Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Panowie - pytanie czym podłączyć reku z rozdzielaczami?

Sytuacja wygląda tak, że centrala będzie w pomieszczeniu technicznym w narożniku domu a skrzynki na stropie poddasza nieużytkowego (parterowa stodoła). Cały system umieszczony w warstwie styro/wełny 30-35cm i docelowo przyciśnięte podłogą z OSB lub wylewką (tu jeszcze nie mam pewności). Myślałem, żeby do skrzynek puścić przewody półelastyczne aluminiowe (coś takiego http://www.ventia.pl/systemy-wentylacji/produkty-systemy-wentylacji/przewody-elastyczne/przewody-elastyczne-nieizolowane/product/przewod-polelastyczny-aluminiowy-nieizolowany) czy lepsze będą sztywne spiro? które będą cichsze?

 

z góry dzięki

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam.

 

Czy anemostat wywiewny powinien znajdowac się nad pochłaniaczem w kuchni , czy może jego umieszcznie tak naprawdę nie ma dużego znaczenia ?

 

Kuchnię będę miał z wysokim sufitem i trochę utrudnione bedzie mi zamontowanie wywiewu nad pochłaniczem , więc jeśli nie ma przeciwskazań zamontowałbym w zupełnie innym miejscu , dość bliskim od pochłaniacza ale jednak kilka materów dalej ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie szybkie pytanie. Czy wielkość skrzynek rozdzielczych ma jakieś znaczenie ? Jestem na etapie projektowania skrzynek i w zasadzie zrobiłem. Wszystkie potrzebne króćce zmieściłem i w zasadzie widzę ze mozna jeszcze skrzynkę zmniejszyć bo jest zapas miejsca. Pytanie czy to nie wpłynie później na użytkowanie ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że na tym forum jest kilku dobrych fachowców w związku z tym mam ogromną prośbę o sprawdzenie z grubsza schematu mojej instalacji którą planuję wykonać sam za jakieś 2 m-ce. Problem w tym że będę wykonywał instalację WM w domu w którym mieszkam od 5 lat i jest już wykończny

W domu zamieszkują 2+1 (może będzie 2+2) 165 m2 pow. użytkowej

PARTER

1. Wiatrołap 3,76 - nawiew 1x75mm

2. Spiżarnia 1,68 - Brak

3. Kuchnia 11,08 - wywiew 2 x 75mm (w kuchni okap z wyjściem na dach)

4. Salon 31,12 - nawiew 3 x 75mm (1x75 + 2x75)

5. Schody 3,59 - brak

6. Hol 10,23 - brak

7. WC 2,00 - wywiew 1 x 75mm

8. Łazienka 6,00 - wywiew 2 x 75mm

9. Kotłownia 6,50 - brak (w kotłowni piec gazowy kondensacyjny)

10. Sypialnia 17,40 - nawiew 2x75mm

Parter: suma nawiewów 6 x 75mm, suma wywiewów 5 x 75mm

 

PODDASZE

1. Hol i schody 10,52 - brak

2. Pralnia 3,08 - nawiew 1x75mm

3. Łazienka 8,00 - wywiew 3 x 75mm

4. Pokój 12,98 - nawiew 1x75mm

5. Pokój 11,75- nawiew 1x75mm

6. Pokój 16,36- nawiew 1x75mm

7. Garderoba 4,36 - brak

 

Parter: suma nawiewów 4 x 75mm, suma wywiewów 3 x 75mm

 

Całość będzie rozprowadzona ze stychu nad poddaszem użytkowym poprzez skrzynki rozdzielające tylko pytanie czy ilość wszystkich nawiewów i wywiewów jest w porządku: 10 nawiewów na 8 wywiewów ?

 

Reku jeszcze nie wybrany, myślę że taki 350 m3/h wystarczy - może coś polecicie w granicach 6-8 tys.- coś cichego w miarę oszczędnego.

Iinstalacja na przewodach elastycznych 75mm (63mm) raczej antybakteryjnych.

Rekuperator planuję na poddaszu-strychu ocieplonym nieogrzewanym.

Czy można wyzutnię podpiąć pod dwa kominki wentylacyjne w dachu (dachówka) o srednicy fi 100mm np poprzez trójnik bo mam takie kominki wentylacyjne (odpowietrrzające) .-zdj na dole postu.

 

Mam plan zlikwidować wyprowadzenie z okapu na dach a tymi rurami (kanalizacyjne fi 100) poprowadziłbym kanały elastyczne wywiewne z kuchni (do okapu włożyłbym filtry węglowe-nie gotuje się u nas zbyt często).

Jakiej firmy rrury pe-flex antybakteyjne polecacie czy to bez różnicy?

Czy czepnię dać w ścianie na północ (poziomo) czy mogę wpiąć do dwóch odpowietrrzeń w dachu fi 100 (takie jak na zdj pod postem) ? nie ukrywam że byłoby mi łatwiej bo i tak będę miał dość demolki żeby ze stychu poprowadzić kanały na parter przez pomieszczenia poddasza :(

 

poniżej schemat rozmieszczenia nawiewów i wywiewów i odpowietzenie na dachu:

parter.jpg

poddasze.jpg

images.jpg

Edytowane przez siloj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To odpowietrzenie sobie odpuść.. Straszliwie tłumi przepływ. Na mojej 300 przy dwóch takich cudach ledwo 180 można było uzyskać. Po obcięciu kapturków i wstawieniu strażaków reku odżyło.

 

aha czyli nie tzeba nowej wyrzutni moontować tylko zrobić tunning tych odpowietrzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...