Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piec kondensacyjny ACV


aswolska

Recommended Posts

Witam,

 

Czy ktos z Was uzywa, albo slyszal o piecach kondensacyjnych z zamknieta komora ACV???

Instalatorzy bardzo namawiaja nas na ten piec, rekomendujac ze jest BARDZO DOBRY, ale tez i drogi. Jest u nas dostepny serwis tej firmy.

Nie jestem jednak do konca przekonana, bo malo opinii uzytkownikow znalazlam na temat tego pieca i nie wiem z czego to wynika??? Moze poprostu jest za drogi i dlatego nikt go nie kupuje (wstepna cena to okolo 15K)??? Doradzcie prosze, moze mieliscie do czynienia z tym piecem.

 

Dom nasz to okolo 160m2 (parter i poddasze) + ogrzewana piwnica ok. 100m2.

Caly parter to tylko podlogowka + drabinka w lazience + maly grzejnik w wiatrolapie.

Na poddaszu korytarz + lazienka w podlogowce, natomiast 3 sypialnie to grzejniki. Drabinka rowniez w lazience.

Piwnica to kotlownia (podlogowka + grzejnik), pralnia (podlogowka), pokoj (podlogowka + grzejniki), jedno pomieszczenie piwnicy nieocieplone.

Dom jest dobrze ocieplony 20cm terrmoorganika platunium, okna trojszybowe z cieplym montazem, okna polaciowe rowniez energooszczedne. Poddasze ocieplone ekofibrem - 30cm.

Nie wiem co jeszcze moze pomoc w doborze pieca.

Dziekuje wszystkim za podpowiedzi i opinie.

Pozdrawiam,

 

Asia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Powiem z własnego doświadczenia... Żyję głownie z serwisu Buderusa. Od niedawna ze względu na to, że jest kilka dużych kotłowni na ACV u nas w regionie i brak serwisu, wzięliśmy na siebie autoryzację... I szczerze powiem nie warte swojej ceny, którą podbija wymiennik z kwasówki, kablowanie ich trwa dużo dłużej, wiele mało intuicyjnych udziwnień (usprawnień?), mało przejrzysta obsługa dla klienta. Samoczyszczący się wymiennik to mit, wszystkie się brudzą, jeśli wszyscy sąsiedzi wkoło palą czym popadnie, albo budowa trwa w najlepsze, gdy kocioł już pracuje, wszystko dostaje się do wymiennika i odkłada.

Polecane głownie dlatego, że instalatorzy, którzy biorą towar z jakiejś hurtowni mają odpalaną stawkę za "nagonienie" klienta, a wiadomo im droższy kocioł tym...

Szkolenia doszkalające dla instalatorów/serwisantów jest organizowane raz na dwa lata. W Buderusie mamy kilkanaście w roku, a od przyszłego ma być jeszcze więcej, wszystko po to by podnieść kwalifikacje.

Warto zapytać się instalatora dlaczego poleca ten kocioł, a nie inny, ile faktycznie ich zainstalował. Nieraz już słyszałem od klientów, którym instalację robił, któryś ze współpracujących z nami instalatorów, którym uruchamiamy kotłownie, że montują dużo tych kotłów gazowych. Za słowem "dużo"kryje się często nie więcej, jak 4 kotły gazowe (jakiekolwiek) na rok...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja dostalam informacje ze ACV to piece z "wyzszej polki", zalezalo mi na dobrym bezawaryjnym sprzecie wiec kupilam prestige solo 18, nawet 2 szt

 

wcale nie sa najdrozsze, trzeba szukac i kupic w dobrej cenie

 

viessmam czy villant wychodzily mi nawet drozej

 

poza tym bardzo dobre sa zasobniki na wode SMART z dozywotnia gwarancją

 

z kotlow jestem zadowolona tylko tu na forum ciezko znalezc kogos do wymiany doswiadczen :)

pytalam pare razy i odezwala sie do mnie w sumie 1 osoba

 

ale juz pomalu wiem prawie wszystko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasobniki spoko. Bardzo często są stosowane w projektach nawet do kotłów innych producentów.

