Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Styropian grafitowy na posadzkę na gruncie


mariusz242

Recommended Posts

ale dyskusja się rozhulała...........

no to powiem że wczoraj przyjechał do mnie cały skład styropianu Swisspor. Na posadzkę na gruncie ostatecznie zamówiłem Dach-podłoga EPS 80, Lambda 031. Dla porównania jedną paczkę zamówiłem białego EPS 100. Wg mnie różnica w twardości jest minimalna. To chyba tylko moja podświadomość podpowiada mi że biały jest twardszy niż grafitowy. Jak ugniatam to oba zachowują się bardzo podobnie. Ja jestem zadowolony ze swojego wyboru. przy 8 cm grafitu w posadzce mam taki opór cieplny co pewnie przy około 10-11 cm białego (strzelam bo nie chce mi się tego teraz liczyć).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • Odpowiedzi 42
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

witam, czytając wpisy na forum dotyczące styropianu grafitowego na posadzki chciałbym przede wszystkim zwrócić uwagę na właściwości fizyczne i mechaniczne, które Państwo opisujecie. 80 kPa to jest wytrzymałość styropianu przy odkształceniu 10 %, czyli jak to ze styropianu gr. 10 cm zrobi się 9 cm pod wpływem obciążenia 80 kPa i nie ulegnie uszkodzeniu. Nie zależy nam jednak na takiej wytrzymałości tylko na wytrzymałości użytkowej tzn. styropian wogóle nie powinien ulegać widocznemu odkształceniu. Czyli obciążenie użytkowe (posadzka + np. meble) powinny być dużo mniejsze niż 80 kPa. Ile razy mniejsze ? O tym mówi Polska Norma PN-EN 13163 (D.2) Dla styropianu o wytrzymałości na ściskanie 80 kPa jest to 2400 kg/m2. Chodzi tutaj o równomiernie rozłożone obciążenie na całej powierzchni 1 m2. Jak widzimy w budynkach jednorodzinnych nie dojdzie do takiego obciążenia nawet w garażu.... ale ... styropian przed wylaniem posadzki i montażem ogrzewania podłogowego należy ułożyć czyli wykonawca będzie po nim chodził. Nie chcemy aby go uszkodził... jak wykonawca stoi toobciążastyropian w jednym miejscu na powierzchni ok. 25x25 cm czyli 1/16 m2 co daje dop. obciążenie punktowe 150 kg. Wnisek styropian 80 kPa nie powienien być uszkodzony (popękany, powgniatany, połamany,) podczas montażu. Jak sprawdzić czy toprawdziwy styropian EPS 80 ? Wystarczy sprawdzić jego wagę, która powinna wynosić conajmniej 15 kg/m3. Czyli paczka styropianu o pojemności 0,3 m3 powinna mieć ciężar co najmniej 4,5 kg. Jeśli chodzi o styropian grafitowy to ma lepszy współczynnik przenikania ciepła. Dlatego zachowując ten sam opór ciepła można zastosować mniejsza grubość w porównaniu ze styropianem białym. Opór ciepła liczymy tak gr. styropianu dzielimy na współczynnik lambda np. 10 cm czyli 0,10 m/ 0,031 = 3,22 a biały EPS 80 038 miałby tylko opór 0,10/0,038=2,63 czyli taki jak 2,63x0,031 = 8 cm grafitowego. Wszyscy chyba użytkownicy, którzy się wybudowali i zastosowali tylko 10 cm styropianu białego na posadzce tego żałują i teraz zamienili by go na grafitowy ale jest za późńo...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...
Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu rekomenduje do ocieplania podłóg (również na gruncie) płyty styropianowe o naprężeniu ściskającym co najmniej 80 kPa - CS(10)80. Jednak odmianę i grubość płyt powinien dobrać projektant z uwzględnieniem planowanych w budynku obciążeń oraz obowiązujących przepisów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
Mialam zamówić pod ogrzewanie podłogowe Termonium z TO, ale 60kPa , to chyba mało. Zamówię jednak Swisspor grafit 031.

