Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 437
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jestem już jestem na wezwanie.

 

Mamy tu dwa problemy - z jednym już umiemy walczyć bo to przędziorki, a drugi jest trochę bardziej skomplikowany.

Ale wyobraźcie sobie, że właśnie 2 godziny temu miałam takich "pacjentów". Te objawy a więc, zasychanie górnych fragmentów gałązek na tujach, cypryśnikach i to w tej chwili nawet gwałtowne to niestety zamieranie pędów. Sprawcą są grzyby z rodzaju Pestalotia ale też z Didymella. Problem o tyle złozony, że w zasadzie to co jest polecane do zwalczania jest mało skuteczne. Poleca się Sportak i Topsin. Osobiście radzę, jeśli jest mało objawów to zeschnięte gałązki poobcinać a potem zabieg. Proponuje jeszcze - mimo że nie zarejestrowany - zastosować Amistar. zabieg powtórzyć po 14 dniach.

Choroba ta występuje od zawsze ale była uważana za mało szkodliwą, teraz doszedł jeszcze jeden gatunek (przez sprowadzanie nowych odmian np. z Holandii) i zrobiła się zjadliwa ( Nie chwaląc się pierwsza w Polsce opisałam tego parszywca :oops: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłam, że moje iglaki schną od środka gałązek. CYprysik gubi od dołu. Padł mi też rododendron. Niestety trochę sprawę przegapiłam i do tej pory się za nie nie zabrałam (wesele siostry). Wczoraj kupiłam w sklepie jakiś proszek do rozrobienia i podlania (Substrala) Podobno ta zaraza co to ją u siebie mam idzie od korzenia. Jak już wrócimy z wesela to zrobię kilka fotek żeby poprosić o lepsza diagnoże-chyba, że przez tydzień mi wszystko padnie :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje cyprysy maja zółte gałżki od srodka..na zewnatrz okaz zdrowia... :cry: co to za zaraza???

W środku żółte to najpewniej sprawa żywieniowa. Niedobory niektórych składników pokarmowych powodują, że roślina przedtransportowuje je do najmłodszych części.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłam, że moje iglaki schną od środka gałązek. CYprysik gubi od dołu. Padł mi też rododendron. Niestety trochę sprawę przegapiłam i do tej pory się za nie nie zabrałam (wesele siostry). Wczoraj kupiłam w sklepie jakiś proszek do rozrobienia i podlania (Substrala) Podobno ta zaraza co to ją u siebie mam idzie od korzenia. Jak już wrócimy z wesela to zrobię kilka fotek żeby poprosić o lepsza diagnoże-chyba, że przez tydzień mi wszystko padnie :(

Ewa czekam na fotki i myślę że podobnie jak Teska jest coś nie tak z dokarmianiem, a pani w sklepie dobrze radziła tylko źle tłumaczy

    a (gdzieś w którymś kościele biło ale nie wiedziała w którym), kupiłaś substral a to tylko dobrze skomponowany nawóz - nie ma tam jekiegoś cuda ratujące lub powodującego, że roślina jest zielona i bujna. Strasznie mnie denerwuje ten opis na Substralu i innych tego typu, że np. przeciw brązowieniu czy opadaniu igieł - bo co ma piernik do wiatraka - bzdura reklamowa i tyle - to tylko jedzonko dla roślin i z tego co pamiętam spora dawka magnezu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o radę.... moje tuje - brabanty zrobiły się wiotkie, przeginają się w różne stony. Mają ładne zielone igły, świeże odrosty ale nie trzymają pionu. Co mam z tym zrobić ?

Prawdopodobnie przenawożone.

Przyciąć i dać sobie spokój z nawożeniem.

 

...

 

Być może nawożenie głównie azotem - brak składników do budowania zdrewniałych cześci rosliny - uzywać nawożenia wieloskładnikowego.

Czym było wcześniej nawożone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wciornastek.....

 

ja mam nawoz do iglakow Pokonu- sypalam juz te tuje. To czym jeszcze sypac????

 

a moze potraktowac je tym siarczanem magnezu???

 

Co polecasz zeby je nakarmic???

