzięki za kominiki :)

Prawdę mówiąc to marzy mi się kominek tunelowy, ale jak go tam umieścić , aby raz w roku nie przypiec gości przy stole? ;)

Trochę wąską mam tą jadalnię.

Ale może goście wybaczą, jeśli na wigilię nie będzie ognia w kominku ? :D

 

 

A tak na poważnie... Na jakiej wysokości można by zrobić taki dwustronny/tunelowy kominek aby ładnie wygladał tak z jednej jak i z drugiej strony?

Pod paleniskiem i tak planowałam zrobić wnękę na drewno.

 

Na kominkach się nie znam ale wydaje mi się, że nikogo nie przypieczesz - pewnie są jakieś szyby chroniące przed oparzeniem, tak jak w piekarniku - inaczej rodzice wszystkich małych dzieci mieliby dylemat, czy nie zamontować kominka za 5 lat;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na kominkach się nie znam ale wydaje mi się, że nikogo nie przypieczesz - pewnie są jakieś szyby chroniące przed oparzeniem, tak jak w piekarniku - inaczej rodzice wszystkich małych dzieci mieliby dylemat, czy nie zamontować kominka za 5 lat;)

 

Taaa... to brzmi bardzo sensownie... :)

 

OK, znalazłam coś o szybach:

"System glass to dodatkowa szyba montowana we froncie drzwiczek wkładu kominkowego. Nadaje on kominkowi elegancki i nowoczesny wygląd. Szyba zewnętrzna jest chroniona przed nadmiernym nagrzewaniem, przez co zmniejsza ryzyko oparzenia. Powietrze, które zostało wstępnie ogrzane między dwiema szybami, znacznie podnosi temperaturę we wkładzie, dzięki czemu wzrasta efektywność spalania."

 

Ma ktoś taki system? Czy szyba jest ciepła, czy bardzo ciepła?

To teraz kolejny problem.

Na jakiej wysokości umieścić kominek, aby był widoczny z jednej i drugiej strony, ale na tyle nisko, aby spokojnie móc go obsługiwać.

Stół w jadalni będzie miał wysokośc nieco poniżej 80cm. Ale jeśli umieszczę go na takiej wysokości, to czy w części salonowej nie będzie to jednak zbyt wysoko?

Wpadłam na pomysł ;)

Ustawiłam krzesło w holu i popatrzyłam na drzwi wiatrołapu. Drzwi mają prostokątne poziome kwaterki. Wyobraziłam sobie, że jedna z nich to wkład kominkowy. Wysokość dolnej krawędzi 70-75 cm wydaje się odpowiednia :)

Edytowane przez moniss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja podziwiam, bo ja średnio się znam na tych wszystkich technicznych szczegółach, jakąś tam wizję mam, ale czasem to nawet trudno mi sprecyzować o jakie wnętrze mi chodzi. W każdym razie mogę polecić [za reklamę firmy się płaci - moderator], gdzie projektanci pomogli mi wprowadzić w życie zamysł salonu jaki sobie wymyśliłam. I jestem z efektu bardzo zadowolona :) Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Salon już jest. Ilość kanap, foteli i regałów na kasiążki będzie omawiana w przyszłym roku, przy okazji doboru oświetlenia ( na etapie robienia instalacji elektrycznych). Teraz czas na kolejną odsłonę części dziennej (chociaż na początku już trochę o tym było).

 

 

 

Część druga - kuchnia

 

kuchnia i spiżarka1.jpg

Może najpierw o tym, czego mi brakuje w obecnej kuchni:

- zamknięcia (niestety jest to niemal jednorzędowy aneks w pokoju dziennym)

- odpowiedniej ilości blatów

- stołu do wałkowania ciasta (no wiecie pizza, kulebiak, ciasteczka itp.)

- spiżarki

 

A teraz troche obrazków.

Kuchnia ze spiżarką, wg projektu:

kuchnia1.jpgkuchnia1a.jpg

Lodówka + szafeczka z blatem, ustawiona jet obok wejscia do spizarki (brązowe drzwi). Pomiędzy lodówką a zlewem jest wyjście na taras (o czym zawsze marzyłam).

