Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Chyba żartujesz . Policz całą inwestycję z tym związaną. Grzałka u mnie w reku tej zimy zużyła gdzieś 20 - 30 kWh co daje koszt max 15 -20 zł.

 

To jeszcze podaj jakie miałeś średnie temperatury na nawiewie bo 20 stopni to raczej nie było przy taki zużyciu prądu pewnie ok 15 stopni i te 5 stopni musiało podgrzać centralne ogrzewanie.

Jeśli chodzi o gwc to inwestycja droższa ale komfort lepszy bo mamy w miarę stabilną temp.na nawiewie ok 20stopni i druga sprawa ze przy podgrzewaniu powietrza przed reku część tego ciepła leci bezpowrotnie w wyrzutnie co przy darmowym cieple z ziemi nie jest problemem możemy go sobie marnotrawic.

Edytowane przez romano78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze podaj jakie miałeś średnie temperatury na nawiewie bo 20 stopni to raczej nie było przy taki zużyciu prądu pewnie ok 15 stopni i te 5 stopni musiało podgrzać centralne ogrzewanie.

Jeśli chodzi o gwc to inwestycja droższa ale komfort lepszy bo mamy w miarę stabilną temp.na nawiewie ok 20stopni i druga sprawa ze przy podgrzewaniu powietrza przed reku część tego ciepła leci bezpowrotnie w wyrzutnie co przy darmowym cieple z ziemi nie jest problemem możemy go sobie marnotrawic.

 

Nawet jak poleci 15 to nie będzie tragedi. Zimą prawie tego nie poczujesz chyba że włączysz reku na wyższe obroty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jak poleci 15 to nie będzie tragedi. Zimą prawie tego nie poczujesz chyba że włączysz reku na wyższe obroty.

 

Nie o to mi akurat chodzi wiem ze tych powiedzmy 15 stopni na karczychu nie poczujesz a wprowadzanie w błąd takimi wpisami jaka grzałka jest super bo zluzyla prądu za 20 zł ale nie dolicza sie kosztu podgrzania powietrza przez co.

Edytowane przez romano78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem waszych rozterek. Na dworze -20, w domu 22 leci z reku 16 - 17 a wy macie jakiś problem? Jeszcze chcecie coś dogrzewać.?Ludzie to jest wentylacja a nie ogrzewanie.

romano rozumiem że lepiej jak będzie leciało z grawitacyjnej w sposób niekontrolowany -20 i trzeba będzie podgrzać do 22. Po nad to grzałka w reku nie służy do ogrzewania tylko pełni funkcję chroniącą wymiennik przed zamarzaniem.

P.S. Oczywiście nie neguję możliwości wykonania GWC jeśli jest gdzie i jak je zrobić, tylko pytanie o sens w bilansie finansowym. Wyeliminujemy grzałkę chroniącą wymiennik i będzie leciało 19 - 20 stopni. Zaoszczędzimy jak dobrze pójdzie max 100 zł na sezon.

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne. To chyba mocno wiało ci z tej wentylacji. Albo nad głową zaraz masz nawiew.

 

Mocno i metr od głowy. Nie miałem żadnego sterownika, reku na strychu i mi się nie chciało wychodzić tego skręcać. W normalnym użytkowaniu można z tym spokojnie żyć, ale tylko sygnalizuję, że może być problem. A właściwie, to żona też się nigdy nie skarżyła.

 

P.S. Oczywiście nie neguję możliwości wykonania GWC jeśli jest gdzie i jak je zrobić, tylko pytanie o sens w bilansie finansowym. Wyeliminujemy grzałkę chroniącą wymiennik i będzie leciało 19 - 20 stopni. Zaoszczędzimy jak dobrze pójdzie max 100 zł na sezon.

 

Jak się samemu robi, to GWC wychodzi 1200zł. A jak się samemu robi reku, to nie trzeba 200zł na grzałkę dawać, więc już tylko 1000. No i 10 lat i już jest zbilansowane, a w dodatku coś ochłodzi latem. Według mnie spoko - mnie cała WM z GWC i reku wyniosła 7 tyś, ale jak bym miał zapłacić 30 tyś firmie, to już nie za bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem waszych rozterek. Na dworze -20, w domu 22 leci z reku 16 - 17 a wy macie jakiś problem? Jeszcze chcecie coś dogrzewać.?Ludzie to jest wentylacja a nie ogrzewanie.

romano rozumiem że lepiej jak będzie leciało z grawitacyjnej w sposób niekontrolowany -20 i trzeba będzie podgrzać do 22. Po nad to grzałka w reku nie służy do ogrzewania tylko pełni funkcję chroniącą wymiennik przed zamarzaniem.

P.S. Oczywiście nie neguję możliwości wykonania GWC jeśli jest gdzie i jak je zrobić, tylko pytanie o sens w bilansie finansowym. Wyeliminujemy grzałkę chroniącą wymiennik i będzie leciało 19 - 20 stopni. Zaoszczędzimy jak dobrze pójdzie max 100 zł na sezon.

