Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

czerpnia i wyrzutnia


Recommended Posts

Witam

Odświerzam temat trochę z innej strony. Interesuje mnie jaka jest minimalna odległość czerpni od reku.

Sytacja jest taka że czerpnia wychodzi mi po prostej ze ściany i od razu do reku. Odległość czerpnia-reku 1,5m. Jakieś przeciwwskazania?

 

Pozdrawiam

Według mnie nie ma znaczenia odległość ale zastanów się nad zastosowaniem filtra wstępnego przy czerpni aby łapał komary i inne większe zanieczyszczenia. Ja tak mam i jestem zadowolony. Dalej, jak masz okolicę "zasyfioną" to warto zastosować dobry filtr jeszcze przed rekuperatorem. Ja tak zrobiłem, mam kieszeniowy w specjalnej skrzynce. Sam filtr ma wymiary 30x30x60cm 60cm to jego długość. Ostatnio założyłem klasy F9 i jestem mile zaskoczony skutecznością połykania pyłu PM 2,5. To tyle rad. A jeszcze dodam, że w rekuperatorze wyjąłem filtr na stronie czerpni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 43
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dzięki Stermaj filtr pewnie jakiś wrzucę przed reku bo w koło mam same kopciuch i w zimie aż siwo. Bardziej pytam od strony technicznej bo coś mi się kojarzy aby nie robić żadnych rur poniżej 3m bo będą generować hałas. Pytanie czy tyczy się to również czerpni i wyrzutni.

 

Ps. dziś po przymiarce rekuperatora wychodzi że najlepiej jak by wysiał przy samej ścianie co powoduje że czerpnia miała by max 80cm. Czy to problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Stermaj filtr pewnie jakiś wrzucę przed reku bo w koło mam same kopciuch i w zimie aż siwo. Bardziej pytam od strony technicznej bo coś mi się kojarzy aby nie robić żadnych rur poniżej 3m bo będą generować hałas. Pytanie czy tyczy się to również czerpni i wyrzutni.

 

Ps. dziś po przymiarce rekuperatora wychodzi że najlepiej jak by wysiał przy samej ścianie co powoduje że czerpnia miała by max 80cm. Czy to problem?

 

Nie spotkałem się z opinią, że kanały krótsze niż 3m generują hałas. Najwięcej hałasu generuje sam rekuperator, dlatego proponuję zastosować elastyczne przyłącza. Drgania akustyczne nie przenoszą się bezpośrednio na kanały i hałas nie rozprzestrzenia się po przewodach a jedynie przez powietrze. Wiem to z doświadczenia.

Czy na 80 cm zmieścisz skrzynkę filtru wstępnego? Jak masz zadymioną okolicę to trzeba zastosować dobre filtry. Wiedz, że im wyższej klasy filtr tym ma większe opory i trzeba stosować większe powierzchnie aby je zmniejszyć. Trenowałem to z matą F7 w rekuperatorze zamiast G4 i stwierdziłem, że mocno wzrastają opory, ponadto filtr szybko się zapycha. Zastosowałem, jak pisałem wcześniej, kieszeniowy co zwiększyło powierzchnię filtracji ponad 10 razy, a tym samym opory a i zanieczyszczenia rozkładają się na większą powierzchnię, więc taki filtr dłużej "wytrzyma".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam kieszeniowy w specjalnej skrzynce. Sam filtr ma wymiary 30x30x60cm 60cm to jego długość. Ostatnio założyłem klasy F9 i jestem mile zaskoczony skutecznością połykania pyłu PM 2,5.

Ta skrzynka jest jakoś izolowana? Nie ma problemu ze skraplaniem? Jakimi przewodami masz podłączoną czerpnie, w sensie jaka izolacja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta skrzynka jest jakoś izolowana? Nie ma problemu ze skraplaniem? Jakimi przewodami masz podłączoną czerpnie, w sensie jaka izolacja?

 

Skrzynkę na filtr wykonałem z płyty osb i wykleiłem ją w środku styropianem. Skrzynka jest na nieocieplonym strychu rury spiro stalowe. Wszystko jest ocieplone, aby w lecie powietrze dodatkowo nie nagrzewało się jak na strychu jest+ 50*C. W moim przypadku nic się nie powinno skraplać. Jak rury i skrzynka są w ogrzewanym pomieszczeniu może skraplać się para na zewnątrz rur czy skrzynki i dlatego należy wszystko zaizolować termicznie i przeciw wilgoci folią, są do tego celu specjalne materiały jak wełna z folią aluminiową. Ważne jest aby powietrze z pomieszczenia nie przenikało do powierzchni rury, gdzie w zimie przepływa powietrze o niskiej temperaturze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrzutnia ścienna to spore szanse na zacieki i rozwój zielonego życia - tu wylatuje w chłody maksymalnie wilgotne powietrze i nawet jak z wyrzutni nie cieknie, to para osadza się na ścianie. Wyrzutnia najlepiej przez dach,

Jest też kwestia spełnienia wymogów co do odległości czerpni od wyrzutni i od okien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wyrzutnie na ścianie, metr poniżej dachu. Jest tak sobie 1.5 roku i żadnego zielonego życia ani zacieków nie zauważam więc te teorie to tylko teorie. 5 m niżej stoi PC.

