Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Proszę fachowców od wentylacji o wyjaśnienie, jakie znaczenie ma średnica anemostatu, poza estetyką ? Mam instalację na PEFLEX 75/63 i puszki rozprężne na 1, 2 i 3 przewody o średnicy wylotu 125mm niezależnie od ilości przewodów.

To nie skrzynki rozprężne tylko redukcje kątowe. A średnica, nie ma znaczenia, byleby pole powierzchni nie było mniejsze od sumy pól kanałów wchodzących do redukcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

To nie skrzynki rozprężne tylko redukcje kątowe. A średnica, nie ma znaczenia, byleby pole powierzchni nie było mniejsze od sumy pól kanałów wchodzących do redukcji.

 

Dziękuję za odpowiedź, policzyłem dla 3 kanałów i na szczęście jest ok, poza tym producent chyba nie zrobiłby bezsensownej skrzynki (redukcji kątowej) :no:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do nazwy... rozprężanie się powietrza w kanałach, nie jest pożądanym, generuje falę dźwiękową lub ją wzmacnia. Nie wiem kto i po co nazwał zwykłą redukcję kątową skrzynką rozprężną. Może by brzmiało bardziej tajemniczo, dla podniesienia walorów cenowych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Wejdę w dyskusję, bo mam rozterki pasujące do tego tematu. Zamierzam zamienić swoje WG na WM, niskim kosztem i własnymi siłami. Aby nie powtarzać tego co już jest w innych wątkach odpuśćmy zastanawianie się czy się opłaca i czy warto czy nie warto. To już kwestia myślę indywidualna.

 

Co chcę osiągnąć:

 

1. wykorzystać obecne kanały, aby nie robić przejść przez stropy. I tu pytanie: Czy mając np. kanał z kuchni na parterze (który idzie w ścianie przez poddasze na strych) wpychać w ten kanał rurę, czy dołączyć się już na strychu? Teoretycznie jak się dołączę na strychu to na tym kanale będzie lekka strata na temperaturze, jednak wydaje mi się ona stratą pozorną, bo przecież to ciepło jakie przejmie ściana zostanie w domu (ściana od zewnątrz ocieplona). Kanał mam zamiar na strychu zatkać - tj. zrobić taki korek przez zapianowanie i naniesienie od góry na pianę trochę zaprawy. Drugie co przemawia za tym, aby rury nie wpychać tylko dołączyć na strychu, to brak zmniejszenia średnicy tegoż kanału.

 

2. Czy taki zapianowany kanał, może być wykorzystany (jego górna część nad korkiem) jako wyrzutnia z reku?

 

3. Reku –środków na reku za wiele nie mam. Przeczytałem wątek lunie i licząc przeróbki to chyba nie ma sensu. Na razie zastanawiam się nad kupieniem wymiennika i dwóch lepszych wentyli i pokombinowaniem samemu, tylko ciężko wymiennik przeciwprądowokrzyżowy w samej obudowie trafić. Czy jest jakiś sensowy reku (taki 300) z wymiennikiem przeciwprądowokrzyżowym za ok 3 tys. czy trzeba min. tego tysiaka dociułać jednak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Wejdę w dyskusję, bo mam rozterki pasujące do tego tematu. Zamierzam zamienić swoje WG na WM, niskim kosztem i własnymi siłami. Aby nie powtarzać tego co już jest w innych wątkach odpuśćmy zastanawianie się czy się opłaca i czy warto czy nie warto. To już kwestia myślę indywidualna.

 

 

 

Też na 3-5 stronie tego wątku szukałem informacji jak zrobić samemu wentylację, ale nie przepłacić. I powiem Ci, że jedną z nielicznych osób, jeśli nie jedyną, która mi pomogła jest TB, za co dziękuję. Ci co najbardziej go krytykowali, to właściwie tylko to potrafili, nie raczyli odpowiedzieć nawet na najprostsze pytanie, a sprawiali wrażenie jakby zjedli wszystkie rozumy. To tyle spostrzeżeń, na temat bezinteresownej pomocy na forum.

 

Z mojego skromnego doświadczenia mogę Ci powiedzieć, że:

 

1. Nie kupuj nigdy materiałów na wentylację u producenta, a u któregoś z dystrybutorów. Producent sprzeda Ci po cenach katalogowych, a dystrybutor dostaje od producenta duży rabat i sprzeda Ci po cenach niższych. Ja dostałem upust od cen katalogowych ok. 30% (piszę z głowy). Kupiłem u pierwszego z brzegu dystrybutora, myślę że jeśli poszukasz u kilku, to jeszcze coś utargujesz. Kupiłem osprzęt firmy Termokontrol - koszt rurek, puszek, taśm, uszczelek itp. na 140m dom (po 8 kanałów nawiewnych i wywiewnych) niecałe 3000zł. Montaż samodzielny trwał ok. 2 dni, razem z przekuciem w jednym miejscu zbrojonego stropu :bash:. Dla porównania: lokalny monter na osprzęcie Alnora z 8% VAT wycenił mi materiał na 6800 zł, a robociznę na 2000zł !!!

