Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Kriss7, z tego co wyczytałam w tym wątku, to nie zaleca się robienia wywiewów w korytarzach/ holach/przedpokojach, gdyż zaburza to wywiewy w łazienkach.

Zdania, co dać w garderobie są podzielone, ale u Ciebie na poddaszu zostawiłabym chyba ten wywiew, który obsługiwałby główną sypialnię.

Co do spiżarni nie jestem pewna, ale u siebie skłaniam się bardziej do niedużego nawiewu (suche powietrze bez zapachów).

A czy coś planujesz w wiatrołapie i pomieszczeniu technicznym (węzeł cieplny) czy po prostu bardzo często będą otwierane drzwi?

Edytowane przez moniss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kriss7, z tego co wyczytałam w tym wątku, to nie zaleca się robienia wywiewów w korytarzach/ holach/przedpokojach, gdyż zaburza to wywiewy w łazienkach. Zdania co dać w garderobie są podzielone, ale u Ciebie na poddaszu zostawiłabym ten wywiew, który obsługiwałby główną sypialnię.

Co do spiżarni nie jestem pewna, ale u siebie skłaniam się bardziej do niedużego nawiewu (tylko po to, aby był ruch powietrza).

A co będzie w wiatrołapie i pomieszczeniu technicznym (węzeł cieplny)?

 

Dzieki za odpowiedz.

W pomieszczeniu gospodarczym bedzie oczywiście zbiornik cwu i pompa ciepła (bedzie pc pw). W wiatrołapie szafa i to tyle.

Czy w wiatrołapie tez nalezałoby dorzucic wywiew (kłóci sie to faktycznie z tym co piszą ludzie w tym wątku)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedz.

W pomieszczeniu gospodarczym bedzie oczywiście zbiornik cwu i pompa ciepła (bedzie pc pw). W wiatrołapie szafa i to tyle.

Czy w wiatrołapie tez nalezałoby dorzucic wywiew (kłóci sie to faktycznie z tym co piszą ludzie w tym wątku)?

 

Z tego co czytałam, to zdania są podzielone. Niektórzy nic nie tam nie robią, za to często mają drzwi otwierane (jedyne wejście do domu), inni dają nawiew lub wywiew - u tych, którym śmierdzą buty ;)

W pomieszczeniu technicznym coś bym jednak dała, pytanie tylko co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może by zrobić faktycznie ten wywiew z wiatrołapu i drzwi z wentylacja do pomieszczenia gospodarczego ? Wtedy bedzie to powietrze jakoś tam krążyc.

Ponowie jeszcze moje wcześniejsze pytanie. czy lepiej zrobić rury w podwieszanym suficie (tylko jeden otwór w stropie), czy rozłożyć w warstwie styropianu (ktora bedzie miec 5cm) na stopie i wiercic dla każdego anemostatu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o poradę jakim przewodem połączyć rekuperator z czerpnią i wyrzutnią. Potrzebują coś dobrego, izolowanego i najlepiej elastycznego. Średnica 200mm.

 

Można np taką rurą:

http://allegro.pl/rura-spiro-sonodec-200-mm-dec-termofleks-10-mb-i6491273707.html

ma ona co prawda 2,5 cm izolacji z wełny jednak ja osobiście uważam że to za mało i dodatkowo kupiłem wełnę gr 5cm i dociepliłem rurę od czerpni i od wyrzutni na całej długości i z zewnątrz zabezpieczyłem folią aluminiową, tak jak na foto poniżej:

pobrane1.jpg

pobrane2.jpg

pobrane3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się do AirPacka Home 300/400h z Thessli. Odległość od czerpni do centrali będzie wynosić ok. 7,5 - 8 m (plus jeden łuk 90 stopni po drodze), natomiast odległość od centrali do wyrzutni to ok. 1,5 - 2 m.

Trzy pytanka:

1) czy taka różnica w długościach może sprawiać jakieś problemy w prawidłowej pracy wentylacji mechanicznej ?

2) czy przy takiej odległości od czerpni do reku warto zamontowanie czerpnię o większej średnicy (fi 250 mm i redukcja do fi 200 mm od razu za czerpnią), czy też wystarczy czerpnia i wyrzutnia fi 200 ?

3) czy ktoś już montował czerpnie/wyrzutnie z PE-FLEXA (taką: https://cennik.peflex.pl/static/products/product_59d37cc8af65a.jpg) ? Na zdjęciu wygląda w miarę ok (m.in. ma okapnik), ale jak się sprawdza w codziennym użytkowaniu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się do AirPacka Home 300/400h z Thessli. Odległość od czerpni do centrali będzie wynosić ok. 7,5 - 8 m (plus jeden łuk 90 stopni po drodze), natomiast odległość od centrali do wyrzutni to ok. 1,5 - 2 m.

