Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa Ciepła czy warto ?


tofel3

Recommended Posts

Witam.

Jestem całkowicie zielony w tym temacie.

Czy talem troszkę, ale chyba trzeba mi to łopatologicznie wytłumaczyć.

 

Czy warto inwestować w Pompę Ciepła ?

Jakie macie koszty roczne użytkowania ?

Czy używanie Pompy Ciepła wychodzi taniej niż ogrzewanie weglęm czy ekogroszkiem ?

 

Czy taka pompa jest w stanie ogrzać dom zimą ?

Jaki zestaw jest najlepszy ?

Edytowane przez tofel3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 110
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam.

Jestem całkowicie zielony w tym temacie.

Czy talem troszkę, ale chyba trzeba mi to łopatologicznie wytłumaczyć.

 

Czy warto inwestować w Pompę Ciepła ?

Jakie macie koszty roczne użytkowania ?

Czy używanie Pompy Ciepła wychodzi taniej niż ogrzewanie weglęm czy ekogroszkiem ?

 

Czy taka pompa jest w stanie ogrzać dom zimą ?

Jaki zestaw jest najlepszy ?

 

Zadałeś bardzo ogolne pytania...

ad 1.Czy warto inwestować?....dla kogoś kto ma gaz pewnie nie, dla mnie bylo warto, ale kazdy ma inne priorytety i na to "warto" składają się zupełnie inne argumenty.

ad 2. Moje rozne koszty ogrzewania to około 1600 zł

ad 3. nie wiem nie grzewałem mojego domu weglem ani też ekogroszkiem :)

ad 4. Tak jest w stanie, tu nie ma magii...chociaż polowa mojej malej miejscowości uwaza ze jednak chyba jest...niestety to tylko fizyka.

ad. 5 Najlepszy zestaw jest taki który dla Twojego domu, twoich potrzeb a także położenia domu dobierze ktoś kto sie na tym zna.

 

Jeśli moje odpowiedzi są dla Ciebie zbyt ogólne...przykro mi...przeczytaj watek o pompach od poczatku. Każdy z nas to przeszedł, Ciebie też to nie ominie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Witam.

Jestem całkowicie zielony w tym temacie.

Czy talem troszkę, ale chyba trzeba mi to łopatologicznie wytłumaczyć.

Jeśli jesteś zielony w temacie to pora,żebyś przestał nim być wszak budujesz swój własny dom a z tego co twierdzisz,nie masz pojęcia jaki dom budujesz..

Czy dane źródło ciepła będzie tańsze czy droższe w eksploatacji/inwestycji zależy właśnie od domu tzn.ile będzie potrzebował energii na uzupełnienie strat ciepła,być może budujesz dom,w którym ani węgiel ani pompa ciepła nie będzie opłacalna ? Może najbardziej ekonomicznie wyjdzie grzanie prądem ?

Najpierw się dowiedz jakie Twój dom będzie posiadał zapotrzebowanie na ciepło a potem pytaj o system grzewczy :)

ad 1.Czy warto inwestować?....dla kogoś kto ma gaz pewnie nie

Czyżby ?

Dla mnie mającego gaz ziemny przy działce taniej było grzać bezpośrednio prądem niż gazem,dlatego olałem przyłącz gazu.

Po czasie widzę,że taniej było również zainwestować w powietrzną pompę niż w gaz ziemny :)

Być może piszesz o gruntowej vs gaz ziemny to się zgodzę,bo gruntowe ciągle są drogie przez konieczność wykonania kosztownego DZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy warto inwestować w Pompę Ciepła ?

Jakie macie koszty roczne użytkowania ?

Czy używanie Pompy Ciepła wychodzi taniej niż ogrzewanie weglęm czy ekogroszkiem ?

 

Dane masz u mnie w stopce. Wywnioskujesz sobie pewnie sam.

 

Czy taka pompa jest w stanie ogrzać dom zimą ?

 

Tak, przeciez glownie po to sie takie urzadzenie instaluje.

 

Jaki zestaw jest najlepszy ?

 

To juz jest tutaj "gruba prowokacja" kolego!

Tu na forum zawsze i dla kazdego "moja mojszosc jest najmojsza", nawet jesli twierdzi, ze jest inaczej. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

To może troszkę wyjaśnie.

Więc zacznijmy od domu.

 

Dom jest już zbudowany, jest to dom starszego budownictwa, za czasów kiedy wszystkie domy musiały być takie same.

Mury sa dość grube, są z pustaka żwirowego i jakiegoś pełnego bloczku.

Dom nie ocieplony, postawione mury i obdtynkowany czy jakoś tak.

Powierzchnia użytkowa ok 95 mk2.

Dom podpiwniczony, tam znajduje się też pokój letni w zime też ogrzewany,

Dach płaski. Czyli przez co nie ocieplony.

Dom w tej chwili ogrzewany gazem.

I tu najwarzniejsze, średni koszt ogrzewania zimną to 1000zł miesięcznie.

Czy mniej więcej już wyjaśniłem ?

Dodam że w przyszłym roku oczywiście dom będzie ocieplany, za pomocą najlepszych w tej chwili styropianu, grubość 10-12 cm. Knauf xTherm

Edytowane przez tofel3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom w tej chwili ogrzewany gazem.

