Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam co sądzicie o takim rozmieszczeniu nawiewów/wywiewów ? Dorzucilibyście jakiś ? przesunęli ? Pytanie czy dawać osobno skrzynki na parterze i na piętrze ? Nie miał bym problemu z ewentualnym hałasem bo kotłownia oddalona od salonu a i nad kotłownią jest łazienka. Tylko w takim przypadku musiałbym zrobić 2 przepusty w kotłowni... na ten moment przed wylaniem stropu najważniejsze jest ile tych dziurek zrobić z fi 160 ;)

 

0IHh1Vp.jpg

 

Jakieś rady ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, potrzebuję małej pomocy od osób jdoświadczonych w temacie.

Nie to, że jestem leniem i nie chce mi się czytać całego wątku, ale jestem samorobem na etapie wykańczania budynku czy raczej bardziej siebie :D

Będę cchciał poprowadzić tunele wentylacji mechanicznej sam pytanie gdzie rozmieścić czerpnie powietrza a gdzie wywiewy, tzn trochę poczytałem i podstawy znam, ale czy ma to znaczenie czy są np bliżej drzwi czy nie ma znaczenia miejsce w danym pomieszczeniu?

W sypialniach chcę zrobić po 1 nawiewie jak na załączniku w salonie narysowałem 1 ale tam chyba 2 będą potrzebne jak myślicie ?

W przedsionku nie robiłem zakładam, że samo będzie się wietrzyć przy otwieraniu drzwi.

Czerpnie wiadomo w łazience i w kuchni no i na korytarzu też myślałem aby dać.

 

Sama centrala będzie wpięta do komina (nieużywany a są 2 kanały czyli czerpnia i wywiew będzie.

Ktoś doradzi czy taki rozstaw jest zbliżony do prawidłowego ?

 

Wentylacja.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, potrzebuję małej pomocy od osób jdoświadczonych w temacie.

Nie to, że jestem leniem i nie chce mi się czytać całego wątku, ale jestem samorobem na etapie wykańczania budynku czy raczej bardziej siebie :D

Będę cchciał poprowadzić tunele wentylacji mechanicznej sam pytanie gdzie rozmieścić czerpnie powietrza a gdzie wywiewy, tzn trochę poczytałem i podstawy znam, ale czy ma to znaczenie czy są np bliżej drzwi czy nie ma znaczenia miejsce w danym pomieszczeniu?

W sypialniach chcę zrobić po 1 nawiewie jak na załączniku w salonie narysowałem 1 ale tam chyba 2 będą potrzebne jak myślicie ?

W przedsionku nie robiłem zakładam, że samo będzie się wietrzyć przy otwieraniu drzwi.

Czerpnie wiadomo w łazience i w kuchni no i na korytarzu też myślałem aby dać.

 

Sama centrala będzie wpięta do komina (nieużywany a są 2 kanały czyli czerpnia i wywiew będzie.

Ktoś doradzi czy taki rozstaw jest zbliżony do prawidłowego ?

 

[ATTACH=CONFIG]401969[/ATTACH]

 

Nawiewy w sypialniach powinny być jak najdalej od drzwi. W salonie mogą byc dwa ale jeden z większą liczbą rur (pewnie będziesz robił na flexach) też da radę. Wg mnie wywiew w korytarzu jest niepotrzebny.

Co będzie w kotlowni, tam gdzie komin? w sensie jakie źródło ciepła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, właśnie po poprawkach dostałem drugi projekt WM z firmy Termo....l. Niepokoi mnie jedna rzecz. Mianowicie długości kanałów na parterze nie są nawet zbliżone do siebie. Np. wywiewy do łazienki czyt pom. gospodarczego są bardzo blisko skrzynki rozdzielaczowej, a do kuchni biegną kanały ~ 8m. Czy to może dobrze działać np. po zastosowaniu tłumików? Bo skrzynki mam w zasadzie w dobrym dla mnie miejscu, i nie bardzo mogę/chcę je przenie nosić w cześć centralną. Czy są tam jeszcze jakieś zasadnicze błędy?

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie jest już z pompy ciepła więc komin typowo do wentylacji mogę zrobić.

Właśnie nie wiem czy na PP robić tzn tych flexach całość instalacji będzie na poddaszu nieużytkowym i nie ocieplonym (ocieplony strop) więc muszą być rury ocieplone chyba, że wełna 5cm strecz i takie coś zrobić.

 

Tzn samą centralę chyba dam w kotłowni myślałem o wstawieniu jej na strychu ale nie wiem czy zabudowa i ocieplenie wełną wystarczy aby skropliny nie zamarzały może być ciężko jak przymrozi -20.

Wolał bym na poddaszu głównie dlatego że bym nie słyszał urządzenia, ale to jeszcze pomyślę.

 

Poprawiłem nieco czy tak będzie dobrze czy byście coś jeszcze zmienili ?

http://s1.fotowrzut.pl/3UGXXW9MOX/1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie jest już z pompy ciepła więc komin typowo do wentylacji mogę zrobić.

