Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Sposób pierwszy to nie podpinać okapu do wentylacji mech., chyba nawet jest to zabronione, Filtry na okap zakładasz wyłapujące zapach i tłuszcze i powietrze na kuchnie wypuszczasz, a wyciąg z kuchni jest tak samo założony jak w innych brudnych pomieszczeniach

 

albo drugi sposób czyli coś co kombinuje Sadysta, sprawdź w jego dzienniku budowy, bo on zdaję się zakłada wyrzutnie z okapu na zewnątrz z jakąś przepustnicą, ale jak ma to rozwiązane to nie wgłębiałem się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zbilansować okap kuchenny z wyciągiem o dużej wydajności w stosunku do zbilansowanego napływu-wypływu powietrza w wentylacji mechanicznej? Jak należy to zrobić?

 

Na okap zakładasz w kanale szczelny zawór zwrotny i tyle. Okap nie działa bez przerwy. Nie ma co przesadzać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

W związku z przygotowaniami do budowy z119 (lustro http://z500.pl/projekt/112/Z119,latwy-w-budowie-dom-z-poddaszem-przestronna-czescia-dzienna-i-garazem.html?mirror=1) popełniłem pseudo projekt mojej wentylacji.

Dane budynku:

- Powierzchnia użytkowa / netto 117,6 / 176,7 m²

- Powierzchnia garażu 29,7 m²

- Powierzchnia zabudowy 111,6 m²

- Kubatura 417,45 m³

- Parter 61,2 / 90,9 m²

- Poddasze 56,4 / 85,9 m²

- Ilość osób - 3

 

Wybrany rekuperator Aeris 350

I tak to widzę

Parter

Parter.JPG

 

Instalacja dla parteru

instalacja dla parteru.JPG

 

Instalacja dla poddasza

instalacja dla poddasza.JPG

 

Będę wdzięczny za uwagi - nawet te najbardziej krytyczne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wywiewy powinny być tylko w pomieszczeniach tzw. brudnych.

Do tych pomieszczeń zalicza się łazienka, toaleta, kuchnia i pralnia.

Hol bez nawiewu i wywiewu.

Pokoje i garderoby powinny mieć nawiew.

Garaż również powinien być wentylowany.

Garderoby nie muszą mieć nawiewów ale mogą. Garaż wentylacja ale niekoniecznie z reku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest z tymi równymi odcinkami rur pe flex pomiędzy skrzynkami a anemostatami???

Tak pytam bo widzę kolejny raz takie wpisy....i się martwię:(, bo sam mam inaczej wykonane...tzn. są najdłuższe nawiewy po 9m., a zdarzy się również 3m... a wywiew najdłuższy 5m, a najkrótszy 2m....po prostu najkrótsza droga pomiędzy skrzynkami a anemostatami....Co w takim przypadku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest z tymi równymi odcinkami rur pe flex pomiędzy skrzynkami a anemostatami???

Tak pytam bo widzę kolejny raz takie wpisy....i się martwię:(, bo sam mam inaczej wykonane...tzn. są najdłuższe nawiewy po 9m., a zdarzy się również 3m... a wywiew najdłuższy 5m, a najkrótszy 2m....po prostu najkrótsza droga pomiędzy skrzynkami a anemostatami....Co w takim przypadku?

 

Zginaj kanał 90' to dodatkowe jakby 3mb. Nie musi być apteka byleby w miarę wyszło. Na pewno różnica 7 m za duza jest. Zagnij ten 2m,3m i będzie lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm to teraz ja widzę jeszcze jedne problem w tej koncepcji która wyżej zrobiłem. Nie mam skrzynek na poddaszu, wchodzę tam rurami bezpośrednio z jednej skrzynki i muszę iść 2x90 stopni. Wynika z tego że moje rury dla poddasza (przy założeniu że jeden kont 90 stopni to 3m) mogą mieć po 13-14m, choć w rzeczywistości będą miał po 8. A do tego jeszcze rury dla parteru wychodzące z tej samej skrzynki będą miały od 3 do 5 m. I teraz nie wiem co robić :(:confused:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie takie jeśli reku w garażu to skąd obsłużyć piętro skosy są betonowe jakieś tam przepusty były zostawione nie do końca w idealnych miejscach ,strych nie ocieplony więc jakiego ocieplenia by nie użyć to zawsze będą jakieś straty ,najlepiej było by zrobić wszystko w przestrzeni ogrzewanej tylko trzeba by podwieszac sufity lub zabudowy w narozach ale tracimy trochę miejsca.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie takie jeśli reku w garażu to skąd obsłużyć piętro skosy są betonowe jakieś tam przepusty były zostawione nie do końca w idealnych miejscach ,strych nie ocieplony więc jakiego ocieplenia by nie użyć to zawsze będą jakieś straty ,najlepiej było by zrobić wszystko w przestrzeni ogrzewanej tylko trzeba by podwieszac sufity lub zabudowy w narozach ale tracimy trochę miejsca.

Ja mam podobny problem, ale na razie mój plan jest taki: likwiduję komin od kominka i robię w nim szach instalacyjny. Na poziomie podłogi poddasza będę miał skrzynki rozdzielcze. Z nich w poziomie w wylewce w warstwie ocieplenia rozprowadzam kanały na parter, a na poddasze rozprowadzam pod sufitem podwieszanym właściwie tylko w korytarzu i w niewielkim stopniu w pomieszczeniach będzie też sufit podwieszany (zakładam maks 12-14 cm na sufit, ale mój projekt jest wysoki, więc nie będzie problemu) . Też będę miał "trumnę", ale po to ją robię, żeby nie mieć dziur, więc jej nie będę dziurawił.

PS. Witam krajana :welcome:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Garderoby nie muszą mieć nawiewów ale mogą. Garaż wentylacja ale niekoniecznie z reku.

Garderoby, schowki itp. pomieszczenia warto aby miały nawiew. Mam porównanie i zalecam takie rozwiązanie.

Garaż itp. pomieszczenia użytkowe powinny być dobrze wentylowane oczywiście niekoniecznie z udziałem rekuperacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...