Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam Szanownych Forumowiczów.

 

Śledzę wątki o rekuperacji od pewnego czasu i w końcu przyszedł czas żeby przystąpić do realizacji własnej instalacji.

Przygotowałem projekt z użyciem rur flex fi75, kierując się również podpowiedziami z tego forum ale mam poważny problem ze zrównoważeniem instalacji na piętrze. Zastanawiam się czy lepiej dać po małym wywiewie w garderobie czy dać podwójną rurę w korytarzu? Czy też się tym nie przejmować?

 

Druga kwestia to nawiew w spiżarni na dole - jest on bardzo blisko pionu i trochę zaburzy to zasadę o porównywalnej dlugości rur

 

Będę wdzięczny za wszelkie komentarze/opinie?

 

Dziękuje.

 

parter.jpgpietro.jpg

 

Dodam że w domu zamieszka na razie 5 osób. Powierzchnia użytkowa ~150m2/ kubatura 410 m3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, czytając ten wątek doznałem natchnienia i sam chce zrobić rekuperacje :) Do projektu gotowego dostałem projekt rekuperacji :1.jpg2.jpg

 

Mam parter plus poddasze użytkowe i jeszcze strych mały.

Czy jest to dobry projekt?

Jak najlepiej prowadzić rury?

Na suficie parteru czy na podłodze poddasza użytkowego i wycinać w stropie 17 cm otwory na anemostaty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Czytając ten wątek postanowiłem zastosować u siebie również zamiast wentylacji grawitacyjnej mechaniczną z odzyskiem ciepła. Wentylację planuje na poliwęglanowych skrzynkach rozprężnych i kanałach pe-flex 75/63 ukrytych dla parteru w warstwie izolacji stropu i podwieszanym syficie dla poddasza. Obecnie planujemy wykończyć jedynie parter (2 osoby) a w przyszłości również poddasze ( +2). Proszę w związku z tym forumowiczów o opinie na temat koncepcji wentylacji jaką opracowałem. Rekuperator planuje postawić na poddaszu nieużytkowym. Okap w kuchni nie podłączony do rekuperatora. Kotłownia jako oddzielne pomieszczenie na wentylacji grawitacyjnej.koncepcja.jpgtabelka.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, czytając ten wątek doznałem natchnienia i sam chce zrobić rekuperacje :) Do projektu gotowego dostałem projekt rekuperacji :[ATTACH=CONFIG]383488[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]383489[/ATTACH]

 

Mam parter plus poddasze użytkowe i jeszcze strych mały.

Czy jest to dobry projekt?

Jak najlepiej prowadzić rury?

Na suficie parteru czy na podłodze poddasza użytkowego i wycinać w stropie 17 cm otwory na anemostaty?

 

Nikt nic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Czy długość rur głównych (pewnie fi200) od reku do skrzynek rozdzielczych ma jakieś wielkie znaczenie? U mnie reku ma być w kotłowni, a skrzynki rozdzielcze na poddaszu w warstwie ocieplenia. Niestety nie mogę sobie skrócić bo kotlownia jest za garażem, a garaż przylega do budynku. Rury na szybko licząc będzie ze 20m wywiew i ze 20m nawiew bo to jednym szachtem pójdzie. Czemuś to szkodzi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Planuję budowę domu jak w linku poniżej

 

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-zurawkach-3-m52a57146527bb

 

dom planuję ogrzewać pompą ciepła, która znajdzie się w kotłowni, w też w kotłowni też chciałbym umiejscowić centralę wentylacyjną, czy to dobre rozwiązanie? Kotłownię chcę ogrzewać, natomiast garaż nie, rezygnuję również z obu kominów. Jaką wentylację zastosować w kotłowni? W garażu tylko i wyłącznie grawitacyjną?

Czy razem z projektem zakupić projekt wentylacji mechanicznej, wykonany przez rekuperatory? Z tego co wiem projekt przewiduje umiejscowienie centrali w garażu, jednak nie wiem w którym miejscu oraz wentylację grawitacyjną w garażu oraz w kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, czytając ten wątek doznałem natchnienia i sam chce zrobić rekuperacje :) Do projektu gotowego dostałem projekt rekuperacji :[ATTACH=CONFIG]383488[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]383489[/ATTACH]

 

Mam parter plus poddasze użytkowe i jeszcze strych mały.

Czy jest to dobry projekt?

Jak najlepiej prowadzić rury?

Na suficie parteru czy na podłodze poddasza użytkowego i wycinać w stropie 17 cm otwory na anemostaty?

 

Niewiele tu widać. Ogólnie najlepiej w domku jednorodzinnym robić na flexach, bo łatwo i do tego tłumią dźwięki. Zasada jest taka, że do pokojów dwa nawiewy, do salonu trzy, w kuchni dwa lub trzy wyciągi, a WC, garderoba i wiatrołap po jednym. To spinasz najlepiej w centrum domu, żeby rozdzielacze były mniej-więcej równo oddalone od skrzynek, łączysz je razem pionowymi rurami (w sumie 4 rozdzielacze - osobno dla parteru i osobno dla poddasza), a dolne rozdzielacze łączysz z rekuperatorem, a ten z czerpnią i wyrzutnią.