Trzy pytanka:

1) czy taka różnica w długościach może sprawiać jakieś problemy w prawidłowej pracy wentylacji mechanicznej ?

2) czy przy takiej odległości od czerpni do reku warto zamontowanie czerpnię o większej średnicy (fi 250 mm i redukcja do fi 200 mm od razu za czerpnią), czy też wystarczy czerpnia i wyrzutnia fi 200 ?

3) czy ktoś już montował czerpnie/wyrzutnie z PE-FLEXA (taką: https://cennik.peflex.pl/static/products/product_59d37cc8af65a.jpg) ? Na zdjęciu wygląda w miarę ok (m.in. ma okapnik), ale jak się sprawdza w codziennym użytkowaniu ?

 

Ja mam podobną czerpnię z DARCO i jest ok jeśli chodzi o wykonanie, montaż i funkcjonalność.

http://allegro.pl/czerpnia-scienna-z-daszkiem-cznp-200-chrom-darco-i6918808200.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można np taką rurą:

http://allegro.pl/rura-spiro-sonodec-200-mm-dec-termofleks-10-mb-i6491273707.html

ma ona co prawda 2,5 cm izolacji z wełny jednak ja osobiście uważam że to za mało i dodatkowo kupiłem wełnę gr 5cm i dociepliłem rurę od czerpni i od wyrzutni na całej długości i z zewnątrz zabezpieczyłem folią aluminiową, tak jak na foto poniżej:

 

Ocieplenie reku to styropian czy styrodur? Jaka grubość? Czym przyklejałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panów,

 

powoli zabieram się za złożenie do kupy instalacji. Brakuje mi jeszcze rekuperatora. Mój wybór podał na Kinetica 250. Gdzie aktualnie są najlepsze ceny na tę jednostkę? W Domwencie coś koło 4300, u innych około stówkę taniej....może ktoś ma namiar na jakąś promocję? Będę zobowiązany za poradę. Dzięki.

 

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panów,

 

powoli zabieram się za złożenie do kupy instalacji. Brakuje mi jeszcze rekuperatora. Mój wybór podał na Kinetica 250. Gdzie aktualnie są najlepsze ceny na tę jednostkę? W Domwencie coś koło 4300, u innych około stówkę taniej....może ktoś ma namiar na jakąś promocję? Będę zobowiązany za poradę. Dzięki.

 

Piotr

 

http://instalszop.pl/do/item/KineticB/Centrala-rekuperacyjna-Vent-Axia-Kinetic-B

 

Taniej nie znalazłem;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak grubo powinny być ocieplone rury 200 od czerpni i do wyrzutni, żeby współczynnik izolacji był na podobnym poziomie co 15 cm grafitu? Powierzchnia rury jest mniejsza od powierzchni ocieplenia i pakowanie 15 cm wełny wygląda mi na przesadę. Jak grubo ocieplacie? Na początek chcę dać 5 cm wełny z aluminium ale zastanawiam się też nad 10 cm.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kanały PE-FLEX na stropodachu, który właśnie został przykryty styropianem i membraną EPDM. Od początku października wszystkie anemostaty jak i końcówki kanałów miałem zatkane, żeby się nie brudziły podczas kucia itp. Przez zimę nic nie będzie robione. Czy lepiej odetkać kanały, żeby tam powietrze wchodziło, czy lepiej zostawić tak jak jest teraz? Czy kondensacja pary wodnej prędzej wystąpi w takich zamkniętych kanałach czy w otwartych? Dom na razie bez okien, nieogrzewany.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Powoli przymierzam się do wykonania rekuperacji. Mam takie projekt jak w załączniku. W związku z tym mam parę pytań: czy kanały 80mm mogę zastąpić kanałami 100mm z giętkich rur spiro ocieplonych wełną? Czy warto robić tłumiki jak na załączonym projekcie?

 

Większe zdjęcia: https://imgur.com/a/CIjrm

 

r2dK2W4.jpg

mgADjit.jpg

jiNqvzU.jpg

reku1.jpg

reku2.jpg

reku3.jpg

Edytowane przez piotrus_pan16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie,

Czytam wszelkie tematy, związane z WM, niemniej mam ciągle mętlik.

Dom z użytkowym poddaszem: https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-lukrecji-5-t-m95b218da75a6d

projekt-dom-w-lukrecji-5-t__11815.jpg

projekt-dom-w-lukrecji-5-t__11817.jpg

Centrala w pomieszczeniu gospodarczym. Jeśli zdecydowałbym się na WM, to zrobił bym to sam. Z racji wyższych kosztów nie chcę podwieszanych sufitów. Rozprowadzenie rur wentylacyjnych, na poddaszu to strychem, ale jak na parterze to zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...