Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Proszę zerknijcie czy taka koncepcja jest słuszna. Kanały PE 75, 11x nawiew, 11x wywiew, kubatura około 540m3

Zastanawiam się głównie nad kuchnią, czy 2 kanały wystarczy. W planach tylko pochłaniacz, chociaż chodziło mi po głowie wpięcie okapu tylko z filtrami, bez silnika, bezpośrednio w wentylację. W garderobie wywiew, dla bilansu, nie chciałem zostawiać tego pomieszczenia bez wentylacji.

 

Parter:

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=398133&d=1507287107

 

Poddasze:

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=398134&d=1507287107

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Masz 13 rur wywiewów i 5 nawiewów. Zupełnie bez sensu.

 

Ja bym przeniósł wywiewy parteru z kuchni do łazienki i zostawił tylko jeden w kuchni plus okap.

Wywiew w salonie? U siebie planuję tylko nawiewy.

Planuję też że suma powierzchni pól przekrojów rur nawiewów i wywiewów będzie podobna. U Ciebie to jakiś absurd. Chcesz nawiewać z prędkością znacznie powyżej przewidzianej dla fi 75.

 

Też nie mam pojęcia co robi wywiew w salonie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie mam pojęcia co robi wywiew w salonie...

 

Pomyłka drukarska, mea culpa:

 

Parter:

1. wiatrołap -brak kanałów

2. sypialnia -nawiew 1x75= 25m3/h (1 anemostat fi 100)

3. sypialnia -nawiew 1x75= 25m3/h (1 anemostat fi 100)

4. łazienka -wywiew 3x75= 75m3/h (1 anemostat fi 125)

5. kuchnia -wywiew 3x75= 75m3/h (1 anemostat fi 125)

5. pom gospodarcze (wentylacja grawitacyjna- piec kondensacyjny)

6. hol -brak kanałów

 

Parter/ Piętro (salon na dwie kondygnacje)

7. salon -nawiew 4x75= 100m3/h (2 anemostaty fi 100)

 

Piętro

8. łazienka-wywiew 3x75= 75m3/h (1 anemostat fi 125)

9. sypialnia -nawiew 2x75= 50m3/h (1 anemostat fi 125)

10. hol -brak kanałów

11.garderoba- brak kanałów

12. antresola -nawiew 1x75= 25m3/h (1 anemostat fi 100)

 

Suma: 225 m3/h powietrze nawiewanego i 225 m3/h powietrza wywiewanego (nawiew: 9x75 ; 6 punktów; wywiew: 9x75; 3 punkty )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam kilka pytań do stałych bywalców forum i do specjalistów którzy znają się na tym co robią.

Udało mi się szczęśliwie zakończyć instalację WM i dwa dni temu "odpaliłem" airpacka 300H po czym to zanotowałem takie dane jak na zdjęciach poniżej (nie są to oszałamiające wyniki). Instalacja w domu 165m2, 10 rur fi 75mm na nawiewie i 7 rur fi 75mm na wywiewie. udało mi się wyregulować stały wydatek na wszystkich anemostatach nawiewnych i wywiewnych 2,1 m/s przy wydajności instalacji na 30% ( na zdj wydajność nocna 25%).

Czy można coś zmienić i ci można zmienić by podwyższyć sprawność instalacji?

zdj. z panelu Air ++poniżej

IMG_0070.jpg

IMG_0071.jpg

IMG_0072.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parter:

5. kuchnia -wywiew 3x75= 75m3/h (1 anemostat fi 125)

 

3szt to dużo na otwartą kuchnię - mniej pójdzie do łazienek

 

Parter/ Piętro (salon na dwie kondygnacje)

7. salon -wywiew 4x75= 100m3/h (2 anemostaty fi 100)

 

!! chyba nawiew miało być !!

 

Piętro

11.garderoba- brak kanałów

 

zamiast na otwartej antresoli, gdzie powietrze i tak przepływa pomiędzy pomieszczeniami, dałbym nawiew badź wywiew w garderobie

 

12. antresola -nawiew 1x75= 25m3/h (1 anemostat fi 100)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

magda167 masz salon na dwie kondygnacje z antresolą? Na jakiej wysokości planujesz nawiew ?

