Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

odprowadzenie wody opadowej z posesji


Gość

Recommended Posts

Poszukuje podstaw prawnych mowiacych o odprowadzeniu wody opadowej z dzialki.Problem polega na tym, ze dzialki moich sasiadow i moja granicza z przedsiebiorstwem, ktore wybetonowalo swoja dzialke a jej poziom jest wyzej od naszych dzialek, zostawili jedynie pas 3m ziemi wzdluz naszych dzialek porosniety trawa i krzewami.Ich system burzowy w czasie wiekszej ulewy nie spelnia swoich zadan i woda splywa przez nasze dzialki zalewajac nam piwnice, garaze i ogrody.Wystosowalismy do nich pismo ale to nic nie dalo bo zlekcewazyli nas.Do kogo nalezy sie zwrocic o pomoc w zalatwieniu tej sprawy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że podstawą prawną może tu być Art. 144 KC. Wlasciciel nieruchomosci powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywac sie od dzialan, ktore by zaklocaly korzystanie z

nieruchomosci sasiednich ponad przecietna miare, wynikajaca ze

spoleczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomosci i stosunkow

miejscowych.

i Art. 222 KC. ¨ 1. Wlasciciel moze zadac od osoby, ktora wlada faktycznie jego rzecza, azeby rzecz zostala mu wydana, chyba ze osobie tej przysluguje skuteczne wzgledem wlasciciela uprawnienie do wladania rzecza.

¨ 2. Przeciwko osobie, ktora narusza wlasnosc w inny sposob anizeli przez pozbawienie wlasciciela faktycznego wladztwa nad rzecza, przysluguje wlascicielowi roszczenie o przywrocenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszen. Sytuacja jest analogiczna jak w przypadku hałasującego sąsiada. Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymać się od działań, które by zakłóciły korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę wynikającą od położenia nieruchomości (np. jeśli sąsiednia nieruchomością jest lokalna kotłownia to możemy w większym stopniu dopuścić się emisji dymu niż jeśli sąsiednią nieruchomością byłoby sanatorium dla chorych na astmę). Należą tu takie działania, jak np. wytwarzania ciepła, pary, dymu, pyłu, gazów, ciepła, hałasów, spalin, zapachów, wstrząsów, hodowanie pszczół. Tak więc dla oceny czy w danym przypadku określone działanie właściciela nieruchomości sąsiedniej będzie zakazane czy też nie, decydować będzie zdrowy rozsądek - jeśli działanie to zakłóca korzystanie z nieruchomości sąsiednich w określonych warunkach ponad przeciętną miarę, to działanie takie nie będzie dopuszczalne. Ocena dokonywana jest przez sąd na podstawie obiektywnych warunków panujących w środowisku osób zamieszkujących teren, a nie na podstawie subiektywnych odczuć osoby zainteresowanej. Co zrobić, jeżeli sąsiad dokonuje zakazanych działań ? W razie immisji przekraczających dopuszczalną miarę, właściciel może wytoczyć powództwo o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń. Jeżeli takim działanie wyrządzona została dodatkowo szkoda - jej naprawienia można żądać na zasadach ogólnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Procedura jest taka sama niezależnie od tego kto jest właścicielem cieku wodnego, czy rowu melioracyjnego. Najczęściej właścicielem, czy zarządcą strumyka jest Wojewódzki Zarząd Inwestycji Rolniczych, ale bywa różnie. Być może będziesz musiał uzyskać zgodę zarządcy rzeki, czy jeziora do którego strumyk wpływa. Czy będziesz zobowiązany uzyskać pozwolenie wodnoprawne i pozwolenie na budowę powinno wynikać z decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...