Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

a481e376136b0e50.jpg

 

Witam wszystkich

Po przeczytaniu wszystkich postów postanowiłem zaprojektować sobie wentylację mechaniczną dla 4 osób opartą na Rekuperatorze Dospel Optimal 400 (najtańsze rozwiązanie jakie znalazłem oprócz Luny) umieszczonym w garażu i rurach 63/75 położonych na stropie w warstwie styropianu 8 cm. Może w przyszłości będzie GWC aby rekuperator nie zamarzł (w fundamentach położona rura 200 kanalizacyjna lita)

 

Nasuwają mi się pytania

1 Czy wywiew w parterowej łazience odsunąć od ściany z nad grzejnika, a w kuchni przesunąć w stronę okapu (jak będzie małe gotowanie to nie uruchamiam okapu?

2 Czy istnieje odbicie lustrzane optimala 400 żeby nie odstawał tak od ściany?

 

Do wyjścia 160 zaplanowałem redukcję z 200

3 Czy może lepiej dać skrzynki 200/10x75 (zamiast 160/8x75)i dołożyć po jednym wyciągu na parterze w kuchni i łazience. Analogicznie zwiększyć nawiew na 2x75 na piętrze w pokojach z oknami dachowymi?

 

Proszę o wasze rady bo muszę położyć kanały ponieważ hydraulik zaraz przychodzi:sick:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Proszę o ocenę koncepcji instalacji w domu z trzema kondygnacjami. W zasadzie nie spotkałem się na forum z takimi przykładami.

 

Założenia ogólne:

 

  • dom z ogrzewaniem podłogowym we wszystkich pomieszczeniach;
  • wszystkie drzwi wewnętrzne z podcięciami wentylacyjnymi;
  • rekuperator umieszczony na kondygnacji piwnicy;
  • skrzynki rozdzielcze na poziomie stropu między parterem a piętrem;
  • od skrzynek do nawiewów i wywiewów rury FLEX (głównie umoszczone w styropianie pod jastrychami);
  • w domu przebywa w miarę stale 5 osób;
  • centrala ThesslaGreen AirPack 400V (lub inna z przyłączami fi=200mm);

 

 

Kondygnacja I - piwnica:

P0.1: warsztat - nawiew 1 x 75

P0.2: kotłownia (a właściwie pomieszczenie dla PC i rekuperatora) - nawiew 1 x 75

P0.3: pralnia - nawiew 1 x 75

P0.4: klatka schodowa (otwarta przez wszystkie kondygnacje) - brak nawiewów / wywiewów)

Podsumowanie dla kondygnacji I (piwnic): 3 x nawiew, brak wywiewów

 

Kondygnacja II - parter:

P1.1: salon połączony (nierozdzielony drzwiami) z kuchnią i klatką schodową - nawiew 2 x 75 (w części salonu), wywiew: 2 x 75 (w części kuchennej)

P1.2: sypialnia - nawiew 2 x 75

P1.3: łazienka (do łazienki przechodzi się przez sypialnię P1.2) - wywiew 4 x 75

P1.4: wiatrołap - brak nawiewów / wywiewów

P1.5: WC (do WC przechodzi się z salonu przez wiatrołap P1.4) - wywiew 2 x 75

Podsumowanie dla kondygnacji II (parteru): 4 x nawiew, 6 x wywiew

 

Kondygnacja III - poddasze:

P2.1: pokój 1 (sypialnia) - nawiew 2 x 75

P2.2: pokój 2 (sypialnia) - nawiew 2 x 75

P2.3: pokój 3 (sypialnia) - nawiew 2 x 75

P2.4: łazienka - wywiew 4 x 75

P2.5: klatka schodowa (otwarta przez wszystkie kondygnacje) - brak nawiewów / wywiewów)

Podsumowanie dla kondygnacji III (poddasze): 6 x nawiew, 4 x wywiew

 

Podsumowania ogólne:

nawiewy: 14 x 75

wywiewy: 12 x 75

 

Czy koncepcja jest rozsądna? Czy warto zmienić rozkład nawiewów lub wywiewów?

 

Czy tych kanałów nie jest zbyt wiele, a konkretnie czy nie nastąpi problem z rozprężaniem powietrza w skrzynce rozdzielacza? Przekrój rury 200 mm to niewiele ponad 310 cm2. Przekrój kanału 75 mm, dla średnicy wewnętrznej 63 mm, to około 31 cm2. Zatem z wyliczeń wychodzi około 10 szt kanałów dla skrzynki podłączonej kanałem 200 mm do rekuperatora. Czy zatem powinienem zmniejszyć liczbę kanałów? Jeśli tak to których?

 

Pozdrawiam i dziękuję za wszelkie sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

w łazience mam przygotowany przepust w stropie pod anemostat dokładnie nad prysznicem. Ostatnio zacząłem się wahać czy to dobre miejsce i czy nie będzie "wiało" podczas prysznicowania;)

Jak macie anemostaty w łazienkach u siebie?

 

W łazience się raczej wywiewa a nie nawiewa bo to pomieszczenie mokre;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

"Poszły konie po betonie" czyli zacząłem robić WM w moim domku. Nie będę się może rozpisywał co i jak, bo będziecie się ze mnie śmiać :).

Ale niech tam, część instalacji będzie z rur spiro ( nawiew) a część z "kiblorurek" czyli PCV (wywiew). Przy wywiewie boję się, że może skraplać się w nich woda w zimie i mogą korodować po jakimś czasie, ponieważ wszystko jest na nieocieplonym strychu. Rury będą oczywiście wszystkie izolowane termicznie a rekuperator będzie w małym pomieszczeniu technicznym. Jak wszystko zrobię to może się pochwalę co mi z tego wyszło.

Teraz mam jednak pytanie, czy rekuperator ONYX PASSIV 350 to w miarę dobry wybór? Potrzebuję przepływu max 360 m3/h. Oraz musi on przepchać powietrze przez duży filtr węglowy, liczę 50 Pa spadku ciśnienia na nim. Mieszkam w "smogolandii", więc smog jest głównym powodem, dla którego podjąłem się budowy WM.

 

Pozdrawiam

Marek

Edytowane przez Stermaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...