 

Dokładnie. Cały czas o tym piszę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem waszych rozterek. Na dworze -20, w domu 22 leci z reku 16 - 17 a wy macie jakiś problem? Jeszcze chcecie coś dogrzewać.?Ludzie to jest wentylacja a nie ogrzewanie.

romano rozumiem że lepiej jak będzie leciało z grawitacyjnej w sposób niekontrolowany -20 i trzeba będzie podgrzać do 22. Po nad to grzałka w reku nie służy do ogrzewania tylko pełni funkcję chroniącą wymiennik przed zamarzaniem.

P.S. Oczywiście nie neguję możliwości wykonania GWC jeśli jest gdzie i jak je zrobić, tylko pytanie o sens w bilansie finansowym. Wyeliminujemy grzałkę chroniącą wymiennik i będzie leciało 19 - 20 stopni. Zaoszczędzimy jak dobrze pójdzie max 100 zł na sezon.

 

Przeciez nikt ci nie każe dogrzewać tych niby 16 czy 17stopni chyba mnie nie zrozumiałeś

Gość pisze ze gwc jest tańsze w eksploatacji a ty go wysmiewasz i podajesz złużycie prądu za 20zł taki laik przeczyta i powie po co ja mam robic gwc za kilka tys.jak mam grzałke za darmo bo wiecej danych od ciebie podejrzewam nie dostanie a ja te dane podaje ze by było sprawiedliwie

Jesli mamy gwc i temperature w domu22stopnie to niezależnie czy na zewnątrz jest 5 czy minus 20 na nawiewie będzie zawsze ok 21 czyli musimy podgrzac 1 stopień przez cały okres grzewczy i trzeba dodac jeszcze ze gwc cos tam chłodzi .

jesli grzałka to z twoich nie wiem na ile wiarygodnych danych wynika ze musimy podgrzac o ok6stopni.

i nie biorę pod uwagę tutaj jakiś drogich gwc z jakimiś czastkami srebra bo dla mnie rurowce nie istnieją tylko zwykła rura niebieska do wody fi32 200mb zalana glikolem za 600zł akurat takie będe teraz robił wykop bedzie robiony przy okazji bo kopara przyjeżdza do czegoś innego jeszcze, tak wiec jeśli się dobrze prace zorganizuje to takie gwc można zrobic za 1500zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ja tak mam, tylko wentylator przy wyrzutni ma trudne warunki, więc lepiej przed rekuperatorem go dać, ale z drugiej strony tam go bardziej słychać.

 

A bo teraz już nie robią tak solidnych rzeczy jak kiedyś albo do nas puszczają gorszej jakości tak jak to jest z zywnością moje ebemy z 2003 chodza jeden na wyrzutni drugi na czerpni już ponad 2lata i nic im sie nie dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość pisze ze gwc jest tańsze w eksploatacji a ty go wysmiewasz.......

Pokaż w którym miejscu.

i podajesz złużycie prądu za 20zł taki laik przeczyta i powie po co ja mam robic gwc za kilka tys.jak mam grzałke za darmo bo wiecej danych od ciebie podejrzewam nie dostanie a ja te dane podaje ze by było sprawiedliwie ....

A jakie Cię interesyją

Jesli mamy gwc i temperature w domu22stopnie to niezależnie czy na zewnątrz jest 5 czy minus 20 na nawiewie będzie zawsze ok 21 czyli musimy podgrzac 1 stopień przez cały okres grzewczy i trzeba dodac jeszcze ze gwc cos tam chłodzi .....

Przemyśl to co napisałeś No chyba że masz wymiennik w jakiejś tajnej technologii ogólnie niedostępnej.

jesli grzałka to z twoich nie wiem na ile wiarygodnych danych wynika ze musimy podgrzac o ok6stopni....

Napisałem szacuję dodatkowy całkowity koszt strat razem z grzałką która chroni wymiennik na max 100 zł w sezonie.

i nie biorę pod uwagę tutaj jakiś drogich gwc z jakimiś czastkami srebra bo dla mnie rurowce nie istnieją tylko zwykła rura niebieska do wody fi32 200mb zalana glikolem za 600zł akurat takie będe teraz robił wykop bedzie robiony przy okazji bo kopara przyjeżdza do czegoś innego jeszcze, tak wiec jeśli się dobrze prace zorganizuje to takie gwc można zrobic za 1500zł.

Reasumując przy bardzo niekorzystnych warunkach po 15 latach wyjdę na czysto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i nie biorę pod uwagę tutaj jakiś drogich gwc z jakimiś czastkami srebra bo dla mnie rurowce nie istnieją tylko zwykła rura niebieska do wody fi32 200mb zalana glikolem za 600zł akurat takie będe teraz robił wykop bedzie robiony przy okazji bo kopara przyjeżdza do czegoś innego jeszcze, tak wiec jeśli się dobrze prace zorganizuje to takie gwc można zrobic za 1500zł.

