Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa Ciepła czy warto ?


tofel3

Recommended Posts

Ogrzewanie podlogowe nie jest zadna... Zadna koniecznoscia ani warunkiem uzytkowania PC.

Instalacja wszelakich PC do istniejacych domow jest powrzechna... A nie maja one ogrzewania podlogowego.... Kto bedzie rwal podlogi w calym domu aby zrealizowac Polskie przekonania?

 

Musisz czytac posty po 2x, zebys zrozumial sens.

 

Zeby TANIO grzac pompa ciepla, nie mozesz miec wysokotemperaturowego ogrzewania w domu. Tutaj strzalem w 10tke jest wlasnie podlogowka.

Druga sprawa, to ze cos mozna zrobic, wcale nie znaczy, ze nalezy to robic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 110
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Nie zgadzam się, że pompa nie nadaje się do starego nieocieplonego domu. Wg mnie można jeszcze więcej zaoszczędzić niż przy nowym dobrze ocieplonym domu domu i to sporo więcej!

1m3 gazu = 10kW koszt chyba coś koło 2.30 zł czyli 1 kw ciepła kosztuje 0,23 zł

Pompa COP 3 moc 9 kW koszt 1 kw ciepła przy 0,5 zł/kwh 0,16zł

Przy taryfie nocnej 1 kw ciepła 0,12 zł

Jak cos pomyliłem proszę nie krytykować tylko sprostować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgadzam się, że pompa nie nadaje się do starego nieocieplonego domu. Wg mnie można jeszcze więcej zaoszczędzić niż przy nowym dobrze ocieplonym domu domu i to sporo więcej!

1m3 gazu = 10kW koszt chyba coś koło 2.30 zł czyli 1 kw ciepła kosztuje 0,23 zł

Pompa COP 3 moc 9 kW koszt 1 kw ciepła przy 0,5 zł/kwh 0,16zł

Przy taryfie nocnej 1 kw ciepła 0,12 zł

Jak cos pomyliłem proszę nie krytykować tylko sprostować.

 

Przy grzejnikach "standardowych" i pompie PW SPF=3 to marzenie scietej glowy. Zaloz optymistycznie 2,5 a realnie blizej 2. Cene pradu jednotaryfowego policz 58gr, bo 50gr to chyba nierealnie tanio. O taryfie nocnej w takiej konfguracji raczej zapomnij. Nie przewymiarujez pompy na tyle a i SPF poleci ostro. O komforcie nie wspominam nawet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy grzejnikach "standardowych" i pompie PW SPF=3 to marzenie scietej glowy. Zaloz optymistycznie 2,5 a realnie blizej 2. Cene pradu jednotaryfowego policz 58gr, bo 50gr to chyba nierealnie tanio. O taryfie nocnej w takiej konfguracji raczej zapomnij. Nie przewymiarujez pompy na tyle a i SPF poleci ostro. O komforcie nie wspominam nawet.

 

COP B0/W45 kiedy miałeś 0 z gruntu? Stare kaloryfery wbrew pozorom dobrze pracują z pompą ciepła. Dlaczego zapomnieć o takiej konfiguracji w taryie nocnej? Zimą w nocy jest sporo zimniej niż w dzień nawet 60/40% jest opłacalne.

Po co przewymiarować pompę trzeba przewymiarować dolne źródło a nie pompę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to zawężamy?

 

Przecież PW to zło.

Nawet nie warto wspominać .:yes:

 

Widzisz, kazde porownanie ma to do siebie, ze sie do czegos odnosi. Porownujac PW z GW bedzie inaczej a porownujac PW do gazu jeszcze inaczej. Ja sie nie zafiksowalem na twierdzeniu, ze "PW to zlo". Chyba w tym wzgledzie zle mnie oceniasz jednak. Wszystko ma swoje miejsce w "szeregu". :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alez wiemy ze niska temp i podlogowka najlepsza... I to w kombinacji z PL PC G/W.

Ale nie kazdy bedzie strzelal w 10ke i rozpi... podlogi w calym domu kosztem posiadania podlogowki.

Jestem pewien ze slyszales o grzejnikach nisko temp jak i klimakonwektorach.

 

Ja sie odnosze do sytuacji zastanej. Nie sugeruje nigdzie robienia podlogowki, tylko stwierdzam fakt.

 

Widzialem nawet taki grzejniki. Lekki "koszmar", bo to prawie jak dodatkowe umeblowanie. Klimakonwektor mam jeden do chlodzenia. W domu praca takiego urzadzenia w dzien to nieporozumienie. O nocy nawet boje sie pisac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że niezależnie jakie pytanie ktoś zada to niektórzy muszą napisać jakie to PC są wspaniałe i są "lekiem na całe zło".

Może spróbujmy policzyć...