To nie są teorie to jest praktyka i fizyka. U siebie zauważyłem właśnie lekki lodowy zaciek w zimie. Oczywiście teraz jest wszystko OK i nic nie widać aby zieleniało. Kaizen napisał, że są spore szanse a szansa nie oznacza, że coś wystąpi.

Wyrzutnia na dach, oprócz dobrego ocieplenia, powinna mieć odskraplacz, aby skraplająca się para w pionowym odcinku i nie tylko miała gdzie "odpłynąć" i dodam, że nie musi się skraplać ale może.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

12. Odległość wyrzutni dachowych, mierząc w rzucie poziomym, nie powinna być mniejsza niż 3 m od:

1) krawędzi dachu, poniżej której znajdują się okna;

2) najbliższej krawędzi okna w połaci dachu;

3) najbliższej krawędzi okna w ścianie ponad dachem.

13. Jeżeli odległość, o której mowa w ust. 12 pkt 2 i 3, wynosi od 3 m do 10 m, dolna krawędź wyrzutni powinna

znajdować się co najmniej 1 m ponad najwyższą krawędzią okna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12. Odległość wyrzutni dachowych, mierząc w rzucie poziomym, nie powinna być mniejsza niż 3 m od:

1) krawędzi dachu, poniżej której znajdują się okna;

2) najbliższej krawędzi okna w połaci dachu;

3) najbliższej krawędzi okna w ścianie ponad dachem.

13. Jeżeli odległość, o której mowa w ust. 12 pkt 2 i 3, wynosi od 3 m do 10 m, dolna krawędź wyrzutni powinna

znajdować się co najmniej 1 m ponad najwyższą krawędzią okna.

 

Dzięki:)

Wiesz może czy dowolne okna czy tylko mieszkalne?

Może pytam trochę naokoło - zastanawiam się jaka musi być sytuacja aby ulokować wyrzutnię blisko krawędzi dachu baaa nawet przy samej krawędzi.

To znaczy w sytuacji w której wyrzutnia jest w ścianie to czy można ją "zakręcić" i dać pionowo przez okap dachowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...

Czerpnię i wyrzutnię będę miał przez ścianę garażu (obie, ok 3m od siebie).

Pod jednym z nich będzie stała jednostka zewnętrzna pompy P-W.

Czy jest jakieś zalecenie "pozytywne" co tam umieścić (czerpnia/wyrzutnia).

A może zalecenie negatywne, czego lepiej tam nie umieszczać.

Czy obojętnie totalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...

Wykopalisk wątków ciąg dalszy ;)

Nie chcę zakładać nowy tematów więc podepnę tu pytanie.

 

Czerpnia i wyrzutnia. Robię budynek bez okapu. Od generalnego wykonawcy domu wiem że wyrzutnię w takich przypadkach robią na dachu. Czy warto też robić czerpnię na dachu? Budynek ma być parterowy a rekuperator ma stać w pomieszczeniu gospodarczym. Musiałbym przechodzić z kanałami do czerpni i wyrzutni przez strop i potem na dach. Warto sie w to bawić czy zrobić wyrzutnię na dachu a czerpnię w ścianie?

Czerpnia i wyrzutnia byłyby od strony północnej. Dach ma kąt 35*. W okolicy nie ma żadnych smrodziuchów. Tylko martwią się że jak kanały będą pionowo to może się coś skraplac i spływać do rekuperatora.

czerpniawyrzutnia.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czerpnia w dachu nie jest dobrym pomysłem (temperatury, opory, koszty) Standardowe kominki mają za małe przekroje - na jednym może być problem, dedykowane są drogie, Jeśli jest możliwość wykonania od północy w ścianie - najlepsza opcja. Czerpnio-wyrzutnia to chyba najgorszy pomysł nie wspominając o przepisach :)

 

Nie planowałem czerpnio-wyrzutni. Chciałem rozdzielić te kanały. Tak się właśnie obawiam o opory i skuteczność działania czerpni i wyrzutni na dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...