 

2. Też puściłem 2 kanały w kratce wentylacyjnej, dzięki czemu zaoszczędziłem kucia w stropie. Czerpnię planuję zrobić w ścianie, a wyrzutnię wpuszczę do kanału wentylacyjnego przy kominie.

Na wiosnę, jak będę miał rekuperator, to dam znać, czy wszystko działa jak należy i czy wentylacja chodzi cicho.

Edytowane przez mandelbrot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też na 3-5 stronie tego wątku szukałem informacji jak zrobić samemu wentylację, ale nie przepłacić. I powiem Ci, że jedną z nielicznych osób, jeśli nie jedyną, która mi pomogła jest TB, za co dziękuję. Ci co najbardziej go krytykowali, to właściwie tylko to potrafili, nie raczyli odpowiedzieć nawet na najprostsze pytanie, a sprawiali wrażenie jakby zjedli wszystkie rozumy. To tyle spostrzeżeń, na temat bezinteresownej pomocy na forum.

 

 

Dokładnie, podpisuję się pod tym co napisałeś. Wiele osób krytykuje tu TB, ale jakoś jeśli chodzi o bezinteresowną pomoc w tym dziale, to już żadna z nich się nie wyrywa do porad. Ciekawe dlaczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasuwa mi się tylko jedno pytanie. Czy porady TB były sensowne? :)

 

Tak, ufam bardziej poradom praktyka z kilkunasto - kilkudziesięcioletnim stażem, niż obliczeniom i wywodom mądrali po studiach, który wentylację widział raz na warsztatach szkolnych i ewentualnie drugi raz podczas miesięcznej praktyki. Dlaczego? Bo pracuję w zupełnie innej branży i widzę, jak rozwiązywałem pewne kwestie 10 lat temu, a jak teraz. To się nazywa DOŚWIADCZENIE.

Ważne jest to, że np. TB wie, że jeśli prędkość powietrza w kanałach jest <2m/s i >5m/s, to instalacja może być głośna. Guzik obchodzi mnie, czy powietrze wtedy "klei się", robi fikołki w kanałach :rotfl:, czy co tam jeszcze napisał - to już zabawa dla fizyków, a nie dla większości tu pytających, którzy zrobią wentylację raz w życiu. A Panowie, którzy z tego chcą zrobić magię i wielce skomplikowaną rzecz, niech szukają klientów w "realu", a nie na forum. Będziesz Pan zadowolony (i ogolony).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za dotychczasowe porady dziękuję. A jeszcze jedno pytanie związane z wymiennikami. Czytam sobie o zamarzaniu i nagrzewnicach. Pytanie czy wybierając wymiennik z mniejszą sprawnością np. Krzyżowy będzie on narażony na zamarzanie mniej aniżeli krzyżowoprzeciwprądowy? Czy najczęściej zamarza na nawiewie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,, To się nazywa DOŚWIADCZENIE.

Ważne jest to, że np. TB wie, że jeśli prędkość powietrza w kanałach jest <2m/s i >5m/s, to instalacja może być głośna. Guzik obchodzi mnie, czy powietrze wtedy "klei się", robi fikołki w kanałach :rotfl:, czy co tam jeszcze napisał - to już zabawa dla fizyków, a nie dla większości tu pytających, którzy zrobią wentylację raz w życiu. A Panowie, którzy z tego chcą zrobić magię i wielce skomplikowaną rzecz, niech szukają klientów w "realu", a nie na forum. Będziesz Pan zadowolony (i ogolony).

Bardzo wybiórczo do tego podchodzisz. Z "doświadczeniem" Brzęczkowskiego jest tak, że to co pisze w sporej części temu zaprzecza. Nie zgadza się z nim praktycznie każdy kto tu pisze a zajmuje się wentylacją zawodowo. Są to dużo większe firmy niż Brzęczkowskiego. teza o kanałach generujących dźwięki jest kłamstwem i wymysłem Brzęczkowskiego. Zaprzeczają temu każde badania czy publikacje, o doświadczeniach użytkowników takich kanałów nie wspominając. To kłamstwo w które wierzysz. Co jeszcze w wypowiedziach Brzęczkowskiego jest nieprawdziwe? Jaką masz pewność, że ten człowiek bez wykształcenia, bez udokumentowanych osiągnięć za to ferujący, bez zastanowienia cudaczne teorie doradzi ci dobrze? Forsuje Brzęczkowski rozwiązania z którymi się zetknął. te których nie zna potępia w czambuł. Można go słuchać, czemu nie, filtrując to co pisze przez zdrowy rozsądek i wypowiedzi innych ale nie można równać go do firm i fachowców których wiedza jak i doświadczenia są rzeczywiste a nie wydumane. Brzęczkowski to zwykły monter. Powinien wypowiadać się na tematy na które się zna. Jak przykręcić śrubkę, przymocować kanał, nic bardziej skomplikowanego, bo to go przerasta.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za dotychczasowe porady dziękuję. A jeszcze jedno pytanie związane z wymiennikami. Czytam sobie o zamarzaniu i nagrzewnicach. Pytanie czy wybierając wymiennik z mniejszą sprawnością np. Krzyżowy będzie on narażony na zamarzanie mniej aniżeli krzyżowoprzeciwprądowy? Czy najczęściej zamarza na nawiewie?