Piekarnik jest pod płytą kuchenną, gdyż korzystam z niego tak średnio raz na tydzień.

W słupku mikrofalówka (z niej korzystam codziennie) oraz ekspres do kawy (dlatego w słupku, aby mieć więcej miejsca na blacie).

 

Trochę inne układy:

- dwa słupki

kuchnia2a..jpg

 

- dwa słupki i lodówka + "nerka" w rogu - robi się bardzo mało blatu w tej mojej kuchni

kuchnia3a..jpg

 

Czego mi brakuje w tych układach - stołu służącego do spożywania śniadań i wałkowania ciasta. Chociaż, gdyby w ostatnim układzie, wejście do spizarki było z jadalni (:p), to mógłby w kuchni sie zmieścić stolik.

Ach! Piekarnik wylatuje spowrotem na dół w jednen słupke z mikrofalą i ekspresem do kawy nad min.

Edytowane przez moniss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może wywalić spiżarkę w diabły....eeeee...tzn...troche dalej ;)

Na przykład pod schody i stworzyć tam kącik śniadaniowy otwarty na jadalnię....

Nie za dużo stołów naraz?

No i trzeba by jeszcze zrobić jakieś okno nad stolikiem (doświetlałoby tez jadalnię).

kuchnia i spiżarka2.jpg

 

A może ta spiżarka zrobiona z tej wnęki pomiędzy jadalnią a salonem, będzie jednak przeszkadzała w dstaniu się do salonu, lub korzystaniu z jadalni?

 

Ale za to, jak ładnie będzie wyglądała kuchnia :)

 

- w układzie L

kuchnia4.jpgkuchnia4a.jpg

 

- w układzie dwurzędwym

kuchnia5.jpg kuchnia5c.jpg

 

Ale porte-fenetre przy stoliku, to jednak za dużo światła południowego - lepsze będzie zwykłe okno z parapetem na wys. blatu stołu.

Edytowane przez moniss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co sądzicie o moich pomysłach? Da się z którymś z nich żyć? ;)

Który byłby najlepszy, czyli najwygodniejszy?

A może macie jakieś pomysły na to aby zjeść ciastko (mieć dużo blatu i stół) i mieć ciastko (czyli kuchnię jak najbardziej zamkniętą) ?

 

Widoki na półotwartą kuchnię z jadalni:

kuchnia5a.jpgkuchnia5b.jpg

 

A tu jeszcze wymiary jadalni i kuchni:

jadalnia i kuchnia_wymiary.jpg

Edytowane przez moniss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Mnie się nasuwa jeszcze wiele innych pytań. Np czy mogłabyś wrzucić do tego wątkszy obszar domu? Najlepiej by było jakbyś wrzuciła cały parter. Ze schodami można bardzo dużo zrobić. Z przejściem też - masz je na 1,59 m. Ja chciałabym zobaczyć wielkości pomieszczeń (tylko ścian działowych) zakreślając większe pole tego co jest na rysunkach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj u mnie luntrusk :)

Kominami można jeszcze ruszać, bo są na razie tylko na papierze.

Oryginalny plan przestrzeni dziennej (zmienione przeszklenia tarasowe):

rzut parteru_dwa kominy_opisy.jpg

 

Ze zmian salonowych planuję poszerzyć jedno przeszklenie, tak aby schodząc schodami z holu, można było widzieć las.

Dlaczego przeniosłam wcześniej kominy ze środka pomieszczenia pod podciag, tworząc tym samym kwadratowy salon? Ze względu na lepsze umiejscowienie komina nad dachem (byłby przytulony do ściany szczytowej głównej bryły domu, i ocieplony wraz z tą ścianą).

Jeden komin idzie od piwnicy (ceramiczny), drugi dopiero nad kominkiem w salonie (stalowy).

 

Co do kuchni, to nie potrzebowałam dużej, byleby była ze spiżarką.

Projekt powstał wiosną 2012roku, a od tego czasu trochę zmieniły się moje zwyczajach kuchennych - zaczęałm robić potrawy, przy przyrządzaniu których potrzebuję przestrzeni m.in. do wałkowania. Dlatego chciałabym mieć stół w kuchni (szkoda niszczyć ten w jadalni przenosząc tam cały ten bałagan). Spiżarkę mogłabym przenieść gdzieś dalej. Kuchnia jednak powinna być jak najbardziej zamknięta/osłonięta od jadalni.

