Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa Ciepła czy warto ?


tofel3

Recommended Posts

a tak w ogóle dzisiaj po budowie zajechałem do gościa i skończyłem mu spawać gruntówkę samoróbkę coplelanda 6kw kupił za 1300zł + cała reszt musze go zapytać ile "wyszło" za całość ja dorzuciłem mu tylko preso i 407c tak że pyxis twój pracodawca ze strzegomia ma uczciwą konkurencję (uczciwa bo oczywiście tania) Edytowane przez mkm silesia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 110
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

no przecież wszystkie gruntówki mają coplelanda, w volvo są silniki forda, zawory rozprężne danfoss albo alco, a u mnie w gliwicach robią dywaniki od opla do kijanki (firma hp obok fabryki opla) to tez jakaś zmowa? Panasonic sprzedaje piece dimplexa w Japonii dimplex sprzedaje pompy (splity) pansonica w europie danfoss robi swoje scrole a do pomp pakuje copelandy toyota robi pompy ghp pod marka aisin silniki gazowe z tych pomp były w ghp sanyo panasonic wykupił sanyo i teraz ma ghp a to wszystko z silnikiem nissana który chyba coś tam robi z renault

a jak jest w twojej branży może inaczej to podobno globalizacja się nazywa słyszałeś o czymś takim?

http://www.ghp-poland.com/index.php/pompy-ciepla-ghp

http://www.panasonic.pl/html/pl_PL/Produkty/Rozwi%C4%85zania+profesjonalne/VRF/Systemy+GHP/7541005/index.html

Edytowane przez mkm silesia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisało kilku instalatorów, ale jakoś żaden nie chce "zadowolić" inwestorów, wymieniając istniejący system grzewczy.

 

W swojej solidarności zawodowej nie "widzą" również jak naciąga się tu potencjalnych inwestorów, na "słupki potwierdzające" ich świetliste teorie.

 

Trzeba być ślepym, ale tacy nie czytaja ani nie piszą literkami aby nie widzieć:

 

PRĄD - cena za 1kWh - taryfa G12w (średnia): 0,43 zł/kWh

COP: 4

PRĄD - cena za 1kWh - taryfa G12w (średnia po uwzględnieniu COP-u): 0,11 zł/kWh

 

 

Jak to ma być dla debili, to czemu nie przyjąć średniej 0,2 i 0,05 ? - wyjdzie, że PCi spłaci się w dniu zakupu - nawet w porównaniu dla paliwa stałego.

 

Zawsze twierdziłem i twierdzę, że PCi nie dla idiotów, a część wpisów potwierdza to, że niektórzy "tutejsi" instalatorzy, swoją ofertę kierują właśnie do idiotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

można oczywiście, można nawet zbliżać się do 100% w taniej

 

nie każdy jednak chce "przegrzewać" - utrzymywać nocą temperaturę w pomieszczeniach większą o 1'C

ja też należę to tych osób - wolę nocą trochę chłodniej i już

poza tym w wielu przypadkach "bytność-życie" domowników (nie patrzę oczywiście na łikendy) mieści się w godzinach 6-8, a potem 14-15-16 do 22, później sen tu przecież może być niższa temperatura, i praca szkoła

 

tu każdy musi sam sobie wybrać co dla niego jest najlepsze

 

inaczej oczywiście sprawy się mają przy zamontowaniu "odpowiedniego" bufora - ale tu są oczywiście zwiększone koszty inwestycji, trochę niższe COP-y

 

dla przykładu powiem, w Niemczech (pracowałem tam parę lat)

tam większość instalacji z buforami oczywiście, a tam gdzie nie było buforów nikt nie grzał tylko w tańszej taryfie - nocą, w znacznej większości domów ustawiane były standardowe programy na sterowniku pokojowym, gdzie nocą i w czasie nie bytności w domu niższa temperatura

 

pozdrawiam

 

Widzę że teoretyzujesz.

