Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa Ciepła czy warto ?


tofel3

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 110
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Przy dobrej pompie P-W która jest tańsza od gruntowej koszty ogrzewania i tak będą tańsze niż gazem.

 

Nie wiem skąd takie przekonanie. Ale jeśli jesteś instalatorem, to dajesz inwestorowi taką gwarancję ?

Jeśli tak, to podaj namiary - "napędzę" Ci sporo inwestorów (teraz maja gazowe) zupełnie za darmo - ale uwaga wiąże się to z tym, że będę im doradzał co maja uczynić w przypadku kiedy takie (te) obietnice nie spełnią się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wcale nie byłbym tego taki pewien. Przy dobrej pompie P-W która jest tańsza od gruntowej koszty ogrzewania i tak będą tańsze niż gazem.

 

witam

 

i tu się z tobą zgadzam:)

 

przykład, który z klientem ostatnio "przerabialiśmy":

 

Roczne zapotrzebowanie na ciepło: 50 kWh/m2

Powierzchnia ogrzewana: 200 m2

Roczne zużycie energii: 10.000 kWh

 

Ilość osób: 4

Ilość wody o temperaturze 55*C: 50 l/osobę

Zakładane zużycie dzienne c.w.u.: 200 l

Roczne zużycie energii: 3.811 kWh

 

Roczne zużycie energii: 13.811 kWh

 

 

inwestycja w kocioł gazowy kondensacyjny z zasobnikiem + instalacja gazowa (koszty całkowite) - 14.000zł

Sprawność kotła: 95%

GAZ – cena za 1 kWh (dla zużycia 1.200-8.000 m3/rok): 0,27 zł/kWh

 

inwestycja w powietrzną pompę ciepła z zasobnikiem (koszty całkowite) - 24.000 zł

Zużycie procentowe - taryfa G12w (szczytowa): 30%

Zużycie procentowe - taryfa G12w (pozaszczytowa) : 70%

PRĄD - cena za 1kWh - taryfa G12w (średnia): 0,43 zł/kWh

COP: 2,5

PRĄD - cena za 1kWh - taryfa G12w (średnia po uwzględnieniu COP-u): 0,17 zł/kWh

 

Czyli w powyższym przykładzie już w 7 roku koszty (koszty inwestycji i eksploatacji) się wyrównają

 

mam nadzieję, że nigdzie nie popełniłem błędu

oczywiście nie uwzględniłem wzrostu cen prądu, gazu i zmiany pieniądza w czasie (tutaj niestety Nostradamusem nie jestem)

 

każdy przypadek jest inny - inna pompa, kocioł, inne nakłady, inne "zapotrzebowania na kWh"

 

pozdrawiam

Edytowane przez mar1973
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie ze rachunki moga byc zblizone... Aczkolwiek nigdy nie liczylem... A gaz mam za sciana.

A uwzglednia ktos opcje ze mozna gazu nie chciec :)

 

witam

 

dla tego dobrze, że jest wybór

dla jednych gaz, dla drugich pompa ciepła, dla innych jeszcze węgiel

każdy musi sobie sam odpowiedzieć na pytania co dla niego najlepsze

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze raz, czy jest wśród instalatorów taki, który zagwarantuje, że po wymianie istniejącego nowego kotła kondensacyjnego gazowego, na PCi P/W, będą niższe (znacznie) rachunki za energię potrzebną do ogrzania CO i CWU (bez zmiany przyzwyczajeń i sposobu życia domowników)?

 

Zagwarantuje, to znaczy, zapłaci karę umowną w wys. np. 20% wartości całości instalacji PCi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze raz, czy jest wśród instalatorów taki, który zagwarantuje, że po wymianie istniejącego nowego kotła kondensacyjnego gazowego, na PCi P/W, będą niższe (znacznie) rachunki za energię potrzebną do ogrzania CO i CWU (bez zmiany przyzwyczajeń i sposobu życia domowników)?

 

Zagwarantuje, to znaczy, zapłaci karę umowną w wys. np. 20% wartości całości instalacji PCi.