Kupilismy Knauffa dach-podloga, niestety tez ma tylko 70kPa. Zostaja wglebienia po kolanach :/

Styropian wpisany do programu Gwarantowany Styropian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
Odkopię trochę temat - sam mam tylko 8 cm do dyspozycji jeśli chodzi o styropian i 6 cm na wylewkę. Szukałem i znalazłem grafitowy styropian o takich parametrach: eps 100, 030 ;)

 

Tu poczytaj: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?248371-Najlepsze-materia%C5%82y-do-ocieplenia-pod%C5%82ogi

 

Pozdrawiam

Cezary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłeś pewnie Swisspor EPS 030 LAMBDA 100 dach podłoga :)

Z 0,030 są jeszcze:

Styropmin EPS 030 Passive λ PRO 030 (80kPa)

YETICO ALFA PASSIVE PREMIUM EPS 030 (70kPa)

 

Też się rozglądam za jakimś o jak najniższym λ, bo mam tylko 10cm :(

Ktoś może powiedzieć coś więcej o tym Styropmin'ie? Polski producent, ponoć nowa fabryka, pytanie co warty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • 3 months później...

Też mam podobny problem. Przeprowadzam generalny remont budynku, którzy ma 40 lat.Fundamenty wylewane do gruntu przez co nie mogliśmy precyzyjnie ich ocieplić styropian, więc są ocieplone tak jak się dało. Grunt na jakim stoi dom jest podmokły. Podłogi po umyciu (przed remontem) schły nawet kilka godzin!

Dlatego postawiliśmy na solidne ocieplenie podłogi i tu pojawia się pytanie. Jaki styropian? Wstępnie planowałam biały, grubość łączna 15 cm (10 cm i 5 cm). Potem doradca z pewnego sklepu powiedział, że lepszy byłby grafitowy o niskiej lambdzie by ciepło nie uciekało. Zatem zaczęłam rozglądać się za styropianem 15 cm grafitowym o niskiej lambdzie, ale kPa jest wszędzie niska. Teraz dopadły mnie wątpliwości. Czy będzie ciepło w domu a podłoga nie opadnie jeśli położę 15 cm grafitowego? W styropianie ma iść instalacji wodna i ogrzewanie do kaloryferów. Jak jaki styropian i jakiej grubości będzie najlepszy? Proszę o porady :confused::confused::confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie opadnie. Zresztą - większość problemów z opadającą posadzką to nie wina styropianu, tylko błędy w zagęszczeniu podłoża pod nim.

Sprawdź, jakie obciążenie użytkowe na m2 przeniesie EPS 80 i czy jesteś w stanie zapakować tyle na metr powietrzchni w domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Też mam podobny problem, grubość styropaniu którą mogę upchnać pod wylewkę to 10-11cm. Chce dać grafitowy ale tylko jeden producent robi EPS 100 i kosztuje prawie 300zł / m3. Zastanawiam się czy warto bo można kupić grafitowy EPS 80 za dużo mniejsze pieniądze - 200zl / m3 bo podobno taki też wystarczy. W projekcie niby mam EPS 100... Styropian będę kładł w dwóch warstwach 5+5 zapewne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months później...

Witam.

Nie chciałem zakładać nowego tematu więc napisze tutaj. Zamierzam ocieplić strop na budynku jednorodzinnym. Problem polega na tym iż mam bardzo ograniczoną wysokość ocieplenia (styropian + wylewka mixokret) z powodu niskoosadzonych poprzecznych okien. Zakupiłem styropian co prawda fasadowy ale z małym przewodzeniem ciepła (0,31). I teraz pytanie.. w sklepie powiedzieli, że można takiego użyć z racji tego iż poddasze nie będzie użytkowe ale przeglądając internet nabrałem wątpliwośći. Co może być skutkiem zbyt miekkiego styropianu ? - link do styr. (:spam:) Styropian już przyjechał więc odwrotu nie ma. Zważyłem paczke i waży 4 kg. Styropian będzie rozkładany w dwóch warstwach po 5 cm na to wylewka z mixokreta ze zbrojeniem ( kraty 10x10 zgrzewane) Proszę o poradę. Z góry dziękuję.

Edytowane przez Tomaszs131
Link reklamowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...