 

Ja z praktyki moge powiedzieć że jeśli mam temp ustawioną na 22 st. do godz 20 to nie wiem co musiałbym zrobic aby obniżyć na godz. 22 na 21 lub mniej. 21 st moge mieć nie wczesniej niż o 1 w nocy w zalezności od temp zewnętrznych, dlatego staram się w sypialni utrzymywać trochę niższą temperaturę. Co do przegrzewania nocnego to też nie wiem o czym mowa bo np ja temp nocną mam ustawioną na 21,5 i PC przy temp. zewn. do -5 praktycznie w nocy się nie załącza. Grzeję dopiero nad ranem w godz 3-6 z przerwą na grzanie CWU. To powoduje podniesienie demperatury na czas kiedy rano wstajemy. Póżniej do 13 znowu obniżona 21,5 a nastepnie od 13 do 20 22.

Co to wg ciebie jest ,,odpowiedni" bufor. I jakiej wielkosci były w Niemczech gdzie dwa lata pracowałeś i ile energii pozwalały zmagazynować i do jakich temperatur były ładowane?

 

I jeszcze w jaki sposób ci niemieccy specjalisci obniżali temperatury wychodząc do szkoły, pracy ......otwierali okna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że teoretyzujesz.

 

Ja z praktyki moge powiedzieć że jeśli mam temp ustawioną na 22 st. do godz 20 to nie wiem co musiałbym zrobic aby obniżyć na godz. 22 na 21 lub mniej. 21 st moge mieć nie wczesniej niż o 1 w nocy w zalezności od temp zewnętrznych, dlatego staram się w sypialni utrzymywać trochę niższą temperaturę. Co do przegrzewania nocnego to też nie wiem o czym mowa bo np ja temp nocną mam ustawioną na 21,5 i PC przy temp. zewn. do -5 praktycznie w nocy się nie załącza. Grzeję dopiero nad ranem w godz 3-6 z przerwą na grzanie CWU. To powoduje podniesienie demperatury na czas kiedy rano wstajemy. Póżniej do 13 znowu obniżona 21,5 a nastepnie od 13 do 20 22.

Co to wg ciebie jest ,,odpowiedni" bufor. I jakiej wielkosci były w Niemczech gdzie dwa lata pracowałeś i ile energii pozwalały zmagazynować i do jakich temperatur były ładowane?

 

I jeszcze w jaki sposób ci niemieccy specjalisci obniżali temperatury wychodząc do szkoły, pracy ......otwierali okna?

 

witam

 

co do wielkości buforów - rzadko kiedy montowane były bufory mniejsze niż 1.000l

a ile energii - wzór już kilka razy podawałem w różnych wątkach na forum, bo wielu z "aktywnych pisarzy" wcale go nie znało , np. twierdziło że 1 KWh ogrzewa zbiornik c.w.u. do temperatury 40-50'C zużywając nie więcej niż 1kWh (ty go zapewne znasz)

 

to, że Niemcy montują bufory związane jest m.in. z taryfami przeznaczonymi dla pomp ciepła i ich ograniczeniami, to kiedy będzie tańszy prąd do grzania pompą ciepła zależy od dystrybutora energii - wszystko się dzieje automatycznie, to "elektrownie" załączają (mogą załączyć) pompy ciepła w taniej taryfie

 

"niemieccy specjalisci" nic nie robią, wszystko działa automatycznie, raz nastawią i działa, nie kombinują z własnymi nastawami, nie wymyślają własnych teorii (choć pewnie i tacy się znajdą), jak jest problem to dzwonią do swojego instalatora, pewnie stać ich ktoś powie, zgadza się i poprzez to żyją długo i szczęśliwie

po prostu nie kombinują, tam nie jest tak u nas, że "wolnoć Tomku w swoim domku" - jest projekt, jest inspektor i jest porządek, jak zrobisz "inaczej" niż w projekcie - to nie ma odbioru, nie da się nic "przykombinować", a u nas każdy zna się (lub chce) na wszystkim

 

piszesz: "Póżniej do 13 znowu obniżona 21,5 a nastepnie od 13 do 20 22" - popatrz moi klienci podobnie sobie ustawiają, ja proponuję ustawić 2-3 godziny załączanie lub wyłączanie wcześniej przed godziną, dla której chcemy mieć daną temperaturę - oczywiście ze względu na bezwładność

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...