Dla klienta obojętnie, co będzie miał byle było grzało i było oszczędne, a jeśli dobry serwis to i kawy się można napić i pogadać :)

Jednak ze względów technicznych dla instalatora/serwisanta już jest różnie. I niestety, jeśli nawet wszystkie kotły mają automatykę siemensa lub honeywella, to są jednak różnice. Samo łączenie w acv płyty głównej mcba z regulatorem control unit, do komfortowych i najmilszych nie należy. Dla innego przykładu w buderusie łącząc BC10 z dwoma modułami MM10 i WM10, nie trzeba się aż tak gimnastykować. Czujniki temperatury podłącza się do kostki wpina w gniazdo i super, a w acv w control unit wpina się jedną końcówkę, a później wszystkie "luźne" wpina w jedno gniazdo będące masą dla czujników, dziwne rozwiązanie, które jednak wymaga większej gimnastyki. Dodatkowo tłumacząc klientowi obsługę i zasady działania urządzenia, dużo przyjemniej idzie to na Vissmannie i Buderusie, na ACV wyskakują numerki na wyświetlaczu, a jak są numerki do zaczynają się schody...

Jeżeli tak patrzeć całkiem fer to nie ma się co oszukiwać, wszystkie kotły kondensacyjne to lipa, dużo elementów, które mogą ulec awarii, częste przeglądy, brudzą się niemiłosiernie, ale mało palą i chwała im za to. Jak szukać dobrych mało awaryjnych kotłów na lata to należy kupić stojący atmosferyczny kocioł z wymiennikiem żeliwnym. Może więcej palą, ale się nie psują i chodzą szczęśliwie i komfortowo przez wiele lat. Niech nikt nie mówi teraz, że dobre stare wiszące termety, ponieważ też tyle lat chodziły. Lipa. Nawet, jak łapały wsteczny ciąg i płomień uciekał na zewnątrz wymiennika dalej się paliły i nie gasły. Jedyna zaleta, że wymiennik miały miedziany to się dorzucają do nowego kotła :p.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie maksymalnie, żeby jeszcze dobrze ogarniać serwis można mieć serwis max 2-3 firm. Z prostej przyczyny na przykładzie Buderusa ma w swojej ofercie automatykę 2000, 3000 (starsza), 4000 i EMS, a teraz ma wejść jeszcze EMS plus. Kotły gazowe różnej maści, olejowe małe i duże moce oraz pompy ciepła. Jeszcze dochodzą nam do tego palniki Weischaupta lub Riello i zaczyna się już konkretna zabawa. Na rynku niemieckim Buderus i Viessmann wypuścili już gazowe pompy ciepła, Viessmann ma już w swojej ofercie coś na kształt mikro turbiny gazowej, która wytwarza prąd, a ciepłem odpadowym grzeje dom. Nie wiem ile w tym prawdy, ale podobno podpisali z Japonią prawa patentowe na gazowe ogniwa paliwowe, więc tylko kwestią czasu kiedy ogniwa będą grzać pierwsze domki jednorodzinne. Da się spokojnie wyżyć z serwisu nawet jednej firmy, jeśli jest popularna na lokalnym rynku i nie są to tylko wiszące kotły kondensacyjne :), które i tak już są w sumie przestarzałą technologią. Na targach we Frankfurcie podobno były wystawiane już na początku lat 90 XX wieku, ale cena ich bardzo bolała. Dopiero teraz nastąpił znaczny spadek cen i ich rosnąca popularność.

W większości starszych kotłowniach, jak 12-15 letnie spotyka się najczęściej stojące żeliwniaki,. w nowszych już coraz częściej kondensaty :), a za kolejne 12 lat już chyba nikt nie przewidzi.

