Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

4 osoby, reku jak tylko starczy kasy to AirPack, a jak nie to onyx , na początku był w planach piec zagazowujący, w tej chili bliższy jestem PC -p, bo kablami chyba nie dam rady ogrzać budynku ze względu na koszty (zbyt duże zapotrzebowanie na ciepło) ,pomieszczenie (kotłownia) będzie wykorzystana na inne cele.

W planach również żwirowiec ale to już wspominałem

Jestem na etapie stanu surowego więc wiele da sie zmienic :-)

Czekam na wskazówki

 

Dobra to szerszy temat jest. Tutaj o wentylacji. Ale napisz przy okazji jak chcesz dom zaizolować (podłoga, ściany, dach). Onyxa nie polecam jeżeli nie ma GWC. Do niego zimą trzeba wrzucić GWC obowiązkowo bo będą z nim problemy zimą. Wystarczy 10 - 20 mb. Żwirowiec... nie mam przekonania ale tym akurat się nigdy nie zajmowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dobra to szerszy temat jest. Tutaj o wentylacji. Ale napisz przy okazji jak chcesz dom zaizolować (podłoga, ściany, dach). Onyxa nie polecam jeżeli nie ma GWC. Do niego zimą trzeba wrzucić GWC obowiązkowo bo będą z nim problemy zimą. Wystarczy 10 - 20 mb. Żwirowiec... nie mam przekonania ale tym akurat się nigdy nie zajmowałem.

 

Napisałem o piecu min w odpowiedzi dla fotohobby, co do izolacji to sciany to silka 24 cm + 20cm grafit , w podłodze mam 18 cm miejsca, dach to albo piana 20 cm albo wełna i tu 35-40 cm, Gwc bedzie tylko już obok domu, zbieram informacje na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@oszczednyGrześ:

W załączniku 2 rzuty.

Ten z oznaczeniami to parter który już istnieje. Dobudowywany będzie fragment po prawej stronie (na prawo od salonu). Kropki to dziury w stropie pod anemostaty, które zrobiłem zawczasu. Terminy w banku goniły więc nie miałem czasu na obliczenia itp. stąd taka liczba. Wszystkie zrobione pod anemostaty 100mm. Do dodania na pewno anemostat w obecnym "przedsionku" (01). Miejsce do możliwego poprowadzenia ciągu rekuperacji oznaczone na żółto. W tym miejscu mam schody do piwnicy. Jest również dziura w stropie na poddasze.

Z info, które mogą się przydać. Dom 100% podłogówki.

1 poziom 77,6 m^2 (wys. 245cm)

2 poziom 71,5 m^2 (wys. 255 cm)

W tym miejscy pytanie. kotłownie i garaż zostawic z grawitacyjną wentylacją czy wpiąć do rekuperacji? Pomieszczenia nie ogrzewane.

Pierwsze pomieszczenie ze schodów do piwnicy to biuro o wielkości analogicznej do pomieszczenie 06 z parteru. Je będę też chciał wpiąć do rekuperacji.

Jak ma się instalacja rekuperacji do szczelności budynku? To obowiązkowy warunek?

 

murator-rekuperacja.jpg

murator-rekuperacja2.jpg

Edytowane przez Mozej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@oszczednyGrześ:

W załączniku 2 rzuty.

Ten z oznaczeniami to parter który już istnieje. Dobudowywany będzie fragment po prawej stronie (na prawo od salonu). Kropki to dziury w stropie pod anemostaty, które zrobiłem zawczasu. Terminy w banku goniły więc nie miałem czasu na obliczenia itp. stąd taka liczba. Wszystkie zrobione pod anemostaty 100mm. Do dodania na pewno anemostat w obecnym "przedsionku" (01). Miejsce do możliwego poprowadzenia ciągu rekuperacji oznaczone na żółto. W tym miejscu mam schody do piwnicy. Jest również dziura w stropie na poddasze.

Z info, które mogą się przydać. Dom 100% podłogówki.

1 poziom 77,6 m^2 (wys. 245cm)

2 poziom 71,5 m^2 (wys. 255 cm)

W tym miejscy pytanie. kotłownie i garaż zostawic z grawitacyjną wentylacją czy wpiąć do rekuperacji? Pomieszczenia nie ogrzewane.

Pierwsze pomieszczenie ze schodów do piwnicy to biuro o wielkości analogicznej do pomieszczenie 06 z parteru. Je będę też chciał wpiąć do rekuperacji.

Jak ma się instalacja rekuperacji do szczelności budynku? To obowiązkowy warunek?