 

Zaden nie zagwarantuje:)

Ogrzewanie na gaz z rury, dobry kocioł z kondensatem, calość podlogowka da rade zblizyć sie nawet do gruntowej

Edytowane przez photos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Roczne zużycie energii: 10.000 kWh

Roczne zużycie energii: 3.811 kWh

Roczne zużycie energii: 13.811 kWh

 

GAZ – cena za 1 kWh (dla zużycia 1.200-8.000 m3/rok): 0,27 zł/kWh

 

PRĄD - cena za 1kWh - taryfa G12w (średnia po uwzględnieniu COP-u): 0,17 zł/kWh

 

Czyli w powyższym przykładzie już w 7 roku koszty (koszty inwestycji i eksploatacji) się wyrównają

 

dwa pytanka:

pierwsze - dla mojej ciekawości. Przy takim zużyciu energii to obciążenie cieplne budynku plus CWU będzie min 7kW. Jaką moc pompy policzyliście za 24000? Najlepiej podaj model lub jak to niemożliwe to moc.

 

drugie - jeśli założyć, że liczby się zgadzają to od 8 roku PC PW zaczyna dopiero na siebie zarabiać. A tak jakoś mam przekonanie, że w 12 roku pracy PC PW się rozjedzie i albo braknie części (co już jest spotykane dla dużo młodszych pomp) albo koszt naprawy zakręci się w cenie która zaprzepaści wszystkie oszczędności. Dużo czytam i jakoś nigdy nie czytałem opisu problemu ludzi co czekali na części do gazu miesiąc lub dwa; co płacili za serwis i dojazdy po 100, 200 km; którym producent proponuje nowy piec po 5 latach zamiast naprawiać bo już się nie opłaca. Za to takie historie o PC PW to nawet na tym forum nic nowego.

Żeby się nie okazało, że zamiast naprawiać lepiej kupić nową PC PW za 20 000. A w gazie w tym czasie .... no cóż generalnie niewiele się stanie, a jak już coś odpukać to masz setki gazowników pod ręka w byle wsi, części w 24h jak tylko kurierowi dorzucisz 20zł do przesyłki. Za to cenie gaz w perspektywie długofalowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mar1973

 

Owszem, analiza jest ok. Pytanie kto co lubi. Kotły też się psują, trzeba robić przeglądy itp. Wiadomo, że kogo nie stać i chce mieć tanio to kupi kocioł na węgiel i będzie miał tanio, ale kosztem dokładania paliwa, czyszczenia, magazynowania itp.

Pomp P-W nie należy skreślać, chodź uważam jednak, że są gorsze od gruntowych, jeśli chodzi o koszt wytworzenia 1kWh ciepła.

Chyba dobrym państwem gdzie by się to doskonale sprawdziło to Wielka Brytania. W miarę ciepłe i co najważniejsze, wilgotne zimy, czyli to co tygryski uwielbiają najbardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mar1973

 

Owszem, analiza jest ok. Pytanie kto co lubi. Kotły też się psują, trzeba robić przeglądy itp. Wiadomo, że kogo nie stać i chce mieć tanio to kupi kocioł na węgiel i będzie miał tanio, ale kosztem dokładania paliwa, czyszczenia, magazynowania itp.

Pomp P-W nie należy skreślać, chodź uważam jednak, że są gorsze od gruntowych, jeśli chodzi o koszt wytworzenia 1kWh ciepła.

Chyba dobrym państwem gdzie by się to doskonale sprawdziło to Wielka Brytania. W miarę ciepłe i co najważniejsze, wilgotne zimy, czyli to co tygryski uwielbiają najbardziej.

 

witam

 

tak jest jak piszesz

koszt 1kWh z gruntowej na pewno będzie niższy, w końcu COP jednej to powiedzmy 4 a drugiej 2,5

koszt inwestycji w gruntową też jest zaś trochę wyższy, każdy musi sobie indywidualnie wybrać co dla niego jest najbardziej optymalne

 

osobiście też wybrałbym sobie gruntową i w nowym domu też taką będę miał

 

dla przykładu:

ten sam klient brał pod uwagę pompę gruntową (odwierty od samego początku wykluczał)

 

inwestycja w powietrzną pompę ciepła gruntową z zasobnikiem (klient rozważał tylko pompy markowe, dla przykładu IVT GreenLine HA C7) + kolektor poziomy (koszty całkowite) - 36.000 zł

Zużycie procentowe - taryfa G12w (szczytowa): 30%

Zużycie procentowe - taryfa G12w (pozaszczytowa) : 70%

(tu od razu napiszę, klient nie zakładał, że nie będzie grzał tylko nocą)

PRĄD - cena za 1kWh - taryfa G12w (średnia): 0,43 zł/kWh

COP: 4

PRĄD - cena za 1kWh - taryfa G12w (średnia po uwzględnieniu COP-u): 0,11 zł/kWh

 

Czyli w powyższym przykładzie w 14 roku koszty (koszty inwestycji i eksploatacji) się wyrównają się z pompą powietrzną a w 10 z gazem