Przyjmijmy, że 1kWh ciepła z gazu kosztuje 0,23PLN a z PC pracującej z grzejnikami to 0,19PLN (SCOP=3, 1kWh prądu 0,58PLN).

Kolega napisał, że płaci zimą 1000zł miesięcznie za gaz. W takim razie 6000zł za rok będzie chyba bliskie prawdy?

6000/0,23=26087kWh (roczne zużycie energii cieplnej na ogrzewanie wyliczone z kosztów zużytego gazu).

Skoro przy PC mamy taniej o 4gr na każdej kWh to rocznie w optymistycznym wariancji zaoszczędzimy 1043zł.

Przy koszcie instalacji PC na poziomie 30tys. prosto liczona różnica zwraca się prawie 30lat...

A jak SCOP spadnie do 2,5 co w przypadku takiej instalacji jest bardzo prawdopodobne to całą tą PC będzie można o kant d...y roztrzaskać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autor wątku zadaje konkretne pytanie:

Koledzy to co musze zrobić i czy da rade coś zrobić aby ogrzewanie Pompą Ciepła było tańsze od ogrzewania gazowego czy ekogroszku ?

A co do przykładów:

Samochod Ci sie zwroci?

Ludzie kupuja drogie diesle bo sie zwracaja czy dlatego ze malo pala?

Jedni nie potrafią po prostu liczyć i chwytają się obiegowych opinii (takich jak twoje na temat PC), że diesel jest tańszy.

Inna grupa po prostu dużo jeździ i im różnica w cenie między samochodem z dieslem a benzyniakiem zwraca się w kosztach paliwa w czasie krótszym niż czas eksploatacji samochodu.

Lodowka Beko A kiedy sie zwroci a kiedy Siemens A++

Najprawdopodobniej obie popsują się tydzień po upływie gwarancji :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tofel3 - a może pytanie powinno brzmieć: jak przy takim domu (tu parametry) zaoszczędzić na ogrzewaniu?

bp PC to tylko jedno z rozwiązań.

jest wiele innych.

wśród tych wielu innych, jednym dość prostym jest porządna izolacja -a to oznacza więcej niż 10-12 cm styropianu.

 

Jednak punkt wyjścia do tych rozważań to zawsze policzenie zapotrzebowania domu na ciepło. Możesz to zlecić (tu na forum np. asolt) lub możesz to policzyć sam (ale musisz się wgryźć w temat).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że niezależnie jakie pytanie ktoś zada to niektórzy muszą napisać jakie to PC są wspaniałe i są "lekiem na całe zło".

Może spróbujmy policzyć...

Przyjmijmy, że 1kWh ciepła z gazu kosztuje 0,23PLN a z PC pracującej z grzejnikami to 0,19PLN (SCOP=3, 1kWh prądu 0,58PLN).

Kolega napisał, że płaci zimą 1000zł miesięcznie za gaz. W takim razie 6000zł za rok będzie chyba bliskie prawdy?

6000/0,23=26087kWh (roczne zużycie energii cieplnej na ogrzewanie wyliczone z kosztów zużytego gazu).

Skoro przy PC mamy taniej o 4gr na każdej kWh to rocznie w optymistycznym wariancji zaoszczędzimy 1043zł.

Przy koszcie instalacji PC na poziomie 30tys. prosto liczona różnica zwraca się prawie 30lat...

A jak SCOP spadnie do 2,5 co w przypadku takiej instalacji jest bardzo prawdopodobne to całą tą PC będzie można o kant d...y roztrzaskać.

 

Widze, ze czytasz "wybiorczo". To jest jakas patologia tego forum:

 

Niestety rachunki nie beda raczej jakies duzo nizsze od tych, ktore bys placil w takim domu grzejac gazem, bo nie dasz rady wykorzystac taniego pradu z drugiej taryfy (szybkie szacunki to sa tylko).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia dlaczego wziąłeś moją małą złośliwość do siebie pomimo, że była kierowana do kogoś innego :D Akurat w tym wątku gramy do tej samej bramki.

 

Siakos tak sie dziwnie poczulem, bo tez pisalem wlasnie o pompie, ale autor watku od tego wlasnie zaczal. Wnioski jak widac mamy z rachunkow podobne, wiec "gitara". :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego chcialbympompe

 

W sumie nic nie zmusza mnie aby izolacja na scianach była jak najlepsza.

Po prostu jest duża przepaść przy współczyniku przenikania ciepła między tymi płytami a styropianem.

A poza tym, nie wiem jak Ci to wytłumaczyć.

Ale jak są wstawione okna i wiadomo okna są wstawione w głąb sciany, i od okna do konca muru jest 16 cm. To nawet jak dodam te 10-12 cm już będzie 26 - 28 cm. Wiesz żeby to też jakoś wyglądało. Moze macie jakieś pomysły ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...