Tesko problem jest o tyle złożony, że jeśli już nawoziłaś i nadal rudzieją w środku to przyczyn może być kilka. Jedzonko to najczęściej spotykana sprawa - ale i tu trzeba zrobić bardzo dokładny wywiad z "pacjentem" i jego właścicielem bo jest coś takiego jak dostępność składników dla rośliny związana z naturalnymi warunkami glebowymi i tu możesz nawozić i wariować a i tak marny efekt. Takim najbardziej znanym czynnikem to warunkującym jest pH.

Kolejna sprawa to nadmierne zagęszczenie roślin lub ich taka uroda (np tacą stare igiełki czy łuski.

O szkodnikach już wiesz, może być również sprawa grzybowa.

Dlatego proszę o jak najwiecej szczegółow. tj. jaka gleba (piach, glona etc.), pH, czy podlewasz, kiedy zobaczyłaś że coś nie tak, czy proces występuje co roku, jak gęsto są posadzone rośliny itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o radę.... moje tuje - brabanty zrobiły się wiotkie, przeginają się w różne stony. Mają ładne zielone igły, świeże odrosty ale nie trzymają pionu. Co mam z tym zrobić ?

Prawdopodobnie przenawożone.

Przyciąć i dać sobie spokój z nawożeniem.

 

...

 

Być może nawożenie głównie azotem - brak składników do budowania zdrewniałych cześci rosliny - uzywać nawożenia wieloskładnikowego.

Czym było wcześniej nawożone.

Jeszcze coś dodam z podwórka producenta i żeby wszystkim zwrócić na to uwagę. Przy kupowaniu roślin warto spojrzeć ile sadzonek jest w 1 pojemniku. Dobrzy producenci w przypadku roślin które w pojedynkę są długie i cieńkie sadzo 2 do 3 sadzonek i to otrzymujemy jako 1 sztukę. Wielu producentów "prowadzi" rośliny tj. przycinaniem odpowiednio formuje abu nabrały odpowiedni kształt. Dlaczego o tym piszę bo mam wrażenie że wspomniane brabanty były od początku wiotkie i cieńkie. Trebor jeśli możesz to powiedz coś jak wyglądały Twoje rośliny gdy je kupowałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za porady. Brabanty były pojedyncze, dość wysokie ok. 60cm. W pierwszym roku rosły normalnie. Na wiosnę podsypałem nawozem do iglaków - tak sie nazywał. Po jakimś czasie zaczęły wiotczeć. Obecnie trochę się poprawia, rosna bardzo ładnie, są żywo zielone, troche sztywnieją.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za porady. Brabanty były pojedyncze, dość wysokie ok. 60cm. W pierwszym roku rosły normalnie. Na wiosnę podsypałem nawozem do iglaków - tak sie nazywał. Po jakimś czasie zaczęły wiotczeć. Obecnie trochę się poprawia, rosna bardzo ładnie, są żywo zielone, troche sztywnieją.

I znowu to co zwykle brak cierpliwości. W przyrodzie wszystko ma swój czas i niestety to trwa nawet wiele wiele lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, nie wiem czy u mnie to tylko sprawa żywieniowa. Roślinki nawoziłam w tym roku i dawałam nawóz przeciw żółknięciu igieł. Iglak, który padł całkowicie sechł ratami. Tak po gałązce. Wycinałam te suche az w końcu nie było juz co wycinać.

Z tych co teraz schną usunęłam ile się dało suchych i zebrałam z ziemi. Roślinki podlałam tym substralem i spryskałam jakimś świństwem na robale. Troszke są teraz gołe ale może się uratują. Zdjęć na razie niestety nie mam. Ale wesele się udało :))))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od ubieglego roku choruje mi młoda lipka kilkuletnia. Liście pokrywają się niedużymi,brązowymi plamkami (średnicy 2-4 mm), dość szybko żółkną - w zeszłym roku już od lipca były żółtawe. Pokazywałem te liście w zeszłym roku w dwóch dużych sklepach ze środkami ochrony roślin. Powiedzieli, że to grzyb, ale nic bliższego o nim nie mówili. Dali jakiś środek grzybobójczy, opryskałem. Lipa przeżyła. W maju opryskałem profilaktycznie tym samym co w ubieglym roku. Liście są ciągle zielone i przyrosty są nieco lepsze niż w ubiegłym roku. Niestety, od kilkunastu dni znowu pojawiają się na liściach brązowe plamki, a liście choć zielone robią się lekko matowe i nie wyglądają zdrowo. Może ktoś wie co to za grzyb i czym go się zwalcza, bardzo szkoda mi ładnej lipki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...