Właśnie nie wiem czy na PP robić tzn tych flexach całość instalacji będzie na poddaszu nieużytkowym i nie ocieplonym (ocieplony strop) więc muszą być rury ocieplone chyba, że wełna 5cm strecz i takie coś zrobić.

 

Tzn samą centralę chyba dam w kotłowni myślałem o wstawieniu jej na strychu ale nie wiem czy zabudowa i ocieplenie wełną wystarczy aby skropliny nie zamarzały może być ciężko jak przymrozi -20.

Wolał bym na poddaszu głównie dlatego że bym nie słyszał urządzenia, ale to jeszcze pomyślę.

 

Poprawiłem nieco czy tak będzie dobrze czy byście coś jeszcze zmienili ?

http://s1.fotowrzut.pl/3UGXXW9MOX/1.jpg

 

Eliminować kominy! Żadnego komina do pompy :). Przewody najlepiej jak idą w warstwie ciepłej jak się nie da to zaizolować najlepiej jak można. Ja często używam specjalnej izolacji z pianki na nie jak jest potrzeba a potem jeszcze wełnę można dołożyć. Na poddasze można dać centralę ale wiadomo docieplić trzeba np zrobić małe pomieszczenie na reku i dodatkowo dorobić taki domek na reku np. ze stryropianu. Najważniejsze by nie zamarzł odpływ skroplin! Reszta nie jest większym problemem. Oczywiście dobrze ocieplić na poddaszy przewody, które będą "ciepłe" czyli te od wyrzutni i wyciągów czy nawiewów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie wiem czy na PP robić tzn tych flexach całość instalacji będzie na poddaszu nieużytkowym i nie ocieplonym (ocieplony strop) więc muszą być rury ocieplone chyba, że wełna 5cm strecz i takie coś zrobić.

 

Pisząć flex miałem na myśli pe-flex https://cennik.peflex.pl/rekuperacja/przewod-wentylacyjny-pe-flex-4

Szkoda, że nie dałeś ich w warstwie ocieplenia stropu. Masz dużo miejsca więc tej wełny dałbym więcej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komin wybudowałem już na początku budowy, miałem cegłę za darmo z rozbiórki więc postawiliśmy bo nie wiedziałem wtedy czy uda się z tą pompą.

Dziś wiem, że komin jest zupełnie zbędny tylko miejsce zajmuje niepotrzebnie, ale skoro już jest nie będę go rozbierał przecież a można oba kanały wykorzystać właśnie do centrali.

Co do zabudowy oczywiście wiem że musi być zamknięty i docieplony myślałem nawet aby dać kabel grzewczy przy skroplinach i by był problem z głowy.

 

Wełnę mam już połorzoną zależało mi aby przed zimą zamknąć poddasze z przewodami w wełnie nie chciałem się teraz bawić stwierdziłem, że położę je na wierzchu i dobrze docieple.

Dokładnie o tych PP-Flexmyślałem tylko musiał bym kupić wełnę 5 cm owinąć je i np streczem aby się nie rozwijało.

Izolacja z pianki taka jak do wody itd ? tylko o większej średnicy?

Toteż by było dobre i na pewno wygodniejsze do zakładania a potem mogę to nawet wełną przykryć na poddaszu.

 

Czyli poprawiony rozkład anemostatów może być tak ?

 

Jako centralę myślę o http://instalszop.pl/do/item/KineticB/Centrala-rekuperacyjna-Vent-Axia-Kinetic-B

Do małego domu 92 m2 powinno wystarczyć bez problemu myślę.

Edytowane przez kamil2k3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komin wybudowałem już na początku budowy, miałem cegłę za darmo z rozbiórki więc postawiliśmy bo nie wiedziałem wtedy czy uda się z tą pompą.

Dziś wiem, że komin jest zupełnie zbędny tylko miejsce zajmuje niepotrzebnie, ale skoro już jest nie będę go rozbierał przecież a można oba kanały wykorzystać właśnie do centrali.

Co do zabudowy oczywiście wiem że musi być zamknięty i docieplony myślałem nawet aby dać kabel grzewczy przy skroplinach i by był problem z głowy.

 

Wełnę mam już połorzoną zależało mi aby przed zimą zamknąć poddasze z przewodami w wełnie nie chciałem się teraz bawić stwierdziłem, że położę je na wierzchu i dobrze docieple.

Dokładnie o tych PP-Flexmyślałem tylko musiał bym kupić wełnę 5 cm owinąć je i np streczem aby się nie rozwijało.

Izolacja z pianki taka jak do wody itd ? tylko o większej średnicy?

Toteż by było dobre i na pewno wygodniejsze do zakładania a potem mogę to nawet wełną przykryć na poddaszu.

 

Czyli poprawiony rozkład anemostatów może być tak ?

 

Jako centralę myślę o http://instalszop.pl/do/item/KineticB/Centrala-rekuperacyjna-Vent-Axia-Kinetic-B

Do małego domu 92 m2 powinno wystarczyć bez problemu myślę.