 

a czy pompy ciepła powietrzne najlepiej w Wielkiej Brytanii, pewnie tak, ale b. dużym "rynkiem" dla powietrznych pomp ciepła jest Skandynawia

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

tak jest jak piszesz

koszt 1kWh z gruntowej na pewno będzie niższy, w końcu COP jednej to powiedzmy 4 a drugiej 2,5

koszt inwestycji w gruntową też jest zaś trochę wyższy, każdy musi sobie indywidualnie wybrać co dla niego jest najbardziej optymalne

 

osobiście też wybrałbym sobie gruntową i w nowym domu też taką będę miał

 

dla przykładu:

ten sam klient brał pod uwagę pompę gruntową (odwierty od samego początku wykluczał)

 

inwestycja w powietrzną pompę ciepła gruntową z zasobnikiem (klient rozważał tylko pompy markowe, dla przykładu IVT GreenLine HA C7) + kolektor poziomy (koszty całkowite) - 36.000 zł

Zużycie procentowe - taryfa G12w (szczytowa): 30%

Zużycie procentowe - taryfa G12w (pozaszczytowa) : 70%

(tu od razu napiszę, klient nie zakładał, że nie będzie grzał tylko nocą)

PRĄD - cena za 1kWh - taryfa G12w (średnia): 0,43 zł/kWh

COP: 4

PRĄD - cena za 1kWh - taryfa G12w (średnia po uwzględnieniu COP-u): 0,11 zł/kWh

 

Czyli w powyższym przykładzie w 14 roku koszty (koszty inwestycji i eksploatacji) się wyrównają się z pompą powietrzną a w 10 z gazem

 

a czy pompy ciepła powietrzne najlepiej w Wielkiej Brytanii, pewnie tak, ale b. dużym "rynkiem" dla powietrznych pomp ciepła jest Skandynawia

 

pozdrawiam

 

Witam ponownie

 

Wiesz, ten stosunek grzania w drogiej do taniej, jako 30/70 spokojnie można przesunąć do 10/90. Sporo użytkowników pisało na forum, że przy nawet dużych mrozach (np. Pyxis) pompa nie wychodziła poza tanią taryfę, więc tutaj dodatkowa korzyść w kosztach w stosunku do gazu.

A co do Wielkiej Brytanii, to stwierdziłem tylko, że tam pompy powietrzne dawałyby sobie b. dobrze radę ze względu na charakterystyczny wilgotny klimat tego państwa, nie mam danych o ich wykorzystaniu tam :)

Edytowane przez R90
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak koniecznym warunkiem jest przewymiarowanie pompy (tak z 30%). Wtedy mozna leciec non stop w taniej. Wazne jest tez efektywniejsze wykorzystanie tych 2h taniego pradu w dzien (wiekszosc taryf jednak ma takie "tanie okienko"). Poprawia to komfort, bo te 2h pracy cos wtedy do bilansu cieplnego "podlogi" faktycznie wnosza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dwa pytanka:

pierwsze - dla mojej ciekawości. Przy takim zużyciu energii to obciążenie cieplne budynku plus CWU będzie min 7kW. Jaką moc pompy policzyliście za 24000? Najlepiej podaj model lub jak to niemożliwe to moc.

 

drugie - jeśli założyć, że liczby się zgadzają to od 8 roku PC PW zaczyna dopiero na siebie zarabiać. A tak jakoś mam przekonanie, że w 12 roku pracy PC PW się rozjedzie i albo braknie części (co już jest spotykane dla dużo młodszych pomp) albo koszt naprawy zakręci się w cenie która zaprzepaści wszystkie oszczędności. Dużo czytam i jakoś nigdy nie czytałem opisu problemu ludzi co czekali na części do gazu miesiąc lub dwa; co płacili za serwis i dojazdy po 100, 200 km; którym producent proponuje nowy piec po 5 latach zamiast naprawiać bo już się nie opłaca. Za to takie historie o PC PW to nawet na tym forum nic nowego.

Żeby się nie okazało, że zamiast naprawiać lepiej kupić nową PC PW za 20 000. A w gazie w tym czasie .... no cóż generalnie niewiele się stanie, a jak już coś odpukać to masz setki gazowników pod ręka w byle wsi, części w 24h jak tylko kurierowi dorzucisz 20zł do przesyłki. Za to cenie gaz w perspektywie długofalowej.