 

Wrzucenie na forum całego parteru nic nie da, gdyż wyłacznie część dzienna jest na poziomie -90cm. Na fragmencie, który powyżej zamieściłam jest jeszcze wiatrołap oraz hol (oba prawie w całości) poziomu 0.

Schody do salonu muszą mieć co najmniej 150cm szerokości, aby nie wyglądały jak mroczne przejście, lecz coś bardziej reprezentacyjnego.

Może uda mi sie jeszcze zyskać trochę powierzchni dla kuchni (ok.10cm), kosztem schodów na poddasze i piwnicznych - ale to wyjdzie dopiero w budowie (będę tego pilnowała).

Edytowane przez moniss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym szła w s zupełnie inną stroną niz wszyscy - jak to ja :D

 

Ale tak na poważnie. Moniss schody u Ciebie zajmują bardzo dużo miejsca. Ja sobie podzieliłam Twoją powierzchnię na dwa ładne prostokąty. Teraz Twoje schody zajmują ponad połowe miejsca jednego z prostokątów :(. Zastanów się czy chcesz tak szerokie schody - przy tej szerokości budynku jaką masz nie będą one aż tak reprezantycyjne jak w pałacu. Schody mogą być piękne także jeśli nie są bardzo szerokie. Chodzi tylko o to by dobrać odpowiedni materiał na schody. Jeśli chcesz by dawały ciepły odcień daj drewno.

 

Ja zmniejszyłam schody tak by różnica między jednymi a drugimi nie była taka duża. I zrobiłam je węższe:

- 110 cm schody na poddasze

- 120 cm schody na hol

 

Otrzymałam w ten sposób piękne prostokąty o wymiarach (tu moga być błedy bo nie wiem jak sieroką masz ścianę plus elewacja - ja załozyłam 50 cm łaczną grubość):

 

- pierwszy to dla zamkniętej kuchni o wymiarach: 3,84 m x 4,23 m

- drugi dla dla salonu: 5,76 m x 5,76 m

 

Nie mam AutoCada (jak mnie nie zrozumiesz to zrobię zdjęcie komórką i wyślę jak będziesz chciała) więc opiszę.

 

Spiżarkę umieściłam w kuchni od ściany ze schodami. Potem blaty. Tu zmieści ci się stolik roboczy do przyrządzania konfitur od strony spiżarki lub w kąciku po prawej stronie tam gdzie są wrysowane okna. Od strony okna spokojnie zmieścisz duży stół. Ja bym sobie zrobiła panoramiczne okno w tej kuchni tak by jedząc przy stole można było podziwiać naturę z okna.

 

Kominy złączone "przykleiłabym" do ściany ze spiżarką.

 

Przy tym układzie uzyskujesz piękny salon. Jest ustawny i kominy nie zawadzają głownej komunikacji. Całkowicie zmieniłabym przeszklenie. Ale nie wiem gdzie jest najlepszy widok. Jeśli lubisz kwiaty to tak duży salon moze hybmieć piękną oranżerię. Na ścianie bez okien (to chyba północ?) możesz sobie zrobić meblościankę, TV. Nie wiem co lubisz - więc zgaduję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Jeden obraz - tysiac słów" - poproszę rysunek zanim się wypowiem :)

Może być w Paincie - łatwo się rysuje kreski i prostkąty :)

Z kuchni mam wyjście na taras, nie okno, chociaż gdybym likwidowała spiżarkę na rzecz stołu kuchennego, to dorobiłabym też dodatkowe okno.

 

Tylko problematyczny jest dla mnie ten kwadratowy salon, który powstanie. W jednym z moic pomysłów byl właśnei taki i specjalnie cześciowo odgrodziłam kominkiem zęść wypoczynkowa by zyskał na przytulności:

projekt salonu1b.jpgprojekt salonu1.jpgprojekt salonu1a.jpg

Edytowane przez moniss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...