Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Na początku będę ja i żona ale mam nadzieję że w niedalekiej przyszłości dojdzie co najmniej dwójka maluchów ;) WM robię z myślą o możliwości późniejszego założenia rekuperatora. Na początek chciałbym użyć dwóch wentylatorów kanałowych, no chyba że znajdę sposób na sterowanie wentylatorami z poziomu raspberry pi wtedy mogą być inne. Jeśli uda się zmieścić w budżecie od razy rekuperator nie wykluczam go (ale pewnie tylko homemade)

 

No to pasuje to zrobić po bożemu od razu :). Proszę rozpisać mi wszystkie pomieszczenia. Jaki kolega ma budżet?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

rury nie mogą iść po zimnym. opcje są 2: izolacja rur lub wpuszczenie ich w warstwie izolacji.

 

Czyli jak położę płytę z wełny na płytę OSB, na niej kanały wentylacyjne odpowiednio ocieplone bo bokach i z góry i całość zabuduje znowu płytami to bedzie OK? Czy lepiej wciąć się w aktualną warstwę izolacji? Bardziej racjonalna wydaje się opcja nr 2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak położę płytę z wełny na płytę OSB, na niej kanały wentylacyjne odpowiednio ocieplone bo bokach i z góry i całość zabuduje znowu płytami to bedzie OK? Czy lepiej wciąć się w aktualną warstwę izolacji? Bardziej racjonalna wydaje się opcja nr 2?

 

Oczywiste jest, że im głębiej w warstwie izolacji tym lepiej. Pytanie na ile tworzy to problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to pasuje to zrobić po bożemu od razu :). Proszę rozpisać mi wszystkie pomieszczenia. Jaki kolega ma budżet?

 

Parter:

1. Wiatrołap - 7,77 m3

2. "Hol" - 12,20 m3

3. Spiżarka - 4,58 m3

4. Łazienka - 7,18 m3

5. Kuchnia - 27,9 m3

6. Salon - 87,4 m3

7. Klatka schodowa

8. Pokoik - 22 m3

9. Kotłownia - wentylacja grawitacyjna

10. Garaż - wentylacja grawitacyjna

 

Poddasze

1. Pokój/sypialnia - 37,5 m3

2. Pokój/sypialnia - 3605 m3

3. Pralnia - 13,3 m3

4. Klatka schodowa/hol - 30 m3

5. Łazienka - 22,4 m3

6. Pokój/sypialnia + garderoba - 42,8 m3 + 14,3 m3

7. Strych/pokoik + komunikacja/schowek - .28 m3 + 14 m3

 

Jak widać wyżej policzyłem objętość wszystkich pomieszczeń. Co do budżetu to nie liczyłem ile na samą wentylacje chce przeznaczyć. Na cała budowie mam trochę ponad 300 tysięcy, więc przyjmując standardy tego forum dość mało. Wszytko robię sam i w tej kwocie muszę się zamknąć. Z tego co wstępnie liczyłem materiały na samą WM powinny się zamknąć w 2500-3000 zł. (rury, puszki rozprężne, puszki na filtry, wentylatory, uszczelki itd). Co do rekuperacji to jest to opcja z której bardzo chętnie bym skorzystał ale to zobaczymy jak z kasą wyjdzie. Zdecydowałem się na WM właśnie dlatego że zawsze da mi opcję podłączenia później samego wymiennika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiste jest, że im głębiej w warstwie izolacji tym lepiej. Pytanie na ile tworzy to problem.

 

Wyżynarka i do dzieła :-) później wydłubywanie styropianu. A chcąc położyć na obecnej płycie osb to myślisz ze izolacja od plyty 5 cm bedzie ok? Wiadomo wełna z wspolczynnikem w granicy 0.31-0.33.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Czy użycie rur PE-FLEX na nieocieplonym strychu jest dobrym pomysłem? Obecnie strop strychu ocieplony jest styropianem grafitowym 10 cm i na nim położona płyta OSB. Czy rury lepiej będzie schować w obecnym ociepleniu -tzn. powycinać kanały w obecnej płycie czy położyć na istniejących płytach OSB, a następnie ocieplić warstwą wełny?

