Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam,

 

jestem na etapie zamawiania drzwi wewnętrznych, czy robić podcięcie wentylacyjne w drzwiach do przejścia między częścią mieszkalną a garażem? Drzwi do przejścia wewnętrzne, a z przejścia do garażu szczelne metalowe. Przejście ogrzewane podłogówką. Czy jeśli zrobię podcięcie to przypadkiem nie będzie zaciągało zapachów z garażu podczas otwarcia drzwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

jestem na etapie zamawiania drzwi wewnętrznych, czy robić podcięcie wentylacyjne w drzwiach do przejścia między częścią mieszkalną a garażem? Drzwi do przejścia wewnętrzne, a z przejścia do garażu szczelne metalowe. Przejście ogrzewane podłogówką. Czy jeśli zrobię podcięcie to przypadkiem nie będzie zaciągało zapachów z garażu podczas otwarcia drzwi.

 

Garaż najlepiej zrobić jako oddzielne pomieszczenie z własną wentylacją, żadne podcięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam budowę domu parterowego o kubaturze ok. 400m3. Planuję umiejscowić rekuperator w nieogrzewanej piwnicy - garażu z trzech stron całkowicie zagłębionym w ziemi. Nad stropem salon. W jaki sposób poprowadzić przewody wyrzutni, wywiewu i nawiewu do góry? Nie wiem czy nie osłabię stropu jeżeli zrobię trzy otwory w stropie > 200mm. Rekuperatora jeszcze nie wybrałem, więc nie wiem jaką średnice będę potrzebował, rozumiem że należy uwzględnić również ocieplenie? Jest możliwość puszczenia tego w ścianie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam budowę domu parterowego o kubaturze ok. 400m3. Planuję umiejscowić rekuperator w nieogrzewanej piwnicy - garażu z trzech stron całkowicie zagłębionym w ziemi. Nad stropem salon. W jaki sposób poprowadzić przewody wyrzutni, wywiewu i nawiewu do góry? Nie wiem czy nie osłabię stropu jeżeli zrobię trzy otwory w stropie > 200mm. Rekuperatora jeszcze nie wybrałem, więc nie wiem jaką średnice będę potrzebował, rozumiem że należy uwzględnić również ocieplenie? Jest możliwość puszczenia tego w ścianie?

 

Ile m2 ile osób w domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam wszystkich,

 

Mam od 7 lat rekuperator Bartosza. Stoi na nieogrzewanym, ale zaizolowanym poddaszu. Firma która to instalowałą zrobiła to tak, zeby się nie narobic :-(

Wiec mam trochę zastrzeżeń i po mału przymierzam się do tego żeby zrobić to po swojemu.

Mam pare pytań.

 

1. W Barotoszu wentylatory nie są integralną częścią rekuperatora. Są doczepione do końcówek wymiennika. U mnie bezpośrednio. Czy wentylator możę być przeniesiony np 1-2m od centrali? Pomogłoby mi to lepiej zorganizować rury plus zamknąć wentylatory w łątwo dostępnym miejscu dodatkowo zaizolowanym czyms dzwiekoizolacyjnym, mimo wszystko je słychać. Raz na pare lat trzeba im też wymienić łożyska bo się zacierają i robią mega głosne. W tej chwili odpięcie wentylatorów to jakś ekwilibrystyka. Wolalbym mieć filtry i wentylator pod ręką w łatwo dostępnym miejscu ale ze wzgledu na ciasność pomieszczenia musiały by być własnie ~2m od centrali.

 

2. Tu i uwdzie mozna przczytać o brudzeniu się wymiennika. Mam wrazenie, ze rekuperator miał zdecydowanie lepsza sprawność na poczatku, wiec może coś jest na rzeczy. Jakbym przeniósł wentylatory o trochę to przeorganizował móglbym go wymyć lub chociaż obejrzeć.

 

3. Wyrzutnie mam naścienna. Mimo filtrów wywiewane powietrze brudzi mi ściane, tak że musze raz na rok ją myć. Czy są jakieś patnenty na wyrzutnie na dachu, coś koloru dachówki naturalnej (ceglastej?)

 

pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są jakieś przeciwskazania do wykonanie odcinka między czerpnią a reku kanałem elastycznym izolowanym typu flex? jakieś wady w stosunku do rur sztywnych spiro?

 

Nie. Ale do wyboru masz 2 kanały. 1. elastyczny antybakteryjny oraz zwykły. Pisałem już o tym, że był przypadek uczulenia na wełnę. Czy kanał tutaj winił ...? Nie wiem tak stwierdzono. Zatem antybakteryjny jest bez perforacji a zwykły nie. Aha, i zwykle takiego elastyka i tak trzeba doizolować jak idą przez duże różnice temperatur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Ale do wyboru masz 2 kanały. 1. elastyczny antybakteryjny oraz zwykły. Pisałem już o tym, że był przypadek uczulenia na wełnę. Czy kanał tutaj winił ...? Nie wiem tak stwierdzono. Zatem antybakteryjny jest bez perforacji a zwykły nie. Aha, i zwykle takiego elastyka i tak trzeba doizolować jak idą przez duże różnice temperatur.

 

antybakteryjny miałeś na myśli PE-flexa? bo tych alu nigdzie nie widziałem z powłoką antybakteryjną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...