 

Planuję na wysokości 2,6 m ale nie jestem jeszcze pewna. Czy ktoś może coś podpowiedzieć? Zastanawiam się też nad miejscem nawiewu, czy lepiej zaraz przy oknie (duże przeszklenie) czy gdzieś w centrum salonu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podpowiedź, zastanawiam się tylko czy 225 m3/h dla domu o kubaturze 420m3 nie jest mało?

Jak dobiera się anemostaty 100 lub 125?

Kubatura nie jest wyznacznikiem wydajności wentylacji.

W/g norm powinno być tak:

 

"2.1.2. Strumień objętości powietrza wentylacyjnego dla mieszkania określony jest przez sumę strumieni powietrza, usuwanych z pomieszczeń wymienionych w 2.1.1b). Strumienie te, niezaleŜnie od rodzaju wentylacji, powinny wynosić co najmniej: - dla kuchni z oknem zewnętrznym, wyposaŜonej w kuchnię gazową lub węglową - 70 m3/h, - dla kuchni z oknem zewnętrznym, wyposaŜonej w kuchnię elektryczną - w mieszkaniu do 3 osób - 30 m3/h, - w mieszkaniu dla więcej niŜ 3 osób - 50 m3/h, - dla kuchni bez okna zewnętrznego lub dla wnęki kuchennej, wyposaŜonej w kuchnię elektryczną - 50 m3/h, - dla łazienki (z ustępem lub bez) - 50 m3/h, - dla oddzielnego ustępu - 30 m3/h, - dla pomocniczego pomieszczenia bezokiennego - 15 m3/h. Kuchnie bez okna zewnętrznego, wyposaŜone w kuchnię gazową powinny mieć mechaniczną wentylację wywiewną;

usuwany strumień powietrza powinien wynosić 70 m3/h."

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parter:

5. kuchnia -wywiew 3x75= 75m3/h (1 anemostat fi 125)

 

3szt to dużo na otwartą kuchnię - mniej pójdzie do łazienek

 

Parter/ Piętro (salon na dwie kondygnacje)

7. salon -wywiew 4x75= 100m3/h (2 anemostaty fi 100)

 

!! chyba nawiew miało być !!

 

Piętro

11.garderoba- brak kanałów

 

zamiast na otwartej antresoli, gdzie powietrze i tak przepływa pomiędzy pomieszczeniami, dałbym nawiew badź wywiew w garderobie

 

12. antresola -nawiew 1x75= 25m3/h (1 anemostat fi 100)

 

Bardzo dziękuję za rady i sugestie. W salonie oczywiście nawiew:) Czyli w łazienkach montować po 4x75??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kubatura nie jest wyznacznikiem wydajności wentylacji.

 

ok, a teraz tak, akładam że kupuję rekuperator Airpack 300, przy 100Pa ma strumień 305m3/h, a podłączenie fi 200, to jeżeli obliczę sobie pole czyli 1256 cm2, to zsumowane pole na nawiewy powinno być zbliżone czyli w tym przypadku 11 kanałów fi 75 ( obliczam przyjmując średnicę wewnętrzną kanały czyi 6cm) i wówczas mogę sobie założyć że prędkości w kanałach będą prawdłowe. Czy ja sobie dobrze myślę ????????????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak i nie. Po pierwsze pamiętaj że 90% czasu wentylacja będzie chodzić na wydajności około 100m3/h. Inaczej będzie duże prawdopodobieństwo przesuszenia pomieszczeń co nie jest zbyt komfortowe. A po drugie króćce w 300 i 400 są przewymiarowane. Aby zachować odpowiednie przepływy w 300 spokojnie może być 160 a w 400 - 180. I nie jest to bynajmniej spowodowane jakąś niedoróbką producenta a raczej wynika to z możliwości zastosowania praktycznie tych samych obudów w tych trzech rodzajach rekuperatorów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak i nie. Po pierwsze pamiętaj że 90% czasu wentylacja będzie chodzić na wydajności około 100m3/h. Inaczej będzie duże prawdopodobieństwo przesuszenia pomieszczeń co nie jest zbyt komfortowe. A po drugie króćce w 300 i 400 są przewymiarowane. Aby zachować odpowiednie przepływy w 300 spokojnie może być 160 a w 400 - 180. I nie jest to bynajmniej spowodowane jakąś niedoróbką producenta a raczej wynika to z możliwości zastosowania praktycznie tych samych obudów w tych trzech rodzajach rekuperatorów.

