Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Panowie pilne pytanie:

1. Czy przewody flex,skrzynki rozdzielcze i skrzynki anemostatów ocieplać gdy całość będzie prowadzona po podłodze na ocieplonym strychu.? W stropie 20cm i w dachu 20cm, brak tam ogrzewania.

 

Jeśli tak to czym ?

 

Potrzebuje pilnej odpowiedzi.... Musze to wszystko ogarnac.

Są specjalne rękawy izolacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Proszę o szybką poradę, sytuacja wygląda następująco:

1. instalację elektryczną mam zrobioną po podłogach w peszlach

2. dom z użytkowym poddaszem (ze skosami)

3. WM na peflexie

4. Kolejność warstw na podłodze na piętrze:

- styropian 3cm

- folia PE

- styropian 5cm

- folia alu do podłogówki

- rurki ogrzewania podłogowego

- wylewka 7cm

Zrobione tak gdyż styropian 3cm położony na foli wychodził ze swojego miejsca tam gdzie był docięty pomiędzy kablami, a 5cm kolejnej warstwy nie przyduszało go. Efekt był taki że wszystkie kawałki walały się po całym pomieszczeniu - a gdzie tu jeszcze podłogówka.... :-(

 

I pytanie

Czy rury peflexa rozłożone na piętrze na podłodze mogą być przykryte folią PE (czarną) ??? Będzie podłogówka. Czy przykrycie kanałów wm folią nie spowoduje że będzie skraplać się woda?

Jeśli dałbym folie bezpośrednio na strop to przy montażu wszelkich kabli z peszlami, peflexa i kanalizy podziurawiłbym tę folię a chyba nie o to chodzi.

proszę o informację

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolegę,

u mnie było tak

1/ strop

2/ bezpośrednio na nim rurki peflex od wentylacji mechanicznej

3/ na stropie również zainstalowałem wodę, odkurzacz oraz zamontowałem puszki rozprężne do pomieszczeń piętro niżej

4/ styropian- masakra z frezowaniem pod wszystkie rury

5/ folia

6/ podłogówka

7/ wylewka

8/ folia

9/ podkłady i panele

 

Jak widzisz u mnie wszystkie rury praktycznie całe są otulone w styropianie.

Jeszcze nie uruchomiłem tej wentylacji, ale mam nadzieję że będzie cicho.

Podeślij emaila na prive do Ci wyślę zdjęcia.

 

pozdro

 

 

Proszę o szybką poradę, sytuacja wygląda następująco:

1. instalację elektryczną mam zrobioną po podłogach w peszlach

2. dom z użytkowym poddaszem (ze skosami)

3. WM na peflexie

4. Kolejność warstw na podłodze na piętrze:

- styropian 3cm

- folia PE

- styropian 5cm

- folia alu do podłogówki

- rurki ogrzewania podłogowego

- wylewka 7cm

Zrobione tak gdyż styropian 3cm położony na foli wychodził ze swojego miejsca tam gdzie był docięty pomiędzy kablami, a 5cm kolejnej warstwy nie przyduszało go. Efekt był taki że wszystkie kawałki walały się po całym pomieszczeniu - a gdzie tu jeszcze podłogówka.... :-(

 

I pytanie

Czy rury peflexa rozłożone na piętrze na podłodze mogą być przykryte folią PE (czarną) ??? Będzie podłogówka. Czy przykrycie kanałów wm folią nie spowoduje że będzie skraplać się woda?

Jeśli dałbym folie bezpośrednio na strop to przy montażu wszelkich kabli z peszlami, peflexa i kanalizy podziurawiłbym tę folię a chyba nie o to chodzi.

proszę o informację

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dom parterowy ze stropem drewnianym. rekuperator w pom gospodarczym ogrzewanym. czerpnia i wyrzutnia na nieogrzewanym strychu. pytanie następujące. jakie zastosować rury do połączenia czerpni/wyrzutni z reku?? ocieplać je czy nie ocieplać? od reku do rozdzielczych może być sodonec?

 

Rodzaj izolacji zależy od tego gdzie te rury się znajdują.

Jeśli chcesz czerpnie ciągnąć przez ogrzewane pomieszczenia, to nie żałuj tam izolacji 40 mm to minimum.

Sonodec na podłączenia skrzynek jest OK, ale jeśli będzie biegł poza pomieszczeniami ogrzewanymi to warto go dodatkowo owinąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Sam robię wm na pe flex 75, przewidywany rekuperator air pack 400 i mam kilka pytań:

Do salonu idzie nawiew 4x75, czy dawac kolejny nawiew do jadalni? (salon otwarty na jadalnie i kuchnię)

Na parterze bedzie jeszcze pralnia zaraz za salonem i tam nawiew 1x75, wystarczy czy dac 2x75?

Na dole bedzie 6 wywiewów, 2 w kuchni i 4 w łazience

Poddasze 4 pokoje, do kazdego 2x75 i łazienka 6x75 wywiewy, czy zmniejszyc nawiewy na poddaszu?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Sam robię wm na pe flex 75, przewidywany rekuperator air pack 400 i mam kilka pytań:

Do salonu idzie nawiew 4x75, czy dawac kolejny nawiew do jadalni? (salon otwarty na jadalnie i kuchnię)

Na parterze bedzie jeszcze pralnia zaraz za salonem i tam nawiew 1x75, wystarczy czy dac 2x75?

Na dole bedzie 6 wywiewów, 2 w kuchni i 4 w łazience

Poddasze 4 pokoje, do kazdego 2x75 i łazienka 6x75 wywiewy, czy zmniejszyc nawiewy na poddaszu?