 

Czyli trzeba jeszcze jakiś wymiennik przy rekuperatorze na wlocie 500zł i pompkę aby przepchała ten glikol 200zł i jeszcze "prąd" 50W*24*365=432kWh czyli 280zł na rok.

Jak nie będzie dodatkowych zysków z komfortu chłodzenia, to jest nieopłacalne.

Przyznam, że też myślałem o tym takim rozwiązaniu ale wykorzystując wodę z niewykorzystywanego zbiornika podziemnego.

 

Pozdrawiam

Marek

Edytowane przez Stermaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli trzeba jeszcze jakiś wymiennik przy rekuperatorze na wlocie 500zł i pompkę aby przepchała ten glikol 200zł i jeszcze "prąd" 50W*24*365=432kWh czyli 280zł na rok.

Jak nie będzie dodatkowych zysków z komfortu chłodzenia, to jest nieopłacalne.

Przyznam, że też myślałem o tym takim rozwiązaniu ale wykorzystując wodę z niewykorzystywanego zbiornika podziemnego.

 

Pozdrawiam

Marek

 

Mój reku pobiera za ok 100zl pradu rok 365dni a g gwc nie chodzi cały rok u kolegi pompka pobiera 12w kosztowała 400zl ale myślę ze warto dopłacić a przy rurowym przecież żeby pokonać te dodatkowe opory wentylowi też trzeba podać więcej prądu.

Czyli nawet jeśli kupujemy wszystko gotowe i nowe to spokojnie mieścimy się w 2tys i skoro tak już liczycie już opłacalność tego gwc to wogole może policzyć jeszcze opłacalność całej instalacji wentylacji mechanicznej.

Edytowane przez romano78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemek nic nie ma złego ani w rurowcu ani w glikolowym. Tyle tylko że staramy się wykazać iż korzyści z tego są na tyle znikome że często gra jest nie warta świeczki. Zarówno w jednym jak i drugim przypadku przecież należy liczyć się z dodatkowymi kosztami nie tylko inwestycyjnymi ale i eksploatacyjnymi (pompka do glikolu czy przy rurowcu praca na większym wydatku wentylatora zasysającego lub nawet w niektórych acz nielicznych przypadkach wręcz dodatkowy wentylator)

Pisałem zresztą o tym wcześniej. Jeśli ktoś ma miejsce, zaparcie i chęci to czemu nie ale niech nie liczy na jakieś wielkie profity z takiego rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat brzmi:

"Sam robię wentylację"

Co Nas popycha do "samorobienia" a myślę, że przynajmniej dwa powody:

1. Chcemy to zrobić sami bo jest taniej a My nie mamy za dużo kasy i przy okazji mamy nadzieję, że zrobimy lepiej od fachowców.

2. Chcemy to zrobić sami bo jesteśmy ciekawi jak to się robi, poniekąd staje się to naszym "konikiem" i przy okazji może taniej, ale nie koniecznie jak mamy kasę, ponadto jesteśmy przekonani, że według Nas zrobimy najlepiej.

 

W związku z tym myślę, że dobrze jest wymieniać się doświadczeniami, uwagami, czasem może według innych głupimi. Zawsze jednak należy pamiętać o godności drugiej osoby. Sam wielokrotnie przekonany, że wiem najlepiej dochodziłem do wniosku, że się myliłem lub przynajmniej przesadzałem z moją racją.

Dobrze jest więc posłuchać co ma każdy do powiedzenia. Czasami wychodzi, że co dobre jest u mnie nie musi być dobre i innych.

To tak dla odprężenia :)

 

Pozdrawiam

Marek

Edytowane przez Stermaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad sensem robienia w ogóle wentylacji ;) zarówno WG jak i WM, noże wystarczy okresowe otwieranie okien jak to się odbywa w większości domów.

A teraz zwariowane przemyślenia:

Założyłem, że będę otwierał okna i wymieniał 100m3 powietrza na godzinę w domu (tak jak zakłada się w zimie dla WM).

"Sredniosezonowogrzewcza" temperatura zewnętrzna +5*C.(delta t 15*C)

Sezon grzewczy 6 miesięcy.

Grzanie gazem, kocioł kondensujący 10kWh z 1m3 gazu koszt gazu 2zł/m3.

Koszt takiej wentylacji na sezon 450zł

Dodam, że dla 7 miesięcy i t=0*C będzie 670 zł na sezon.

 

I teraz na WM trzeba zapewne wydać przynajmniej 10 kzł (mnie wyjdzie 15 kzł)

Czas zwrotu samej instalacji to około 20 lat (u mnie 30 lat) a przecież do WM dochodzą koszty eksploatacji.

 

Kurcze dajmy sobie spokój z tą wentylacją :).

A może nie zniechęcajmy się bo przecież trzeba coś robić w życiu.

Chłop powinien przynajmniej raz dziennie "pieprznąć" sobie młotkiem w palec, bo inaczej zniewieścieje :).

 

Pozdrawiam wszystkich chłopów i nie tylko.

 

Marek

Edytowane przez Stermaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...