Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dom 140m2 na 3 poziomach. Powierzchnia wentylowana 110m2. Garaż z osobną wentylacją ogrzewany - tu pod sufitem ma być reku.

Docelowo 3 osoby, raz na miesiąc rodzinka na weekend - wtedy 6/7 osob.

Poddasze - 2 sypialnie + 2 łazienki

Piętro - salon, jadalnia, kuchnia i WC

Parter - Pokój i WC

Dom stary remontowany, nieustawny, stąd mało miejsa na centralę i tylko podwieszona się zmieści.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jestem nowym forumowiczem. Mam zamiar wykonać wentylację. Przeglądałem Wasze informację i mam prośbę. Czy ktoś jest w stanie podpowiedzieć jak czyścić rury pe flex? Będę miał je ułożone w posadzce i zalane więc nie będę miał dostępu. Proszę o informację.

 

Po co czyścić. Były tutaj testy białej chusteczki kanały były czyste. Ale jakby ktoś chciał to i tak się da :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom 140m2 na 3 poziomach. Powierzchnia wentylowana 110m2. Garaż z osobną wentylacją ogrzewany - tu pod sufitem ma być reku.

Docelowo 3 osoby, raz na miesiąc rodzinka na weekend - wtedy 6/7 osob.

Poddasze - 2 sypialnie + 2 łazienki

Piętro - salon, jadalnia, kuchnia i WC

Parter - Pokój i WC

Dom stary remontowany, nieustawny, stąd mało miejsa na centralę i tylko podwieszona się zmieści.

 

Może jakiś onyx podwieszany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak wentylacja będzie pracowała i wyciągała powietrze z pomieszczeń to siłą rzeczy będzie się tam osadzał brud, kurz. Jeżeli będzie się to gdzieś w rurze osadzało to z czasem będzie się zmniejszał przepływ. Chyba że źle rozumuję. Pytałem się właściciela budynku w którym jest instalacja ale przemysłowa to raz na jakiś czas czyści ja.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak wentylacja będzie pracowała i wyciągała powietrze z pomieszczeń to siłą rzeczy będzie się tam osadzał brud, kurz. Jeżeli będzie się to gdzieś w rurze osadzało to z czasem będzie się zmniejszał przepływ. Chyba że źle rozumuję. Pytałem się właściciela budynku w którym jest instalacja ale przemysłowa to raz na jakiś czas czyści ja.

W domowej instalacji od takich rzeczy są filtry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak wentylacja będzie pracowała i wyciągała powietrze z pomieszczeń to siłą rzeczy będzie się tam osadzał brud, kurz. Jeżeli będzie się to gdzieś w rurze osadzało to z czasem będzie się zmniejszał przepływ. Chyba że źle rozumuję. Pytałem się właściciela budynku w którym jest instalacja ale przemysłowa to raz na jakiś czas czyści ja.

 

Owszem na wywiewie będzie się osadzać ale niewiele. Ale kanały są antystatyczne. Jak ktoś już chciałby te wywiewne czyścić to podobnym osprzętem jaki ma kominiarz. Na końcu sztywnego pilota jest kuleczka, na nią szmatka i można sobie czyścić. Ale na prawdę sensu nie ma. Dodatkowo można dać nawet filtr przy anemostacie wywiewnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo z odpowiedzi i wyjaśnienie tematu czyszczenia rur. A czy może montowaliście rury i osprzęt firmy TQD? Czy jest to dobre jakości czy szukać innego producenta? Może ktoś poleci mi. I jeszcze jeden temat. Czy lepiej jest kłaść z każdego anemostatu rury do rekuperatora i tam je podłączyć do rozdzielacza czy można na każde piętro wyjść rurą fi 160 do rozdzielacza i się rozejść po pomieszczeniach?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątek Sam robie wentylację więc przyszedł czas na mnie :-)

Posiadam projekt który został wykonany przez branżystkę dla potrzeb PnB z małymi moimi wskazówkami lecz nie mam pewności czy wszystko jest ok ?

Czy ktoś z forumowiczów znajdzie chwile na to aby zweryfikować projekt i napisać ewentualne wskazówki ?

W projekcie nie był uwzględniany GWC

 

opis_techniczny_wentylacja_6.jpg

 

0001.jpg

 

wentylacja_parter_1.jpg

Edytowane przez Greg_81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez sensu.