 

Pozdrawiam

 

Ile osób w domu? Instalacja rozległa wychodzi? Jak duży dom?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o radę też jak karol02 mam salon otwarty na jadalnie i kuchnie, sumie to prawie 80m2 dodatkowo antresola rury peflex reku( airpack w planach) rury mam już rozłożone odcinki w miarę równe po okolo 8mb, pokój gier 12mb dałem 3x75

Dom 220m2 pomad 550m3 rodzina duża 4+2 i dwa psy. Zostawić tak czy coś zmienić? Wszelkie uwagi mile widziane. Pozdrawiam Michał.

NAWIEW PARTER ///////////// WYWIEW PARTER

Salon 3x75 ////////////// kuchnia 2x75

jadalnia 2x75 ///////////// łazienka 2x75

Sypialnia 2x75 ///////////// wc 2x75

/////////////////////// Wiatrołap 2x75 ( ogrzewany)

 

NAWIEW PODDASZE///////////// WYWIEW PODDASZE

Pokój mały 1x75 ///////////// łazienka 3x75

Sypialnia 2x75

Pokoj gier 3x75

 

NAWIEWY 13 WYWIEWY 11

Edytowane przez Michalgosc
Dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rodzaj izolacji zależy od tego gdzie te rury się znajdują.

Jeśli chcesz czerpnie ciągnąć przez ogrzewane pomieszczenia, to nie żałuj tam izolacji 40 mm to minimum.

Sonodec na podłączenia skrzynek jest OK, ale jeśli będzie biegł poza pomieszczeniami ogrzewanymi to warto go dodatkowo owinąć.

 

ok, ale nadal nie wiem jakie rury od czerpni do reku. i czy izolować całe, czy tylko w miejscu gdzie wejdą w ocieplenie stropu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o szybką poradę, sytuacja wygląda następująco:

1. instalację elektryczną mam zrobioną po podłogach w peszlach

2. dom z użytkowym poddaszem (ze skosami)

3. WM na peflexie

4. Kolejność warstw na podłodze na piętrze:

- styropian 3cm

- folia PE

- styropian 5cm

- folia alu do podłogówki

- rurki ogrzewania podłogowego

- wylewka 7cm

Zrobione tak gdyż styropian 3cm położony na foli wychodził ze swojego miejsca tam gdzie był docięty pomiędzy kablami, a 5cm kolejnej warstwy nie przyduszało go. Efekt był taki że wszystkie kawałki walały się po całym pomieszczeniu - a gdzie tu jeszcze podłogówka.... :-(

 

I pytanie

Czy rury peflexa rozłożone na piętrze na podłodze mogą być przykryte folią PE (czarną) ??? Będzie podłogówka. Czy przykrycie kanałów wm folią nie spowoduje że będzie skraplać się woda?

Jeśli dałbym folie bezpośrednio na strop to przy montażu wszelkich kabli z peszlami, peflexa i kanalizy podziurawiłbym tę folię a chyba nie o to chodzi.

proszę o informację

 

A po co dajesz tę pierwszą czarną folię na strop? z czego masz strop?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, wyobrażcie sobie że przeczytałem ponad połowe tego tematu (pominąlem najstarsze posty). Mam ogromną prośbę, jako jeden z wielu w tym temacie. Sprawdzi ktoś ze speców moje założenia wm?

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?332815-Dom-pod-krzewuszką-DIY&p=7510860&viewfull=1#post7510860

Nie pali sie jakos super, dopiero robie drugi strop - nad domem (jest on nieco wyżej niz nad garażem).

Przepusty zrobię a wm i tak dopiero będe robil jakos w zime.

 

PS. Jestem elektronikiem, moge spróbowac ożywic uszkodzoną elektronike ew zbudowac nową ale dla pojedynczego egzemplarza to się niekalkuluje.

 

Pozdrawiam

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam prośbę o ocenę i weryfikację mojego projektu:

dom z poddaszem użytkowym 155m2, 3 osoby do 4,

w stropie mam przygotowane otwory fi 125, w kotlowni fi 250 (wymiary na rzucie parteru)

centrala prawdopodobnie airpack 400

 

Pater:

wywiew: łazienka 3,3m2 1x3/75

kuchnia 11m2 1x2/75

wiatrołap 9m2 1x1/75 - ogrzewany

nawiew: gabinet 12,9m2 1x2/75 - opcja sypialni na kiedyś

salon 30m2 3x1/75

kuchnia 11m2 1x1/75 - będą zamykane drzwi przesuwne, gaz i okap

 

Poddasze:

wywiew: łazienka 7,3m2 1x3/75

garderoba 5,3m2 1x1/75 - ogrzewany garderobo-składzik

nawiew: sypialnia 13,3m2 1x2/75 - sypialnia małżeńska

garderoba 7,4m2 1x1/75 - ogrzewana

pokój 1.5 17,7m2 1x1/75

pokój 1.6 17,3m2 1x2/75 - pokój silnie nagrzewany przez słońce stąd 2 przewody

 

Suma: wywiew 10, nawiew 12 przewodów, jak to poprawie zbilansować?

Czy dodanie nawiewu w kuchni zamkniętej to dobry pomysł?

Centrala przewidziana jest w kotłowni, rurami fi 200 (stalowe ocieplone) wjście na strych i doprowadzenie do skrzynek rozpręznych.

Skrzynki oddzielne dla poddasza i parteru połaczone pionami fi 160, od skrzynek pe-flex.

Długość rur doprowadzających to ponad 16m i tu obawa czy to nie za dużo na airpacka 400?

 

Parter przewody wentylacyjne.jpgPoddasze przewody wentylacyjne.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...