 

Woda zamarza i w jednym i drugim. Z mrozami radzą sobie wymienniki działające na innej zasadzie, rotory i wymienniki regeneracyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za dotychczasowe porady dziękuję. A jeszcze jedno pytanie związane z wymiennikami. Czytam sobie o zamarzaniu i nagrzewnicach. Pytanie czy wybierając wymiennik z mniejszą sprawnością np. Krzyżowy będzie on narażony na zamarzanie mniej aniżeli krzyżowoprzeciwprądowy? Czy najczęściej zamarza na nawiewie?

krzyżowy to taki krótki przeciwprądowy, krótka droga wymiany powietrza to mniejsza sprawność, mniejsza sprawność to cieplejsze powietrze na wyrzucie a więc zamarznie później niż przeciwprądowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krzyżowy to taki krótki przeciwprądowy, krótka droga wymiany powietrza to mniejsza sprawność, mniejsza sprawność to cieplejsze powietrze na wyrzucie a więc zamarznie później niż przeciwprądowy

 

Właśnie tak to widzę, tylko przydałoby się potwierdzenie praktyczne. A dokładnie chodzi mi o to, czy jest sens płacić dodatkowo za większą sprawność i dopłacać za prąd do nagrzewnicy, czy zadowolić się niższą sprawnością bez dogrzewania (na razie mam mieszane uczucia co do GWC). Patrząc na moce nagrzewnic i to co ludzie piszą w innych wątkach to sumarycznie "odzysk" wygląda blado mimo tych 92% sprawności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie kupuj nigdy materiałów na wentylację u producenta, a u któregoś z dystrybutorów. Producent sprzeda Ci po cenach katalogowych, a dystrybutor dostaje od producenta duży rabat i sprzeda Ci po cenach niższych. Ja dostałem upust od cen katalogowych ok. 30% (piszę z głowy). Kupiłem u pierwszego z brzegu dystrybutora, myślę że jeśli poszukasz u kilku, to jeszcze coś utargujesz. Kupiłem osprzęt firmy Termokontrol - koszt rurek, puszek, taśm, uszczelek itp. na 140m dom (po 8 kanałów nawiewnych i wywiewnych) niecałe 3000zł. Montaż samodzielny trwał ok. 2 dni, razem z przekuciem w jednym miejscu zbrojonego stropu :bash:. Dla porównania: lokalny monter na osprzęcie Alnora z 8% VAT wycenił mi materiał na 6800 zł, a robociznę na 2000zł !!!

 

Też jestem na etapie poszukiwania materiałów do wykonania wentylacji mechanicznej. Mógłbyś przesłać namiar na dystrybutora osprzęt firmy Termokontrol (pytanie poszło na priv).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tak to widzę, tylko przydałoby się potwierdzenie praktyczne. A dokładnie chodzi mi o to, czy jest sens płacić dodatkowo za większą sprawność i dopłacać za prąd do nagrzewnicy, czy zadowolić się niższą sprawnością bez dogrzewania (na razie mam mieszane uczucia co do GWC). Patrząc na moce nagrzewnic i to co ludzie piszą w innych wątkach to sumarycznie "odzysk" wygląda blado mimo tych 92% sprawności.

 

praktycznie to kup obydwa i przebadaj :)

 

krzyżówki są tańsze nie tylko dlatego że wymiennik tańszy (różnica niewielka), w przeciwprądowych z regóły są lepsze wentyle, izolacja, sterownik i inne bajery, wszystko razem robi cenę sporo większą, więc wybierając przeciwpradowy kupujesz ogół lepszy a nie tylko sam wymiennik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem na etapie poszukiwania materiałów do wykonania wentylacji mechanicznej. Mógłbyś przesłać namiar na dystrybutora osprzęt firmy Termokontrol (pytanie poszło na priv).

 

Dystrybutor dowolny, bo dostawa i tak jest prosto od producenta na Twój adres, więc odbiór osobisty nie ma sensu (przynajmniej w moim przypadku tak to się odbyło).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jakimi przewodami podłączyć rekuperator (króćce fi 160mm) z czerpnią (wyrzutnią) i ze skrzynkami rozdzielczymi. Gdzieś czytałem, że pierwsze odcinki rur powinny z rekuperatora być proste bez zbędnych załamań i najlepiej dać sztywne rury spiro, a dalsze odcinki na giętkich AL.-FL. Czy tak rzeczywiście powinno być, a może od razu zastosować giętkie przewody AL.-FL.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...