Trzeba znaleźć kawałek miejsca na te piony, rury do reku, no i rozdzielacze. Komplet dla parteru można zrobić po podłodze piętra, albo podwiesić pod sufitem jeśli będą sufity podwieszane. Niby wycinanie otworów jest pracochłonne, ale podwieszanie pod sufitem jeszcze bardziej. Te od poddasza najlepiej przykręcić do jętek.

 

Komplet skrzynek i rozdzielaczy dla Ciebie wychodzi 1185zł.

 

Witam! Czytając ten wątek postanowiłem zastosować u siebie również zamiast wentylacji grawitacyjnej mechaniczną z odzyskiem ciepła. Wentylację planuje na poliwęglanowych skrzynkach rozprężnych i kanałach pe-flex 75/63 ukrytych dla parteru w warstwie izolacji stropu i podwieszanym syficie dla poddasza. Obecnie planujemy wykończyć jedynie parter (2 osoby) a w przyszłości również poddasze ( +2). Proszę w związku z tym forumowiczów o opinie na temat koncepcji wentylacji jaką opracowałem. Rekuperator planuje postawić na poddaszu nieużytkowym. Okap w kuchni nie podłączony do rekuperatora. Kotłownia jako oddzielne pomieszczenie na wentylacji grawitacyjnej.[ATTACH=CONFIG]383509[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]383510[/ATTACH]

 

Napisałem w drugim wątku. Komplet 1225zł.

 

 

Cześć,

Czy długość rur głównych (pewnie fi200) od reku do skrzynek rozdzielczych ma jakieś wielkie znaczenie? U mnie reku ma być w kotłowni, a skrzynki rozdzielcze na poddaszu w warstwie ocieplenia. Niestety nie mogę sobie skrócić bo kotlownia jest za garażem, a garaż przylega do budynku. Rury na szybko licząc będzie ze 20m wywiew i ze 20m nawiew bo to jednym szachtem pójdzie. Czemuś to szkodzi ?

 

Większy opór, czyli słabsza wentylacja przy tej samej mocy. Za bardzo się nie przejmuj, bo rurowe GWC mają po 50m i całość działa bez problemu.

 

 

Witam.

Planuję budowę domu jak w linku poniżej

 

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-zurawkach-3-m52a57146527bb

 

dom planuję ogrzewać pompą ciepła, która znajdzie się w kotłowni, w też w kotłowni też chciałbym umiejscowić centralę wentylacyjną, czy to dobre rozwiązanie? Kotłownię chcę ogrzewać, natomiast garaż nie, rezygnuję również z obu kominów. Jaką wentylację zastosować w kotłowni? W garażu tylko i wyłącznie grawitacyjną?

Czy razem z projektem zakupić projekt wentylacji mechanicznej, wykonany przez rekuperatory? Z tego co wiem projekt przewiduje umiejscowienie centrali w garażu, jednak nie wiem w którym miejscu oraz wentylację grawitacyjną w garażu oraz w kotłowni.

 

Tak, grawitacyjna. Podobnie w kotłowni, bo drzwi na pewno nie będą szczelne. Nie wiem czy potrzebujesz projektu wentylacji, ale może jest wymagany. Mi się jeszcze nie zdarzyło, żeby taki projekt był dobry - albo robią na sztywnych rurach, albo tak prowadzą przewody, że w praktyce się tak nie da, albo nie jest uwzględniony podciąg, itp. Komplet skrzynek i rozdzielaczy 1135zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Szanownych Forumowiczów.

 

Śledzę wątki o rekuperacji od pewnego czasu i w końcu przyszedł czas żeby przystąpić do realizacji własnej instalacji.

Przygotowałem projekt z użyciem rur flex fi75, kierując się również podpowiedziami z tego forum ale mam poważny problem ze zrównoważeniem instalacji na piętrze. Zastanawiam się czy lepiej dać po małym wywiewie w garderobie czy dać podwójną rurę w korytarzu? Czy też się tym nie przejmować?

 

Druga kwestia to nawiew w spiżarni na dole - jest on bardzo blisko pionu i trochę zaburzy to zasadę o porównywalnej dlugości rur

 

Będę wdzięczny za wszelkie komentarze/opinie?

 

Dziękuje.

 

[ATTACH=CONFIG]383377[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]383378[/ATTACH]

 

Dodam że w domu zamieszka na razie 5 osób. Powierzchnia użytkowa ~150m2/ kubatura 410 m3.

 

 

Czy ktoś z doświadczonych Kolegów mógłby rzucić okiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewiele tu widać. Ogólnie najlepiej w domku jednorodzinnym robić na flexach, bo łatwo i do tego tłumią dźwięki. Zasada jest taka, że do pokojów dwa nawiewy, do salonu trzy, w kuchni dwa lub trzy wyciągi, a WC, garderoba i wiatrołap po jednym. To spinasz najlepiej w centrum domu, żeby rozdzielacze były mniej-więcej równo oddalone od skrzynek, łączysz je razem pionowymi rurami (w sumie 4 rozdzielacze - osobno dla parteru i osobno dla poddasza), a dolne rozdzielacze łączysz z rekuperatorem, a ten z czerpnią i wyrzutnią.