I tu najwarzniejsze, średni koszt ogrzewania zimną to 1000zł miesięcznie.

Jeżeli zakładasz, że po przejściu na PC będzie taniej to raczej zła droga :(

Masz prawdopodobnie stare kaloryfery i jak widać duże straty ciepła. Skup się raczej na poprawie parametrów izolacji domu. Może też czas wymienić kocioł gazowy na nowy/o większej sprawności?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chłopaki dobrze prawią, wiele szczegułów sklłada sie na sprawność i koszty. Pierwszy podstawowy to ocieplenie domu... Potem można kombinować z pc. Musisz sobie odpowiedzieć na pytanie czy masz możliwość wykonania na działce wykopów by rozłożyć kolektory podziemne, czy ziemiemasz do tego celu 'odpowiednią' . Druga opcja to pompa powietrzna. Mój Mąż montował pc p-w w domu 200metrowym gdzie była instalacja olejowa. Klient płacił 7700za olej + drzewo do kominka. Bez zmiany kaloryferów ubiegły sezon zakończył kwotą 3600. Był bardzo zadowolony bo po pierwsze zapłacił dużo mniej a po drugie odeszlo mu palenie w kominku, a nie palił dla przyjemności tylko by oszczędzić na oleju.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To "troszke" zmienia postac rzeczy i chcialbym dobrze Cie kieruje. Popmpa to jest tanie w eksploatacji zrodlo ciepla, ale musi byc spelnione kilka warunkow, z ktorych chyba najwazniejszym jest niskotemperaturowe ogrzewanie w domu (podlogowka). Rozsadne ograniczenie zapotrzebowania domu na cieplo pozwoli Ci zainstalowac tansza jednostke o mniejszej mocy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyxis wcale nie jest potrzebna podłogówka... powiedz w którym 'starym' domu były robione podłogówki???? jej brak wcale nie jest przeszkodą. Mój mąż przerobil kilka domów z oleju i klienci są zadowoleni. Przerabiał też dom opalany drzewem (ogrzewanie takie jest uwazane za najtańsze), klient odetchnoł bo miał dość palenia drzewem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczesniej przedstawilem swoje koszta ogrzewania domu i dlatego aby pytajacy nie byl totalnie rozczarowany obwarowalem to pewnymi zalozeniami. Zeby bylo tanio nie da sie tego zrobic na starych grzejnikach. W takim wypadku moze miec co najwyzej taniej. Tanio a taniej to 2 rozne pojecia i samo zainstalowanie PCi nie bedzie recepta na grzanie domu za 1500zl/sezon. Dobrze, zeby to wiedzial przed podejmowaniem decyzji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy to co musze zrobić i czy da rade coś zrobić aby ogrzewanie Pompą Ciepła było tańsze od ogrzewania gazowego czy ekogroszku ?

 

Musisz na tyle docieplic dom, zeby sie miescil w mocy nie wiekszej niz 14-15kW. Pozwoli to na w miare rozsadne temperatury w instalacji CO ktorym da rade pompa ciepla. Niestety rachunki nie beda raczej jakies duzo nizsze od tych, ktore bys placil w takim domu grzejac gazem, bo nie dasz rady wykorzystac taniego pradu z drugiej taryfy (szybkie szacunki to sa tylko).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Koledzy to co musze zrobić i czy da rade coś zrobić aby ogrzewanie Pompą Ciepła było tańsze od ogrzewania gazowego czy ekogroszku ?

 

W Twoim domu nie sądzę,żeby pompa była dobrą alternatywą na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie,chcesz mieć bezobsługowo zostań przy gazie,chcesz się bawić w palacza,wybierz pellet ale nie węgiel ;)

 

Do grzejników musisz kupić pompę wysokotemperaturową,która jest znacznie droższa niż zwykła,przy grzejnikach będzie pracowała z kiepskim COP,przy grzejnikach nie zakumulujesz ciepła z tańszej taryfy,czyli będziesz grzał jednotaryfowo.To wszystko optuje do nie interesowania się pompą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyxis wcale nie jest potrzebna podłogówka... powiedz w którym 'starym' domu były robione podłogówki???? jej brak wcale nie jest przeszkodą. Mój mąż przerobil kilka domów z oleju i klienci są zadowoleni. Przerabiał też dom opalany drzewem (ogrzewanie takie jest uwazane za najtańsze), klient odetchnoł bo miał dość palenia drzewem.

Oczywiście, że podłogówka nie jest konieczna. Sam jestem na to doskonałym (prawdziwym) przykładem. Ale jest jedno "ale" ;) Ja zmieniłem propan na PC P-W i mam o połowę niższe koszty ogrzewania/CWU. W przypadku gazu ziemnego jeżeli będą jakiekolwiek oszczędności to będą one znikome i prawdopodobnie nigdy nie zrekompensują one kosztów instalacji PC.

Wybór PC na etapie projektowania/budowy to prawdopodobnie najtańszy sposób ogrzewania. Jednak montowanie PC jako zamiennika kotła gazowego na gaz ziemny jest wg mnie doskonałym interesem! ...ale tylko dla instalatora :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...