 

A idąc tym tropem, czy to HR i HRE są wersją budżetową, tak samo, jak Buderus GB072 (ma swój odpowiednik w Junkersie, to samo, a może wyjść taniej), czy Vitodens 100. Wszystkie się z nich się sprawdzą i ogrzeją dom. W rzeczywistości do tradycyjnych będą oszczędniejsze maksymalnie ~20%, chyba, że porównywać coś klasy kotłów Jubam, wtedy może być i dużo więcej.

Ważne jest ile tych modeli chodzi w danym regionie i jak z serwisem, jeśli modeli w jednym powiecie jest dużo istnieje szansa, że serwis ma bogaty magazyn części zamiennych i wymieni uszkodzony element już na pierwszej wizycie. U nas samych GB072 w tym roku uruchomiliśmy już ok. 60 sztuk, w poprzednich latach porównywalnie. Tylko w dwóch przypadkach mieliśmy skargi typu: "dlaczego te kotły nie mogą chodzić w grawitacji" albo "grzejniki są tylko ciepłe i nie parzą" tyle, że zadana w domu była 21' i tyle zostało osiągnięte :)

Edytowane przez dzixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years później...
Uzytkuje piec gazowy Kompakt hr eco 24 solo od miesiaca pazdziernika 2017r. Przy obecnej temp. spala gazu 6-7 m3 na dobe, na piecu ustawka 40 stopni C. wykorzystuje program 1. w domu 20-21 stopni. Piec grzeje wg schematu 1 programu. Na noc sie wylancza do godz 6.Nastepnie sie wlancza i tak jest codziennie.Na razie jestem zadowolony, jest cichy w pracy, kontaktowy itp. zapalacilem za niego 4800zl., Mam pytanie czy spala malo czy duzo i czy to buł dobry wybor. pozdrawiam...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kocioł Kompakt Solo HRE 24. Teraz przy temperaturze około 5 stopni w dzień i podobnie w nocy spala też około 6 - 7 m3 gazu w tym jest gotowanie na kuchence i podgrzewanie cwu. Temperatura w domu między godz 4 rano a 20 ustawiona na sterowniku pokojowym Salus na 21,6 stopnia histereza 1 stopień. Nocna ustawiona na 18,6 czyli przy aktualnej pogodzie w nocy się nie załącza. Dom stary około 100 m2 niezbyt dobrze ocieplony.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dotyczy piecow ACV... Ja na piecu obecnie mam 37 stopni i nie wiem czy gom nie psuje,,temp. na zewnatrz +3,+5 stopni. Dom 200 m2 nieocieplony , nowe okna, temp. w domu 20,6 stopni -21 stopni. Piec grzeje od 6 rano do 23 -ciej, po tej godzinie wylancza sie/ ekonom iczne grzanie/ do nastepnego dnia dpo 6 rano i tak codziennie. Na piecu/kiltol/ masz 48 stopni/ ja mam 37/ przy obecnej pogodzie. To jaka temp. bedziesz mial na piecu, gdy beda mrozy -5lub -15. W pazdzierniku br. zuzylem 171 m3 gazu tylko na piec. Nocne nastawy mam takie same 18,6 stopni i piec sie nie wlancza. Masz racje fachman 19 , ze zuzycie gazu zalezy od temp. na zewnatrz i rodzaju budynku. Co mozecie powiedziec na temat posiadanych przez nas piecow, dobre zle strony itp. pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy -15 będę miał 57 stopni bo taką mam ustawioną max temperaturę dla co. Kocioł będzie się częściej i na dłużej załączał. Grzejniki mam przewymiarowane. Według mnie w nocy za mocno obniżasz temperaturę. W nocy ustaw o jeden stopień mniej. Przez pierwsze dni kocioł będzie zużywal więcej gazu ale potem jak budynek się rozgrzeje powinien mniej spalac. Edytowane przez kiltel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...