 

witam

 

ad 1) pompa ciepła Panasonic Aquarea seria F 9kW 3-fazowa (8,3kW w -15'C/35'C)

 

ad 2) chyba przeceniasz wytrzymałość ("bezawaryjność") kotłów gazowych, najczęściej wymieniamy kotły po właśnie 10-12 latach!!!

czy części do kotłów gazowych są tanie - tak i nie, można i to nie rzadko, na forach poczytać o tym jakie są koszty naprawy kotłów gazowych, jak padnie płyta to parę tysięcy, a nie tylko sterowanie pada

 

a serwis przy pompach ciepła - zgadza się dla klientów to jest problem!!!

"każdy" może zamontować pompę ciepła ale nie każdy potrafi, a co najważniejsze chce serwisować

na rynku pomp ciepła "większość" producentów-dostawców ma specyficzne podejście do serwisu

ten co montuje - ten serwisuje, w kartach gwarancyjnych jest napisane, że serwis zapewnia instalator pompy, a części producent-dostawca (a koszt serwisu jest zawarty w udzielonym rabacie)

dlatego ja nie zamontuje pompy ciepła u klienta, który mieszka "daleko", takich "montaży" nie rozumiem (maksymalnie 2-3 godziny od siedziby firmy)

o tym wielu użytkowników nie wie, bo nikt im o tym nie mówi, a potem płacz

sami sobie zamontują, albo "pierwszy-lepszy" instalator

pompę można kupić np. na allegro, ale allegro serwisu nie zapewnia!!!

tu na pewno jest przewaga kotłów gazowych

 

ważne są jeszcze ceny gazu i prądu

tu jak już pisałem Nostradamusem nie jestem, ale klienci śledzą ruchy, w najbliższym czasie ceny prądu spadną - takie są zapowiedzi (oby to była dłuższa tendencja), a ceny gazu w przyszłym roku nie spadną

 

dlatego też klienci-użytkownicy kierują się i winni się kierować różnymi względami

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to jest właśnie z cenami gazu. Czy są one stałe od strony 'ruskiej' a nasz rząd zmienia je, nakładając jakies akcyzy, podatki itp?

Niestety ale co jakiś czas jest spora podwyżka i dalej pewno tak będzie, a za podpisanie tak niekorzystnych umów z ruskimi (wysokie stawki), to Walduś Pawlaczek powinien być puszczony na Syberię w samych klapkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

 

Wiesz, ten stosunek grzania w drogiej do taniej, jako 30/70 spokojnie można przesunąć do 10/90. Sporo użytkowników pisało na forum, że przy nawet dużych mrozach (np. Pyxis) pompa nie wychodziła poza tanią taryfę, więc tutaj dodatkowa korzyść w kosztach w stosunku do gazu.

A co do Wielkiej Brytanii, to stwierdziłem tylko, że tam pompy powietrzne dawałyby sobie b. dobrze radę ze względu na charakterystyczny wilgotny klimat tego państwa, nie mam danych o ich wykorzystaniu tam :)

 

witam

 

można oczywiście, można nawet zbliżać się do 100% w taniej

 

nie każdy jednak chce "przegrzewać" - utrzymywać nocą temperaturę w pomieszczeniach większą o 1'C

ja też należę to tych osób - wolę nocą trochę chłodniej i już

poza tym w wielu przypadkach "bytność-życie" domowników (nie patrzę oczywiście na łikendy) mieści się w godzinach 6-8, a potem 14-15-16 do 22, później sen tu przecież może być niższa temperatura, i praca szkoła

 

tu każdy musi sam sobie wybrać co dla niego jest najlepsze

 

inaczej oczywiście sprawy się mają przy zamontowaniu "odpowiedniego" bufora - ale tu są oczywiście zwiększone koszty inwestycji, trochę niższe COP-y

 

dla przykładu powiem, w Niemczech (pracowałem tam parę lat)

tam większość instalacji z buforami oczywiście, a tam gdzie nie było buforów nikt nie grzał tylko w tańszej taryfie - nocą, w znacznej większości domów ustawiane były standardowe programy na sterowniku pokojowym, gdzie nocą i w czasie nie bytności w domu niższa temperatura

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to jest właśnie z cenami gazu. Czy są one stałe od strony 'ruskiej' a nasz rząd zmienia je, nakładając jakies akcyzy, podatki itp?

Niestety ale co jakiś czas jest spora podwyżka i dalej pewno tak będzie, a za podpisanie tak niekorzystnych umów z ruskimi (wysokie stawki), to Walduś Pawlaczek powinien być puszczony na Syberię w samych klapkach.

 

witam

 

ceny gazu to ciężka sprawa

trzeba mieć nadzieję, że gazoport coś zmieni, a może łupki:p

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...