 

Rury z nawiewem do pomieszczeń na pewno trzeba bardzo mocno zaizolować żeby nie było tak że powietrze nawiewane ogrzeje się na strychu do 25 czy wyżej stopni i taka wentylacja nie będzie miała sensu.. Jeśli by to miało być w wyciętym obecnym ociepleniu to i tak od góry trzeba to jeszcze porządnie przykryć. Według mnie wycinanie obecnego styropianu będzie dużym marnotrawstwem materiału i pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie właśnie chciałem wstawić ale gdzie takie coś szukać kanalizacyjnych nie ma o tej średnicy wentylacyjne białe też chyba 125 a później 150.

 

Ja kupiłem białe fi125, owinąłem po dwa zwoje tasmą dylatacyjną (15cm szer.), ale żeby nie wychnęło to "zasypałem" zaprawą którą mieli murarze pod ręką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie właśnie chciałem wstawić ale gdzie takie coś szukać kanalizacyjnych nie ma o tej średnicy wentylacyjne białe też chyba 125 a później 150.

 

Cokolwiek możesz tam wrzucić .. nawet kawałek darmowego styro :). Ja o tym nie pomyślałem i właśnie jestem po przewiertach. Dzwoniłem po firmach i chore pieniądze z przewierty wołali. Skończyło się na wynajmie wiertnicy, kompletu koronek i pracowitym weekendzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cokolwiek możesz tam wrzucić .. nawet kawałek darmowego styro :). Ja o tym nie pomyślałem i właśnie jestem po przewiertach. Dzwoniłem po firmach i chore pieniądze z przewierty wołali. Skończyło się na wynajmie wiertnicy, kompletu koronek i pracowitym weekendzie.

 

Zawsze polecam dziury zostawiać. A wiertnica powinna cię wynieść góra 300 zł za dobę. Chyba że u was wyższe ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze polecam dziury zostawiać. A wiertnica powinna cię wynieść góra 300 zł za dobę. Chyba że u was wyższe ceny.

 

Mnie kosztowała 170 zł za weekend (w tym zużycie koronek i hydronetka). Zajefajne narzędzie .. szło jak w masło ale przygotowanie stanowiska, zakotwienie, wypoziomowanie i wiercenie trochę trwa.

Pozostawienie dziur zawsze tańsze i szybsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam dom z podaszem uzytkowym i planuję zrobic wm na kanałach flex w wylewce na podaszu z tym, ze będzie tez podlogowka na calosci domu i teraz pytanie: gdzie mogę dostac kanaly flex plaskie, takie aby mogly sie zmiescic w warstwie styropianu 5cm i na to dac podlogowke

 

Mozesz użyć kanałów fi 50mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2*50mm =1*75. Jak masz rozpisane przewody? Podeslij.

Projekt wentylacji, który kupilem mam na spiro i muszę sam sobie rozpisac na flexach

2 anemostaty do salonu

1 do jadalni

2 wyciagowe do kuchni

1 do lazienki

1 nadmuch do pralni

Gora 3 pokoje, czwarte pomieszczenie nad garazem i lazienka, w pokojach po jednym anemostacie, w tym nad garazem 2 i lazienka 2 wyciagi lub jeden mocniejszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt wentylacji, który kupilem mam na spiro i muszę sam sobie rozpisac na flexach

2 anemostaty do salonu

1 do jadalni

2 wyciagowe do kuchni

1 do lazienki

1 nadmuch do pralni

Gora 3 pokoje, czwarte pomieszczenie nad garazem i lazienka, w pokojach po jednym anemostacie, w tym nad garazem 2 i lazienka 2 wyciagi lub jeden mocniejszy

 

Tutaj nie chodzi o anemostaty.. Jak planujesz to rozprowadzić jeżeli chodzi o ilość przewodów na pomieszczenie? Mówię o flexach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj nie chodzi o anemostaty.. Jak planujesz to rozprowadzić jeżeli chodzi o ilość przewodów na pomieszczenie? Mówię o flexach.

Wiem, ze nie chodzi o anemostaty, napisalem, żeby było wiadomo ile jest planowanych anemostatow. A jesli chodzi o to iloma kanalami podejsc do nich to myslalem dac:

Salon do 2 anemostatow po 4 przewody 50mm i odpowiednio dalej

Jadalnia 1×3

Pralnia 1×3

Kuchnia 2×3

Lazienka dol 1×3

Gora pokoje oraz lazienka mysle, ze do każdego anemostatu po 2×75mm. Czy tak będzie to dobrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...