Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Czy mogę dać wszystkie kanały wywiewne i nawiewne fi 125 alu izolowane (takie będą średnice wyjścia z centrali) i łączyć je z takimi skrzynkami rozdzielczymi?

Czy też od skrzynki rozgałęźnej do pomieszczeń średnice powinny być mniejsze?

Mniejsze średnice są po to, by powietrze się za bardzo nie rozprężało.

Po yo się produkuje kanały 50mm 63mm... DSC08077.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

1658964_IMAG0001.JPG

 

1658965_IMAG0002.JPG

 

 

 

Czy ktoś mógłby ocenić moje bazgroły? Nie wiem czy coś w widać:

 

Rekuperator Brink Renovent 180 lub Requra 20

 

Instalacja na kanałach aluflex, od reku do skrzynek fi 125, dalej fi100

Czerwone kropki i linie to wywiewy, zielone nawiewy

Dom ok 100m2, kubatura 250m3, obecnie jedna osoba, docelowo trzy.

WYWIEW PARTER:

1) Łazienka 14,4m3

2) WC 6m3

3) Kuchnia 20m3

RAZEM 40,4m3

 

NAWIEW PARTER

1) Pokój 1 22,48m3

2) Pokój 2 28,2m3

3) Pokój dzienny 45,6m3

RAZEM 96,28m3

 

 

PODDASZE:

 

Wywiew

1) Łazienka/suszarnia 8m3

 

Nawiew

1) Pokój 39m3

 

SUMA NAWIEWÓW 135m3

SUMA WYWIEWÓW 48,4m3

 

Jak widać, różnica w nawiewie to prawie 250%. Czy takie coś ma prawo zadziałać?

Edytowane przez marcin.sto1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko zerknąłem..

policzyłeś tylko kubatury a nie przepływy, jak chcesz to zrobić? Jak Na skrzynkach rozdzielczych i rozprężnych to do łazienki i kuchni dajesz potrójną, do WC podwójną, do dziennego jeszcze jeden nawiew albo podwójna skrzynka, poddasze łazienka też potrójna i masz praktycznie zbilansowane..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko zerknąłem..

policzyłeś tylko kubatury a nie przepływy, jak chcesz to zrobić? Jak Na skrzynkach rozdzielczych i rozprężnych to do łazienki i kuchni dajesz potrójną, do WC podwójną, do dziennego jeszcze jeden nawiew albo podwójna skrzynka, poddasze łazienka też potrójna i masz praktycznie zbilansowane..

 

 

Prawdę mówiąc, nie bardzo wiem jak te przepływy policzyć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi o to że np. z łazienki wyciągasz nie jedną rurą tylko trzema podłączonymi do skrzynki rozprężnej i wtedy liczysz to co policzyłeś razy trzy, bo przy takim samym ciągu wycigniesz więcej.. poza tym fabryczne rekuperatory równoważą opory i różnice cisnień.

 

 

OK, dzięki za podpowiedź. Mniej więcej wiem już o co chodzi. A mógłbym to wyregulować średnicą i długością kanałów: skrzynka rozdzielcza-->anemostat

 

Wywiew-razem 13m rury fi127

Nawiew-razem 20m rura fi102

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam. Planuję zrobić instalację na przewodach elastycznych niebieskich typu PE-Flex fi75 mm. Czy mogę dać na instalację nawiewu pokoi i salonu tego typu przewody a na wywiew natomiast zastosować rury karbowane typu AROT fi 75 - identyczny wymiar jak nawiew. Wiem że AROT jest robiony z najgorszego materiału ale to będzie wywiew, więc będzie służył do tego aby powietrze brudne wydostać po za dom. Cena arota kształtuje się na poziomie 4 zł za mb natomiast PE-flex to cena 10 zł za mb.

Proszę o odpowiedź dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe.. brakło mi zielonej bo koledze 50m dałem i mam chyba ze 3 wywiewy z arota.. żadem problem tylko to cholerstwo jest sporo sztywniejsze od zielonej i szlag mnie chciał trafić przy rozkładaniu.. więc jak masz możliwość to do samych skrzynek rozprężnych daj coś pomiędzy (nawet kawałki zielonej i uszczelnij taśmą) bo inaczej cienko to widzę.. chyba że masz ręce jak młot kowalski to spoko :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie, które spędza mi sen z powiek:

 

Czy w przedsionku (wiatrołapie) dać kanał nadmuchowy? Dawanie tu kanału wyciągowego kompletnie mi nie leży - bo nie chcę powiększać wilgoci w pomieszczeniu ściąganiem "zepsutego" powietrza z całego domu. Co jednak z nadmuchowym? Czy nie uzyskam efektu "rozprowadzania zimnego powietrza z przedsionka po całym domu"? Czy nie zacznie mi ciągnąć po nogach? W końcu w przedsionku zwykle jest znacznie chłodniej niż gdzie indziej.

 

A może w ogóle pominąć ten przedsionek, a wyciąg zrobić w pomieszczeniu technicznym - do którego wchodzi się przez przedsionek właśnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, to dam wyciąg w pom. technicznym a przez przedsionek powietrze będzie się przeciskało "przy okazji".

 

A'propos tego kurzenia się. Czy lepiej dać na cały dom 8 nadmuchów i 7 wyciągów, czy po równo?

 

I dodatkowo: czy lepiej podwójny nadmuch w gabinecie, czy dwa pojedyncze: w gabinecie i przedpokoju?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję wykonanie wentylacji mechanicznej - prosze o podpowiedzi czy dobrze zaplanowałem rozmieszczenie anemostatów i czy bilans jest prawidłowy.Instalacja będzie na przewodach pe-flex 75/63mm ,podwieszona pod drewnianym stropem.Jako centrale upatrzyłem sobie brink excellent 300plus lub 400plus.

rozmieszczenie wentylacji.jpg

bilans pe-flex 75.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatęsknisz za wilgotnością ;) ja bym dał wyciąg jednak.. Nadmuchu nie bo kurzyć się będzie jak nadciśnienie

 

A gdyby zrobić w wiatrołapie jednocześnie nawiew i wywiew (na przeciwległych końcach wiatrołapu) oraz zamontować szczelne drzwi pomiędzy wiatrołapem, a resztą domu ? Tak planuję zrobić u siebie, sprawdzi się to ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...