 

Dziękuję za bardzo cenną uwagę. Z czego wynika założenie że dla rury fi 75mm przyjmuje się 30m3/h ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepchniesz tą rurą i 60m3/h ale zwiększysz wtedy prędkość przepływu powyżej magicznych 5m/s co odbije się zarówno na oporze instalacji jak i na jej głośności.

PS.

Powiem Ci na moim przykładzie.. Mam 300 Theslli. Po 7 kanałów nawiew/wywiew. I do wydajności 200m3/h instalacja jest praktycznie niesłyszalna zarówno w dzień jak i w nocy. Natomiast przy wydajności na ful w trakcie wietrzenia szum jest już słyszalny. Tyle że robiłem to z pełną świadomością tego efektu.

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepchniesz tą rurą i 60m3/h ale zwiększysz wtedy prędkość przepływu powyżej magicznych 5m/s co odbije się zarówno na oporze instalacji jak i na jej głośności.

PS.

Powiem Ci na moim przykładzie.. Mam 300 Theslli. Po 7 kanałów nawiew/wywiew. I do wydajności 200m3/h instalacja jest praktycznie niesłyszalna zarówno w dzień jak i w nocy. Natomiast przy wydajności na ful w trakcie wietrzenia szum jest już słyszalny. Tyle że robiłem to z pełną świadomością tego efektu.

 

A jak sam rekuperator przy wydajności 200m3/h jest słyszalny? mam bardzo "ciasny domek" i reku będzie w przestrzeni mieszkalnej.

OK, ale wietrzy się raz kiedyś, to nie jest problem myślę.

Ale zastanawia mnie coś innego z tymi rurkami, np. dla sypialni dwuosobowej chcę jakieś 50 m3/h, czyli 2x 75, skąd mam pewność że będzie taka wymiana zapewniona? rozumiem, że powietrze które sobie wypływa z reku rozkłada się równomiernie, czyli np. u Ciebie 200m3 /7=28,6 m3/h dla jednego kanału. Czy tak?? a jak ustawisz reku na max to 300/7=43 m3/h ????

Czy możesz podać jaki masz podział kanałów u siebie?

Dziękuję za odpowiedzi :) bardzo są pomocne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie tak jest. Ale jak to w życiu bywa teoria swoje a praktyka swoje. W małym domku jedynie możesz przyjąć że jeśli reku pracuje z wydajnością 200m3/h to tyle dom dostanie. Regulacja anemostatami to syzyfowa praca i moim zdaniem bez sensu. Wystarczy że do jednego z pokoi otworzysz drzwi lub gdzieś okno i całą regulację szlak trafi. Niestety powietrze tak jak i woda to taki leń i zawsze pójdzie tam gdzie ma łatwiej. Przy domowych instalacjach najważniejsze jest zbilansowanie nawiewu z wywiewem. Co do głośności reku to rzecz względna i każdy słyszy inaczej. Ja mam na strychu i go nie słyszę. Pewnie gdyby był gdzieś w okolicy sypialni to w nocy mogło by to być odczuwalne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie tak jest. Ale jak to w życiu bywa teoria swoje a praktyka swoje. W małym domku jedynie możesz przyjąć że jeśli reku pracuje z wydajnością 200m3/h to tyle dom dostanie. Regulacja anemostatami to syzyfowa praca i moim zdaniem bez sensu. Wystarczy że do jednego z pokoi otworzysz drzwi lub gdzieś okno i całą regulację szlak trafi. Niestety powietrze tak jak i woda to taki leń i zawsze pójdzie tam gdzie ma łatwiej. Przy domowych instalacjach najważniejsze jest zbilansowanie nawiewu z wywiewem. Co do głośności reku to rzecz względna i każdy słyszy inaczej. Ja mam na strychu i go nie słyszę. Pewnie gdyby był gdzieś w okolicy sypialni to w nocy mogło by to być odczuwalne.

 

ok, troszkę to rozjaśnia sprawę. A co z prędkościami u Ciebie, bo skoro masz 7 nawiewów to 2m/s powinieneś mieć od 140m3/h. Czy faktycznie poniżej tej wydajności jest jakaś zmiana w poziomie hałasu na instalacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...