 

[ATTACH=CONFIG]378420[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]378421[/ATTACH]

 

Odpiszę w weekend.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak chyba nie do końca rozwala sens WM z reku. Pochłaniacz z filtrem mam obecnie w mieszkaniu i jest to rozwiązanie dość mało wydajne i średnio daje efekty jeśli chodzi o pochłanianie zapachu.

 

Myślę nad okapem bez wentylatora, a wentylator niskoobrotowy o większej średnicy umieścić w kanale wylotowym. Dzięki temu będzie mniejszy hałas. Gdyby dołożyć do tego wlot powietrza z klapą zwrotną, to rzeczywiście kuchnia byłaby wyłączona niejako z odzysku energii, ale do rekuperatora nie szło by powietrze z kuchni - tzn nie cały czas - tylko wtedy gdy włączę dodatkowy wentylator. Głównie podczas smażenia ryby, itp. Więc tak naprawdę kuchnia byłąby wyłączana tylko na krótko z rekuperatora. Podczas pieczenia, gotowania itp powietrze trafiałoby do rekuperatora.

Edytowane przez Owczar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O roszczelnianiu okna też właśnie myślałem, tylko zrobi się w kuchni lekki przeciąg od okna. No i trzeba pamiętać o rozszczelnieniu. Przy wykorzystaniu klapy nawiew otworzy się automatycznie.

 

A jak to wygląda w praktyce z rozszczelnionym oknem?

Edytowane przez Owczar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Czy ktoś z Was stosuje osobny wyciąg do okapu? Planuję takowy zrobić aby zminimalizować zanieczyszczenie rekuperatora. Ale jak w takiej sytuacji rozwiązać dodatkowy wlot powietrza aby unikać efektu podcisnienia i przeciągu? Może jakiś wlot powietrza tuż nad kuchenką?

 

O jakim przeciągu mowa.... Czy czasem nie przesadzamy... Przecież dom to nie samolot i zagrożenie dekompresją. Nie przesadzajmy. Ja zwykle robię oddzielny przewód z zaworem zwrotnym tyle że szczelnym i po sprawie. Jak nie to okap z pochłaniaczem.

 

Co do okapów aby były ciche to Vilpe to ciekawe rozwiązanie chociaż ceny też nie małe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli osobny kanał wywiewny z zaworem zwrotnym bez kombinowania. Dzięki za odpowiedź.

 

Zawsze lepiej się upewnić wcześniej :)

 

Jeśli chodzi o przeciagi, to wbrew pozorom może to być problem. Mieszkam teraz w bloku, z wymuszona wentylacją. Kiedy zamknę okna to pomimo domknietych anemostatow w mieszkaniu robi się nieprzyjemne podcisnienie. Każdą malutką szczelina powietrze dostaje się do środka. Różnica ciśnienia bywa tak duża, że drzwi od mieszkania czasem się zasysaja. Jak rozszczelnie okna to robi się przeciąg, zimą bardzo nieprzyjemny. Ze już o swiszczeniu w szczelinach nie wspomnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli osobny kanał wywiewny z zaworem zwrotnym bez kombinowania. Dzięki za odpowiedź.

 

Zawsze lepiej się upewnić wcześniej :)

 

Jeśli chodzi o przeciagi, to wbrew pozorom może to być problem. Mieszkam teraz w bloku, z wymuszona wentylacją. Kiedy zamknę okna to pomimo domknietych anemostatow w mieszkaniu robi się nieprzyjemne podcisnienie. Każdą malutką szczelina powietrze dostaje się do środka. Różnica ciśnienia bywa tak duża, że drzwi od mieszkania czasem się zasysaja. Jak rozszczelnie okna to robi się przeciąg, zimą bardzo nieprzyjemny. Ze już o swiszczeniu w szczelinach nie wspomnę.

 

Jako praktykant instalacji i użytkownik... powiem tak, że nie spotkałem się z tym aby był problem z takim przeciągiem. A rekuperację robimy po to by dom był zimą szczelny i by nie tracić niepotrzebnie energii przez niekontrolowany przepływ powietrza. A w bloku jak jest wymuszona wentylacja wywiewna w oparciu o mocny wentylator to mogą być takie numery :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam pytanie odnośnie rozprowadzenia kanałów pomiędzy piętrami.

Dom piętrowy, ściany silka, strop żelbetowy, sufit podwieszany KG.

Poniżej zamieszczam rys. jak chciałbym przejść pomiędzy piętrami (wrysowałem tylko jedną ścieżkę, docelowo dwie - nawiew i wywiew).

wentylacja.jpg

 

Jak najlepiej zrobić takie przejście, na jakich komponentach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...