Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Mam w środku kłaść 15 cm na ściany kominowe??? To ja wolę zrobić wyrzutnię przez ścianę i postawić wannę pod spodem.

 

A co z kominem? Dalej będzie mostkiem. Oczywiście mniejszym, niż gdyby hulała w nim wentylacja - ale dalej trzeba go ocieplić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z kominem? Dalej będzie mostkiem. Oczywiście mniejszym, niż gdyby hulała w nim wentylacja - ale dalej trzeba go ocieplić.

 

Ja wkułem się do komina na strychu (komin z wkładem kamionkowym 18 cm x 18 cm) i w dół komin ociepliłem wełną wepchałem tam około 1 m wełny, zaślepiłem to styropianem ekstrudowanym, wkoło uszczelniłem uszczelniaczem dekarskim, porem z kwasówki blachy zrobiłem "łuk" żeby strumień powietrza ślizgał się do góry (to również uszczelniłem ). do tego wpiąłem kanał z wyrzutni i na górę kupiłem nasadę kominową kwadratową z daszkiem i siatką.

Mam jeszcze wda kanały wentylacyjne w drugim kominie i w tych kanałach mam przeprowadzone rury pe-flex z poddasza na parter i teraz muszę te kanały ocieplić. Plan mam taki że od góry komina do poziomu poddasza zaizoluję to pianką poliuretanową, kupię ze trzy pianki i powinno wystarczyć, mogę jeszcze ewentualnie tam gdzie kratki do kanałów wentylacyjnych wyciąć prostokąt z styropianu ekstrudowanego i wcisnąć go doszczelniając uszcelniaczem dekarskim. Ot taki mam wstępny plan

 

na zdj poniżej przekucie do komina na strychu

IMG_0061.jpg

Edytowane przez siloj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anemostatami regulujesz opory wypływu więc jak najbardziej muszą być, dzięki niemu w ogóle można je wyregulować choć to też niełatwe bo sam anemometr stwarza opór i zmniejsza przepływ.

 

Dlatego chyba najlepiej porównywać wyniki procentowo i na tej podstawie regulować anemostaty.

 

Ma ktoś inny pomysł [poza najoczywistszym, czyli zamontowaniem wielu identycznych anemometrów na każdym anemostacie jednocześnie] ?

 

Mój znajomy pożyczy mi na kilka dni anomert i tak sobie pomyślałem, że dorobię do niego tubę, która przykryje cały anemostat. Widziałem anometry z oryginalną tubą, ale dorobić chyba nie będzie problematyczne. Dobrze kombinuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie pomysły są bardzo ciekawe (zwłaszcza z wanną ;) ), a czy nie najprościej puścić ocieploną wełną (tak z 10cm) spiro na sam dach? Pewnie nie będzie tak ciepło, jak w PIR czy "obudowie" ze styro...

 

Dlaczego od mroźnego powietrza w ruchu, które wychładza mocniej od powietrza na zewnątrz będącego w bezruchu mam izolować dom słabiej niż na ścianach? Jeżeli ściany to 15 cm grafit, to komin także minimum 15 cm wełna.

Czyli fi 200 plus 15x2 to razem fi 500. Albo wg Twojego pomysłu fi 400. Czyli taka rura o średnicy 40-50 cm ma iść z piwnicy przez parter i piętro na dach? Żeby uchronić się przed paroma sopelkami?

Jakim cudem wspomaganie grawitacyjne ma występować w dobrze ocieplonym kominie? Przecież różnica temperatur będzie wynosiła tyle co między czerpnią a wyrzutnią. Kilka stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanał kominowy to u mnie zwykle 14x14. Jeden przewód to 14x21. Jaką rurę miałbym wstawić żeby to ocieplić 15 cm warstwą? Mi wychodzi że rura powinna mieć -16 cm.

 

ja w swoim przypadku wykorzystałem dwa kanały kominowe 14x14 przez które przeciągnąłem pe-flex'a ze strychu na parter (jednym kanał nawiewny a drugim wywiewny) i te tylko kanały "z dachu" od góry zapełnię pianą do poziomu poddasza aby nie chłodziło mi przewodów zewnętrznym powietrzem. Natomiast co do wyrzutni to wpiąłem się w komin 18x18 na poddaszu i tu nie ocieplam bo nie ma sensu lub ocieplę tą częśc komina z zewnątrz co przechodzi przez strych a reszta nie będzie wymagała ocieplenia bo to już sama końcówka komina nad dachem. tu tylko dociepliłem komin w dół około metra od wpięcia wyrzutni żeby mi nie wychładzało komina idącego od parteru na poddasze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze.

