Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kominek akumulacyjny vs kominiek z płaszczem wodnym


Leonsjo

Recommended Posts

DGP było zrobione do starego wkładu. Pozostała instalacja jest sprawna. Jesli w obudowie kominka zrobi się ciepło z pewnością mogę to ciepło wykorzystać i skierować przez DGP co w tym takiego trudnego? w czym masz problem?

 

Kominek ma mocy 22Kw.. dom ma pow. ok 200metrów. Z tego co czytam to jest w sam raz z lekkim zapasem.

Twój uszczypliwy post nie wniósł nic oprócz tego, że doczytałeś to co sam doczytać chciałeś a pytania zadałem inne.

 

Jak uzywasz określeń ze cos jest kaszana to podaj argumenty.

Bardziej typowe zjawisko w naszym kraju to pojawianie sie pseudo znawcy na wszystkim... co duża gada, dużo pisze a mało wie... DZIĘKUJĘ!

a zebys sie tak bardzo nie martwił za mnie... jak mi sie zachce to sobie jeszcze pare zer dorzucę, dam sobie rade.

Edytowane przez Leonsjo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 67
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Czy podstawę pod kominek w jakiś sposób mam zaizolować? obecnie wkład stoi na nózkach fabrycznych, które są stalowe. Myslę czy podstawa, na której te nogi będą nie powinna być w jakiś sposób zaizowloana, tak aby nie ogrzewać podłogi.

Jaki jest minimalny odstęp płyt izolacyjnych np varmsen od wkładu?

 

dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaszana to pomysł by skupiać się na DGP z płaszcza wodnego. Te trochę ciepłego powietrza, które się pojawi, wypuszczasz na salon i gitara. Zajmij się ważniejszymi problemami, które Ci sygnalizowano...

Jeżeli DGP juz istnieje to nie jest to taki głupi pomysł. Sam mam i sobie chwale (rownież pozostałość po starym kominku). Z wylotow dmucha powietrze o tem. 35-45 st. a przy okazji ściągam maks. ciepła z nad szyby, dzięki czemu nie przegrzewałem pomieszczenia w którym jest kominek. Ostatnio trochę sie pozmieniało i pomieszczenie rozrosło sie o jakieś 100 m2, zrobiło sie stanowczo za zimno. Trzeba było temu jakiś zaradzić i zbudowałem sobie kolejny kominek, tym razem akumulacyjny. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam.

Jestem aktualnie prawie na wykonaniu kominka akumulacynego kosztem z płaszczem wodnym bo DGP nie brałem pod uwagię.

I chcę zapytać czy ktoś wie jak to jest z tym rozkładem temperatur z akumulacji. Hmm 25 przy kominku a 18 przy ścianie? No ale jak kominek trzyma te przysłowiowe 10h to w pomieszczeniu dobrze ocieplonego domu temp. się wyrównuje. Taki kominek stojący jako serce w samyn środku domu to powinien zdać egzamin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja. Dobrze zbudowany piecokominek grzeje w zasadzie stałą temperaturą non stop. W trakcie palenia (ładowania akumulatora) nie powinna nagle rosnąc temperatura w pomieszczeniu, by na krótko przed kolejnym, robiło się wrażenie zimna. Właśnie rozkminiam ten problem na blogu. napisz swoje sugestie co by można jeszcze dodać. Edytowane przez Kominki Piotr Batura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years później...

Cześć,

po 4 latach przerwy zalogowałem się na forum :) i sam z ciekawością czytałem jaki to mądry byłem te kilka lat temu :) Pewnie nie każdemu będzie się chciało czytać ten wątek w całości. Mam jednak już doświadczenie w użytkowaniu moje instalacji. Jak wyszło?

1. Kominek z PW pasuje idealnie i wykorzystuje go głównie jesienią. Kominek z PW połączony w moim przypadku z ogrzewaniem podłogowym pełni doskonałą formę ogrzewania. Masa podłogi pracuje jak wielki akumulator. Raz dobrze nagrzana podłoga oddaje ciepło bardzo długo.

2. Do palenia wykorzystuje tylko i wyłącznie brykiet, zero drewna. Tylko brykiet daje odpowiednią temperaturę. Próbowałem grabu, dębu. Nic nie sprawuje się lepiej niż brykiet.

