Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Na moich młodych świerkach pojawiły się czarne narośla w miejscu rozwidlenia gałązek. Zainfekowane drzewa nie wypuszczają nowych przyrostów. Czym to zwalczyć, wygląda na chorobę grzybową, może fizjologiczną, raczej nie jest to żaden szkodnik, bo po zeskubaniu narośli nie widać żadnych żyjątek. Miał ktoś już taki problem? Proszę o pomoc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 437
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Takie jak by z igiełkami..jak tyciuśkie szyszki??

Jeśli tak, to jest to mszyca ochojnik.

Charakterystycznym objawem bytności ochojnika są powyginane,powykręcane gałązki w pobliżu owego zgrubienia.

Jedynym ratunkiem jest preparat o nazwie "Confidor".

Istnieje też wersja parafinowa, ale okrutniaście droga (nazwy tego odpowiednika nie pamiętam).

pozdrawiam ziabiście

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasadziłam w tym roku 10 dębów w ogrodzie. Kupione ze szkółki lasów państwowych. Przyjęły się i mają listki ale od razu zaatakowała je jakaś choroba bo listki są jakieś karłowate i ogólnie skręcone. Co to może być? Czy może ktoś miał to samo? Kupiłam też klony ale one są w porządku...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tego szkodnika. A cholera jasna, myslalam, ze to może początki szyszeczek. Shit. :evil:

Zdaje się, ze stwory juz wyleciały szukać ofiar wśród modrzewii. Co mam zrobic z naroslami: 1 - czarne po starych jajkach i szyszkopodobnych? zeskrobać i spalić? Podobno pryskanie jest juz spóźnione, trzeba wczesą jesienia lub wiosną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje dęby w tym roku spotkało to samo.

Listki się rozwinęły i zaschły poskręcane.

Wrzucam wątek na górę. Może ktoś coś doradzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomek1950 to poskręcanie i zczernienie liści jest wynikiem wiosennych przymrozków, które pewnie zmroziły liście Twojego dębu. Przejdzie, nic debowi nie będzie. W ostateczności póści pedy świętojańskie.

Aga75 - a czy Twoje dęby już póściły nowe, zdrowe listki? Bo najprawdobniej spotkało je to samo. Za mało danych żeby coś powiedzieć konkretnego :D .

 

Darz Bór :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Puściły listki i od samego początku były takie małe i poskręcane... Co prawda na dwóch dębach mniej ale jednak. W poprzednią sobotę widziałam że dwa kolejne dęby zbieraja się do puszczenia listków i ciekawa jestem co z tymi będzie. Dzwoniłam do szkółki w której kupiłam te dęby i powiedzieli żeby je przyciąć. Mam nadzieję że nie zmarnieją całkiem bo są już takie ładne - prawie 2m... I chyba to rzeczywiście wina przymrozków bo moi budowlańcy mówili że w nocy było nawet -5 - w maju!

 

Dzięki za pocieszenie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomóżcie- posadziłam piękne świerki srebrne- prawie 1,5 metrowe- jako żywopłot. I katastrofa- po 2 miesiącach 3 z nich wyglądają jakby miały zaraz umrzeć- są brązowo-żółte- no po prostu bez życia. Dałam im już środek przeciw brązowieniu igieł ale nic nie dał. Nie mam pojęcia co się dzieje? :cry:

Pomóżcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomóżcie- posadziłam piękne świerki srebrne- prawie 1,5 metrowe- jako żywopłot. I katastrofa- po 2 miesiącach 3 z nich wyglądają jakby miały zaraz umrzeć- są brązowo-żółte- no po prostu bez życia. Dałam im już środek przeciw brązowieniu igieł ale nic nie dał. Nie mam pojęcia co się dzieje? :cry:

Pomóżcie

 

Nawożenie na tym etapie w niczym nie pomoże - wygląda na to że się nie przyjeły - czy napewno miały wystarczająco duzo wody po posadzeniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam więc nadzieję że i u mnie tak będzie :) Trochę się co prawda martwiłam bo wszystkie inne drzewka z tej szkółki się przyjęły i maja ładne listki. Co prawda te dęby były taniutkie ale nie oto chodzi - już bym chciała mieć drzewa a nie kikuciki :( .

 

pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...