Pamiętaj tylko, że musisz mieć kawałek tunelu przed i za miejscem pomiaru jeśli pomiar ma być dokładny

Ja swoją do anemometru typu termicznego (testo 405i) zrobiłem ją z kawałka rury kanalizacyjnej (fi 110?) i plastikowej doniczki (obejmującej anemometr) plus uszczelka samoprzylepna do okien na krawędzi doniczki (dociskana do sufitu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze.

Pamiętaj tylko, że musisz mieć kawałek tunelu przed i za miejscem pomiaru jeśli pomiar ma być dokładny

Ja swoją do anemometru typu termicznego (testo 405i) zrobiłem ją z kawałka rury kanalizacyjnej (fi 110?) i plastikowej doniczki (obejmującej anemometr) plus uszczelka samoprzylepna do okien na krawędzi doniczki (dociskana do sufitu)

 

Zrobiłem dzisiaj u siebie pomiar i sprawa wygląda tak:

 

Nawiew: Salon 2,4 m/s (3 x peflex wew 63mm)

Sypialnia 2,0 m/s (2 x peflex)

pokój 1 - 1,4 m/s (1 x peflex)

pokój 2 - 1,6m/s (1xpeflex)

 

Wywiew:

Kuchnia 2,6 (2 x peflex 63mm)

Łazienka 2,4 (2 x peflex)

WC 1,8 m/s (1x)

Wiatrołap 2 m/s (1x)

Pom gospodarcze 2,6 m/s (1x)

 

Wilgotność od 55-60%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja w swoim przypadku wykorzystałem dwa kanały kominowe 14x14 przez które przeciągnąłem pe-flex'a ze strychu na parter (jednym kanał nawiewny a drugim wywiewny) i te tylko kanały "z dachu" od góry zapełnię pianą do poziomu poddasza aby nie chłodziło mi przewodów zewnętrznym powietrzem. Natomiast co do wyrzutni to wpiąłem się w komin 18x18 na poddaszu i tu nie ocieplam bo nie ma sensu lub ocieplę tą częśc komina z zewnątrz co przechodzi przez strych a reszta nie będzie wymagała ocieplenia bo to już sama końcówka komina nad dachem. tu tylko dociepliłem komin w dół około metra od wpięcia wyrzutni żeby mi nie wychładzało komina idącego od parteru na poddasze.

Mam w planie wykorzystać dwa kanały kominowe 14x14 do wywiewu. Dadzą mi 400cm2 średnicy z dużym oporem. Świetnie będą pasować do przekroju wyrzutni fi 200 i 314cm2.

 

Ale załóżmy że włożę tam peflex. Zapewne 90kę, bo inny nie wejdzie a mniejszymi nic nie zyskam. To tylko 63cm2. Czyli muszę wykorzystać aż pięć kanałów wentylacyjnych! Załóżmy że uda mi się dokonać niemożliwego i równomiernie zalać go pianką dookoła. To będzie izolacja grubości 2 cm. Czyli tak jakby 10x mniej niż standard ocieplenia jaki przyjąłem dla domu - 20cm białego lub 15 cm grafitu. Jaki jest sens puszczać zimne powietrze z relatywnie dużą prędkością przez środek domu ledwie ocieplonym kanałem?

Na jakiej podstawie mam zakładać że nie wychłodzą mi domu? Przecież izolacja jest 10x mniejsza, a prędkość "wiatru" dodatkowo zwiększa odbieranie ciepła z domu przez zimne powietrze z rekuperatora. Po co to wszystko? Nie lepiej zrobić grubo ocieploną rurę fi 200 1-4m od razu za mur zamiast fi 90 (5x9-12) 45-60 m przez komin? Jaki w tym sens? Po co mam zużyć aż pięć kanałów kominowych?

Edytowane przez JanWerbinski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w planie wykorzystać dwa kanały kominowe 14x14 do wywiewu. Dadzą mi 400cm2 średnicy z dużym oporem. Świetnie będą pasować do przekroju wyrzutni fi 200 i 314cm2.

 

Ale załóżmy że włożę tam peflex. Zapewne 90kę, bo inny nie wejdzie a mniejszymi nic nie zyskam. To tylko 63cm2. Czyli muszę wykorzystać aż pięć kanałów wentylacyjnych! Załóżmy że uda mi się dokonać niemożliwego i równomiernie zalać go pianką dookoła. To będzie izolacja grubości 2 cm. Czyli tak jakby 10x mniej niż standard ocieplenia jaki przyjąłem dla domu - 20cm białego lub 15 cm grafitu. Jaki jest sens puszczać zimne powietrze z relatywnie dużą prędkością przez środek domu ledwie ocieplonym kanałem?