3. Dość kontrowersyjnie pisałem tu o wykorzsytaniu DGP w kominku z PW. Widzę, że wcześniej źle to opisałem. DGP istniało już w tym domu (kupiłem dom z założónym DGP) W trakcie przebudowoy DGP pozostało i źródłem ciepła dla tego DGP jest tylko i wyłącznie rura kominowa- powierzchnia gdzie grzeje się ta rura jest maksymalnie odizolowana od wkładu PW. Mimo wszystko DGP jest mi zbędne. Pozostawienie instalacji nic mnie nie kosztowało ale jest też nie potrzebne. Ciepła jest wystarczająco.

4. PW jest u mnie alternatywnym źródłem ciepła a jako priorytet jest zawsze piec CO na gaz. Piec gazowy używam zimą i jest to bardzo luksusowe rozwiązanie, które wcale nie jest aż tak drogie. PW jednak ma wielką przewage. Nadaje klimat w domu oraz ciepło w domu odczuwane jest błyskawicznie a porządne nagrzanie daje wysokie temperatury. Piec gazowy zaś trzyma 21-22 stopnie taki jak zadam. Paląc kominkiem osiągam wyższe temperatury z 10kg paczki brykietu :)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Noo, fajnie, że zdałes relacje po fakcie.

Stoję na rozdrożu, chcę mieć PW ale wszyscy na około, dosłownie wszyscy mówią, zeby brac zwykły kominek. Chciałem również zamiast pw kupic/ zrobić kominowy wymiennik ciepła/ turbodym.

Twój przypadek lekko popycha mnie w stronę plaszcza wodnego. Lekko, bo to tylko "internet", gdzie każdy może napisać co mu pasuje (niestety, w tym konkretnym przypadku).

 

U mnie ma być pompa ciepa. Mam 100% podłogówki, ok 250mkw podłogi (7 i 8 cm grubości), dom dobrze zaizolowany. Pojemność wodna podłogowki to ok 240 litrów. Chcialbym grzać w kominku z pw w ukladzie otwartym przez wymiennik płytowy.

 

Brak mi poparcia w moich planach :( chcę by w okresach przejściowych po napaleniu w kominku było ciepło w salonie (a co mi tam, niech bedzie nawet 26'C) ale w najbardziej oddalonym pokoju czy łazience ma być również ciepło.

 

Do tego wszystkiego nie wiem jakiej firmy wkladu szukac. Nie chcę na niego wydac wiecej niz 8tys a najlepiej by kosztowa do 6tys. Kratki pl maja nawet za 4 kominki z pw...

 

Pozdrawiam

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie ma być pompa ciepa.

 

Dobrze zaprojektowaną podłogówkę opędzisz najlepiej odpowiednio dobraną PC bez sprzęgła czy buforu. Dołożenie do tego kominka z PW wymusi bufor, grupę mieszającą i automatykę. Obniży to COP PC i będzie szerokim polem do błędów projektowych i wykonawczych. Jak trafisz na dobrego fachowca, to będziesz zadowolony. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze zaprojektowaną podłogówkę opędzisz najlepiej odpowiednio dobraną PC bez sprzęgła czy buforu. Dołożenie do tego kominka z PW wymusi bufor, grupę mieszającą i automatykę. Obniży to COP PC i będzie szerokim polem do błędów projektowych i wykonawczych. Jak trafisz na dobrego fachowca, to będziesz zadowolony. Powodzenia.

 

Kominek z PW nie wymusza bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek z PW nie wymusza bufora.

Sporo czytam i zebrane przeze mnie informacje w 100% potwierdzają to stwierdzenie.

Wszelkie sprzegła, bufory (w większości przypadków) to bezmyslna instalacja. Buforem jest podłogówka, kilkaset litrów wody + ok 20 ton (strzelam) betonu. Podlogi na gruncie zaizolowane mam styropianem 20cm (12grafit eps80 031 + 8cm bialy eps100 037).