 

Jak już komin jest to zaślepić, szkoda tracić ciepło. Względnie wykorzystać do puszczenia np. jakichś kanałów jak się da. Co do izolacji to są pianki większe specjalnie do tego możesz też wełną i stretchem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę go zaślepić od połowy a górę wykorzystać do kanałów wentylacyjnych ale mostek cieplny i tak zostanie.

Ok w takim razie kupię pianki do tych rur no chyba że na nieocieplone poddasze lepsze są rury metalowe w tej wacie i folii to może warto dopłacić do nich ?

 

No i jak z tym rozmieszczeniem wlotów wentylacji tak jak teraz będzie ok czy dodać jeszcze coś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę go zaślepić od połowy a górę wykorzystać do kanałów wentylacyjnych ale mostek cieplny i tak zostanie.

Ok w takim razie kupię pianki do tych rur no chyba że na nieocieplone poddasze lepsze są rury metalowe w tej wacie i folii to może warto dopłacić do nich ?

 

No i jak z tym rozmieszczeniem wlotów wentylacji tak jak teraz będzie ok czy dodać jeszcze coś ?

 

Ja np wykorzystałem dwa kanały wentylacyjne komina do przepuszczenia przez nie rur ze strychu (gdzie wywierciłem otwór) na parter. A to co było nad rurami aż do góry komina zaizolowałem pianką w sprayu aby wyeliminować mostki i wyziębianie rur od góry.

Z kolei główny kanał gdzie w projekcie był komin do pieca na paliwo stałe wykorzystałem jako wyrzutnię, na strychu wykułem dziurę, potem od tej dziury w dół około 1 metra zaizolowałem wełną i styrodurem, zasilikonowałem, i do tego otworu podłączyłem rurę wyrzutni z reku. Na końcu komina założyłem daszek z blachy ocynkowanej z siatką i gotowe. Tak wykorzystałem niepotrzebne kominy, został mi tylko jeden kanał do kominka i jeden kanał z rura kwasówką od pica gazowego kondensacyjnego.

Edytowane przez siloj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dach, część ścian działowych na parterze. Myślę, że już czas na poważnie zainteresować się rekuperacją. Rodzina 2+3, powierzchnia podłóg całkiem spora bo 280mkw ale garaż, kotłownia odpada od wm. Pomieszczenia na dole 2,85, u góry zrobię na 2,6 (ew dam 40 cm wełny zamiast 30 na suficie i obnize sufity do 2,5). Kubature muszę na nowo policzyć więc nie podałem ale z tego co czytałem tu na forum wentylacje robi sie pod ludzi i wcale to nie musi być 1 pelna wymiana powietrza w domu na godzinę.

Kilka konkretnych pytań:

1) jakie są wzory do obliczeń aby dla pe-flex zachowac prędkości wymagane by nie szumiało/ zachować spręż

2) zamierzam zawiesić reku w kotłowni(pom technicznym bo piec to PC=brak kominów), potem rury fi 200 na strych, tam rozdzielacz x2, poddasze będzie wtedy na znacznie krótszych odcinkach zasilane niż parter, do ktorego rury bedą schodziły ze strychu zabudowane w ścianach pietra a dalej na stropie w styropianie 8cm. Na co mam tu zwrócić uwagę? Jakie czekają mnie problemy?

3) jak dobrac rekuperator? Jakie modele/firmy są godne polecenia?

 

 

Dziękuję serdecznie za odpowiedzi.

Pozdrawiam

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, właśnie po poprawkach dostałem drugi projekt WM z firmy Termo....l. Niepokoi mnie jedna rzecz. Mianowicie długości kanałów na parterze nie są nawet zbliżone do siebie. Np. wywiewy do łazienki czyt pom. gospodarczego są bardzo blisko skrzynki rozdzielaczowej, a do kuchni biegną kanały ~ 8m. Czy to może dobrze działać np. po zastosowaniu tłumików? Bo skrzynki mam w zasadzie w dobrym dla mnie miejscu, i nie bardzo mogę/chcę je przenie nosić w cześć centralną. Czy są tam jeszcze jakieś zasadnicze błędy?

 

[ATTACH=CONFIG]402004[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]402005[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]402006[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]402007[/ATTACH]

 

Ponawiam, czy ktoś mógłby rzucić okiem i podpowiedzieć? Czytam wątek, ale jestem dopiero mniej więcej w połowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli czerpnia i wyrzutnia przechodzą przez strefę nieogrzewaną, która ma temperaturę bardziej zbliżoną do tej na zewnątrz niż wewnątrz, to moim zdaniem 5 cm będzie w zupełności wystarczające.

U mnie w piwnicy okresowo ogrzewanej planuję na początek dać 5 cm, ale docelowo pewnie będzie 10 lub więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka powinna być grubość izolacji na kanale wyrzutni?

W tej chwili mam 5cm wełny, kanał przechodzi przez nieogrzewane, nieizolowane poddasze. Wystarczy czy dołożyć?

Jeśli będzie przechodził przez nieogrzewane strefy to min. 15, ja na nieocieplonym strychu dałem 30. Jak dasz za mało to będzie się wykraplała woda i zalewała to co pod kanałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...