Na jakiej podstawie mam zakładać że nie wychłodzą mi domu? Przecież izolacja jest 10x mniejsza, a prędkość "wiatru" dodatkowo zwiększa odbieranie ciepła z domu przez zimne powietrze z rekuperatora. Po co to wszystko? Nie lepiej zrobić grubo ocieploną rurę fi 200 1-4m od razu za mur zamiast fi 90 (5x9-12) 45-60 m przez komin? Jaki w tym sens? Po co mam zużyć aż pięć kanałów kominowych?

 

Ja mówiłem tylko o swoim przypadku w którym kanał kominowy wykorzystałem ponad poddaszem czyli od nieogrzewanego strych nad dach i w tym przypadku ja sobie nic nie wychładzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie wieje przez gniazdka i inne nieszczelnosci :) jutro zrobię pomiary jeszcze raz żeby wykluczyć błędy pomiarowe

 

Dzisiaj zrobiłem ponownie pomiary. Odkęciłem w domu wszystkie grzybki, bo przy wkręconych grzybach z tubą wyniki wychodziły dziwne. Wyniki są aczkolwiek nie wiem czy nie popełniłem jakiegoś błędu. Wszystkie pomiary dokonowałem małym anometrem wiec mogłem go śmiało włożyć do kanału. Bez tuby chyba najbardziej realne. Dodatko wszedłem dzisiaj na drabinę i wyczyściłem czerpnię bo była zasyfiała.

 

Nawiew

Salon 39 m3/h

Sypialnia 28 m3\h

Pokój 1 - 16 m3\h

Pokój 2 - 17 m3\h

 

Razem około 100 m3/h.

 

Wywiew

Kuchnia 30 m3/h

Łazienka 22 m3\h

kotłownia 17,28 m3

wiatrołap 17 m3

wc 14 m3/h

 

Razem około 100m/3

 

Rekuperator kinetic 250 ustawiony na 30 %

 

Pomiar na czerpni pokazywał 117/h m3

 

Pomiar na wyrzutni 122 m3/h aczkolwiek zeby zrobić pomiar musiałem odłączyć kanał od komina wentylacyjnego a tam podejrzewam są dodakowe opory

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jestem na etapie robienia wylewek. Proszę o opinie na temat poniższego projektu.

 

97666074905912149089.jpg

05506622089193831180.jpg

57395376524456195534.jpg

96985049517482401539.jpg

41764264233196479891.jpg

f569f223c2400.jpg.html 83a91f67a4bac.jpg.html d0d0a145938b8.jpg.html e2b2b4038b72c.jpg.html 9db9d077b2734.jpg.html

 

6.Zestawienie elementów materiałowych.

 

Lp. Nazwa elementu J.m. Ilość

1 Czerpnia Φ 200 szt. 1

2 Wyrzutnia Φ 160 szt. 1

3 Trójnik z odskraplaczem Φ 200 szt. 1

4 Trójnik z odskraplaczem Φ 160 szt. 1

5 Przepustnica Φ 200 szt. 1

6 Przepustnica Φ 160 szt. 1

7 Tłumik akustyczny l-1m Φ160 szt. 2

8 Onyx 400 DREAM szt. 1

9 Taśma montażowa szt. 4

10 Rozdzielacz – KL-8x75/160-OC szt. 4

11 Złączki – ZV – 75 szt. 4

12 Uszczelki pod złączki szt. 8

13 Zaślepki – ZA – 75 szt. 7

14 Kolektor pod anemostat - KLO-3x75/125-OC szt. 1

15 Kolektor pod anemostat - KLO-2x75/125-OC szt. 12

16 Kolektor pod anemostat - KLOZ-1x75/100-OC szt. 4

17 Anemostat wywiewny Φ 125 szt. 7

18 Anemostat wywiewny Φ 100 szt. 4

19 Anemostat nawiewny Φ125 szt. 6

20 Przepustnica regulująco – tłumiąca Φ125 – PTA 125 szt. 13

21 Przepustnica regulująco – tłumiąca Φ100 – PTA 100 szt. 4

22 Przewód SmartFlex Φ75x 50m - KSM-75/50 szt. 4

23 Przewód elastyczny izolowany 200/5m szt. 1

24 Przewód elastyczny izolowany 160/5m szt. 1

25 Rura prosta 200/1000 szt. 9

26 Kolano nastawne 200 szt. 2

27 Powierzchnia przewodu 200 do ocieplenia m2 6,3

28 Rura prosta 160/1000 szt. 7

29 Kolano nastawne 160 szt. 4

30 Powierzchnia przewodu 160 do ocieplenia m2 4,6

31 Trójnik Φ160 szt. 2

32 Redukcja 200/160 szt. 1

33 Opaski zaciskowe OZ Φ200 szt. 8

34 Opaski zaciskowe OZ Φ160 szt. 8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...