 

Co to za kotłownia, że ma CO grawitacyjne ? Robisz ekogroszek ?

Wywiew w garażu przy grawitacyjnym nawiewie - co to za dziwo ?

I co to za skrót "kk" w kuchni i WC ?

Chyba nie "kratka kominowa" ?

 

Juz nie wspominam o tym, że te wartości są ZA DUŻE.

nikt nie wentyluje pomieszczen z jedną wymianą na godzinę

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez sensu.

 

Co to za kotłownia, że ma CO grawitacyjne ? Robisz ekogroszek ?

Wywiew w garażu przy grawitacyjnym nawiewie - co to za dziwo ?

I co to za skrót "kk" w kuchni i WC ?

Chyba nie "kratka kominowa" ?

 

Juz nie wspominam o tym, że te wartości są ZA DUŻE.

nikt nie wentyluje pomieszczen z jedną wymianą na godzinę

 

Skąd my takie bzdety znamy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątek Sam robie wentylację więc przyszedł czas na mnie :-)

Posiadam projekt który został wykonany przez branżystkę dla potrzeb PnB z małymi moimi wskazówkami lecz nie mam pewności czy wszystko jest ok ?

Czy ktoś z forumowiczów znajdzie chwile na to aby zweryfikować projekt i napisać ewentualne wskazówki ?

W projekcie nie był uwzględniany GWC

 

opis_techniczny_wentylacja_6.jpg

 

0001.jpg

 

wentylacja_parter_1.jpg

 

Ile osób w domu? Jakieś plany co do wyboru reku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 osoby, reku jak tylko starczy kasy to AirPack, a jak nie to onyx , na początku był w planach piec zagazowujący, w tej chili bliższy jestem PC -p, bo kablami chyba nie dam rady ogrzać budynku ze względu na koszty (zbyt duże zapotrzebowanie na ciepło) ,pomieszczenie (kotłownia) będzie wykorzystana na inne cele.

W planach również żwirowiec ale to już wspominałem

Jestem na etapie stanu surowego więc wiele da sie zmienic :-)

Czekam na wskazówki

Edytowane przez Greg_81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do Was pytanie odnośnie usługi wykonania projektu instalacji przez Pe-Flex http://cennik.peflex.pl/system-wentylacji-mechanicznej-pe-flex/38-projekt-instalacji-wentylacji.html . Ktoś poleca, odradza? Nie mam czasu ani chęci na liczenie, kombinowanie z instalacją. Za dużo mojego życia pożarł mi już dom ;) Moja architekt też jakoś mało samodzielna więc muszę ją wyręczać w pracy. Mam miejsce na reku o wymiarach 80x100x120 (szerokość/głębokość/wysokość) z dojściem od przodu, ew. od dołu. Znajduje się na parterze domu. Z tego miejsca mogę zrobić pion z 4 rurami wychodzącymi do góry. Pytanie. Czy na rurach nawiewnych/wywiewnych idących w pionie można zastosować po drodze takie rozwiązanie http://peflex.pl/images/pdf-optimized/przewody-wentylacyjne-pe-flex-2.png ? NA końcu rozumiem że tak, ale po drodze też?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do Was pytanie odnośnie usługi wykonania projektu instalacji przez Pe-Flex http://cennik.peflex.pl/system-wentylacji-mechanicznej-pe-flex/38-projekt-instalacji-wentylacji.html . Ktoś poleca, odradza? Nie mam czasu ani chęci na liczenie, kombinowanie z instalacją. Za dużo mojego życia pożarł mi już dom ;) Moja architekt też jakoś mało samodzielna więc muszę ją wyręczać w pracy. Mam miejsce na reku o wymiarach 80x100x120 (szerokość/głębokość/wysokość) z dojściem od przodu, ew. od dołu. Znajduje się na parterze domu. Z tego miejsca mogę zrobić pion z 4 rurami wychodzącymi do góry. Pytanie. Czy na rurach nawiewnych/wywiewnych idących w pionie można zastosować po drodze takie rozwiązanie http://peflex.pl/images/pdf-optimized/przewody-wentylacyjne-pe-flex-2.png ? NA końcu rozumiem że tak, ale po drodze też?

 

pe flex ok. Rozwiązanie można zastosować tyle że nie za bardzo rozumiem. Napisz tak. Jaki dom, jakie pomieszczenia, gdzie ma być reku. Będzie się myśleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...