Trzeba znaleźć kawałek miejsca na te piony, rury do reku, no i rozdzielacze. Komplet dla parteru można zrobić po podłodze piętra, albo podwiesić pod sufitem jeśli będą sufity podwieszane. Niby wycinanie otworów jest pracochłonne, ale podwieszanie pod sufitem jeszcze bardziej. Te od poddasza najlepiej przykręcić do jętek.

 

Komplet skrzynek i rozdzielaczy dla Ciebie wychodzi 1185zł.

 

 

 

Napisałem w drugim wątku. Komplet 1225zł.

 

 

 

 

Większy opór, czyli słabsza wentylacja przy tej samej mocy. Za bardzo się nie przejmuj, bo rurowe GWC mają po 50m i całość działa bez problemu.

 

 

 

 

Tak, grawitacyjna. Podobnie w kotłowni, bo drzwi na pewno nie będą szczelne. Nie wiem czy potrzebujesz projektu wentylacji, ale może jest wymagany. Mi się jeszcze nie zdarzyło, żeby taki projekt był dobry - albo robią na sztywnych rurach, albo tak prowadzą przewody, że w praktyce się tak nie da, albo nie jest uwzględniony podciąg, itp. Komplet skrzynek i rozdzielaczy 1135zł.

 

Skąd bierzesz te wyciągi/nawiewy gdzie i jak popadnie? Swoją drogą otworzyłeś zakład produkcyjny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, grawitacyjna. Podobnie w kotłowni, bo drzwi na pewno nie będą szczelne. Nie wiem czy potrzebujesz projektu wentylacji, ale może jest wymagany. Mi się jeszcze nie zdarzyło, żeby taki projekt był dobry - albo robią na sztywnych rurach, albo tak prowadzą przewody, że w praktyce się tak nie da, albo nie jest uwzględniony podciąg, itp. Komplet skrzynek i rozdzielaczy 1135zł.

 

Jak powinna być zrealizowana wentylacja grawitacyjna w garażu oraz kotłowi jeżeli nie będzie komina?

Czy nie polecacie żadnych przewodów sztywnych w instalacji, dlaczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewiele tu widać. Ogólnie najlepiej w domku jednorodzinnym robić na flexach, bo łatwo i do tego tłumią dźwięki. Zasada jest taka, że do pokojów dwa nawiewy, do salonu trzy, w kuchni dwa lub trzy wyciągi, a WC, garderoba i wiatrołap po jednym. To spinasz najlepiej w centrum domu, żeby rozdzielacze były mniej-więcej równo oddalone od skrzynek, łączysz je razem pionowymi rurami (w sumie 4 rozdzielacze - osobno dla parteru i osobno dla poddasza), a dolne rozdzielacze łączysz z rekuperatorem, a ten z czerpnią i wyrzutnią.

Trzeba znaleźć kawałek miejsca na te piony, rury do reku, no i rozdzielacze. Komplet dla parteru można zrobić po podłodze piętra, albo podwiesić pod sufitem jeśli będą sufity podwieszane. Niby wycinanie otworów jest pracochłonne, ale podwieszanie pod sufitem jeszcze bardziej. Te od poddasza najlepiej przykręcić do jętek.

 

Komplet skrzynek i rozdzielaczy dla Ciebie wychodzi 1185zł.

 

 

Tylko te wiercenie w stropie gdzie beton b-25 zbrojony...Skąd te ceny Liczysz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sztywne do łączenia rozdzielaczy z rekuperatorem i dalej do czerpni i wyrzutni.

Ja bym całkiem te dwa pomieszczenia pominął w wentylacji.

 

Też jestem zdania żeby w garażu oraz kotłowni zrobić wentylację grawitacyjną. Pytałem tylko jak optymalnie ją zrobić bez komina, którego w kotłowni nie będzie, kominki wentylacyjne, jakieś kanały?

 

Czy centrala Thessla green AirPack 400 będzie odpowiednia czy trochę za duża do tego domu?

 

Kanały sztywne spiro do rozdzielaczy, a dalej do anemostatów Peflex?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem zdania żeby w garażu oraz kotłowni zrobić wentylację grawitacyjną. Pytałem tylko jak optymalnie ją zrobić bez komina, którego w kotłowni nie będzie, kominki wentylacyjne, jakieś kanały?

 

Czy centrala Thessla green AirPack 400 będzie odpowiednia czy trochę za duża do tego domu?

 

Kanały sztywne spiro do rozdzielaczy, a dalej do anemostatów Peflex?

 

Dom 104m2 i centrala 400 ???? Centrala 200-250 m3/h będzie wystarczająca....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom 104m2 i centrala 400 ???? Centrala 200-250 m3/h będzie wystarczająca....

 

Jak ktoś mądry komuś podoradza pełno przewodów niepotrzebnie to potem są potrzebne mocniejsze centrale żeby przepchać powietrze...

 

Przecież niektórym zależy żeby sprzedawać więcej materiału no i wieksze centrale. Ja mam jednak zgoła odmienne zdanie i podejscie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...