 

Reasumując, nie przewiduję żadnych buforów, sprzęgieł itp. Jedyne dodatki i to jedynie w przypadku kominka z PW to zawór mieszający i wymiennik płytowt. Choć i te dodatki nie są must have. Tak sobie dumam, że alternatywą mógłby być zasobnik wody cwu typu multiinox (np 400litrów) + nie jedna a dwie wężownice. Jedna klasycznie do przepływowego grzania cwu a druga do zasilania podłogówki.

 

Pozdrawiam

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo czytam i zebrane przeze mnie informacje w 100% potwierdzają to stwierdzenie.

Wszelkie sprzegła, bufory (w większości przypadków) to bezmyslna instalacja. Buforem jest podłogówka, kilkaset litrów wody + ok 20 ton (strzelam) betonu. Podlogi na gruncie zaizolowane mam styropianem 20cm (12grafit eps80 031 + 8cm bialy eps100 037).

 

Reasumując, nie przewiduję żadnych buforów, sprzęgieł itp. Jedyne dodatki i to jedynie w przypadku kominka z PW to zawór mieszający i wymiennik płytowt. Choć i te dodatki nie są must have. Tak sobie dumam, że alternatywą mógłby być zasobnik wody cwu typu multiinox (np 400litrów) + nie jedna a dwie wężownice. Jedna klasycznie do przepływowego grzania cwu a druga do zasilania podłogówki.

 

Pozdrawiam

Karol

 

A po co wymiennik płytkowy? Ja mam kominek w układzie zamkniętym z podłogówka i kotłem gazowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że są kominki zdolne pracować w ukladzie zamknietym. Upraszcza to maksymalnie układ (chyba, że postawił bym na rozwiązanie z tym zbiornik multi inox lub podobnyn) ale to również kwestia bezpieczeństwa. Z drugiej strony, wiekszy zład wody i tylko jedna pompa (ew dwie, każda dla jednej kondygnacji bo jednak mam 2km rur 16x2). Do tego brak naczynia wzbiorczego i tylko jedno, wspólne naczynie przeponowe. Nooo, kusząca opcja. Jednak zdjęcia jakie mam przed oczami (po wybuchu kotła= kominka z pw w układzie zamkniętym) mocno studzi emocje ;)

 

PS. Jakie masz do tego sterowanie?

 

Pozdrawiam

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek z PW nie wymusza bufora.

 

To co zrobisz z powiedzmy 7kW które produkuje kominek gdy chwilę wcześniej chodziła PC i zapotrzebowanie to 0,5kW?

I jak połączysz układ wysoko temperaturowy z nisko temperaturowym? Tak, żeby kominek się nie zagotował a PC zdążyła się wyłączyć, zanim dostanie na powrocie 40*C?

 

No i co się stanie, jak szczęśliwy, podchmielony inwestor wrzuci do kominka w Sylwestra kolejną porcję drewna, a w podłodze już buzuje (przez brak bufora) woda o temperaturze 35*?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każde 100litrow bufora to niespełna 6kw energii (30 -> 80 'C) czyli 100 litrów to taka "mała" godzina palenia. Nie wiem jaki duży musiał byś mieć ten swój kochany bufor by paląc kilka godzin nadal był w stanie nadal "awaryjnie" zgromadzić kolejne kW energii. Przecież gdy jest ciepło w domu to chyba nie palisz w,kominku bo nie ma szans by cokolwiek dalej tą gigantyczną energię zgromadziło lub palisz delikatnie, dla nastroju a główne źródło ciepła samo/z pomocą musi się wstrzymać.

 

Pozdrawiam

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co zrobisz z powiedzmy 7kW które produkuje kominek gdy chwilę wcześniej chodziła PC i zapotrzebowanie to 0,5kW?

I jak połączysz układ wysoko temperaturowy z nisko temperaturowym? Tak, żeby kominek się nie zagotował a PC zdążyła się wyłączyć, zanim dostanie na powrocie 40*C?

 

No i co się stanie, jak szczęśliwy, podchmielony inwestor wrzuci do kominka w Sylwestra kolejną porcję drewna, a w podłodze już buzuje (przez brak bufora) woda o temperaturze 35*?

 

Mieszacz, kolego mieszacz. Użytkuję taki system i nigdy się nie zagotował. Jeśli takiego nie masz to nie udzielaj się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...